Şimdi Ara

Orange Pi Prime Hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, elimde bir adet orange pi prime cihazı mevcut.
    Bu cihaz ile daha önce gpio çalışması yapan biri var mıdır acaba ?
    UART pinlerindeki verileri okuyamıyorum şuan.

cihazın üzerinde armbian işletim sistemi stabil olmadığı için,
    orangepi.org dan indirilmiş debian jessie imajı bulunmaktadır.
    orange pi pc gpio PYH3 ve wiringOp paketleriyle pinlere erişiyorum,
    dediğim gibi UART da sıkıntı var

Son olarak boot klasörünün içinde script.bin dosyası da bulunmamaktadır.

cihazla alakalı çok fazla döküman da mevcut değil.
    bi hayırsever destek çıkarsa çok memnun olurum.

• Orange Pi uart 3v3 seviyesinde. Eğer veri gönderen cihaz 5v ise sorun ondan kaynaklı olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • root olarak çalıştırmayı dene. Çalışmazsa /dev/ttySx (0 ya da 1) dosyasının var olup olmadığına bak. Cihazda birden fazla uart olabilir. Eğer wiringpi ile 0. portu kullanıp 1. portun pinlerine bağlantı yapıyorsan (ya da tam tersi) çalışmaz. Diğer gpio pinleri çalışıyor mu?
  • Üstadım bi kaç tane pini doğru şekilde okuyabiliyorum. Diğer pinlerde sıkıntı oluyo. Prime da Uart_tx olarak gösterdiklerinde mesela? Bu arada aynı şekilde orange pi +2e armbian işletim sistemi üzerinde denediğimde sıkıntısız okuyabiliyorum. Yani veri gönderen cihazda problem olacağını zannetmiyorum. Opi +2e h3 işlemci kullanıyo prime h5. H3 32 bit H5 64 işlemci farkı olabilir diye düşünmekteyim. İnce bi ayar gerekiyor gibi görünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by_fth -- 30 Eylül 2017; 19:23:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diğer pinlerde neden sıkıntı oluyorsa uartta da o yüzden sıkıntı oluyordur. Sorularıma cevap verseydin teşhis edebilirdik.
  • Cihaza direk root olarak bağlanıyorum. Orange pinin yayınladığı ubuntu veya debian işletim sisteminin ikisinde de yaklaşık 50 60 tane tty var. Hangi mode olacağını nasıl seçebilirim? Boot klasöründe script.bin dosyası yok. Bu arada bi kaç tane pini okuyabiliyorum. Pg8 i alamıyorum mesela

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by_fth -- 30 Eylül 2017; 21:56:26 >
  • Baktım ama pinleri hakkında hiçbir bilgi belge bulamadım. Orange pi'nin belgelemesi çok kötü, neredeyse sıfır.

Aşağıdaki komutu verirsen mevcut uart portları çıkar.
    ls /dev/ttyS*

Portların her biri bir rx-tx çiftine karşılık gelir. Herhangi bir şema falan olmadığı için deneme yoluyla bulman gerekiyor. Wiringpi ile uart kullanmak için de dosya ismiyle uart'ı açmalı ve ilişkili pinleri bulmalısın.

Portun özelliklerini ayarlamak için stty komutu var. Mesela 1. port, 9600 baud, 8N1 için;
    stty -F /dev/ttyS1 raw 9600 cs8 clocal -cstopb -parenb

Herhangi bir portta veri varsa, mesela 0. portta;
    cat /dev/ttyS0
    komutu veriyi okur.

Veri yazmak için;
    echo "selam" > /dev/ttyS1

Bu komutların yardımıyla portları, pinleri bulabilirsin. Sonrası kolay.

#include <wiringSerial.h>

...
    int fd = serialOpen("/dev/ttyS1");

if(fd < 0) {
    printf("Uart açılamadı\n");
    return 0;

serialPutchar(fd, 45); // yaz
    int veri = serialGetchar(fd); // oku
    }

• Pin şeması var orangepi.org da resource un içinde prime user manual da. Çok bildiğim bi konu değil yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. H5 gibi desteği henüz olmayan bi ürünle giriş yapmak biraz çöldeki bedevi şansı oldu galiba. 22 23 dü galiba onları düzgün okuyup da diğerlerini okumaması garip oldu

• Bu arada ttys dosyaları yokmuş tty dosyaları ile karıştırmışım. Bu ttys dosyalarını nasıl oluşturabilirim ?

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.