Şimdi Ara

Opamp Gerilim İzleyici Giriş Yok Çıkış Var !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

TL084, TL074,LM741 vs. gibi rail to rail olmayan bir çok opampı sırayla deneyerek bir devreyi tamamlamaya çalışıyorum.

Devre bir gerilim izleyici ve evirmeyen yükselteçten oluşmakta. Problemim,

**Giriş voltajını komple kestiğimde gerilim izleyici çıkışından 2.22V , evirmeyen yükselteç kısmında 10.429 V gibi bir değer alıyorum.
    Aynı şekilde giriş voltajı 0.7V'dan daha az olduğunda da yine aynı şekilde çıkış alıyorum. Opampı tek noktadan besledim (+12V, GND).

Bir bilgisi olan var ve yardımcı olursa çok mutlu olurum. Bu opamp giriş yokken ve giriş voltajı 0.7V'dan az iken neden çıkış +VCC çıkış veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gömülü Mühendis -- 8 Aralık 2017; 9:12:39 >

• Simetrik beslerseniz sorun çözülecektir (Kaynak 320v.com)
    OP-AMPLI GERİLİM İZLEYİCİ (VOLTAGE FOLLOWER) DEVRESİ
    op-ampli-gerilim-izleyici-voltage-follower-devresi
    Opamp Gerilim İzleyici Giriş Yok Çıkış Var !
    Çıkış empedansı yüksek olan bir devrenin düşük empedanslı bir devre ile
    uyumlu çalışmasını sağlamak için kullanılan devredir.

devre ‘de görülen bağlantıda giriş empedansı (Zgrş) yaklaşık 100 Mohm, çıkış empedansı (Zçkş) yaklaşık 0,1 ohm kadardır. Devrenin bant genişliği ise 1 MHz dolayındadır. Gerilim izleyici devresinde giriş empedansının çok yüksek olması, girişe bağlanan sisteme fazla bir yük binmesini engeller. Yani, girişdeki devreden çok çok az bir akım çekilir.

Öte yandan çıkış ucu ise alıcıya maksimum düzeyde bir akım gönderebilir. Yükseltecin çıkışından (-) girişe yapılan köprü (bağlantı) sayesinde devrenin çıkış gerilimi giriş gerilimine eşit düzeyde olur. Yani, Vgrş =Vçkş ‘dır. Devrenin kazancı ise opamp-formul denklemine göre 1 olacaktır.Opamp Gerilim İzleyici Giriş Yok Çıkış Var !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Config -- 8 Aralık 2017; 13:34:17 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.