Şimdi Ara

OpenAI rubik küpü çözebilen robotik kol yaptı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Çoğu insanın iki elle bile bir kaç günde çözebildiği rubik küpünü OpenAI tarafından geliştirilen bir robotik kol 4 dakika gibi bir sürede tek eliyle çözmeyi başardı. Yapay zeka ve robotiğin günümüzde ne kadar ilerlediğinin somut bir örneği oldu.

OpenAI, iki yıldan fazla zamandır yapmaya çalıştığı robotik kola sonunda ulaştı. Robotik kola küpün çözülmesini öğretmek için bilgisayar simülasyonu kullandı.

Rubik Küpünü insan benzeri bir robot eliyle çözmek için bir çift sinir ağı eğittiklerini belirten OpenAI yetkilileri yaşadıkları en büyük zorluğun simülasyonda gerçek dünyanın fiziğini yakalamak için sürtünme, elastikiyet ve dinamik gibi faktörlerin ayarlanmasında olduğunu söylediler.

Ayrıca Bkz.Yapay zeka ile tasarlanmış yeni metamalzeme

Bir Rubik küpünü çözmek için makine yapmayı ve robotları kullanmayı daha önce de denemişlerdi. Özellikle, Mart 2018'de, MIT'de mühendisler tarafından geliştirilen bir makine, bir rubik küpü 0.38 saniyede çözmeyi başarmıştı.

OpenAI'nin çabasında önemli olan, çok amaçlı bir robotun kullanılmasıdır. Bu durumda rubik küpünü çözmek için özel olarak tasarlanmış bir makine yerine, insan eline benzeyen çok amaçlı bir robotik kol tasarlanmıştır.

Robotik kol rubik küpü çözerken, dışarıdan bazı müdahalelerde bulunulsada robotik kol işleme devam etti. Tasarımın insan eline benzer olması sayesinde küpü düşürmeden çözebilmeyi başarabildi.

• Bu çöp olmuş maalesef, öyle söyleyin OpenAI'ye. Habire sallıyor küpü, bir de parmaklarını oynatıyor, o kadar. Küpte değişiklik yok :)

• kendi kendini derleyen işletim sistemi yapsalar ne güzel olur :)

• Amd64x2 kullanıcısına yanıt
    Bunun daha hızlı mekanizmalarına sahip versiyonları da vardı. Ama burada amaç öyle fabrika tipi otomatik mekanizma yerine insan elini simüle eden bir yapı.

• Bir tanesi el bir tanesi mekanik sistem

• Ben 3x3 rübik küpü 30-35 saniye arası çözüyorum. Yapay zekanın daha ilerleyeceği çok yolu var. :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bari insanlara faydalı bir iş yapsa. O kadar emek verilmiş benziyor.

• AribyAriana kullanıcısına yanıt
    tek el ile mi, çift el ile mi çözüyorsun.

• ben seyrederken strese girdim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.