Şimdi Ara

Optimus Black 2.3.7 Versiyonuna Geçme (ANA KONU)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
834
Cevap
1
Favori
33.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar Sizlere LG Optimus Black için 2.3.7 yükseltmesine nasıl geçilir onu anlatacağım...

Öncelikle telefonumuzda Nova yada herhangi bir custom rom kurulu ise, bu yazılımlar bizlere sorunlar çıkartabilir..
    Bunun için ilk olarak telefonumuzu ilk almış olduğumuz rom!’a getiriyoruz.
    Ancak telefonumuz zaten v10a,v10b,v10c,v11c ise aşağıda anlatacağım işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nova rom yada bunun dışında herhangi bir romdan v10b ye geçiş. Ben burada v10b yi tercih ettim, root işlemi daha kolay diye =)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İNECEKLER LİSTESI

LG United Drivers Tıklayın !

AneUTL V10B (Europe/Open) Tıklayın !

KDZ_FW_UPD_EN Tıklayın !

LG B2CTool Tıklayın !

Windows Enabler Tıklayın !64 bit sistem kullananlar için gerekli, 32bit kullananlar indirmeyebilir.

1-B2CTools'u kurun (Resim 1 De bulunan ilk dosyamız)

2-KDZ_FW_UPD_EN.7z 'i klasörünü buraya çıkart diyelim ve msxml.msi'i kuralım

3-Açılan klasörden mfc42.dll'i silin (64bit işletim sistemlerinde sorun çıkartıyor. 32bit sisteminiz varsa silmenize gerek yok.)

4-Windows Enabler'ı unpack edin.

5-Telefonunuzun pilini çıkarın ve soldaki ses açma tuşuna basarak USB'ye takın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin. (Telefon Software Update modunda açılacaktır.)

6-Aygıt Yöneticisini açın ve Modemler altında "LGE Mobile USB Modem" i deaktive edin.

7-KDZ_FW_UPD.exe'yi admin olarak çalıştırın.(Resim 17)
    Ve sonra Windows Enabler.exe 'yi admin olarak çalıştırın.(Resim 20)

Taskbar'da ikonunu göreceksiniz, bir kere tıklayın ve ON oldugunu görün.

8 - Şimdi KDZ dosyasını seçeceğiz, o dosyayı seçtiğinizde ekran aşağıdaki ayarlarda kalsın. (Resim 18- 19)

9 - Launch Software Update'ye tıklayın.

İşlem bitene kadar bilgisayarı ellemeyin, bilgisayarınızın hızına göre 5-10 dk arası sürebilir. İşlem bitince telefonun açılacaktır. Program hala update devam ediyor desede aldırmayın. Sol alt köşeden Exit'e basın usb kablosunu çıkartın. Yeni Rom'unuz hayırlı olsun.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu işlemlerin sonunda tertemiz romlu telefonumuza sahip oluyoruz.

tabiki işlemlerimiz bitmedi.
    Şimdi İse

yapmamız gereken bir kaç işlem var. Bu işlemler sonrasında 2.3.7 versiyonuna geçiş yapabiliriz.
    öncelikle telefonumuza root özelliği kazandırmamız gerekiyor, bunun için yapmamız gerekenler.

İşlemi Yapmak Genel Anlamda 3 Aşamadan Oluşuyor

1- Telefona Root Özelliği Kazandırma
    2- CWM Recover Kurma
    3-Recoveryden Rom Kurma

Telefonu Root İle Yetkilendirme

Telefondaki yazılımınız v10b veya aşağısı ise:

a. GingerBreak >uygulamasını< indirin ve telefona gönderin.
    b. (Ayarlar > Uygulamalar > Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini tikleyin.
    c. (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneğini tikleyin.
    d. Cihazınızda SD kartınız takılı ve kullanıma hazır olsun.
    e. Polaris office veya bir dosya yöneticisi ile (astro, vb) telefona attığınız gingerbreak uygulamasını(a maddesi) kurun ve çalıştırın.
    f. root yazan ikonua basın.
    g. Telefon kendisini baştan başlatacak ve root hakları kazanmış olacaksınız her şey düzgünse. Menüde kurukafa ikonu çıkarsa olmuş demektir.

Telefondaki yazılımınız v10c veya üstü ise :

Dosyayı **** ve arşivden çıkartalım:
    Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!

İşleme başlamadan USB sürücülerinin kurulu olduğundan, ayrıca telefonun ayarlar > uygulamalar bölümünden güvenilmeyen kaynaklar ve hata ayıklamanın etkin olduğundan emin olalım.

Cihazı bilgisayara bağlayıp SuperOnceClick 2.1.1 programını çalıştırın. Exploit: Auto modundayken(zaten böyle açılıyor) Shell Root tuşuna basın. 4. adımda program yanıt vermemeye başlayacak. Görevi sonlandırın.

Aynı programı tekrar açın. Exploit ayarını psneuter olarak değiştirip Shell Root'a basın. Cihazınızın root olduğuna dair onay alacaksınız. Ama olmadı. SuperOnceClick 2.1.1 programını kapatmadan SRP programını çalıştırın. Komut satırı birşeyler yapıp cihazınızı resetleyecek. Şimdi Root hakları kazandınız.

2. CWM Recovery
    CWM kurulumunu yapmadan ezboot ile recovrye girerseniz telefonunuz hard reset atar haberiniz olsun arkadaşlar...

a.İlk olarak telefonumuzun sd kart bölümüne indireceğimiz 2.3.7. dosyamızı atıyoruz.
    b. Sonra : pc USB sürücüleri kurulu olmalı. Cihaz root'lu olmalı ve (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneği tiki olmalı.
    c. Telefonu PC'ye takın ve sürücüleri yüklemesini bekleyin.(İlk bağlantı ise)
    d. CWM 3.2 Uygulamasını PC'ye >indirin<[link] ve PC'den çalıştırın.
    e. Telefon ekranında bir onay penceresi çıkacak. Onayı verin. (Allow)
    f. İşlem tamam. Marketten indirebileceğiniz [link="http://market.android.com/search?q=ezboot&so=1&c=apps"]>Ezboot<
    uygulaması ile Recovery'ye girebilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu işlem sırasında cihazdaki tüm veriler silinecek. Yedeklerinizi alın

a. update-cm-7.1.0-SelfKANG7-2-OptimusBlack-signed'yi indirin ve SD kartınızın kök dizinine atın.
    b. daha önce indirdiğiniz Ezboot uygulaması ile "Recovery" moda girin.

Bundan sonraki adımlarda ses tuşları ile aşağı - yukarı hareket edip güç düğmesi ile seçeneği seçiyoruz

1- install zip from sd card
    2- choose zip from sd kart
    3- update-cm-7.1.0-SelfKANG7-2-OptimusBlack-signed.zip seç
    4- bir sürü no arasından yes olanı getir ve seç
    5- işlem bittiğinde reboot system now yani yeniden başlat.
    6- telefon açılınca tekrar bir yeniden başlatın romunuz hayırlı olsun.

------------------------------------------------------------------------------------------
    Olası sorunlar Olarak:

1. Diyelim ki update-cm-7.1.0-SelfKANG7-2-OptimusBlack-signed'yı beğenmediniz ve orijinal ROM'a döndünüz. Cihaz dahili hafızanızı 0mb olarak görüp program kurmanıza izin vermeyebilir. Bunu düzeltmek için yeni ROM'unuzu kurduktan sonra 3845#*970# kodu ile çıkan menüden veya Ayarlar > Gizlilik menüsünden cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz yeterli.

2. Superuser hata veriyorsa bu dosyayı indirin ve bilgisayarınızda bir klasöre çıkartın. Telefonun usb hata ayıklama modunu açıp pc'ye bağlayın. Klasörden su fixer bat dosyasını çalıştırın.

3. Telefonunuza yeni rom’u yüklediniz ama ana ekranda dönüp duruyor animasyonu geçmedi ... o zaman yapmanız gereken işlemler; ilk olarak [link="http://www.multiupload.com/R3IMVSZE7P"]İNDİR[link] adlı yazılımızı indiriyoruz,
    Sonra Bu dosyamızı C nin içerisine aaa adlı klasör açıp dosyaları aaa nın içine yolluyoruz sonra
    Msdos Komut satırına geliyoruz bu dakikadan sonra ki işlemleri yaparken telefonumuz usb bağlantısı ile pc mize takılı olması lazım.

komut satırına cd\ yazıyoruz

Sonra

aaa\adb.exe reboot recovery yazıp

enter dedikten sonra telefonumuz kendisine reset atıcaktır ve tekrar recovery ekranı gelicektir.
    Bu ekranda yapmamız gerekenler, SD kart hariç diğer dosyaları silmek .. nasıl yapacağız.....
    ilk olarak...

wipe data / factory reset 'e giriyoruz... yes delete all user data diyoruz...

sonra

wipe cache partition'a giriyoruz.. yes - Wipe Cache diyoruz...
    sonra
    mounts and storage diyoruz orada ki klasörlerden , sd card hariç diğerlerini siliyoruz aynı şekilde....

Silme işlemi bittik ten sonra

İnstall zip from sdcard diyoruz ...

Choose zip froum sdcard'ı seçiyoruz

Tekrardan 2.3.7 dosyamızı seçip sıfırdan tekrar kuruyoruz...

------------------------------------------------------------------------------------------

Bu işlemler sonrasında 2.3.7 versiyonumuz telefonumuza sorunsuz yüklenmiştir.

yapmamız gereken küçük bir kaç işlem daha var.. aslında uzun yazarak sizleri sıkmak istemiyorum ama .. anlatayım ki sorun olmasın.. bu romda google markettimiz yok ama indiriliyor, telefonumuz wifi mize bağlıyoruz. ve daha sonra ana menüden rom manager adlı yazılımızı çalıştırıyoruz, rom manager romla beraber geliyor bu arada.

Download ROM a giriyoruz. bir dosya indiricek, bu dosya indikten sonra telefonumuza reset isteyebilir. istemesede atarsak güzel olur )

Sonra tekrardan aynı uygulamaya giriyoruz, rom manager.. daha sonrasında yine download rom'a giriş yaptığımızda google apps gelmiş olması lazım.. tıklıyoruz ve karşımıza çıkan ekranda ilk çıkan en üstteki uygulamayı indiriyoruz. uygulama indikten sonra bir reset daha atıcak ve artık google marketimiz aktiftir...

Yenilikler ~ Yeni Özellikler ;

* Telefon açılış hızı müthiş derecede hızlanmış (10 sn)
    * Aşağı yukarı kaydırmaları müthiş hızlı
    * Titreşim seviyesi, ses seviyesi arttırılmış
    * Profil oluşturma (nokialardaki gibi)
    * Klavyede yanlış yazı silme kolaylaştırılmış. Tıkladığınız yere aşağı ok işareti çıkıyor ve sürükleyerek istediğiniz yeri kolayca görebiliyorsunuz. (Büyük eksikliğini yaşıyordum.)
    * Yeni efekli tuş kilidi
    * Kamerayı sessiz moda alma.
    * İnternet bağlantısını (wifi, yada data) usb üzerinden tek tıkla programsız ayarsız pc ye aktarma
    * Power tuşuna basılı tutulduğunda seçeneklerden ekran resmi çekme (screen shot)
    * Extra bass özellikleri
    * Gelişmiş menü seçenekleri
    * Tema seçenekleri
    * Rom manager
    * Cpu overclock
    * Sensör geçişleri hızlanmış (ekranı çevirdiğin gibi değişiyor, 720p video'yu bile resimmiş gibi takılmadan geçiş yapıyor.)
    2 kat fazla zil sesi
    * Fabrika ayarlarına geri döndürürken, sd kartı da formatla seçeneği eklenmiş
    * Optimus UI arayüzündeki menü geçişlerini hızlandırmak için ; Menüdeki "Spare Parts" programına tıklayın, Windows animations ve Transition animations seçeneklerine girip, "fast" e alın. Ayarlar - ADW Launcher - Drawer Settings - Zoom Effect Speed 500 den 300 e düşür.
    Güncellenecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y n s c n -- 21 Ekim 2011; 9:24:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: y n s c n

Merhaba Arkadaşlar Sizlere LG Optimus Black için 2.3.7 yükseltmesine nasıl geçilir onu anlatacağım...

Öncelikle telefonumuzda Nova yada herhangi bir custom rom kurulu ise, bu yazılımlar bizlere sorunlar çıkartabilir..
    Bunun için ilk olarak telefonumuzu ilk almış olduğumuz rom!’a getiriyoruz.
    Ancak telefonumuz zaten v10a,v10b,v10c,v11c ise aşağıda anlatacağım işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nova rom yada bunun dışında herhangi bir romdan v10b ye geçiş. Ben burada v10b yi tercih ettim, root işlemi daha kolay diye =)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    İNECEKLER LİSTESI

LG United Drivers Tıklayın !

AneUTL V10B (Europe/Open) Tıklayın !

KDZ_FW_UPD_EN Tıklayın !

LG B2CTool Tıklayın !

Windows Enabler Tıklayın !64 bit sistem kullananlar için gerekli, 32bit kullananlar indirmeyebilir.

1-B2CTools'u kurun (Resim 1 De bulunan ilk dosyamız)

[simage]http://a1108.hizliresim.com/11/8/9/5704.jpg[/image

2-KDZ_FW_UPD_EN.7z 'i klasörünü buraya çıkart diyelim ve msxml.msi'i kuralım
    [simage]http://a1108.hizliresim.com/11/8/9/5706.jpg[/image

3-Açılan klasörden mfc42.dll'i silin (64bit işletim sistemlerinde sorun çıkartıyor. 32bit sisteminiz varsa silmenize gerek yok.)
    [simage]http://a1108.hizliresim.com/11/8/9/5710.jpg[/image

4-Windows Enabler'ı unpack edin.
    [simage]http://a1108.hizliresim.com/11/8/9/5733.jpg[/image

5-Telefonunuzun pilini çıkarın ve soldaki ses açma tuşuna basarak USB'ye takın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin. (Telefon Software Update modunda açılacaktır.)

[simage]http://b1108.hizliresim.com/11/8/9/5703.jpg[/image

6-Aygıt Yöneticisini açın ve Modemler altında "LGE Mobile USB Modem" i deaktive edin.

[simage]http://b1108.hizliresim.com/11/8/9/5718.jpg[/image

7-KDZ_FW_UPD.exe'yi admin olarak çalıştırın.(Resim 17)
    Ve sonra Windows Enabler.exe 'yi admin olarak çalıştırın.(Resim 20)

Taskbar'da ikonunu göreceksiniz, bir kere tıklayın ve ON oldugunu görün.

[simage]http://a1108.hizliresim.com/11/8/9/5727.jpg[/image[simage]http://a1108.hizliresim.com/11/8/9/5729.jpg[/image
    8 - Şimdi KDZ dosyasını seçeceğiz, o dosyayı seçtiğinizde ekran aşağıdaki ayarlarda kalsın. (Resim 18- 19)

9 - Launch Software Update'ye tıklayın.
    [simage]http://a1108.hizliresim.com/11/8/9/5722.jpg[/image

İşlem bitene kadar bilgisayarı ellemeyin, bilgisayarınızın hızına göre 5-10 dk arası sürebilir. İşlem bitince telefonun açılacaktır. Program hala update devam ediyor desede aldırmayın. Sol alt köşeden Exit'e basın usb kablosunu çıkartın. Yeni Rom'unuz hayırlı olsun.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    [simage]http://c1110.hizliresim.com/q/m/153l.jpg[/image[simage]http://c1110.hizliresim.com/q/m/155s.jpg[/image

Bu işlemlerin sonunda tertemiz romlu telefonumuza sahip oluyoruz.

tabiki işlemlerimiz bitmedi.
    Şimdi İse

yapmamız gereken bir kaç işlem var. Bu işlemler sonrasında 2.3.7 versiyonuna geçiş yapabiliriz.
    öncelikle telefonumuza root özelliği kazandırmamız gerekiyor, bunun için yapmamız gerekenler.

İşlemi Yapmak Genel Anlamda 3 Aşamadan Oluşuyor

1- Telefona Root Özelliği Kazandırma
    2- CWM Recover Kurma
    3-Recoveryden Rom Kurma

Telefonu Root İle Yetkilendirme

Telefondaki yazılımınız v10b veya aşağısı ise:

a. GingerBreak >uygulamasını< indirin ve telefona gönderin.
    b. (Ayarlar > Uygulamalar > Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini tikleyin.
    c. (Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme > USB hata ayıklama seçeneğini tikleyin.
    d. Cihazınızda SD kartınız takılı ve kullanıma hazır olsun.
    e. Polaris office veya bir dosya yöneticisi ile (astro, vb) telefona attığınız gingerbreak uygulamasını(a maddesi) kurun ve çalıştırın.
    f. root yazan ikonua basın.
    g. Telefon kendisini baştan başlatacak ve root hakları kazanmış olacaksınız her şey

Eline saglık, süper anlatmissın. Ankara'da oturuyorsanız telefonu size getireyim mı? Çünkü ben bunu videosuz hayatta beceremem
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• kardeşi benim cihaz rootlu ama CWM 3.2 bilgisayardan çalıştırıyorum ama telefona allow diye bişey gelmiyor usb hata ayıklama ve bılınmeyen kaynaklar işaretli telefonda neden olmuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: edi1907

Eline saglık, süper anlatmissın. Ankara'da oturuyorsanız telefonu size getireyim mı? Çünkü ben bunu videosuz hayatta beceremem

Bütün incelikleriyle anlattım hocam, sadece biraz dikkat istiyor hepsi o. Ayrıca istanbuldayım. Biraz kafa yorarsanız çok basit.
  • Kardeş bu gingerbread mi şimdi? pek sessiz çıktı da.
  • quote:

Orijinalden alıntı: atakane

Kardeş bu gingerbread mi şimdi? pek sessiz çıktı da.

Evet gingerbread fakat orjinal değil, custom rom'dur..
  • quote:

quote:

Dostum biraz acar misin? froyonun modlanmış hali mi bu? yoksa avrupa romu mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunu yapınca bize ne gibi bir +'sı olacak?
  • ben orjinal 10vc deyim, buna geçsem bana ne gibi artıları olur acaba
  • quote:

quote:

quote:

Dostum biraz acar misin? froyonun modlanmış hali mi bu? yoksa avrupa romu mu?

Sıfırdan rom yazılmış arkadasım fakat orjinal değil cynogen grubu tarafından.. Şu an kullanıyorum ve sorunsuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: a_n0507

bunu yapınca bize ne gibi bir +'sı olacak?

Optimus UI yani arayüzü hızlandırılmış, menü geçişleri vesaire..
    Tasarım olarak çok güzel yapılmış bunu kullandığınızda anlayacaksınız.
    Simdigeler küçültülmüş ve tatlı bi görünüm almış..
    Bende hala inceliyorum yeni şeyler bulursam paylaşıcam.
  • aslında android 2.2 froyo versiyonuyla da seviyorum ben optimus black'i. orjinal 2.3'ü beklemekten yanayım ama merak ettim şimdi ne gibi artıları olacak smartphone'a. bi denerim belki. eline sağlık arkadaşım paylaşım için teşekkürler.
  • biraz ekran resimlerini paylaşabilirmisin ?
  • Ben telefonu yeni aldım sikilacak zamanım olmadı. Ama performans anlamında bir fark olacaksa deneyebilirim . faydalı bi konu eline sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _blackmamba_

aslında android 2.2 froyo versiyonuyla da seviyorum ben optimus black'i. orjinal 2.3'ü beklemekten yanayım ama merak ettim şimdi ne gibi artıları olacak smartphone'a. bi denerim belki. eline sağlık arkadaşım paylaşım için teşekkürler.

sana aynen katılıyorum arkadaşım bi 20 gün daha bekleyip orjinalini kullanmaktan yanayım ama paylaşım benim için bile çok güzel ve açık (bu işlemlerden hiç anlamam) paylaşan aykadaşın eline emeğine sağlık... kullandıkça gördüğünüz +'ları -'leri paylaşırsanız bunu denemek isterim... V10c kullanıyorum 10b'ye göre daha yavaş ve kasıntılı gibi geldi bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: by3mR3

biraz ekran resimlerini paylaşabilirmisin ?

Buyrun hocam.

• Yükledim.
    Yanlız yetersiz İngilizcemden dolayı Tema ayarlarını yapamıyorum.
    Alttaki sabit ikonlar, yani çağrı - menü ve tarayıcı ikonlarının sayısını arttırmak istiyorum.
    Böylelikle tek ekranda daha fazla yere sahip olacağım.

Nasıl yapılacağını bilen var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: frenze

Yükledim.
    Yanlız yetersiz İngilizcemden dolayı Tema ayarlarını yapamıyorum.
    Alttaki sabit ikonlar, yani çağrı - menü ve tarayıcı ikonlarının sayısını arttırmak istiyorum.
    Böylelikle tek ekranda daha fazla yere sahip olacağım.

Nasıl yapılacağını bilen var mı ?

Menüye gir ve ana ekranda olmasını istediğin ikona basılı tut, ana ekrana gönderecek seni istediğin yere bırak
  • Yok anlatamadım ben

Menünün en altında sabit 3 ikon var ya, onların yanına 2 tane daha eklemek istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: frenze

Yok anlatamadım ben

Menünün en altında sabit 3 ikon var ya, onların yanına 2 tane daha eklemek istiyorum.

Heh tamam bekle araştırıyorum, dönücem
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.