Şimdi Ara

optik çıkış ne işe yarar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
19.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ses kartlarındaki optik çıkış ne işe yarar acep recep

acep rerep 7 numaradan alıntıdır bilmem izleyeniniz var mı

• optik out dan çıkıp, optik in olan bir cihaza girmeye yarar...
  • peki bu cihazlar nelerdir ne işe yaralar yenir mi içilir mi
  • yenilenide var içilenide ama bir rivayete göre gaz hali daha iyimiş nos lu amfiler gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alpy7

yenilenide var içilenide ama bir rivayete göre gaz hali daha iyimiş nos lu amfiler gibi

• arkadaşla niçin dalga geçildiğini anlamadım

şakalaşmak için mi yazışıyosunuz yoksa ciddi ciddi faydalı olmaya çalışalım mı?
  • Kendisi samimi, esprili bir dille yazınca bende olayı bozmayayım dedim. Olumsuz anladığını sanmıyorum...

Soru basit olunca cevapta verildi zaten ses, video veya data (zaten hepsi 10101001 gibi şeylerden oluşur) ile ilgili üzerinde optik in/out bulunan her türlü cihaza bağlanır sonu yok! amacına uygun istediğini istediğine bağlarsın ...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alpy7

Kendisi samimi, esprili bir dille yazınca bende olayı bozmayayım dedim. Olumsuz anladığını sanmıyorum...

Soru basit olunca cevapta verildi zaten ses, video veya data (zaten hepsi 10101001 gibi şeylerden oluşur) ile ilgili üzerinde optik in/out bulunan her türlü cihaza bağlanır sonu yok! amacına uygun istediğini istediğine bağlarsın ...

yalnız yanlış olmasın benim bildiğim kadarı ile şu anda dijital arayüz olarak kullanılmakta olan optik ve koaksiyel kablolardan sadece ses datası taşınabilmektedir video taşınamamaktadır. Son teknoloji olan HDMI (High Definition Multimedia İnterface) ise hem video hemde ses datasının taşınabilmesine imkan vermektedir.

özet olarak dijital arayüzlerde:
    optik : ses
    koaksiyel : ses
    HDMI : ses+video

taşınabilmektedir.

Not:Yanlış ise düzeltme yapalım lütfen

• Evet haklısın düzeltelim optik te video yok ama bazı video mixerlerinde optik I/O lar var sanırım ses için onlar. Esasen video datası veya her türlü digital data optikten geçer çünkü bize gelen ADSL zaten fiberoptik kablolarla geliyor, optik çok kırılgan ve video dosyalarının yüksek boyutlu olmasından dolayı sanırım video da tercih edilmiyor birde cihazlara ayrıeten şifreleyici ve çözücü koymak istenmemesindendir masrafı arttırmasın diye

Uzamasın diye de HDMI konusunu açmadım. Aslında HDMI ya ev kullanıcıları yada profesyonel anlamda audio/video çalışan kişiler için yaratılmış bir arayüz, optik gibi 8 kanal ses datası taşıyor ama ses mixerlerine asla konulmayacak bir arayüz belki digital video mixerlerinde konulabilir. Ne kadar yaygın olacağına bağlı, öte yandan ev kullanıcılarına basit audio/video işleri için gerekli olabilir en önemlisi ev sinema sistemleri için tek kabloda 5.1 6.1 7.1 ses ve görüntünü alabilirsin ne güzel.

Müzik,video montaj studyolarında ayrıeten AES/EBU ve XLR arayüzü şeklinde digital ses bağlantıları bulunuyor ama tabi ev kullanıcıları bunları bilmemektedir.

• Analog sistemlerde, kaynak dosyayı dijital olarak işler ve ses kartına gönderir.. ses kartı ise bu dijital datayı analog olarak çevirip 6 adet kablo üzerinden ses sistemine iletir.. ses sisteminden de hoparlörlere dağıtılır.. bunun eksileri; dijitalden analoğa çevrilirken kalite kaybı olur ve bilgisayarın içerisindeki gürültünün bir kısmı bu analog sinyallere karışabilir.. optik çıkış ise, kaynakğın işlediği ses verileri analog olarak değil, 10010110011 gibi çıkar.. yanlız bu verilerin işlenebilmesi için dijital ses sistemi gerekir.. (örneğin, Z5500) artıları, kalite kaybı olmaz.. mükemmel ses kalitesi alınır..

yanlış veya eksik yazdıklarım olabilir.. bilenler düzeltirse sevinirim..
    saygılarımla..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.