Şimdi Ara

Orucun Asıl Amacı Şu Olabilir Mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
397
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biliyorsunuz ki doğası gereği insanoğlunun iradesi fiziken zayıfken ruhu da daha zayıf düşer ve istediğin bir şeyi ondan alma ve kabul ettirmen çok daha kolay olur. Mesela filmlerde bile esirler ilk önce gurur ya da artistlik yapıp düşmanın ondan almak istediği bilgiyi vermiyor fakat zindanda tutulup aç susuz bırakıldığında eskiye göre istenilen bilgiyi bülbül gibi şakıyor ya da onların tarafına geçiyor. Neden çünkü bünye fiziken zayıflayınca mental açıdan da zayıf oluyorsun ve sana empoze edilen şeyleri kolay kolay kabul ediyorsun.

Dinimiz gereği yapılan oruç ibadetinin de asıl mentalitesi bu olabilir mi sizce? Sabahtan akşama kadar aç susuz kalıp üstüne bir de 33 rekat teravih+yatsı ile hocanın bize söylediği o günün dini konusu neyse onun daha rahatlıkla empoze edilmesi. Mesela suriyeli'lere karşı duyarlılık. Veya afrikadaki insanlara toplanan para gibi konu ne ise çok kolay yaptırılabilir.

Bu teknik olarak dini açıdan bağları tekrar güçlendiriyor çünkü. Kişiye ne istersen kabullendirip yaptırıyorsun.

• neden ve nasıl oruç tutarız.

bakara 183 184 185 187

ey iman edenler! Oruç tıpkı sizden öncekilere olduğu gibi size de yazıldı; belki bu sayede takvaya erersiniz.

Ayrıca yatsı namazından sonra 20 30 rekat namaz kılmak zorunda değilsiniz. İster kılar ister kılmazsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oruç cinsel gücü arttırır

Bence amaçlarından biri bu

• Orucun başlangıç bitiş saatini ve buna göre amacı anlarsanız doğru amacı bulursunuz. Yeme içme orucun devamıdır orucu bozmaz. Orucu bozan şeyleri de amaca göre belirlerseniz nelerin bozduğunu görebilirsiniz. Yemeyle içmeyle alakalı olmadığından orucun mahiyetine de uygundur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 29 Mayıs 2017; 14:58:1 >
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    ayrıca şu haliyle emredildiği söylenen oruç ilahın değil negatif ateizmin emri gibidir.

eşey edinme de negatif ateizmin sonucudur ona tabi sonuçlar da negatif ateizm eseridir.

şu an alakasız ve anlamsızca bu ne diyo ya diyeceğiniz bi olguyu anladığınızda ilahi kudreti ve emrileri de anlayacağız.

açıkça söylemek lazımsa ben slobodana ilah demem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 29 Mayıs 2017; 14:51:10 >
  • her inanç sisteminde bir takım ibadet ve ritüeller var, bunların acaba şundan dolayımı bundan dolayımı diye sebep aramanın doğru olduğunu düşünmüyorum.
  • tabi tabi git dene oruç tutan birisine birşeyler yaptırmayı herkes sinirli oluyor alttan alan bile yoktur
  • Bir hadisi şerifte rivayetle

Allah nefse demiş Ben neyim, sen nesin

Nefis demiş Ben benim, Sen sensin

Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş.

Yine demiş: "Ene ene, ente ente " Yani ben benim Sen sensin.Hangi tür azâbı vermiş ise enâniyetten benlikten egodan vazgeçmemiş.

Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış.Yine sormuş: "Men ene? Ve mâ ente?"

Nefis demiş: "Ente Rabbi'r-Rahîm., Ve ene abdüke'l-âciz." Yani, "Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim.

Hadisin geçtiği kaynaklar; Envâr’ul Âşıkîn, s.27 - Dürretü'l vaizin, Osman bin Hasan el-Havbevi, s. 25

Burdan şu sonuç çıkmasın Nefsi Allah zaten biliyordu Çünkü yaratanı O'dur

Bizim anlamamız ve orucun mahiyetini kavramamız açısından manidar bir bilgidir.

Nefis eğer terbiye edilmez ise ibadetlerle oruç.zikir ile vs Kendinde İlahlık tevehhüm eder

Yarartıcısını kabul etmez .Günümüz ateist yahut başka inançsız kimseler.

Aslında Allah'ı bırakıp kendi nefislerini İlah edinirler.Allahın emirlerine değil nefsin arzu be hevasına tabi olurlar

Ve O'na karşı düşmanlık beslerler.

İnkarları neticesinde ve günahların ve seyyilerin artması ile beyaz ak gibi olan kalp kararmaya başlar.

Allaha karşı düşman bir hal alır.ve Kuranada dinede saldırmaya başlar.hakikati örtmeye ve taraftar toplama arzusu içinde

İslama karşı vehm ve kuruntular ile saldırmaya başlar ki kendi gibi düşünenler ona kuvvet versin.

Manen onu taciz eden rahatsızlık ve huzursuzluğu bu sarhoşukla kendine unuttursun.

Heyhat Ölüm onu yakalamayacak sanıyor.

Heyhat hesaba çekilmeyeceğini sanıyor.

Oysaki rabbi tanısa inkara düşmese

belki ibadetitte kusur dahi etse Rabbin merhametine sığınma şansını elinin tersi ile itiyor.

Heyhat ne bahtsızdır O ki Ebedi yaşamını hayatını tehlike ile elinin tersi ile itiyor

Oysa İnansa Alemlerin Rabbine sığınsa karşısısnda

Yartılmış Hiçkimsede olmayan merhamet deryasını bulacak

İliklerine kadar dahi hissedecek ve teneffüs edecek

• Oruç tutarken biz neyin farkına varıyoruz? Ne hissediyoruz? --->Açlık değil mi? Acıkınca neyin farkına varıyoruz? ---> Acziyetimizin farkına varıyoruz.

Acziyetimizin farkına varmak, bizi yaratıcıya daha kolay boyun eğmeye itiyor. Tamamiyle içgüdüsel. Yaratıcımızı bize hatırlatıyor. Acziyet, Allaha tapmamızın en temel sebeplerinden biridir zaten.

Fakat orucun amacı budur diyemem. Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi, Allah bizlere emrettiği ibadetleri neden emrettiğini açıklamamış.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ALLAH RASULÜ'NDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)

"Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Kıyamet gününde o kapıdan ancak oruç tutmuş olanlar girer; onlarla birlikte o kapıdan başka hiç kimse giremez. O vakit;

'Dünyada iken oruç tutmuş olanlar nerededir?'

diye bir ses yükselir. Onlar gelir, cennete o kapıdan girerler. Oruçluların en son kalanı da girince kapı kapatılır, artık başka hiç kimsenin girmesine müsaade edilmez. O kapıdan kim cennete girerse ebedi olarak susuzluk çekmez."

(Buhari, Savm 4; Müslim, Sıyâm 166; Tirmizî, Savm 55)

Akitten alıntı

Diğer kapılardan giren susayacakmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WILDBOYS -- 31 Mayıs 2017; 6:32:33 >
  • Islam inancina gore oruc tutmanin amaci nefsi terbiye etmektir. Tabi bunun yaninda aclari anlamak gibi durumlardan da bahsedilir.

Oysa turkiyede oruc tutanlarin ezici cogunlugu, hele de su ben orucluyken disarida yemek yenmesin diyenler, ac birakilmis eseklerdrn bir farki yoktur. Nefsi terbiye etmek istiyorsan nefsini terbiye etmelisin. Baskalarina saldirarak nefis terbiye olmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazıyı ve yazılanların hiçbirini okumadan sadece başlığa göre cevap veriyorum. Orucun amacı Müslümanlar'ın irade dedikleri normalde adına disiplin ve otokontrol dediğimiz şeyleri güçlendirmek. Disiplinli ve otokontrolünü sağlayabilen insanların oruca ihtiyacı yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.