Şimdi Ara

Online gizlilik neden önemli, Neler yapılabilir? (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
33
Favori
8.920
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • FF son sürümünü indirdikten sonra yerel ağımdaki web sunucudan bir sayfa açtım, adres cubuguna http:// yerel-sunucum.office gibi bir adres yazarak. Bu durumda ne olması beklenir, tarayıcının o adresi açıp göstermesi değil mi. Fakat FF Internetten bir sürü yere bağlantı attı. Sayamadım hepsini. Stats, metrics, analytic, vs bir yığın bağlantı. Açtığım yerel sunucu, calıştığım firmanın özel bilgilerini barındırıyor. Doğal olarak kıllandım. Bu açıdan FF coktan bitmiş. Mezar taşı dikilmemiş sadece.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

FF son sürümünü indirdikten sonra yerel ağımdaki web sunucudan bir sayfa açtım, adres cubuguna http:// yerel-sunucum.office gibi bir adres yazarak. Bu durumda ne olması beklenir, tarayıcının o adresi açıp göstermesi değil mi. Fakat FF Internetten bir sürü yere bağlantı attı. Sayamadım hepsini. Stats, metrics, analytic, vs bir yığın bağlantı. Açtığım yerel sunucu, calıştığım firmanın özel bilgilerini barındırıyor. Doğal olarak kıllandım. Bu açıdan FF coktan bitmiş. Mezar taşı dikilmemiş sadece.
    Google ile işbirliği yaptıysa zaten çoktan bitmiştir.Aynı bağlantı olayını microsoft edge'in henüz beta olduğu zamanlardan dikkatimi çekmişti.

Youtube gireceğim mesela .msn uzantılı bağlantı üzerinden ulaşıyordu.

Dediğim gibi hiç bir şey bedava değildir.Şu waterfox'un quantum olan sürümü alıp elden geçirmesi lazım nede olsa açık kaynak kodlu, sırf eski eklentiler destekleniyor diye eski ff sürümü kullanılınca hem kaynak kullanımı hemde sayfaların geç kullanma sıkıntısı oluyor.Son sürüm chromium veya firefox tabanına geçmeleri lazım.
  • Firefox'ta adres çubuğuna about:config yazarak girince açılan sayfada birçok defa ayar yaptım. Ve bu ayarları araştırarak yapmıştım.
    Ancak her defasında bir süre kullandıktan sonra Firefox kendini sıfırlıyordu. Üstelik ayarları sıfırlasa anlarım ama tarayıcı profilini de sıfırlıyordu yani tüm ayar ve eklentiler gitmiş oluyordu. Bu sebepten artık detaylı ayar yapmaya kalkmıyorum. Çünkü her defasında vakit kaybı oluyor benim için.

Benden başka bu sorunu yaşayan var mı peki?

Yaptığım ayarlar:

• browser.cache.disk.enable", false
      [*]browser.safebrowsing.malware.enabled", false
      [*]browser.send_pings, false
      [*]dom.battery.enabled", false
      [*]dom.indexedDB.enabled", false
      [*]extensions.autoDisableScopes", 14
      [*]media.navigator.enabled", false
      [*]media.peerconnection.enabled", false
      [*]media.video_stats.enabled", false
      [*]network.cookie.cookieBehavior", 1
      [*]network.dns.disablePrefetch", true
      [*]network.http.referer.spoofSource", true
      [*]network.prefetch-next", false
      [*]privacy.donottrackheader.enabled", true
      [*]privacy.donottrackheader.value", 1
      [*]privacy.resistFingerprinting", true

• Chromium / Chrome hala öylemidir bilmem acayip RAM harcıyor. Yıllardır kullanmıyorum Waterfox'ta dikkat ettim RAM kullanımı da düşük. Tek proses çalışma seçeneği var onu seçtim birkaç sekme açılı iken Mac'te 250MB RAM harcıyordu. Aynı seyi Chrome ile yapsam 1GB geçmişti.

RAM kullanımı demişken K-Meleon adlı tarayıcı da cok iyidir. 200 sekme aç 500MB'ı geçmiyorfakat sadece Windows sürümü var.

• internette gizlilik diye bir şey olmaz boşuna kendinizi kandırmaya çalışmayın
    hatta artık çoğu kişi bu gibi konuları getirip gizli reklam yaparak para kazanma peşinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Chromium / Chrome hala öylemidir bilmem acayip RAM harcıyor. Yıllardır kullanmıyorum Waterfox'ta dikkat ettim RAM kullanımı da düşük. Tek proses çalışma seçeneği var onu seçtim birkaç sekme açılı iken Mac'te 250MB RAM harcıyordu. Aynı seyi Chrome ile yapsam 1GB geçmişti.

RAM kullanımı demişken K-Meleon adlı tarayıcı da cok iyidir. 200 sekme aç 500MB'ı geçmiyorfakat sadece Windows sürümü var.
    Şu işlemci sorunun çözülmesi lazım ama. Bir anda %70'lere kadar çıkan kullanım normal değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bakın google ne diyor, bugün ne günüymüş

Dalga geçiyorlar yeminle insanlarla.

Online gizlilik neden önemli, Neler yapılabilir?
  • Hocam bir siteye girdiğinizde arkaplanda kurulan bağlantıları nasıl görebiliyorsunuz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nemesis-Prime

Hocam bir siteye girdiğinizde arkaplanda kurulan bağlantıları nasıl görebiliyorsunuz?
    Başlat tuşunun oralarda sol alt köşede siteye bağlanırken çok hızlı şekilde bağlantılar gözüküyor.
  • Onu biliyorum. Ancak milisaniyelik gözüküyorlar.
    Acaba bunu görebileceğimiz bir site var mıdır? Bir araştırayım en iyisi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nemesis-Prime

Onu biliyorum. Ancak milisaniyelik gözüküyorlar.
    Acaba bunu görebileceğimiz bir site var mıdır? Bir araştırayım en iyisi.
    Vonderplaintz daha detaylı bilir ona danışmak lazım.
  • protonda güvenli değil ama en güvenlisi de o.
    diğer seçenek kendi mail servisini açman.

makale okumuştum bulursam bi ara atarım

• tam anonim yapmaz.
    hala bulunulabilirsin.

• Minimuma indirgemek de önemli. Yüz mermi mi daha çok hasar verir yoksa on mermi mi?

• İşlemci kullanımı tümüyle web sitesiyle ilgili. Artık sitelerin coğu çeşitli Javascript framework kotararak yapılıyor. En basit örnek, Sahibinden 'e login olurken yapılan işlemler , sağ üstte bir menü altında alt menü vs oluşturulması full Javascript. Sen biliyorsundur da, bilmeyen için: Javascript tarayıcı üzerinde çalışır bu da tarayıcıya yüklenmek demek. Eskiden yani 2010 gibi öncesi, tüm o şeyler hep HTMLdi yani örneğin Sahibinden deki sol üstteki menü, sunucuda HTML olarak oluşturulurdu , o yüzden tarayıcı cok rahat calışırdı. Diyeceksiniz ki o zaman da, tıkladığımız her şey için sayfa sunucuya git gel yapacak yeniden yüklenecek. Fakat o da Ajax ile yapılmalı. Genel olarak, 2006-2010 arası dönemde kabaca öyleydi. Sayfalar HTML ve Ajax'tı. Herşey cok şahaneydi. Şimdi her bir halt kotarılmış Javascript ve ona bağlı olarak karmakarışık HTML var.

Başka deyişle, webteki güvenlik, kişisel alan, gizlilik tecavüz edildiği gibi, web'in özü de gitmiş halde. Web'in özünü koruyan (yani her bi haltı Javascript yapmadan, düzgün HTML kullanan) popüler sitelerden bir tek Wikipedia kaldı. Başka örnekler de olabilir araştırmadım.

• Nemesis-Prime kullanıcısına yanıt
    arkaplanda kurulan bağlantılar'ı en iyi Firewall kurarak görebilirsiniz:
    Windows XP ZoneAlarm 6
    Vista - ZoneAlarm 10
    Windows 7 - privatefirewall 7.0
    macOS - Little Snitch 3.6

Bu programlar ile sadece FF değil bilgisayarınızdaki tüm programların dışarıya ne bağlantı atmaya çalıştığını gösterir ve hangisine ne izin vereceğinizi belirleyebilirsiniz...

• StalkerReborn kullanıcısına yanıt
    Proton çöp. Cunku güvenlik gizliliği geç, Chrome tabanlı bir kere yani bilgisayarındaki RAM'i avuçluyor. İkinci ayrıntı sadece Windows sürümü var. macOS, Linux sürümü olmaması geliştirme açısından soru işareti olduğu gibi, Mac ve Linux 'ta deneme imkanı olmadığından güvenlik/gizlilik açısından da önemli bir eksiklik.

Ayrıca web sayfasında "The only browser that doesn’t track you"
    "The only existing safe browser" ifadeleri fazla marketing kokuyor ve yanlış.

Dur daha bitmedi... Yaptıkları o Windows tarayıcının kaynak kodları nerede? :) (!)

Örneğin Waterfox'un tüm güncel kaynak kodları var:

https://github.com/MrAlex94/Waterfox

Yani ben istesem gidip Waterfox'un kaynak kodlarını inceleyebilir ve kendi versiyonumu üretebilirim. Proton'da bunu yapamam. Proton arka planda nası çalışıyor, bunları göremem bilemem. Bu durumda Proton'u kullanmak hem bilgisayar hem de kişisel gizlilik açısından bir risk.

• fark etmiyor ki, pc'de ha bir kapıdan girmiş ha 10 kapıdan girmiş.. giren adam 10 kapıyıda kullanmaz.. biri ile işini görür
  • işte bu her türlü kendi mail servisimizi kullanmaya itiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StalkerReborn -- 28 Ocak 2020; 14:27:7 >
  • Nemesis-Prime kullanıcısına yanıt
    Firefox artık eski Firefox değil.

Waterfox'a geç. Ben öyle yaptım.

Ha veya, eski sürüm FF kullanıyorum, örneğin FF 52.9 (WinXP de maks) veya FF 64 developer nightly build , gibi.

Windows 'ta K-Meleon 'a da bak, o da cok az RAM kullanır ve ceşitli güvenlik özellikleri var. %100 açık kaynak.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.