Şimdi Ara

operatörlerden intikam zamanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GSM operatörleri (Aria Aycell Telsim ve Turkcell) bildiginiz gibi
    yillardir bizlerdengerek adi "Sabit (!) Ücret" olan ve gerekse
    gereksiz islemlerle yillardir cebimizden milyonlarca liramizi aldilar.Iste simdi onlardan intikam alma vaktiniz geldi.

Ne mi yapacaksiniz çok basit :Cep telefonunuzu çalisir vaziyetteyken pilini çikartacaksiniz ve herhangi bir telefondan pilini
    çikardiginiz cep numarasini arayacaksiniz.Öncelikle sunu belirteyim ki bu islemin ne makinenize, ne de hattiniza herhangi bir zarari kesinlikle yoktur, zaten biraz teknik bilginiz varsa herhangi
    bir zararin mümkün olmadigini sizde biliyorsunuzdur.Peki olayin
    mantigi?Ne hemen açiklayayim :Siz telefonunuzu On-Off dügmesinden
    kapattiginizda aslinda telefonunuzu kapatmayip sadece onu "dinlenme" moduna geçiriyorsunuz.Ve GSM operatörlerinin Türkiye deki uydulari sayesinde bu sinyal arayan kisiye "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..."
    mesaji veriyor ancak bu mesaj siz aradiktan, hemen sonra geliyor dogrumu?
    Neden ?
    Çünkü uydular Türkiye de ve GSM lere ait. Ancak siz telefonunuzu çalisir durumdayken pilini çikardiginizda (veya telefonunuzun fonksiyonlarini inatla kullanip makineniz açikken sarjini bitirip kendiliginden sarj yetersizligi yüzünden kapanirsa) bu sefer GSM operatörleri sizin gerçek anlamda kapattiginiz telefona ulasmak için bu sefer YURTDISI UYDULARINI KULLANIYOR, size ulasmak için !!!
    Ve dikkat ettiyseniz bazen "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..." mesaji belli bir süre geçtikten sonra veriyor neden mi?
    Çünkü yurtdisi uydularini kullaniyorlar ve dogal olarak sinyal size ulasirken vakit geçiyor. Tabi ki bunun da bedeli var ; her
    yurtdisi uydu kullanimi için operatörler 60-85 cent ödüyorlar. (yani her arayis basina 780.000TL ile 1,105,000 TL arasinda bir fiyat) Bu islemi günde sadece bir kere yaptiginizda bir aylik "Sabit Ücret"iniz GSM operatörüne ödetmis oluyorsunuz. Artik varin siz hesaplayin kaç yildir sizden kaç milyon aldiklarini ve onlara ne kadar bedel ödetmeniz gerektigine... Peki bunu yapinca ne olacak ne kazanacaksiniz, eger sizde haksizliga ve enayi yerine konmayi kaldiramiyorsaniz benim gibi bunu günde (fazla degil) 3-5 defa yaparsiniz ve GSM operatörleri aslinda sizin "yolunacak kaz" olmadiginiza karar verir ve sebepsiz alinan "Sabit" milyonlarinizdan mutlaka vazgeçer.O yüzden kendinize ve sevdiklerinize bir sayginiz varsa lütfen bu islemi yapin ve bu yazıyı herkese okutunki masalarinda purolarini içerken size "aptal" damgasi yapistirip buna gülen insanlar,aslinda sizin ne kadar akilli ve hakkinizi aradiginizi anlasinlar ve sömüresemesinler artik alin terinizi...
    Ve son gülen siz olun.

Küçük Ek Bilgi : Birini cebini aradiginizda "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..." mesaji çok çabuk geliyorsa bilin ki kişi bilinçli olarak cebini On-Off dügmesinden kapatmistir.Sebebi yorumsuz size kalmis. Ama eger bu "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..." mesaji yaklasik 30-40 saniye sonra geliyorsa, bilin ki kisinin ya sarji bitmis, ya gerçek kapsami alani disinda. Zaten mantiginizi biraz çalistirirsaniz neden son dönemde su meshur "Baz Istasyonlarinin" Türkiye'de her yere olur olmadik yerlere dikildiklerini sizde anlayabilirsiniz. Tabi ki daha az para ödemek için.Simdi onu ödemiyor aksine kat kat fazlasini size ödetiyorlar.

Kendinize güldürmeyin, siz gülün, gülücükler haklidan yana, sizden yana olsun. Şimdi bu mesajı başkalarına da yollayın ... Ve tekrar gülümseyin. Hakkinizi almaya basladiniz çünkü...

Mustafa Yılmaz
    Elektrik Müh.

• Bu BAZ İSTASYONU denilen zımbırtının niye DİKİLDİĞİNİ bilmek istersiniz
    1 baz istasyonu 7-28 arası bu 28'den yukarı olabilir bu kadar kişiyi aynı anda konuşturabilir bu nedenle istasyon sayısı fazladır. eğer konuşmak istiyorsanız baz ist. ihtiyacınız vardır. "...kişiye ulaşılamıyor" 'u açıklıyım eğer kişi telini kendi kapatırsa santrale ben kapandım mesajını iletir ancak kişi kapsam dışı veya tel.bağlantısı giderse santral halen o kişinin bağlı olduğunu bilir 6 saate kadar 6 saat sonra arar bulamazsa zaten hemen yanıt verir santral. diğer durumda santral diğer küçük santralleri arayarak telefonu bulmaya çalışır bu nedenle uzun sürer
    bi açıklama getirmişimdir
  • quote:

Orjinalden alıntı: shirphinty

GSM operatörleri (Aria Aycell Telsim ve Turkcell) bildiginiz gibi
    yillardir bizlerdengerek adi "Sabit (!) Ücret" olan ve gerekse
    gereksiz islemlerle yillardir cebimizden milyonlarca liramizi aldilar.Iste simdi onlardan intikam alma vaktiniz geldi.

Ne mi yapacaksiniz çok basit :Cep telefonunuzu çalisir vaziyetteyken pilini çikartacaksiniz ve herhangi bir telefondan pilini
    çikardiginiz cep numarasini arayacaksiniz.Öncelikle sunu belirteyim ki bu islemin ne makinenize, ne de hattiniza herhangi bir zarari kesinlikle yoktur, zaten biraz teknik bilginiz varsa herhangi
    bir zararin mümkün olmadigini sizde biliyorsunuzdur.Peki olayin
    mantigi?Ne hemen açiklayayim :Siz telefonunuzu On-Off dügmesinden
    kapattiginizda aslinda telefonunuzu kapatmayip sadece onu "dinlenme" moduna geçiriyorsunuz.Ve GSM operatörlerinin Türkiye deki uydulari sayesinde bu sinyal arayan kisiye "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..."
    mesaji veriyor ancak bu mesaj siz aradiktan, hemen sonra geliyor dogrumu?
    Neden ?
    Çünkü uydular Türkiye de ve GSM lere ait. Ancak siz telefonunuzu çalisir durumdayken pilini çikardiginizda (veya telefonunuzun fonksiyonlarini inatla kullanip makineniz açikken sarjini bitirip kendiliginden sarj yetersizligi yüzünden kapanirsa) bu sefer GSM operatörleri sizin gerçek anlamda kapattiginiz telefona ulasmak için bu sefer YURTDISI UYDULARINI KULLANIYOR, size ulasmak için !!!
    Ve dikkat ettiyseniz bazen "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..." mesaji belli bir süre geçtikten sonra veriyor neden mi?
    Çünkü yurtdisi uydularini kullaniyorlar ve dogal olarak sinyal size ulasirken vakit geçiyor. Tabi ki bunun da bedeli var ; her
    yurtdisi uydu kullanimi için operatörler 60-85 cent ödüyorlar. (yani her arayis basina 780.000TL ile 1,105,000 TL arasinda bir fiyat) Bu islemi günde sadece bir kere yaptiginizda bir aylik "Sabit Ücret"iniz GSM operatörüne ödetmis oluyorsunuz. Artik varin siz hesaplayin kaç yildir sizden kaç milyon aldiklarini ve onlara ne kadar bedel ödetmeniz gerektigine... Peki bunu yapinca ne olacak ne kazanacaksiniz, eger sizde haksizliga ve enayi yerine konmayi kaldiramiyorsaniz benim gibi bunu günde (fazla degil) 3-5 defa yaparsiniz ve GSM operatörleri aslinda sizin "yolunacak kaz" olmadiginiza karar verir ve sebepsiz alinan "Sabit" milyonlarinizdan mutlaka vazgeçer.O yüzden kendinize ve sevdiklerinize bir sayginiz varsa lütfen bu islemi yapin ve bu yazıyı herkese okutunki masalarinda purolarini içerken size "aptal" damgasi yapistirip buna gülen insanlar,aslinda sizin ne kadar akilli ve hakkinizi aradiginizi anlasinlar ve sömüresemesinler artik alin terinizi...
    Ve son gülen siz olun.

Küçük Ek Bilgi : Birini cebini aradiginizda "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..." mesaji çok çabuk geliyorsa bilin ki kişi bilinçli olarak cebini On-Off dügmesinden kapatmistir.Sebebi yorumsuz size kalmis. Ama eger bu "Aradiginiz kisiye su an ulasilamiyor..." mesaji yaklasik 30-40 saniye sonra geliyorsa, bilin ki kisinin ya sarji bitmis, ya gerçek kapsami alani disinda. Zaten mantiginizi biraz çalistirirsaniz neden son dönemde su meshur "Baz Istasyonlarinin" Türkiye'de her yere olur olmadik yerlere dikildiklerini sizde anlayabilirsiniz. Tabi ki daha az para ödemek için.Simdi onu ödemiyor aksine kat kat fazlasini size ödetiyorlar.

Kendinize güldürmeyin, siz gülün, gülücükler haklidan yana, sizden yana olsun. Şimdi bu mesajı başkalarına da yollayın ... Ve tekrar gülümseyin. Hakkinizi almaya basladiniz çünkü...

Mustafa Yılmaz
    Elektrik Müh.

bunu yıllardır biliyorum cogu insanında biliyor olması gerek.fazladan para odediginide biliyordum fakat bu kadar cok oldugu aklıma gelmemisti.

• Evet gerçekten ilginç zira off diğmesiyle kapatmak ta neticede bir makine işlemi yani yazılım olayı eğer yazılım kendini kapat ve uyku moduna geç demişse o zaman bu doğrudur. yok tamamen kapat demişse o ayrı. Mesela bilgisayarı kapat komutu veriyoruz windowsta ve kapanıyor o anda sizce bilgisayar bazı işler yapıyor mu bence yok niye, yazılım ona tam kapan emrini vermiştir. Acaba cep tellerde komut nasıldır incelemek lazım. Ancak arkadaşın geç erken anons olayına bir açıklık getireyim, eğer sisteme yeni zamanda girdiyseniz sistem sizi en son bulunduğunuz konumda yerinizi bilmektedir. Ve bu vakitlerde telefonu kapattıysanız sistem sizin yerinizi tanıdığı için hemen anonsu yapıştıracaktır. Eğer uzun bir süredir sistemde off iseniz ve yeriniz güncel değilse sizi tüm istasyonlarda hızlı bir taramadan geçirecektir ki bu da zaman alacaktır. Bunu da dikkate alalım derim. Sevgilerle...

(editle smile ekledim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hare Rama -- 7 Ekim 2004, 15:25:28 >

• zaten radyonun yanında falan telefonu kapattığımızda parazit yapması bunu açıklar nitelikte
  • şebekeye ben gidiyorum diyor
  • evet zaten telefon açıkken sürekli en yakın bazla ileitşim halindedir bu da merkez santralda güncellenerek devam eder....
  • bunu onceden de biliyorduk ama operatorlere ceza kesmenin mantıgı nedir?
    ceza , ceza ile mi odetilir??

• belki yapmamız gereken yukarıda dediğim gibi telefonda kapat komutu ne derece kapat komutudur?
  • saçma........
  • tam anlamıyla kapat komutudur - santral sadece sizin telefonu kapatmadan önceki bulunduğunuz yeri bilir
  • Arkadaşlar maliyetler artarsa nasıl karşılanır???*
    Çok basit...Zam yapılarak...
    O yüzden bunu ne kadar çok yaparsanız o kadar çok zam gelir..
    Ayrıca ben fiyatların bu kadar yüksek olacağını zannetmiyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: aymak

Mesela bilgisayarı kapat komutu veriyoruz windowsta ve kapanıyor o anda sizce bilgisayar bazı işler yapıyor mu bence yok niye, yazılım ona tam kapan emrini vermiştir.

yaa senin kadar çok biliyormuş gözüküp hiçbirşey bilmeyen bir adama daha rastlamadım ben.sence yokmu???bu işin sencesi bencesimi var?bilgisayar kapanırken bütün değişen ayarları kontrol eder ve bunları kaydettikten sonra kapanır.bunu bilmek için alim olmaya gerek yok.pc kapanırken saving your settings in anlamını bilmek yeterli.telefon içinde böyle birşey olabilir.yani kapatma düğmesinden kapadığımız vakit şebekeye ben kapanıyorum kardeşim gibilerinden bir sinyal gönderiyor olabilir(dikkat edilirse olabilir diyorum bilmediğim bir konuda iddiam yok).ama bataryayı çıkartıp yada batarya bitipte kapanırsa yazılım tabiri caizse gafil avlanıyor ve bu işlemi(şebeke ile haberleşme) gerçekleştiremiyor olabilir.o zamanda shirphinty nin yazdıklarını doğrular nitelikte deliller ortaya çıkıyor.

• Nitekim bilgisayarlar işletim sistemi vasıtasıyla kapatıldıklarında elektrik tamamen kesildiği için herhangi bir işlem yapma durumu yoktur. Ancak telefon yazılımını inceleyip görmek gerekir. Onlarda da aynı şekilde kapanma mevcut mudur? Bilgiye deney ve akılla ulaşılır. Fikir yürütmeyle sonuca ulaşmak çok kere sonuçsuz kalır. Sevgilerle...
  • ben ne açıkladım yukarda okuyan yok herhalde tel kapanırken şebekeye kapanma bilgisi gönderdikten sonra tel shutdown olur eğer göndermezse yani yakında istasyon yoksadirekt kapanır
  • quote:

Orjinalden alıntı: aymak

Nitekim bilgisayarlar işletim sistemi vasıtasıyla kapatıldıklarında elektrik tamamen kesildiği için herhangi bir işlem yapma durumu yoktur. Ancak telefon yazılımını inceleyip görmek gerekir. Onlarda da aynı şekilde kapanma mevcut mudur? Bilgiye deney ve akılla ulaşılır. Fikir yürütmeyle sonuca ulaşmak çok kere sonuçsuz kalır. Sevgilerle...

+1..
  • cellmaster o tamam yani telefon kapanırken bazla iletişim kurmak için sinyalleşmeye çalışır eğer baz varsa bilgi gönderilir ama bakar baz yoksa yine kendini kapatır. Sorun şu bu kapanma modu telefon yazıcılımında tam kapanmayı mı sağlıyor yoksa uyku moduna benzer bir kapanma mı yapıyor... Eğer ikincisi ise telefonun pili çıkarmak gerekir ki tam kapanma ile kapatmış olalım telefonlarımızı... Sevgilerle...
  • abi tel kapanır senin hattın geçici olarak kapanmış oluyor şebekeylen bağlantın kesiliyor birdahaki açışa kadar
  • ok.
  • bu konuyu bende merak ediyordum... Neden teli kapatınca ulaşılamıyor anonsu daha çabuk geliyorda kapsama alanı dışında iken anonsun geç geliyor diye, Eğer düşünürsek kendimiz kapattığımızda simkart kapatıldığını belirtiyor ve sistem daha hızlı yanıt veriyor oysaki kapsama alanı dışında iken sistem önce arama yapıyor ve ondan sonra cevap veriyor, bence bu daha mantıkılı...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.