Şimdi Ara

Orta Dünya Hakkında Sorularınız [Ana Konu] (95. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.983
Cevap
151
Favori
91.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9394959697
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Oromë

Sauron doğuştan çok güçlü bir Maia. Güç derken sadece savaş anlamında değil.Her anlamda.Buna kudret de diyebiliriz.Maiar içinde belki sadece Morgoth'a karşı hareket eden orduların önderliğini yapan Eonwe'yi Sauron'la karşılaştırabiliriz.Aulë'nin yanında öğrendikleri, Glaurung,Gothmog, Ancalagon gibi varlıklar varken Morgoth'un isyanında liderlik yapması çok büyük olaylar. Tek yüzüğü dövmesi, zekasıyla muazzam güçteki Numenor'u yıkması, binlerce kişilik ordulara hükmetmesi, devasa kaleler inşa etmesi gibi yaptıklarını Orta Dünya'da Valar dahil yapabilecek çok az varlık vardır.

Hocam zaten Gandalf'ın bir sözü vardı. Witch King için söylüyordu galiba. daha önce karşı karşıya gelmediğini ve sonucu hakkında bir şey söyleyemeyeceğini. Yeni bir yüzük yapmak zaten sıkıntılı bir durum Sauron'un irfanına tam olarak sahip olunsa bile ve bunun gibi daha güçlü bir silah edinmeye çalışmak da kesin bir galibiyet sağlar mı belli olmaz. Bu bakımdan yüzüğün yok edilmesi tekrardan en doğru yol gibi görünmekte.

• Oromë kullanıcısına yanıt
    Bu dünya içinde neden bilmiyorum ama en sevdiğim karakterler, Fingolfin, Glorfindel ve Sauron özellikle Sauron'u neden bilmiyorum ama çok seviyorum gücünün yanında akıllı olması sanırım büyük etken buna
  • quote:

Orijinalden alıntı: Peace Sells..

Teşekkürler dostlarım. Silmarillion en çok merak ettiğim kitap. Kargom gelince bir an önce okuyacam. Şimdi bahsettiğiniz çoğu kişi ve kavramları tam anlamıyorum

Kitap sevgim zaten vardı ama fantastik kurguyla tanıştıran ve sonrasında ona özel bir alaka oluşturan kitaplar bunlar. benim için yeri ayrıdır. Kitaplarım zaman içerisinde biraz dağıldı ama yakın zamanda tekrar yeni baskılarıyla alıp yeniden okumayı düşünüyorum hepsini. Hobbit hariç defalarca okumuşumdur ve uzun süredir tekrar almadım elime. Yüzüklerin Efendisi'ne yakın hisler yaşatabilen tek seri Zaman Çarkı oldu şimdiye kadar. Silmarillion ise çok ayrı bir yerde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Bu dünya içinde neden bilmiyorum ama en sevdiğim karakterler, Fingolfin, Glorfindel ve Sauron özellikle Sauron'u neden bilmiyorum ama çok seviyorum gücünün yanında akıllı olması sanırım büyük etken buna

Fingolfin ve Glorfindel'a katılıyorum ama Sauron'da ayrılıyoruz. Felagund Finrod'u da kendi listemden ekliyorum.
  • tnuviel37 kullanıcısına yanıt
    Sauron kötü tarafta olduğu için çok seveni olmaz aslında ama korkusu yeter
  • Kötülerin her zaman ayrı bir karizması oluyor. Herkese karşı tek başlarına göğüs germeleri, yaptıklarının dehşete düşürmesi ve genelde iyilere göre daha güçlü olmaları benim de birçok hikayede kötülere sempati beslememe sebep oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oromë

Kötülerin her zaman ayrı bir karizması oluyor. Herkese karşı tek başlarına göğüs germeleri, yaptıklarının dehşete düşürmesi ve genelde iyilere göre daha güçlü olmaları benim de birçok hikayede kötülere sempati beslememe sebep oluyor.

Evet benimle aynı düşünen biri çıktı
    Sauron'la Saruman'a iki kulenin birleşmesinin kudretine kim dayanır

• Hocam cüceler hakkinda daha cok bilgiyi nereden edinebilirim? (Savaslar, olaylar...) Silmarillion hariç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ggreyhame -- 15 Eylül 2017; 18:55:01 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ggreyhame kullanıcısına yanıt
    Cüceler en fazla Hobbit kitabında geçiyor.Onun dışında Lotr'un ekleri var.Fakat Türkçe basımda çıkartılmış sanırım bunlar.Bitmemiş Öyküler'de ise Erebor bölümü var.Hobbit kitabının biraz öncesini arkaplanını anlatıyor.Bunlar dışında internette bilgiler bulabilirsiniz.İngilizceniz varsa lotr.wikia sitesinde hemen hemen herşey var.

• Oromë kullanıcısına yanıt
    Lotr'un ekleri nelerdir? İngilizce okuyabilirim. Bitmemis Oykuler'i okumadim henuz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ggreyhame kullanıcısına yanıt
    https://drive.google.com/file/d/0B7p-SBt0OtFJaHE1VS1nY0hEX0k/view?usp=drivesdk

Lotr üçlemesinin tamamının pdf linki.Kitabın sonunda A'dan F'ye Appendix var. Dünya hakkında genel birçok bilgi vermekte.Türkçe'sinde direkt Lotr ile bağlantılı olmayan ekler kesilmiş.

• Hobbit i okuyacagim ama cok kararsiz kaldim. Kimi diyor altikirkbesin in cevirisi masalsi ithaki cok edebi, altikirkbesi okumak daha zevkli. Kimi diyor altikirkbesin cevirisi cok kotu Valla en son dayanamayip ikisini de okuyacagim
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Sabertooth-

Hobbit i okuyacagim ama cok kararsiz kaldim. Kimi diyor altikirkbesin in cevirisi masalsi ithaki cok edebi, altikirkbesi okumak daha zevkli. Kimi diyor altikirkbesin cevirisi cok kotu Valla en son dayanamayip ikisini de okuyacagim

İthaki okudum baya zevkli ve akıcıydı

• ithaki akıyor hocam, almadan önce araştırmıştım ben de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Sabertooth-

Hobbit i okuyacagim ama cok kararsiz kaldim. Kimi diyor altikirkbesin in cevirisi masalsi ithaki cok edebi, altikirkbesi okumak daha zevkli. Kimi diyor altikirkbesin cevirisi cok kotu Valla en son dayanamayip ikisini de okuyacagim

tartismasiz ithaki

• gandalf ssk'yı batırdı
  • Öncelikle orta dünya hakkında Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Húrin'in Çocukları kitaplarını okudum. Yani anlayacağınız orta dünya hakkında çokta detaylı bilgim yok. Yüzeysel olarak biliyorum.

Şimdi benim anlamadığım işler tam kızıştığında, iyiler tam güçsüz düştükleri zamanlarda, düşmanlar tam olarak iyi atak yaptıklarında neden hep kartallar geliyor anlamadım. Yani Hobbitte de öyleydi yüzüklein efendisinde de, kartallar da kartallar.
    Onlarsız bir şey olmuyor mu? Onlarsız savaş bitmiyor mu. çok saçma geliyor bana biraz gerçek dışı çocuk hikayesi gibi yani.

Zorlama gibi hani sanki hep çoğunlukla iyiler kazanacakmış gibi. Tamam kötülerinde kazandığı savaşlar olaylar ama orta dünyaya sanırım hep iyiler hakimmiş kötüler hiçte süper güç olduğu zaman yok varsa da ben bilmiyorum zaten dedim ya orta dünya hakkında çokta detaylı bilgim yok diye.

Diyeceksiniz bilgin yoksa niye böyle şeyler yazdın. Eee düşüncelerim işte. Yazdım çünkü aydınlatın beni öğreneyim.

• Don Atari kullanıcısına yanıt
    Yüzüklerin Efendisi'nde savaş bittikten sonra geliyor kartallar, frodo ve sam'i kurtarmak için. Hobbit'de ise savaş tam olarak işlenmiyordu yani kartallar sayesinde kazanıldı denilemez. Kartallara neden bu kadar hislendin anlam veremedim doğrusu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pissacore

Yüzüklerin Efendisi'nde savaş bittikten sonra geliyor kartallar, frodo ve sam'i kurtarmak için. Hobbit'de ise savaş tam olarak işlenmiyordu yani kartallar sayesinde kazanıldı denilemez. Kartallara neden bu kadar hislendin anlam veremedim doğrusu.

Kartallar hem iyilerin yanında mı? veya hiç kötü kartal yok mu?

Sahi ya kartallar nedir? nereden gelmedir? Kim bu kartallar? Her şeye haberleri nereden oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Don Atari

quote:

Orijinalden alıntı: Pissacore

Kartallar hem iyilerin yanında mı? veya hiç kötü kartal yok mu?

Sahi ya kartallar nedir? nereden gelmedir? Kim bu kartallar? Her şeye haberleri nereden oluyor.

İlk mesajda da belirtildiği gibi, ejderhaların kartallardan geldiğine dair teoriler var ama kesin değil. Konunun sahibi arkadaş geldiği zaman daha detaylı bilgi verir ama hatırladığım kadarıyla Manwe tarafından, ortadünyadaki halkları kollamaları sebebiyle gönderilen hayvanlar. Melkora karşı filan da gönderiliyordu. Yani bir nevi Manwe'nin hizmetkarları.

• 
Sayfa: önceki 9394959697
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.