Şimdi Ara

Online gizlilik neden önemli, Neler yapılabilir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
33
Favori
8.944
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Celonfix

Brave artık kullanılmaz,Chrome'dan farkı kalmadı. Arama motoruna gelecek olursak Duckduckgo'da sizi takip ediyor ama Google kadar değil tabi. Bazı sitelere duckduckgo üzerinden girince link satırını kontrol ederseniz duckduckgo ile alakalı şeyler olduğu görebilirsiniz. Sitelerin sizi takip etmemesi için bir takım eklentiler kurmak şart.

Ayrıca veriler artık yeteri kadar toplandı, yapay zekalar gelişti.Yapay zeka artık insan verisine gerek duymadan bir çok işi gerçekleştirebiliyor.Devletler yeni yeni uyandılar bu konuya ama geç kaldılar.

Göz atmak için bu konularla alakalı siteler:
    https://prism-break.org/tr/
    https://www.privacytools.io/
    Bu takipçi engelleyicilerden en iyisi hangisi?

Duckduckgo
    privacy badger
    Decentraleyes

• Celonfix kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarınız tamamen yanlış ve alakasız. Yukarıda yazdığım arama motorlarının hiçbir bilgi saklamaz. Arama sonuçları direk siteye yönlendirir. Reklamlar direkt link değildir, bunun amacı sizi takip etmek değildir, reklamı takip etmektir, tıklandı mı gibi ama kimin tıkladığı önemli değildir, o an yaptığınız aramaya uygun reklam gösterilir. Brave artık kullanılmazmış farkı kalmamışmış, ne alaka ise. Tarayıcı eklentinin yaptıklarını yaparken, eklenti niye şart olsun?
    Yapay zeka kullanılması hakkında yazdıklarınız ise yazıyı okumadığınızı ya da anlamadığınızı gösteriyor. Ha yapay zeka izlemiş ha başkası, sonuç olarak insanların seni yönlendirmessini sağlayacak bilgileri veriyorsun. İlk mesajı okusaydınız olayın devlet ya da şirketle ilgili olmadığını anlardınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hiddencat -- 23 Ocak 2020; 18:28:26 >
  • Mesajınız için teşekkür ederim.
  • Güzel konu teşekkürler, rezledim.

Ben de hali hazırda Protonmail ve Duckduckgo kullanıyorum, tarayıcı olaraksa Opera kullanıyordum.

Brave'i duymuştum ama pek ilgilenmemiştim ilgimi çekti, geçeceğim galiba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hiddencat

Yazdıklarınız tamamen yanlış ve alakasız. Yukarıda yazdığım arama motorlarının hiçbir bilgi saklamaz. Arama sonuçları direk siteye yönlendirir. Reklamlar direkt link değildir, bunun amacı sizi takip etmek değildir, reklamı takip etmektir, tıklandı mı gibi ama kimin tıkladığı önemli değildir, o an yaptığınız aramaya uygun reklam gösterilir. Brave artık kullanılmazmış farkı kalmamışmış, ne alaka ise. Tarayıcı eklentinin yaptıklarını yaparken, eklenti niye şart olsun?
    Yapay zeka kullanılması hakkında yazdıklarınız ise yazıyı okumadığınızı ya da anlamadığınızı gösteriyor. Ha yapay zeka izlemiş ha başkası, sonuç olarak insanların seni yönlendirmessini sağlayacak bilgileri veriyorsun. İlk mesajı okusaydınız olayın devlet ya da şirketle ilgili olmadığını anlardınız.
    Atıp tutmadan önce bir araştırsaydınız keşke.

1.https://alternativeto.net/software/brave/reviews/

Şuradakileri bir okuyun neden Brave'in artık kullanılmayacağını öğrenin. Ayrıca reklam engelleyicisi tıpkı Opera'nınki gibi berbat Brave'in.Brave hiç bir zaman ublock origin,https everywhere,decentraleyes,canvas blocker eklentileri gibi etkili olamaz.

2.https://www.whatismyreferer.com/

Duckduckgo kullanarak bu siteye girin, bakın karşınıza ne çıkacak

Startpage.com kullanarak girince:

Online gizlilik neden önemli, Neler yapılabilir?

Duckduckgo.com kullanarak girince:

3.
    Yapay zeka konusunda beni yanlış anlamışssınız. Diyorumki artık o kadar çok veri toplandıki ,yapay zekalar artık bu var olan verileri işleyip tıpkı bir insan gibi farklı kimlikler üretebiliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 23 Ocak 2020; 19:23:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-72F89107A

Bu takipçi engelleyicilerden en iyisi hangisi?

Duckduckgo
    privacy badger
    Decentraleyes

Alıntıları Göster
    Privacy badger ve Decentraleyes'i birlikte kullanabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hiddencat

Hiçbir yol yoksa Tor var.
    tor un gizli oldugunu nerden biliyosun ki

Trol müsünüz fanboy mu? Bir sonuca varacağını bilsem devam edeceğim ama yeter, size iyi forumlar.
  • SHADOW kullanıcısına yanıt
    Tor hakkında bir şeyler yazmak istiyorum, bittiğinde sizi haberdar ederim, daha sağlıklı olur.
    Brave incelemesi yapılan linkte mozilla'nın google ile işbirliğine gittiğini söylüyor bir kullanıcı.Bu nasıl olabilir?

Firefox'u kurduğumuzda default olarak mozilla'ya telemetry seçeneği açık kuruluyor.Açıklamada 3. parti şirketlerle veriyi paylaşacağını yazıyordu.Firefox'ta aslında o kadar masum değil, tarayıcı kurulurken bunları bize sorsalarya keşke ayarlardan kendimiz arayıp bulup kapatıyoruz.Heralde tor'dan başkası yalan gibi.
  • HiddenCat tam vpn ismi gibi
  • Tor, Firefox tabanlı değil mi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-72F89107A

Brave incelemesi yapılan linkte mozilla'nın google ile işbirliğine gittiğini söylüyor bir kullanıcı.Bu nasıl olabilir?

Firefox'u kurduğumuzda default olarak mozilla'ya telemetry seçeneği açık kuruluyor.Açıklamada 3. parti şirketlerle veriyi paylaşacağını yazıyordu.Firefox'ta aslında o kadar masum değil, tarayıcı kurulurken bunları bize sorsalarya keşke ayarlardan kendimiz arayıp bulup kapatıyoruz.Heralde tor'dan başkası yalan gibi.
    Evet maalesef telemetry ve Google "Güvenli Arama" varsayılan olarak açık geliyor.Ama Firefox en azından bunu kapatabilme imkanı sunuyor. Privacytools.io adresindekileri uygularsanız bunlardan kurtulabilirsiniz. Yada ben uğraşamam derseniz Waterfox kullanabilirsiniz.

• Android için Google Play yerine fdroid tabanlı Aurora Store kullanılabilir, Google Play'e çok ekstrem şeyler hariç hiç ihtiyaç kalmıyor, hatta isterseniz microG ile de Google servislerini kaldırıp hem gizliliği arttırıp hem de ram, pil vs kullanımını azaltabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AdvocatusDiaboli -- 23 Ocak 2020; 22:27:4 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nemesis-Prime

Tor, Firefox tabanlı değil mi
    Olunca? Firefox tabanlı olması özelleştirilemiyor manasına gelmiyor.

Tor'u yükle gizlilik ayarlarına gir seç seçebiliyorsan bu seçenekleri Gördüğün üzere default olarak kapalı geliyor.

• Zaten browser kalmadıki "para değil insanlık için yaptık" diyorlar, hass. ordan demezler mi adama.Yahu alıştık sempatimiz yüzünden başka kullanacak browser'da yoktur işin garibi.Mozilla da böyle yapıyorsa işimiz iş.Twitter'dan da paso amazon google karalıyorlar "sizi şöyle izliyorlar böyle izliyorlar" diyerek.E sen ne diye default olarak telemetry açık kuruluyorsun bana sormadan demezler mi adama.

Yok abicim bu internette mahremiyet ve anonimlik olayını aşmak için aşırı derecede bu işlerin derinine inmek lazım o da normal bir kullanıcının yapacağı iş değil.Valla güvendiğimiz dağlara kar yağdırdın mozilla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Celonfix

Evet maalesef telemetry ve Google "Güvenli Arama" varsayılan olarak açık geliyor.Ama Firefox en azından bunu kapatabilme imkanı sunuyor. Privacytools.io adresindekileri uygularsanız bunlardan kurtulabilirsiniz. Yada ben uğraşamam derseniz Waterfox kullanabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Waterfox devam etmiyor artık, privacytools'a girdimde ne yapmam gerektiğini bulamadım.

Bugün about:support kısmında zaten dikkatimi çekmişti bu güvenli arama teranesi şimdi tekrar karşıma çıkması iyi oldu.

Google Konum Hizmeti anahtarı 	Bulundu
    Google Safebrowsing anahtarı Bulundu
    Mozilla Konum Hizmeti anahtarı Bulundu

• Valla umrumda değil takip etseler ne olur etmeseler ne olur, aksine takip eden sistemleri açıyorum çünkü işime yarıyor.Mesela Google asistan yada Windows un etkinlik geçmişi gibi... Asistan hayatı kolaylaştırıyor, etkinlik geçmişleri unuttuğum şeyleri hatırlatıyor.

• Meraktan soruyorum, mesajın başındaki video ve yazılara baktınız mı?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.