Şimdi Ara

OPEL ASTRA J 2015 1.6 136HP YAKIT TÜKETİMİ VE EKSİLERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
17.345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar öncelikle aracım 2015 model hatcbak astra 1.6 dizel yakıt tüketimi konusunda sıkıntıdayım şunuda belirtmeliyim ki daha önce uzun vadeli dizel araç kullanmadım benzin ve lpgli araçlar kullandım.Aracı aldık bir hevesle yaklaşık 3 ayda 5 bin km yaptık ve yakıt ortalaması 7 litre şuanda 13 binde şehiriçi agresif kullanımda 9 lara kadar çıkıyor normal kullanımda ise 7-7,5 litre arası görüyor.Uzun yolda o kadar dikkat etmeme rağmen 5 lerin altına çok az inebildim bunun içinde 90 km gibi hızlarla gitmek gerekiyor cc açık. ortalama 120 km gibi bir hızla 5,5-6 arası bu yolun durumuna göre değişiyor birçok deneme yaptım ve şuna karar verdim abi araba 320 tork ve size bu gücü gerçekten hissettiriyor o yüzden ver yansın basıyoruz en azından böyle oluncada yakıt tüketimi fırlıyor aman ne yakarsa yaksın diyorum ama 9 litre görünce içim sızlıyor çok yakmış be diyorum ortalaması bu şekilde aracın en büyük eksisi dpf şehiriçi kullanımda hemen doluyor yakıtı opetten alıyorum şimdi değiştirdim po ya döndüm ve kasisleri arabanın içinde hissediyorsunuz bunuda söylemeden edemeyeceğim diğer yönleri fena değil araçtan memnunum ama benzinli bir başka aşağıda aracın anlık yakıtını paylaşacağım ve ara ara fotoğraflarda paylaşacağım ileride uzun yol yakıt tüketimi videosuda yapacağım yazım hatası varsa kusuruma bakmayın şimdiden teşekkürler...
    https://www.youtube.com/watch?v=URrKxnWhLD0
    https://www.youtube.com/watch?v=OoDCIuNywf8
    https://www.youtube.com/watch?v=0U-UgopyUF4

• quote:

Orijinalden alıntı: coolhemsire

Merhaba arkadaşlar öncelikle aracım 2015 model hatcbak astra 1.6 dizel yakıt tüketimi konusunda sıkıntıdayım şunuda belirtmeliyim ki daha önce uzun vadeli dizel araç kullanmadım benzin ve lpgli araçlar kullandım.Aracı aldık bir hevesle yaklaşık 3 ayda 5 bin km yaptık ve yakıt ortalaması 7 litre şuanda 13 binde şehiriçi agresif kullanımda 9 lara kadar çıkıyor normal kullanımda ise 7-7,5 litre arası görüyor.Uzun yolda o kadar dikkat etmeme rağmen 5 lerin altına çok az inebildim bunun içinde 90 km gibi hızlarla gitmek gerekiyor cc açık. ortalama 120 km gibi bir hızla 5,5-6 arası bu yolun durumuna göre değişiyor birçok deneme yaptım ve şuna karar verdim abi araba 320 tork ve size bu gücü gerçekten hissettiriyor o yüzden ver yansın basıyoruz en azından böyle oluncada yakıt tüketimi fırlıyor aman ne yakarsa yaksın diyorum ama 9 litre görünce içim sızlıyor çok yakmış be diyorum ortalaması bu şekilde aracın en büyük eksisi dpf şehiriçi kullanımda hemen doluyor yakıtı opetten alıyorum şimdi değiştirdim po ya döndüm ve kasisleri arabanın içinde hissediyorsunuz bunuda söylemeden edemeyeceğim diğer yönleri fena değil araçtan memnunum ama benzinli bir başka aşağıda aracın anlık yakıtını paylaşacağım ve ara ara fotoğraflarda paylaşacağım ileride uzun yol yakıt tüketimi videosuda yapacağım yazım hatası varsa kusuruma bakmayın şimdiden teşekkürler...
    https://www.youtube.com/watch?v=URrKxnWhLD0
    https://www.youtube.com/watch?v=OoDCIuNywf8
    https://www.youtube.com/watch?v=0U-UgopyUF4

ben sedanını kullanıyorum
    tüketimim senden fazla
    anormal bir durum yok
    dci de kullandım
    hdi de kullandım
    tdi de kullandım çok değişen bir şey yok

astra ile 8.0 lt tükettiğim yerde , c3 dizel ile 7.3 tüketiyordum
  • Millet şehiriçi 5 litre civarı filan diyor şaşırıyorum ama 30 kuruş dizele göre biraz fazla degilmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: coolhemsire

Millet şehiriçi 5 litre civarı filan diyor şaşırıyorum ama 30 kuruş dizele göre biraz fazla degilmi

normal
    1.5 ton araba
    pedalın altına yumurta koymazsan istanbul da rahat rahat 8.0 yakar
  • Valla bu yakıt tüketimleri yorumları yüzünden almaktan vazgeçeceğim gibi görünüyor. Bu aracın şehir içi tüketimini nerede nasıl test etmişler anlayamıyorum
  • tello2 T kullanıcısına yanıt
    Laboratuvar ortamında test ediliyor. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Kia ve Hyundai yakıt tüketimini gereğinden az gösterdiği için iyi bir para cezası ödedi.

• Bizde iki araç var (biri şirketin). Her ikisi ile de aynı güzergahı kullanarak işe gidip geliyorum.
    Araçlardan kendimin olanı 2011 Astra hb 1.3 cdti manuel vitesli, şirkete ait olanı ise 2015 model Otomatik vitesli Fluence.
    Her iki aracın ortalama hızı 21 km/h.
    Fluence'in ortalama yakıt tüketimi 8,2 lt/100km,
    Astra'nın ortalama yakıt tüketimi ise
    6,8 lt/100km.
    Bana göre her ikisinin tüketimi de normal.
    Ortalama hızın belirtilmediği tüm ölçümler bana göre anlamsız. Şehiriçi, şehirdışı gibi tarifleri kast ediyorum.
    Başlamışken şunu da ekleyeyim, yukarıda bahsettiğim işe gidiş geliş güzergahımda daha önceki iki aracımda da ortalama hız hep 20/22 km/ h çıkıyordu.
    Otomatik vitesli benzinli 1.6 Astra'm bu ortalama süratte 100 km de 11 lt, düz vitesli benzinli 1.6 Astra'm ise 100 km de 10 lt benzin tüketiyordu.
    Fabrikanın ölçtüğü ve bize sunduğu şehiriçi kavramındaki ortalama hız saatte 30 km dir.
    Ve bu ortalama hızdaki fabrika tüketim verisinin aynısını alıyorum. Fakat İstanbul'da şehiriçi ortalama hız kavramının karşılığı saatte 20/22 km dir.
    Uzun lafın kısası, ülkemizdeki yakıt fiyatları şu an ki pozisyonlarını değiştirmedikleri sürece, dizel araçlar daha ekonomik olmaya devam edeceklerdir.
    Adı, çapı her ne olursa olsun benzinle işleyen araçların yakıtına kolay kolay dayanılamıyor.
    Hele ki İstanbul gibi trafiğin neredeyse hiç akmadığı bir şehirde araç kullanmak zorundaysanız.

• Sport donanımda manuel vites 1.6cdti 136 beygir 320 nm tork Opel Astra Sedan aracımı 2 ay önce Malatya'da 81bin den aşağı düşmedikleri için Antalyadan satın aldım. Aracı teslim aldıktan sonra direk Malatya'ya doğru yola çıktım. Aracı cruse controlde 120km/h süratle (6. viteste 2000devir e denk geliyor) kullanarak yaklaşık 1000km yol yapıp Malatya'ya geldiğimde yol bilgisayarı 4.8 ortalama veriyordu. Malatya ile Antalya arasında 950 metre gibi bir rakım farkı olduğunu ve ilk bakımdan sonra yakıt sarfiyatının daha da düşeceğini belirtmek isterim.

90km/h hızla şehir dışı kullanımlarda araç ortalama 4.2 litre ortalamaya kadar düşüyor. Şehir içi kullanımda ise kullanıma bağlı olarak sakin kullanımlarda 5.1 litre civarında yakıyor. Hatta trafiğin pek olmadığı 70km/h lik şehir içi yollarda ortalama değerler 4 litrenin altına bile iniyor. Yakıt tüketimi kullanıcıya ve kullanım şekline göre farklılık gösterebilir ancak daha önce kullandığım araçlara göre düşük devirlerde yüksek tork ve beygir çevirdiği için rahatlıkla yakıt tüketimini minimum değerlerde tutabiliyorsunuz.

Motorun çekişi çok iyi 1500 devirden sonra koltuğa yapıştırmaya ve 320nm torku hissettirmeye başlıyor. Şehir içinde veya dışıda 2000 deviri geçmenize pek gerek kalmıyor, aracı 1000-2000 devir bandında rahatlıkla kullanabirsiniz. 180km/saat hızla giderken 6.viteste 3000 devirde oluyor ve sürati kesinlikle hissettirmiyor, rüzgar sesi ve lastik sesi de gayet başarılı. Yalıtımı çok başarılı dizel gürültüsü kesinlikle yok, araca binenler aracın dizel olduğunu fark edemiyorlar, hatta çoğu kişi araç benzinli değil mi diye sordu, ve dizel dediğimde ise inanmadılar.

Aracın yol tutuşunu zorladım fakat yine de ESP'yi devreye sokamadım, daha da zorlamaya çekindim açıkçası. Araç oturaklı ve yol tutuşu gayet başarılı. Süspansiyonlar gayet iyi ve sessiz çalışıyor, 17inçlik jantlara rağmen yoldaki bozuklukları içeri pek fazla hissettirmeden sönümlüyor.

Araçtan ilk izlenimlerim bu şekilde, ağır oturaklı konforlu kaliteli ve aynı zamanda gücü hissettirecek bir araç düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim.
  • Bende 2014 Astra cosmo 1,6cdti 136HP kullanıyorum yaklaşık 4 aydır. Çokmu yakıyor diye hep kafamda soru işareti vardı ama performanstan o kadar memnunum ki çokta rahatsız etmiyordu.İçim rahatladı konuyu okuyunca.

Aldığım günden beri genel ortalamam 7litre. Şehir içi 8lt civarı, uzun yolda 5,6 - 6 lt arası yakıyor. Hız olarak 130un altına inmiyorum. 180-200 lerde sürdüğüm düşünülürse ortalamam iyi bence.
  • Klima açık 120km sabit hız ile 5lt civarı yakıyor araç. Bence iyi. Fazla yakıyorsa teker basınçlarını kontrol edin. Amacınız ekonomi ise lastik basıncını kapıda gösterilen eco basınca göre ayarlayın. Çok fark ediyor. Performans olarak ta 1.6 dizellerin kralı diyebilirim.

Dün öğleden sonra 2016 model bir passat tdi ile kapıştım. Yol otoban gibiydi. (Bitlis - Muş arası) Eleman arabayı yeni almış belli, millete selektör yapa yapa gidiyor. Ben sabit hızla gidiyordum. Beni geçti. İlerde önüne araç çıkınca yakaladım bunu. Dedim hazır gelmişken gazını alayım şunun. Geçtim arkasına basıyorum selektörü. Yol vermiyor gaza abanıyor, uzaklaşamıyor. Gaz kesiyom bende. Biraz gittik baktım yol vereceği yok, duble yolun orta kısmından geçtim adamı. Passat da sadece şöför varken benim araçta 1 yolcu ve bagaj vardı. Ayrıca aracım passattan daha ağır (1489kg).Adamın morali fena bozuldu ama. İlerde ışık falan vardı yanımda durmadı gitti ilerde durdu, dahada hızlı sürmedi aracı.

Bu performansa, konfora, güvenliğe varsın az yarım lt fazla yaksın. Bu aracı alanın pişman olacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuf24 -- 20 Temmuz 2016; 1:06:23 >
  • arkadaşlar merhaba. kasım 2014'te 1,6 CDTI 136 HP HB SPORT donanımını aldım. o günden bu zamana 18 000 km yol
    yapmışım yaşadığım yerin trafiği yolları boş değil ama İstanbul gibi olamaz tabii.daha önce aldığım opel araçlarımda
    normal pasif kullanımla fabrika verilerini tutturuyordum. ancak şu ana kadar bu araçta bunu göremedim. yalnız bulunduğu
    km dikkate alındığında yakıtın düşme eğiliminde olacağını düşünüyorum. diğer opelleride sıfır almıştım. km'yi yarı yarıya şehir içi
    ve dışı diye düşünürsek ortalamam göstergede 4,8. depoda ise 5,3 gibi. 15-16 bin km ile birlikte yakıtın yavaş yavaş azaldığını
    (yakıt Shell ve depoyu bitene kadar kullanıp hep fullerim) gözlemlemekteyim. güç-performansını kilosunu hızlanmasını
    düşünürsek yakıtı emsallerinden fazla diyemeyiz. hatta azdır bile. hoşçakalın
  • Yaklaşık olarak 1 ay önce bolu-konya, konya-bolu arası 920kmlik yol yaptım. Şehirici %5 civarı olmak kaydıyla minumum hız 110 olmakla 4.5 ortalama ile konya ya gittim donuste ise 130 kmh altına dusmeden max 224kmh ile geldim ve en son olarak ortalama 4.8 ile bitirdim.

• coolhemsire C kullanıcısına yanıt
    Benzinli astra k da bu kadar yakıyor.
  • Benimde 2014 Model Astra Sport 1.6 CDTI 136 HP Manuel 6 vites var.. Ben dizelciyim... 20.000 km geçti.. 6,47 Lt/100 Km aldığımdan beri... şehir içi dışı toplam değer.. aldığım yakıta göre değer bu.. göstergenin söylediği 5,6 l/100 km...
    Anladığım kadarı ile dizelin düşük devir performansını uygun kullanmadığınızda yakıt tüketimi diğer arkadaşlarda olduğu gibi artıyor...
  • aracım 2900km de. toplam 670TL yakıt aldım. Aracın ekranında ortalama 100KMde 4,9LT yazıyor.
  •  OPEL ASTRA J 2015 1.6 136HP YAKIT TÜKETİMİ VE EKSİLERİ

resimde de görüldüğü üzere, kayseri-ankara arası 100 km/sa ortalama hız ile yakıt tüketimi ortalaması 4,7 L/100km..araç fazla yüklü değildi ve 2 kişiydik.Yukarıda da bir arkadaş bahsetmiş, yakıt tüketimi konusunda ortalama hız önemli bir kriter. Araç astra dize sedan 2015 model 136 hp.
  • 2016 astra j otomatik sedanım var 2017 de antalya antotodan aldım. aldığımdan beri olan tüketim 7 lt yi gösteriyor. 500 km önce ikinci ortalamayı sıfırladım. şimdi şehiriçinde 6.1-6.5 arasında gidip geliyor. antalyada bulunan gereğinden fazla hız tümseği ve anayollarda bile olan 100+ saniye kırmızı ışık tüketimi arttıran bir etken. ayrıca otomatik vites nereden baksan 1 ila 1.5 lt tüketimi arttırıyor. yarın ortalama hıza bakıp onu da yazarım. benim hiç şikayetim yok. son zamdan önce depoyu 200 tl den aza doldurup 1 ay kullanıyordum. eski aracım olan auris 1.33 ile ayda en az 300 tl lik benzin yakıyordum ki yaptığım km daha azdı. dolayısıyla tüketimini sevdim. bir de dizelde olsa 136 bg ve 1500 kg lik bir araçtan sözediyoruz. şehiriçinde 5 lt yakması için inip itmeniz lazım
  • bugün baktım ortalama hız 26 km/h
  • 2015 model 1.6 dizel manual Sport kullanıyorum ben de. 7 ay oldu, yaklaşık 7 bin km yol yaptım. Pompaya göre ortalamam 7 civarında. Şehir içinde zaten 7'nin altına düşmüyor, 8'i zorluyorum bazen. Hanım kullanınca 6.5'lara iniyor ancak. Şehir dışı sakin kullanabilirsen belki makul rakamlara gelir. Ancak araba çok güçlü, basmadan gitmek meziyet istiyor.

Buna karşın bir de 2017 model megane otomatik var bizde, çok daha az yakıyor Astra'ya göre. Şehir içinde bile 6'lara ulaşmıyor çoğu zaman.

Araç çok güzel, sportif, harika yol tutuşu var, motoru sessiz.. Buna karşın yakıtı çok içiyor maalesef. 136'lık Astra'lar böyle. Kadı kızı misali..

Ayrıca araç göstergesi ile pompa hesapları arasında 0.4 civarında fark oluyor, gösterge hep daha az gösteriyor. Buna da dikkat etmek gerek.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.