Şimdi Ara

ONF İcra Direktörü: “Türkiye 5G’ye geçen ilk ülke olabilir” (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
0
Favori
4.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sınırsız internet olmadan isterse 10G olsun bir anlamı yok. Gösteriyor ama elletmiyorlar. Bulunduğum yerde Turkcell ve Vodafone 4G var ama hala Türk Telekom 4G yok. İşte böyle yatırım yapmayı seven bir firma(!) 5G'de bunlara kalırsak havayı alırız ancak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ula anlamadınızmı kobay olarak kullanacaklar bizim ülkeyi :D

• 3G yi açıyorduk hadi, gö. - gö... - gö... , 5g yi nasıl açıcaz :)
    Neyse işin geyiği tabi.
    Bahsi geçen 5G ye filan geçilecek olursa TurkTelekom Mobil açık ara öne geçer, tek eksisi halen tamamlanamamış baz istasynları geçiş konusu kalır. Ha tabi yine o %99.9 luk çekim alanı dışında kalacağımız kesin birşey ama neyse işte, onlar ayrı detaylar.. 4.5G geçiş muhabbetinde TT içinde dönen fırıldakları düşününce altyapısını bedavaya güçlendiren bir AveA var. :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Haberi iyi okuyun. 5G yi ilk kullanan biz olacagiz diyor. Yani ilk tuketen! Teknoloji disaridan geldigine gore dengeyi saglayacak parametreleri devreye sokamazsak o 5G bize pahaliya patlar.

Bir urunu ilk ciktiginda alip kullanmanin o mal icin premium odeme yapmak anlamina geldigini biliyorsunuzdur. Ve eger urun teknolojikse, urunun olgunlasmasi zaman alacaktir.

Bence haber kotu bir haber degil. Fakat dengeleri iyi saglayamazsak elimizde patlar.

• Anladığım kadarı ile 5G teknolojisi hızdan çok gecikmeyi azaltan bir teknoloji, ki 4.5G'nin hızı gayet yeterli geliyor artıyor bile...

Ha Türkiye için çok da gerekli mi? Tartışılır, bu yaz Ankaradaydım, şehrin her tarafında baz istasyonu var, görüntü olarak da kirlilik var sağlık açısından da iyi değil.

Ama işin en kötü tarafı her tarafta baz istasyonu olmasına rağmen internet mal gibiydi, yavaşlık falan problem değil, sürekli kopuyordu, şarjı çok yiyordu ve LTE çekmiyordu her yerde...

Ama Kayseri'de ben hiç internet sıkıntısı çekmiyorum, her yerde düzgün bir şekilde LTE çekiyor, rahatsızlık veren hiçbir durum yok.

Sonuç olarak Ankara gibi alt yapısı kısa vadede düzgün bir şekilde yapılamayacak şehirlerden değil de Kayseri gibi hali hazırda zaten altyapısı iyi olan şehirlerden başlanarak yavaş yavaş ülke geneline daha sağlam bir şekilde yayılabilir ve mantıklı olan bu...

• quote:

Orijinalden alıntı: Behnanbalaban

5g'nin kotayla ilgisi yok ya da sizin kullandığınız instagram, facebook interneti ile de ilgisi yok. 4g'den farklı bir şey sunmaz 5g size.

5g nesnelerin interneti diye bahsedilen farklı bir internet hizmeti, robotlaşan dünyada online bağlantının sürdürülebilir olması ve lag/delay sorunları için geliştiriliyor. Burdaki maksat stabilite.

Yarın öbür gün tesla insansız taşıtlarını yollara çıkardığında, birbiriyle organik bağı olmayan taşıtlar ve diğer tüm cihazlar örneğin elektrik şarj istasyonundaki robot pompacı vs. gibi aralarındaki bağlantıyı 5g üzerinden kuracaklar. Geçikmesiz, stabil bir bağlantı olacak. Yine aynı şekilde evlerimizde yer alacak akıllı sistemler vb. pek çok şeyin birbiri ile iletişimi sağlanacak. Yani nesneler internet üzerinden birbirleri ile kurdukları network sayesinden daha işlevsel daha verimli daha güncel daha birlikte çalışabilecekler.

sen instagrama yine gir girme demiyorum.

öncelikle instagram kullanmıyorum.

5g nin kotayla alakası olmadığı yanlış bir bilgi. şöyle alakası var; 4g de 100 kişiye 1mbps internet verebiliyor diyelim, bu 5g de 200 kişiye 10mbps olucak misal, rakamlar sallamasyon. yani tek baz istasyonunda daha çok kişiye daha fazla hız verebilicek şirketler. maliyetler aşağıya düşücek yani. aynı yere aynı sayıda baz istasyonu kurulursa altyapı daha güçlü olucak; insan sayısı aynı kalıcağından daha yüksek kota verebilicekler. bu teknolojinin artılarından biri gecikme hızı iyileşmesi olduğundan bazı insanlarda bunu nesnelerin interneti için yapılan birşeymiş gibi algılıyor.

3g den 4 g ye geçerkenki gibi sizin kullandığınız instagram, facebook ta daha hızlı olucak. 5g her yönden avantaj sunucak bize ama sizi bilemem tabii..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Musty3535123 -- 5 Mart 2018; 20:35:33 >

• 5G yi kullanacak ilk telefonun Huawei olacağı söyleniyor eğer öyle olursa ilk kullanacakları yer Çin olur bu mantıklı.

İnternet hızımız ve sistemimiz ortalamanın üstünde bence lakin kotalar bizi bitiriyor şimdi 5G telefonda olsun 50 Mbps de fiber olsun 30 gün için kaç GB lazım hesap edin kota olayını kaldırmasınlar lakin AKK ve yüksek kota satsınlar 3 GB ye 30 TL istemek gibi ya da 50 GB AKK ya 70 TL istemek gibi bunları düzeltmeleri lazım önce.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meshutx

AT&T şimdilik "5G Evolution" hizmeti veriyor. 5G ile aynı değil. 2018'in sonlarına doğru 5G hizmetini vereceği söyleniyor.

https://www.theverge.com/platform/amp/2018/1/4/16848220/att-5g-network-2018-3gpp-standard-evolution-cellular-network-lte

http://www.telecomtv.com/articles/mobile/stupid-marketing-stunt-of-the-year-at-t-launches-5g-evolution-service-to-consumers-15587/

Peki sence bizimkilerin 2018 yılı sonuna kdar 5g hizmeti verebileceğini düşünüyormusun? Hani demişler ya ilk 5g kullanack ülke diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: axiprens

Şu 5g ye geçsen ne olacak diyen arkadaşlar, umarım sizin kafada olan insan sayısı ülkede azınlıktır, buyrun siz 2g ye geçin

5G'de 5 GB kotalı paketle ne yapmayı düşünüyorsun veya ne yapılabilir?

• KoşanBalık kullanıcısına yanıt
    zor değil ama öyle olursa turkcell,vodefona,türk telekom nasıl para kazanacak?

• amonRa kullanıcısına yanıt
    İlk olacağımızı zannetmiyorum. 2018'de 5G'yi kullanıma sunsalar bile bunun çok sınırlı göstermelik bir iş olacağını düşünüyorum.

• Daha 4.5g adam akıllı çalışmıyor aman 5g falan gerek yok

• Bu kotalarla zor. 20-30 GB'lık uygun fiyatlı paketler gelmeli. Artık herkes filmini dizisini telefonundan izliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Krone -- 6 Mart 2018; 1:3:52 >
  • 5G destekleyen ilk telefonlardan biri bu yılın ikinci yarısına doğru HTC U12 modeli ile çıkacak.
    Bunun TR'ye gelmesi ithalatçılar aracılığı ile yıl sonunu bulur.
    Kırsalda telefon bile çekmiyorken hangi kullanıcıya hangi cihaz ile test ettirecekler merak ettim :)
    Telekom önce istanbulun göbeğine 4mbit internet verebilsin de sonra 5G sunsun.
    Neymiş efendim hattın hızı 16 mbit miş ama 4'ün üstüne çıkınca kopma yaşanıyormuş.
    Aslında 5G ama 3G üstüne çıkılamıyor da derler.

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

adammı kekeliyon la orda 20 gb yazıyor mobile kota i ha birde ortam italya gitmesem hak vericem kaldığım otelde 5mbs bile hız yoktu 2012 de adam italyayı örenek veriyor..birde gitmiş 20+ küsür siyasi saplantı beğenmiş.. italyadada internet pahaldır...20 küsür kişiden 19 nun kapıkuleden bile geçmediğine eminim ben sabiitten bahsetmedim zaten....ben ingiltereden örenek veriyom sende bizden pek farkı olmayan dandik italya , nasıl bir italyanca varsa mobil kotasını bile okuyamamışsın bak orda nedemiş 20 gb geçtiğinde hızın 128 kbs sürün demiş italyancası ugandaca olan arkadaşım...

alttaki görsel sabit internet fiber fiyatı sadece yüksek lisanslı prof italyan maşallah

Ya sen ne boş adamsın daha italyada yasamamissin ben 10 senedir burdayim 24 yasindayim italyancam bir italyan kadar iyi merak etme italyada internet hicte pahalı degil bu bir
    İkincisi 2014 te yasa degisikligine gidildi sonra butun buyuk sehirlere 1000 megabitdir internet geldi onceden yasalar izin vermiyordu tarihi yollara zarar gelir diye suan en dusuk internet 20 megabitdir fiber internetin normal internetle arasinda ilk 2 yil fark yok sonra 10 euro fark var
    fiber hattin varsa aylik sim hattina bazi operatörler 20, bazisi 50, wind ise 100 gb hediye ediyor bu bile yetmezmi
    Üçüncüsü internette pahali offertalari bulup buraya atma benim onceki operatorumde aylik sinirsiz konusma 300 mesaj 30 gb internet ilk 6 ay 10 euro 6 aydan sonra 15 hemde tum avrupada gecerli
    Bence burada ülkenin durumunu gizlemeye çalışıyorsun buraya anca gezmeye gelirsin zaten italya hakkinda bi bok bilmiyorsun burada atip tutuyorsun ben italyada unisg gastronomi universitesini bitirdim sanirim buda italyancami ortaya koyuyor 4 kisininde ilticasina yardimci tercüman oldum nickimdende anlaşıldığı gibi
    Bence 0 zekanla alay etmeye kalkma ha o bokun icinde mutluysan bisey diyemem ama sana fotoğraf attigim halde hala salak salak konusuyorsun
    Sana harcadigim zamana yazik bu arada 10 20 euro hicbirsey benim gunluk cerez param 50 euro

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

quote:

Orijinalden alıntı: axiprens

Şu 5g ye geçsen ne olacak diyen arkadaşlar, umarım sizin kafada olan insan sayısı ülkede azınlıktır, buyrun siz 2g ye geçin

5G'de 5 GB kotalı paketle ne yapmayı düşünüyorsun veya ne yapılabilir?

Haaa bu zamana kadar 5g yok diye telefondan 4k film izlemiyodunuz değilmi, pardon yaa, yaw kardeşim 5g ile sen yine 5 gb interneti kullan, tek fark sayfa yüklenmesi hızlanacak, daha doğrusu senin farkedeceğin fark ancak o olur, ve sizin gibi düşünenlerin farkı... yani siz yine 5 gb internet kullanmaya devam edin, sıkıntı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi axiprens -- 6 Mart 2018; 4:1:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Vodafone’a bakıp 4.5G / LTE yok demeyin. Türktelekom 60/70mbps verirken bazı şehirlerde kesiliyor diye Vodafone reklamlarına kanıp geçtim. İstanbul göneğinde, Ege’nin şehir merkezlerinde 400kbps / 3mbps arası interneti görünce tek kalan Turkcell diyip geçtim. Test ettiğim çoğu yerde 100mbps/300mbps arası değişiyor.

Yani, 4.5G var. Bir arkadaş 25€ paket demiş, o 125 lira yapıyor sanırım onu farketmemiş. Evet alım gücü orantısı ama, burada 25€ verirseniz 50Gb kotanız olur.

Asya ülkeleri gibi çift sim kart : ucuz görüşme 1 simkart + data hattı. Herşeyi şifketlersen beklemeyin :)

Onlarda maaşı Tl olarak alıyor dimi

Ne zaman biticek bu kafa

• Şahtık şahbaz oluruz artık

• italyanca anazani ordada altyapın varsa yazıyor bende 75mb limitsiz kullanıyorum ama forumun %80 de yoktur bu hız türkiye gibi arayın sorun diyor klasik reklam bildiğimiz mobil internet gibide değil ayrıca sistem ne sms den bahsetmiş ne dk değişik bişey ,mobil sayfası tarifesi en düşük ücreti 5gb 12 eorudan başlaması senin verdiğin fiber li sayfada bir anamoli var bağlantı türevinde sanki hotspot tarzı birşey kapsama alanları bağlanma noktaları gibi birşeyden bahsediyolar şehir sayıyorlar...ayrıca dünyanın en pahalı internetlerine bakarsan italya türkiyeden pahalıdır ha bu sıralamayı yapanda avrupalı kuruluşlar, biz değil gitmiş bana dandik italya methediyor...italyanın göbeğinde en merkezi yerinde iş yeri açtıysan doğal reklam amaçlı uygun fiyatları olabilir tr dede var amca oğlununda bakırköyde dükkanı var 50 mb vdsl, 10gb mobili 40 tl alıyor turkcell den işyeri kobi destek bilemem ne torpilinden ...git bakalım o varoş kenar semtlerinde ne var ?
    nasıl turkcellin herkese ışık hızında 1000mbs diye car curt diye heryerde donen reklamı var o tarz birşey oda, ilanda leyla arayınca nane

kendin zenginsin diye italyayı zengin sanıyon kafan şahane ? he he burda güneş gözlüğüne bir kaç günlük yemeğine 3000 tl veren adam yok sanki hehe italya super türkiye moktan ha gitmesek hak vericemde kadınları bile bir salaş bakımsız romada çingen dolu anca salak mal diye hakaret et..hadi londra desen bir nevi filan italya bende 34 yaşındayım canım..hayat tecrübem senden daha fazladır...15 euro 70 tl para boru değil zaten teklifinde sana ozel tarifende....sen çerezi elit tüket italyada 1000 euro altına çalışan milyonlar dolu gittiğimde 300 euroya çalışan genç doluydu orda...avrupanın en fakir ülkelerinden biri yoksullukta şahane...sana gore o çerez parası yani sıkıp durma...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 6 Mart 2018; 15:34:32 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.