Şimdi Ara

OPTIK SORUSU!!!!!!!!!!!!!

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
19
Cevap
0
Favori
1.078
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> OPTIK SORUSU!!!!!!!!!!!!!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    34 Mesaj
    5 metre genişliğindeki bir odanın duvarlarının birinde 1,2 m boyunda düz ayna asılıdır.Aynanın tam ortasından 2 metre uzakta aynaya bakan bir göz karşı duvarın kaç m.lik düşey kısmını görür?

a)8,4 b)4,2 c)2,1 d)3,5 e)6,3

|
    |

Hocam burada üçgenlerin benzerliğini kullanacaksın. Öncelikle bulunduğun noktanın (G) aynaya göre simetrisini al. Aynanın soluna kadar bir 2 cm çek. Oraya da G' noktası de.

Şimdi aynanın kenarlarına bu G' noktasından ışınlar gönder. Daha sonra G' noktasından aynaya bir dik çek (Normal), hatta aynaya çektiğin bu diki odanın duvarına kadar devam ettir. Bak, karşında 2 tane dik üçgen oluştu. Ayrıca burada görüş alanını çizdin.

Şimdi Tales'in üçgen benzerliğini kullanalım. 1,2 metre düz aynayı çektiğin dikme 0,6'şar metre olarak ikiye ayıracak. Burada şöyle bir benzerlik kuracaksın.

2'nin 7'ye oranı = 0,6'nın x'e oranı.

Burada bulacağın x, odanın düşeyinde görülen alan, yani soruda sorulan uzunluğun yarısı. Bulduğun x'i 2 ile çarp, çünkü diğer üçgen de aynı üçgen. Diğer üçgen sayesinde de duvarın bir tarafını görecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 8 Nisan 2008; 19:38:36 >
    |
    |

• Onbaşı
    34 Mesaj
    Arkadaşım cevap için teşekkürler ama şekilli olsa daha güzel olurdu..Aynı konuya çoğu kez ekledim.Ama sürekli alta kayıyor..Bu sorular acil lazım o yüzden...
    |
    |
    |

Bir kulenin dibinden 40 metre uzaktaki yerdeki bir küçük aynada gözleri yerden 1,5 metre yüksekte olan bir adam kulenin tepesini görebiliyor.Adamın ayağı ile ayna arası 3. olduğuna göre kulenin yüksekliği kaç metredir?

a) 80 b)60 c)30 d)20 e)15

|
    |

Orjinalden alıntı: ss500

Tşkler arkadaşım..Cevap tam olarak hangi şık??

Bir kulenin dibinden 40 metre uzaktaki yerdeki bir küçük aynada gözleri yerden 1,5 metre yüksekte olan bir adam kulenin tepesini görebiliyor.Adamın ayağı ile ayna arası 3. olduğuna göre kulenin yüksekliği kaç metredir?

a) 80 b)60 c)30 d)20 e)15

O oranı yapınca galiba 4,2 çıkıyor. (2/7 = 0,6/x , x . 2)

Hocam bu sorduğun soru da benzerlik.

Şimdi bak, o soldaki üçgenin sağ köşesi ile sağdaki üçgenin sol köşesinin birleştiği o noktacığa bir dik çek. Normal olacak bu dik. Şimdi bak, gelen ışın ile yansıyan ışının normalle yaptığı açılar eşitti. Şimdi soldaki küçük üçgen adam için çizilmiş. Adamın gözlerinden gelen ışınların çizdiğimiz bu normallde yaptığı açı Alfa olsun. Aynı şekilde sağdaki büyük üçgen için çizilen yansıma açısının da normalle yaptığı açı Alfa olacak. Şimdi, Alfa ile Beta toplamı 90 derece olan iki açı olsun.

Soldaki küçük üçgene bakalım. Normalle yapılan gelme açısı Alfa ise, onun bir altındaki yani üçgenin sağ alttaki iç açısı Beta olacak. Dik üçgen olduğu için, üçgenin üstteki iç açısı Alfa olacak. Aynı şey diğer büyük üçgen için de geçerli. Üçgenin soldaki iç açısı Beta olacak. O hâlde üstteki iç açısı ise Alfa olacak.

Burada yapacağın şey Açı - Açı - Açı benzerliği kurup h'ı bulmak.

Soldaki üçgende Beta görüyor 1,5 metreyi, sağdaki üçgende Beta görüyor h'ı. ==> 1,5 / h
    Soldaki üçgende Alfa görüyor 3 metreyi, sağdaki üçgende Alfa görüyor 40'ı. ==> 3 / 40

1,5 / h = 3 / 40

3h = 1,5 . 40

3h = 60

h = 20 metre oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 8 Nisan 2008; 20:02:34 >
    |
    |

• Yarbay
    11838 Mesaj
    |
    |

Kesişen iki düz aynada bir cismin 11 görüntüsü oluşmuştur.Görüntü sayısının 5 e indirmek için aynalar arasındaki açıyı kaç derece arttırmalıdır?

a)60 b)30 c)15 d)75 e)90
    |
    |

Formül şu ==> n = ( 360 / Alfa) - 1

Burada "n", görüntü sayısı oluyor. "Alfa", aynalar arasındaki açı oluyor.

Şimdi, 11 görüntü olduğuna göre, formülde yerine yazıp ilk durumdaki açıyı bulalım.

11 + 1 = 360 / Alfa

360 / 12 = Alfa

Alfa = 30 derece (İlk durumda)

Yeni durumda görüntü sayısı 5'miş. Yine yerine yazalım.

5 + 1 = 360 / Alfa'

Alfa' = 360 / 6 = 120 derece (Son durumda)

Yani açımız 90 derece arttırılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 8 Nisan 2008; 20:18:26 >
    |
    |

Şekilde görüldüğü gibi A noktasından çıkan bir ışın kök 3 metre uzaktaki bir düz aynada yansıyıp,A dan 1metre uzaktaki B noktasına geliyor.Yansıyan ışının tekrar A noktasına gelmesi için ayna O noktası etrafında kaç derece döndürülemelidir?

a)15 b)25 c)30 d)45 e)7,5

[image]
    http://img241.imageshack.us/img241/4529/99zq6.jpg[/image]
    |
    |

Dik kenarlardan biri 1 metre, diğeri de √3 metre de olduğuna göre, 30 - 60 - 90 üçgenidir. Hipotenüs (B ile ilk durumdaki ayna arasındaki uzaklık) 20 olur.

Şimdi bu üçgende açıları yerlerine yazarsak, ilk durumda gelen ışın ile yansıyan ışın arasındaki tüm açı 30 derece olur. Şimdi soruda bize yansıyan ışının tekrar A noktasına gelmesi isteniyor. Yani, ışının 30 derece dönmesi gerekiyor. Bunun içinse aynanın 15 derece dönmesi gerekir.

Çözümden tam emin değilim, ama sanırım böyle.

Düzenleme: Hocam pardon, yanlış olmuş. 30 değil 15 derece dönmesi gerekiyor, çünkü tekrar A'dan geçmesi demek, geldiği noktaya geri dönmek demek, yani normalin üstünden gitmek demek. Normal - gelen arası açı da 15 derece oluyor. Işın 15 derece dönerse, aynanın 7.5 derece dönmesi gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 8 Nisan 2008; 20:34:40 >
    |
    |

• Yarbay
    11838 Mesaj
    |
    |

Kapalı küp şeklinde bir kutunun bir yüzünün ortasında bir küçük delik ve bu delikten 20 cm.ötede 4 cm.boyunda bir AB cismivardır.Kutu içinde delik karşısındaki yüzeyde oluşacak görüntünün özellikleri nelerdir?(Kutunun her ayrıtı 30 cm)

a)Gerçek 6 cm boyda ve ters
    b)gerçek 3 cm boyunda ve düz
    c)gerçek 6 cm boyunda ve düz
    d)yalancı 6 cm boyda ve ters
    e)yalancı 6 cm boyda ve düz

|
    |

Bak, buna benzer bir ÖSS sorusu vardı. Görüntü gerçek ve ters oluyordu, onu biliyorum. Ancak uzunluğu biraz tuhaf. Çünkü cismin boyu 4 santim. Ancak kutunun ayrıtı 30 santim. Ortasına delik açsak, kutunun ortasındaki deliğin yer ile olan uzaklığı 15 santim. Zaten cisimden büyük oluyor. Delikten cisim gözüküyor mü ki?
    |
    |

Böyle abuk sabuk bir şey hayal ettim. Ama bundan başka bir şey de aklıma gelmiyor.
    |
    |
    |
    |

Olsun yinede teşekkürler..Bu optiği anlamak için neler gerekiyor arkadaşım tam olarak anlatırmısn :)

Valla hacı 9. sınıfsın galiba. Ben de 9. sınıfta anlamıyordum hiç bu konudan.

Şimdi Lise 3'e gidiyorum. Biz sayısalcılar için optik çok önemli. 1. dönem optiği tekrar ettik, baya uzun olduğu için ara tatilde de geldik okula birkaç gün. Şimdi nedense yapabiliyorum.

Temel kuralları iyi öğrenmek önemli. Hayal gücünü kullanmak da çok önemli. Bol bol da soru çöz. İşlemli sorulara fazla takılma, çünkü karşına optikten baba yorum soruları çıkacak. Optikte soru çeşidi de çok fazla. Mümkün olduğunca değişik değişik kaynaklardan soru çöz. Soru çözdükçe soru çeşidinin nasıl çözüldüğünü öğrenirsin, hayal gücün de gelişir.

Geçmiş yolların ÖSS-ÖYS sorularına bak, optikle ilgili. Çok zor sorular da çıkmıyor aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 8 Nisan 2008; 21:24:59 >
    |
    |

• Onbaşı
    34 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: ::AlacaKaranlıkT!M::

quote:

Olsun yinede teşekkürler..Bu optiği anlamak için neler gerekiyor arkadaşım tam olarak anlatırmısn :)

Valla hacı 9. sınıfsın galiba. Ben de 9. sınıfta anlamıyordum hiç bu konudan.

Şimdi Lise 3'e gidiyorum. Biz sayısalcılar için optik çok önemli. 1. dönem optiği tekrar ettik, baya uzun olduğu için ara tatilde de geldik okula birkaç gün. Şimdi nedense yapabiliyorum.

Temel kuralları iyi öğrenmek önemli. Hayal gücünü kullanmak da çok önemli. Bol bol da soru çöz. İşlemli sorulara fazla takılma, çünkü karşına optikten baba yorum soruları çıkacak. Optikte soru çeşidi de çok fazla. Mümkün olduğunca değişik değişik kaynaklardan soru çöz. Soru çözdükçe soru çeşidinin nasıl çözüldüğünü öğrenirsin, hayal gücün de gelişir.

Geçmiş yolların ÖSS-ÖYS sorularına bak, optikle ilgili. Çok zor sorular da çıkmıyor aslında.

Hım anladım yani işse hayal gücünüde katıcaksın.Evet 9.sınıfım ve sayısal ı seçmeyi düşünüyorum..Optikle ilgili çok çeşit soru var dediğin gibi bol bol soru çözmek gerekiyor anlaşılan..

Teşekkür ederim bilgiler için...
    |
    |

• Yüzbaşı
    643 Mesaj
    2005-2006 ve 2006-2007 öğretim yıllarında sınava girdim

daha şu son soru tarzında soru görmedim ...
    |
    |
1
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
canlı radyo dinle
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,875
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.