Şimdi Ara

Organ Bağışı Konusunda Daha Hassas Olalım Lütfen

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir yakınım için karaciğer nakili lazım ve 2 seferdir verecem diye bizi umutlandırıp vazgeçiyorlar.Yapılan masrafdan felan vazgeçtim.İnsanların umudunu kırıyorlar.Az önce aldığım haberle tekrar hayal kırıklılığına uğradım.Devlet para ile satın alınmasını yasaklıyor kimse bağışlamıyor.Millet ne yapsın.Herkesin duyarlı olmaya davet ediyorum.Eğer bir gün birine iyilik yapmak isterseniz kendinizden emin olun insanların umudunu kırmayın.İnsanları hayal kırıklığına uğratmayın.Rica ediyorum...

Keşke benim kan gurubum tutsaydı.Keşke...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mark Selby -- 8 Haziran 2020; 23:15:18 >

• Madem konusu açılmış, açıklama yapayım bari: Beyin ölümü gerçekleşmiş birisinin organlarının kime verileceğine Ankara'daki organ nakli koordinatörlüğü karar vermektedir. Hiçbir şekilde ölen kişinin yakınlarının ya da ameliyatı yapacak olan cerrahın bu konuda söz hakkı yoktur. Ölen kişinin yakınları ancak organların kullanılıp kullanılmayacağına karar verebilir.

Bağışçıyla alıcı arasında ticaret yapılıp yapılmadığı da ameliyat öncesinde araştırılır.

Konu sahibi şu konuda haklı: Bizde ne yazık ki organ bağışı yetersiz düzeyde. Ama Almanya'da yeni çıkan yasa ile birlikte eğer itiraz etmezseniz öldüğünüzde organlarınız kullanılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrakeMcCain -- 8 Haziran 2020; 23:46:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DrakeMcCain

Madem konusu açılmış, açıklama yapayım bari: Beyin ölümü gerçekleşmiş birisinin organlarının kime verileceğine Ankara'daki organ nakli koordinatörlüğü karar vermektedir. Hiçbir şekilde ölen kişinin yakınlarının ya da ameliyatı yapacak olan cerrahın bu konuda söz hakkı yoktur. Ölen kişinin yakınları ancak organların kullanılıp kullanılmayacağına karar verebilir.

Bağışçıyla alıcı arasında ticaret yapılıp yapılmadığı da ameliyat öncesinde araştırılır.

Konu sahibi şu konuda haklı: Bizde ne yazık ki organ bağışı yetersiz düzeyde. Ama Almanya'da yeni çıkan yasa ile birlikte eğer itiraz etmezseniz öldüğünüzde organlarınız kullanılıyor.
    Ben eğer ölürsem tüm organlarımın kullanılmasını isteyeceğim.

Almanyadaki yasa keşke bizdede çıksa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mark Selby -- 8 Haziran 2020; 23:47:47 >
  • Mark Selby kullanıcısına yanıt
    Bunun için bir hastanede sana verilecek olan bir kartı doldurman gerekiyor ki o kart, organ bağışına izin verdiğine dair delil sayılsın; ancak böyle bir durumda bile öldüğünde organlarının kullanılıp kullanılmayacağı ailene sorulur. O kartı doldurmanın amacı tereddütleri ortadan kaldırmaktır, yani ailen "Bizim yakınımız hayattayken bağışa izin vermiş miydi acaba, tam hatırlayamadık." demesin diye.

O yasanın burada çıkıp çıkmamasına biz tıpçıların yapabileceği bir şey yok, biz sadece yasaları uygularız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrakeMcCain -- 8 Haziran 2020; 23:53:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DrakeMcCain

Bunun için bir hastanede sana verilecek olan bir kartı doldurman gerekiyor ki o kart, organ bağışına izin verdiğine dair delil sayılsın; ancak böyle bir durumda bile öldüğünde organlarının kullanılıp kullanılmayacağı ailene sorulur. O kartı doldurmanın amacı tereddütleri ortadan kaldırmaktır, yani ailen "Bizim yakınımız hayattayken bağışa izin vermiş miydi acaba, tam hatırlayamadık." demesin diye.

O yasanın burada çıkıp çıkmamasına biz tıpçıların yapabileceği bir şey yok, biz sadece yasaları uygularız.
    Belki bir imza kampanyası oluşturabilirim bunun için.
  • Mark Selby kullanıcısına yanıt
    Denemek lazım, kaybedecek bir şey yok.

• Bende öldüğümde bütün organları bağışlamak istiyorum ama öldükten sonra organlarda ölmüyor muydu? Bide yaşlıyken ölsem organların bir işe yarayacağını zannetmiyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Elinde delil olmadan ithamda bulunuyorsun, mahkemeye verdirtme kendini.

• DrakeMcCain kullanıcısına yanıt
    Hocam çok pardon ben yanlış algılamışım "Beyin ölümü gerçekleşmiş birisinin organlarının kime verileceğine Ankara'daki organ nakli koordinatörlüğü karar vermektedir" siz kime verileceğine karar verir demişsiniz, ben organların verilip verilmeyeceğine karar verir anladım.Kusura bakmayın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.