Şimdi Ara

Osmanlı bu kadar bilgisizliğe rağmen nasıl 600 yıl yaşayabildi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
2.750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HIGHER

O zaman tarih bilim olmaktan çıkmıyor mu?

Alıntıları Göster
    tıp bir bilim dalı. yenisi öğrenilene/ kanıtlanana kadar uzmanlar tarafından doğruluğu kabul edilmiş, ispatlanmış her bilgi nasıl genel geçer kabul ediliyorsa tarih biliminin de bu şekilde işlediğini düşünmek yersiz olmaz diye düşünüyorum. bu yüzden kesinlikle tarih bir bilimdir. gerek kullandığı metotlar olsun gerek yararlandığı dire bilim dallarıyla arasındaki uyum olsun tarihe bilim değildir demek ahmaklık olur diye düşünüyorum. farklı yorumlanabilmesi ya da objektif olmadığını düşünmem bunu değiştirmez. doğru bilginin imkansızlığını düşünceme örnek olarak verebilirim. istanbul 1453 te fethedilmiştir. bu genel geçer bilgidir ve objektiftir. ama akşemsettin olayının dallandırılıp budaklandırılması ya da üzerinde durulmadan geçilmesi, konu olarak işlenmemesi. işte bu tam olarak öznelliktir. islamcı düşünen bu konuyu detaylı inceleyeceği gibi daha rasyonel bir tarihçi bunun kanıtlanabilirliğinin mümkün olmaması sebebiyle çürütücü bir tez kullanabilir.

• Avrupa da farksız değildi,bir süre sonra Avrupa katlana katlana ilerlemeye başladı,ve Osmanlı ise geri kaldı.

Bu arada Osmanlıyı yok yahudiler,yok Atatürk,yok Jön Türkler yıktı diyenleri kaale almayın.
  • İnsan keserek, sömürerek ve beyin yıkayarak ama her gereksizin bir sonu vardır... Osmanlıyı yıkan islam dinidir, belkide islam dininin işe yarar yaptığı tek şey bu zorba imparatorluğun gelişmemesini sağlamak ve onu yok etmekdi. Bkz. En bilge Osmanlı tarihçimiz Halil İNALCIKhttps://www.dailymotion.com/video/x28d3k0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akhenra -- 14 Temmuz 2019; 18:7:55 >
  • Bilgisiz dediğin dönem 1600 lerden sonra ortaya çıkıyor. Ondan önce ise o zamanlar pek bilime atılım yok. Evet var bir sürü bilim adamı yetişmiş ama çok da bir şey fark etmiyor. Osmanlı'nın yükselmesi ve yıkılmaması düzgün bir yönetim ve güzel savaş taktikleri idi. 1600 lerde tökezliyor 1700 den sonrası malum. İsyanlar, askeri disiplinin azalması, ordunun zayıflaması, diğer devletlerin keşiflerle ve koloni sistemi ile yükselmesi. Yani olay sadece cahillik değil. 1600ler öncesi bütün avrupa cahil zaten. Adam ne varsa doğudan öğreniyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.jk

aferin len ilk defa adam gibi birşey yazdın kafana saksı düştü herhalde

Alıntıları Göster
    Forumdan fakeli fukeli bir pislik daha temizlenmiş
  • Osmanlı tarihçisinden iyimi bileceksin? :)
  • akhenra kullanıcısına yanıt
    Celâl şengör mü
    O adam jeolog
    Ayrıca kendi fikrimi sundum. Başkası ise öyle dedi diye hepimiz %100 inanacak mıyız hocam ? Ayrıca neden bilmeyeyim adamın o an aklı dalmıştır yanlış söylemiştir mesela.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ''Hüloooğğğ osmanlı geri geliyor''cular basmış konuyu
  • Celâl şengör :) kim söyledi bu ismi sana?
    4 günlük konu neye yazdım hatırlamıyorum geri gelme tusuna basıp öğrenmeye de üşeniyorum. Higher konusu olunca da şengör dur dedim.

• Angutay diye ergenin biri senin bu mesajını alıntıladı Akhenra Celal'i tarihçi sanıyor diye yaygara koparmaya çalışıyor :)
    https://forum.donanimhaber.com/turklerin-muslumanligi-meselesi--139224689-6#139257128

forum ergen dolu sana demiyorum yanlış anlama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akhenra -- 24 Temmuz 2019; 19:46:58 >
    Hocam cizik yemişsin ama içimde kalmış söyleyem. Dini çok yanlış anlamışsınız. Halbuki suç insanın ta kendisinde. Bunu başka bir şeye atmak oldukça saçma bu huyunuzdan vazgeçin. O dini düzgün kullanınca neler olmuş islamin altın cağına bakabilirsin. Ayrıca tecavüz ile ilgili de konuşmuşsun. Neden insanların yaptığını dinle bagdastiriyorsun ?

• Büyümesinin karşısına çıkabilecek birileri yoktu ki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HIGHER kullanıcısına yanıt
    Eee?

• mr.jk M kullanıcısına yanıt
    Osmanlı sanayi devrimi yapmadı.
    Osmanlı coğrafi keşifleri yapmadı.
    Osmanlı matbaayı 200 yıl geç aldı.

??

• quote:

Orijinalden alıntı: iwasmadeforthis

Osmanlı sanayi devrimi yapmadı.
    Osmanlı coğrafi keşifleri yapmadı.
    Osmanlı matbaayı 200 yıl geç aldı.

??
    Canımın içi, sanayi devrimini kim yaptı? Dünyada sanayi devrimini yapan ülke belli. Geri kalan zaten herkes ondan aldı. Kaldı ki onda da geç falan kalmadı. Tren yolunu 20-25 sene sonra kurmaya başladı. Geç kalmak ile etkisiz kalmak başka şeylerdir.

Coğrafi keşif denen şeyi Osmanlı neden yapsın? Osmanlı'nın okyanusa kıyısı mı var? Osmanlı kendine kaynak aramak için denizciliğe mahkum kalmış bir ülke mi? O dönemin dünyasında her yere kara ve deniz her yere rahatlıkla ulaşabilecek bir konumda yer alan, karacılık kültürüne sahip bir devlet durduk yere neden coğrafi keşfe çıksın? Öyle bir şeye ihtiyacı yok. Durduk yere kafasına esip Cebelitarık'a gelecek, orası da yetmeyecek kafasına esip devam edecek taa okyanusa girecek, hatta o da yetmeyecek ve okyanusu aşacak. Üstelik bunu yapacak gemiye dahi sahip değilken, o kadar ihtiyacı olmamasına rağmen. Çinliler, Japonlar neden yapmadıysa biz de ondan yapmadık. Bu kadar.

Osmanlı matbaayı 200 sene geç falan almadı. Matbaa 20-30 sene sonra burada vardı. Gayrimüslimler kullandı üstelik fetva ile kurdular. Müslümanlar matbaayı 200 sene geç aldı. Çünkü ihtiyacı yoktu. Matbaa geldikten sonra ne olduğunu hiç oturup araştırdın mı? Getiren adam neredeyse borcundan battı. Çoğunu ulema aldı, sonunda yabancılara Türkçe gramer vs. kitapları basıp satmaya başladı da öyle kurtardı.

Bilmeden etmeden iki üç şey ezberleyip konuşunca bir yere gidemiyorsun.

• ürüng ayıg toyon kullanıcısına yanıt
    Osmanlı'nın geri kalıp yok olmasının sebebi neydi peki?
  • Kraven kullanıcısına yanıt
    Sanayi devrimine nasıl geç kalmadı yahu. İki tren yolu yaptı diye sanayi devrimini yakalamış mı oluyor? Almanların 1880 yılı demiryolu haritasına bak, adamlar örümcek ağı gibi örmüşler bütün ülkeyi. Bizim demiryolu ağzımız bugün bile 1880 Almanya'sı kadar iyi değil.

Alın bakın şu haritaya,
    Osmanlı bu kadar bilgisizliğe rağmen nasıl 600 yıl yaşayabildi?
    Bugün Avrupa ülkelerinin gelişmişliği bile hemen hemen bu haritayla ilgili.

Osmanlı coğrafi keşifleri neden yapsın? Çünkü 1600lü yıllardan sonra devlet ilerleyemiyor da ondan. Teknolojide geri kalmaya başlıyorsun, yeni topraklar fethedemiyorsun da ondan.
    İspanyol gidip koskaca Latin Amerikayı keşfedip sömürgeleştiriyor, İngilizler kuzey amerikayı sömürgeleştiriyor da ondan.
    Adamlar yepyeni kıtalar keşfediyor, peki sen napıyorsun? İhtiyacım yok deyip hiçbir şey keşfetmiyorsun. İhtiyacı varmıymış yok muymuş gördük.
    Birileri yeni yerler keşfedip zenginliklerine zenginlik katarken sen olduğun yerde oturup ben zaten zenginim diyorsun. Sence zenginliğin nereye kadar sürer?

Peki Çin, Japonya niye aynı keşfi yapamadı? Gelişmiş ülke değillerdi de ondan. Balıkçı gemisiyle mi yapacaklardı keşifleri?

Bahsettiğin büyük kara devleti 1683 viyanadan sonra kaç kara savaşında başarı göstermiş?

• quote:

Orijinalden alıntı: iwasmadeforthis

Sanayi devrimine nasıl geç kalmadı yahu. İki tren yolu yaptı diye sanayi devrimini yakalamış mı oluyor? Almanların 1880 yılı demiryolu haritasına bak, adamlar örümcek ağı gibi örmüşler bütün ülkeyi. Bizim demiryolu ağzımız bugün bile 1880 Almanya'sı kadar iyi değil.

Alın bakın şu haritaya,

Bugün Avrupa ülkelerinin gelişmişliği bile hemen hemen bu haritayla ilgili.

Osmanlı coğrafi keşifleri neden yapsın? Çünkü 1600lü yıllardan sonra devlet ilerleyemiyor da ondan. Teknolojide geri kalmaya başlıyorsun, yeni topraklar fethedemiyorsun da ondan.
    İspanyol gidip koskaca Latin Amerikayı keşfedip sömürgeleştiriyor, İngilizler kuzey amerikayı sömürgeleştiriyor da ondan.
    Adamlar yepyeni kıtalar keşfediyor, peki sen napıyorsun? İhtiyacım yok deyip hiçbir şey keşfetmiyorsun. İhtiyacı varmıymış yok muymuş gördük.
    Birileri yeni yerler keşfedip zenginliklerine zenginlik katarken sen olduğun yerde oturup ben zaten zenginim diyorsun. Sence zenginliğin nereye kadar sürer?

Peki Çin, Japonya niye aynı keşfi yapamadı? Gelişmiş ülke değillerdi de ondan. Balıkçı gemisiyle mi yapacaklardı keşifleri?

Bahsettiğin büyük kara devleti 1683 viyanadan sonra kaç kara savaşında başarı göstermiş?
    Elmayla armudu birbirine karıştırmayı bu kadar seven birini daha görmedim.

Sanayi devrimiyle ilgili farkındaysan geç kalmadı dedim. Sanayi devrimini gerçekleştirdi, bu konuda çok iyiydi diyen yok. Devlet zaten çatır çatır gidiyor. Borç içindesin, sürekli savaşmaktan kafanı kaldıramıyorsun. Sanayi devrimini yapacak ortamın ne kaynağın var.

Anadolu ve Balkan devleti olan Osmanlı buradan kalkacak taa okyanusu aşıp Amerika'yı mı kolonileştirecek? Osmanlı süper güçtü neden uzaya çıkmadı demekten bir farkı yok şu lafı etmenin. Ayrıca sen yerinde oturup zaten zenginim falan demiyorsun. Bütün dünyayı etkileyen askeri devrim, para devrimi, hatta toprak devrimi gibi farklı ayakları var. Hatta bir yerden sonra mini buz çağına girdiğin için yiyecek ekmeği zor buluyorsun. Rusya coğrafi keşif mi yaptı da o kadar güçlenip Osmanlı'nın bir numaralı rakibi halini aldı? Öyle düz mantık yok. Lisede gördüğün, internette okuduğun 2-3 şey üzerinden koca tarihi değerlendiremezsin. Yaparsın, ortaya da bu çıkar işte. İspanya Amerika'yı keşfetti Osmanlı niye yapmadı dersin.

• Kraven kullanıcısına yanıt
    Anladım sanırım aynı frekansa gelemeyeceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwasmadeforthis -- 17 Ağustos 2019; 16:37:49 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.