Şimdi Ara

Onlive (Geleceğin PC'leride böyle olabilirmi?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
32
Cevap
0
Favori
3.241
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> Onlive (Geleceğin PC'leride böyle olabilirmi?)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    20301 Mesaj
    Grafikler, yapay zekay, ses kısaca herşeyi ana bilgisayarda yapıp size internet aracılığıyla ulaştırıp oyununu oynamanızı sağlayan yeni bir sistem! Şaşırtıcı değilmi? Böyle bir projeyi görünce acaba bilgisayarlarda böyle olabilirmi diye düşünmeden edemedim? Sizce?

OnLive için düzenlenen basın toplantısında duyduklarımıza inanamadık, bakalım siz inanabilecek misiniz? GDC 09’un OnLive basın toplantısında Steve Perlman, en son çıkan oyunların hepsini -en üst düzey grafik kartı isteyen oyunlar dahil- en düşük sistemli bilgisayarlarda, hatta Macintosh’larda bile sorunsuz ve üst düzey grafiklerle bekleme, yükleme, disk satın alma gibi dertler olmadan oynayabileceğimizi vaat ediyor.

DVD, Blu-ray ve benzeri bir medya ortamına ihtiyaç olmadan, internetten bilgisayarınıza oyun indirmeniz için herhangi bir zamana ihtiyaç kalmadan, download ve yama gibi sorunlarla uğraşmadan bir tuşa basıp oyunu anında oynamak kulağa çok hoş geliyor. Üstelik tüm bunları herhangi bir oyun platformuna bağımlı kalmaksızın yapılabilme olanağı devrimsel bir buluş. Yani siz sürekli yeni konsollar almak zorunda kalmayacaksınız, OnLive ile piyasada var olan tüm konsolların oyunlarını oynayabileceksiniz. “PlayStation 4 çıktı, yeni konsol al, Xbox 720 çıktı, yeni konsol al” derdi olmayacak. Kullandığınız PC’nin GPU’su olmasa bile en son çıkan tüm oyunları hiç takılma olmadan oynayabileceksiniz. “Bilgisayar eskidi, yenisini al, ekran kartı eskidi, yenisini al” derdi de tarihe karışacak; hatta evdeki televizyona mikro konsolu takarak en yeni oyunların tamamına hiç beklemeden, bir tuşla anında ulaşabileceksiniz. Steve Perlman’ın basın toplantısında söylediklerinin özeti bu şekilde. QuickTime ve webTV gibi buluşlara imza atan, bugüne kadar 80 patent almayı başaran dahi mucit Steve Perlman, oyun sektöründe devrim sayılabilecek bu son buluşu ile büyük yankı uyandıracağa benziyor.

Yedi yıl boyunca bu sistemi saklı tuttuklarını söyleyen Steve Perlman, cep telefonu büyüklüğündeki konsolu cebinden çıkarınca kimse şaşkınlığını gizleyemedi. Hem dünyanın en güçlü, hem de en ucuz konsolu olduğunu iddia eden Perlman, OnLive konsolunu çok cüzi bir ücrete veya servis paketi sözleşmesi karşılığında ücretsiz olarak verebileceklerini söyledi. USB ve HDMI girişleri olan küçücük konsola dilediğiniz USB kumandayı takabilir ya da OnLive’ın kendi kablosuz kumandasını kullanabilirsiniz. Tanıtılan kumanda da sağ tuş takımının üzerindeki L-I-V-E harfleri dikkat çekiyor. Ayrıca ileri geri sarma gibi medya oynatıcı tuşlarını üzerinde bulunduran kumanda çift fonksiyonlu düşünülmüş.

Sistem mimarisi bakımından basit ama eşsiz bir yapısı olan OnLive, süper güçlü sunucular aracılığıyla oyuncuları oyunlarla buluşturuyor. Diyelim ki giriş seviyesi olarak sınıflandırılan takoz bir bilgisayar veya bir Macintosh ile en son oyunları oynamak istiyorsunuz. Bunun için bilgisayarınız, OnLive sisteminin süper güçlü sunucularına bağlanacak ve burada servisi sağlanan oyunlar tek tuşla anında size sunulacak. Diğer yol ise televizyonunuza cep telefonu boyutundaki konsolu takıp süper güçlü sunuculardan tek tuşla istediğiniz oyunu oynamak. OnLive aslında bir oyun sağlama servisi ama sistem mimarisi olarak mevcut tüm servislerden farklı ve avantajlı bir konuma sahip. Steve Perlman’ın açıklamalarına göre servis kalitesi olarak diğer sunuculardan çok daha üst düzeyde hizmet vermeleri nedeniyle oyunlarda herhangi bir takılma veya ekran atlama kesinlikle olmuyor. Süper güçlü sunucular sizin bilgisayarınız ne kadar takoz olursa olsun kendi gücü sayesinde her zaman tüm yeni çıkmış ve çıkacak oyunlar için mümkün olan en üst düzey performansı veriyor.

Heyecan verici bu sistemin ülkemize ne zaman geleceği henüz belli değil. Ama bilgisayar ve konsol yenilemekten bezmiş oyuncuların OnLive sistemine ülkemizde de büyük ilgi göstereceğini tahmin etmek zor değil. Ülkemizdeki oyuncular için OnLive sisteminin en büyük avantajı, oyun erişimine kolaylık getirme noktasında olabilir. Disk satın alma, download etme ve mağazaya gitme derdi yok. Üstelik oyunları yurtdışındaki uygun fiyatlar üzerinden alma olanağı da olursa OnLive, Türkiye’de acayip tutar. Yalnız akıllara tabii ki “OnLive sistemi konsolların sonu mu?”, “Peki ya PS3’ün ve Xbox360’ın exclusive oyunları ne olacak?”, “OnLive’ın fiyatı ne olacak?” gibi sorular geliyor. Bu sorular henüz cevabını bulmamış olsa da OnLive, tüm oyuncular için büyük kolaylıklar getiren devrimsel bir sistem olacağa benziyor.

Kaynak

Web Sitesi: http://www.onlive.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Source -- 13 Mart 2010; 10:41:29 >

|
    |

• Yarbay
    3233 Mesaj
    10000 TL den satmasınlar.Eğer yazılanlar gibiyse müthiş birşey.
    |
    |
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: de33000

10000 TL den satmasınlar.Eğer yazılanlar gibiyse müthiş birşey.

Aylık 14.99 ödeyerek konsolu kullanabilecekmişiz telefen faturası gibi tabi cihazı kaç liradan satarlar belli değil ama pahalı olmayacak mesela örnek 2 yıllık abonelik anlaşması imzalayıp cihazı bedava vereceklermiş.

Cihaz 17 Haziranda kullanıma açılacak cihazı kullanabilmek için minimum 1.5 megabit internet bağlantısı isteniyormuş.

http://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-OnLive_17_Haziranda_Kullanima_Hazir_Olacak-4884.htm
    |
    |

• Binbaşı
    1784 Mesaj
    Mükemmel birşeymiş ya. Türkiye'ye ne zaman gelir acaba...
    |
    |
    |
    |

(Türkiye'de konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilenlerin, konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilmeyenlere oranı)
  • Yarbay
    2413 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

Bunu oynayan bir adamın incelemesini okumuştum. Araba yarışları iyiymiş de, UT3 gibi FPS oyunlarında kesinlikle oynanamayacak seviyede gecikmeler oluyormuş.

Biz de Sevinmiştik Öff
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: B.i.o.n.i.c

quote:

Bunu oynayan bir adamın incelemesini okumuştum. Araba yarışları iyiymiş de, UT3 gibi FPS oyunlarında kesinlikle oynanamayacak seviyede gecikmeler oluyormuş.

Biz de Sevinmiştik Öff

Öyle birşey söz konusu değil beyler kasma, donma vs gibi şeyler olmayacak yetrki internet bağlantınız sağlam olsun
    |
    |

• Yarbay
    5285 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Source

quote:

quote:

Biz de Sevinmiştik Öff

Öyle birşey söz konusu değil beyler kasma, donma vs gibi şeyler olmayacak yetrki internet bağlantınız sağlam olsun

lag denen bi olay var maalesef, sen server'a "ben sağa dönüyorum" mesajını gönderiyosun, server o mesajı alıyor, process ediyor, yeni görüntüyü sıkıştırıyor ve sana geri gönderiyor.

fps gibi isabet gereken oyunlar mümkün değil.
    |
    |

(Türkiye'de konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilenlerin, konuştuğu konuyla ilgili bir şey bilmeyenlere oranı)

• Yarbay
    20301 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

Biz de Sevinmiştik Öff

lag denen bi olay var maalesef, sen server'a "ben sağa dönüyorum" mesajını gönderiyosun, server o mesajı alıyor, process ediyor, yeni görüntüyü sıkıştırıyor ve sana geri gönderiyor.

fps gibi isabet gereken oyunlar mümkün değil.

Ben sanmıyorum böyle birşey olduğunu adamlar Metro 2033'ün yapımcısıyla anlaşmışlar bildiğin gibi Metro 2033 bir FPS oyunu eğer öyle bir sorun varsa neden bu tür bir oyunu kullanıma sunacaklar? Kendilerini rezil ederlermi sence? Adamlar minimum 1.5 megabit internet bağlantınız olsun gerisine karışmayın diyor.
    |
    |

• Yarbay
    2413 Mesaj

quote:

|
    |
    lag dışında bir de bütün oyun sıkıştırılmış bir video şeklinde olduğu için, aXXo film ripleri gibi görünüyor. Yani herhangi bi youtube videosunu tam ekran yapıp izliyorsun gibi.
    |
    |

• Yarbay
    5285 Mesaj
    Şuna bi bak:

http://www.pcper.com/article.php?aid=859&type=expert&pid=5

"..The input lag on UT3 was so noticeably bad with the mouse and keyboard that I would call game simply unplayable. I often found myself overshooting the mouse movement by half a screen, moving well past my intended target because the cursor didn't stop when I did. "
    |
    |

• Yarbay
    2413 Mesaj
    annihilator Dediği Gibiyse Bundan Bi Cacık Çıkmaz
    |
    |
    Bu hizmeti verecek olanların sunucuları nekadar sağlam olursa olsun, ping denen birşey var sonuçta. İsterse 50 Mbit internet bağlantınız olsun, sunucuya olan mesafeniz uzaksa ve dolayısıyla pinginiz yüksekse kontrol karmaşası yaşarsınız. Verdiğiniz komuta 100-150 ms geç tepki veren bir oyunda nasıl hedef alabilir ki insan?
    Eviniz sunuculara yakınsa ve 10-15 ms gecikme varsa ancak ozaman oynanabilirlikten bahsedilebilir.
    |
    |
    |
    |
    Logitech G933 Artemis Spectrum | Logitech Z-906
    Logitech G502 Proteus Spectrum | Logitech G410 Atlas Spectrum | Logitech F710
    Thermaltake Level 10 GT | Corsair HX850i 80+ Platinum 850W | NZXT. Sentry LX
    PSN ID: aliteyfik | Origin ID: TuRKaLi | Steam ID: aliteyfik
  • Yarbay
    20301 Mesaj
    quote:

Şuna bi bak:

http://www.pcper.com/article.php?aid=859&type=expert&pid=5

"..The input lag on UT3 was so noticeably bad with the mouse and keyboard that I would call game simply unplayable. I often found myself overshooting the mouse movement by half a screen, moving well past my intended target because the cursor didn't stop when I did. "

Yazıyı okudum ama sistem daha beta aşamasında olduğunu unutmamak lazım benim umudum var bu teknolojiden hatta geleceğin tüm PC sistemleri dahi böyle bir sistem üzerine kurulabilir.

|
    |

• Yarbay
    5285 Mesaj
    hızların artırılabileceğini zannetmiyorum. fiziksel bariyerler var neticede.

Gamepad ile oynamak iyi bi tecrübe sağlıyormuş. Zaten Gamepad ile özellikle FPS oyunlarında dönmek vb. çok yavaş olduğu için daha az farkediliyor olması normal.
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Kimse yukarıda bahsedildiği gibi cihaz çıkartmaya cesaret edemez
    |
    |
    Ben de ilk defa 1 yıl önce civarı araştırmıştım OnLive'ı, mantık güzel ama bütün dünyada uygulanması gerçekten güç... Özellikle Türkiye gibi internet altyapısı rezil olan ülkelerde... 1. dert ping süreleri 2. dert de bant genişliği... Atıyorum MW2 gibi bir fps oyununun bilgilerinin internetten aktarılması internet üzerinden video izlemeye benzemez, mantıken çözünürlüğün 720p ya da 1080p olacağını varsayarsak ve sürekli bir input/output veri alışverişi de olacağını varsayarsak gerçekten bu altyapı ile bize faydası olacağını sanmıyorum...

Diğer bir mevzu da ücretlendirme olsa gerek, Steam gibi oyunu satın al-istediğin kadar oyna sistemi olacaksa belki kurtarır aylık abonelik ücretini ama ne bileyim bana daha uzun bir süre çok sağlıklı bir sistem olacakmış gibi gelmiyor...
    |
    |
    [email protected] - Gene-Z/GEN3 - 2x4GB Samsung RAM 2133mhz 9-10-10-24 1T 1.53V - Crucial M4 256GB - ZOTAC GTX680 - WD GREEN 2TB - Asus Xonar Essence STX - Roland MA15D Stuido Monitors - Logitech Z5500 - Corsair TX850 - HAF X - 3x Asus 27" VK278Q - Logitech G710 - Logitech G710 /Logitech G302 - EK Supreme HF - MCP655 - Coolgate 360 - R4 Fans - Sunbeam Rheobus Extreme - Bitspower Black Barbs - ...etc
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
son dakika
Mobilya Takımları
Bey Azura
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,734
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.