Şimdi Ara

Önceden ısınan petek şimdi buz gibi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
2.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Selam,

  merkezi kalorifer sistemli 7 katlı binanın 6. katında oturmaktayım. Geçen yıllarda sorunum yoktu. Bu yıl banyodaki peteği söktürerek yerine havlupan bağlattım (tabii olarak kalorifer boruları buna göre düzenlendi). 3-4 gün öncesine kadar da sorun yoktu, yani havlupan iyi ısınıyordu. Ama 2 gündür tamamı buz gibi. Önce hava yapmıştır diye düşündüm ve havasını aldım ki çok az hava varmış(yok diyecek kadar). Sonuç olumsuz olunca alttaki tapayı gevşeterek bir miktar su boşalttım, petek ısınınca tekrar sıktım ama geriye soğudu. Bunu soğuk su çıkışı tarafından da denedim yine olmadı. Sıcak su tarafından da su girişi var ama ne hikmetse petekte dolaşmıyor. Oysa aynı ana borudan beslenen yan odada sorun yok, borunun üst kata çıkan devamı da sıcak.
  Kafam durdu yardımlarınızı rica ediyorum. • Havlupanda su dolaşmıyorolabilir...Yada İçinde bir tıkanıklık oluştu...Girişi ve çıkışı bir metrelik boru ile birbirine bağlayıp havlupanı söküp inceleyiniz..Temizleyiniz...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 15 Ocak 2011; 15:32:49 >
 • Önerinizi deneyeceğim ama havlupanda tıkanıklık olduğunu zannetmiyorum. Havlupan çapraz bağlı, vanaları kapatarak diğer tapaları sökmek süretiyle içerisindeki suyu boşalttım. Tapalar sökükken her iki vanayı da sırasıyla biraz açarak suyun geldiğini test ettim. Sonrasında yeni bağlıyormuş gibi içerisinde su yokken tapaları kapatarak vanaları açtım, havasını aldım ama yine ısınma olmadı. Bu kez çıkış vanası tarafındaki vanayı kapatıp bağlantıyı gevşeterek suyun akmasını sağladım. Petek iyice ısınınca bağlantıyı sıkıp vanayı açtım ama yine biraz sonra petek soğudu.
  Tıkanma olmuş olsaydı petekten su akması ve ısınmanın olmayacağını zannediyorum.
 • Baska yerdeki vanaları acmıssın su kısa yoldan donuyor.
  Diger vanaları biraz kısarak havlupandan su gecmesini temin edebilirsin.
  Kolay gelsin.
 • Daire merkezi ısıtma ile ısınıyor ve vanaların tamamı sonuna kadar açık, önceden de böyleydi. Dün havlupanı tamamen söküp boşalttıktan ve hortumla içerine su tuttukan sonra geri bağladım ama yine ısı gelmedi.
 • Bu yazıyı şimdi okudum. Bu ne demek ? Panel temiz, açık, geriye ne kaldı ? .Doğru dürüs .Sıcak su gelmiyor demek..Aşağıdan paneli ısıtmaya yetecek sıcaklıkta yeterli sıcak su gelmiyor...Pompa çalışmıyor...Yönetime durumu aktarın...Kolauy gelsin.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: taşkafa

  Bu yazıyı şimdi okudum. Bu ne demek ? Panel temiz, açık, geriye ne kaldı ? .Doğru dürüs .Sıcak su gelmiyor demek..Aşağıdan paneli ısıtmaya yetecek sıcaklıkta yeterli sıcak su gelmiyor...Pompa çalışmıyor...Yönetime durumu aktarın...Kolauy gelsin.


  Evet benim de aklıma sonradan geldi. Kapıcılara sordum, ara sıra benzer sorunlara raslıyorlarmış. Onlar da petekten sıcak su gelinceye kadar su boşaltıp sonucu bekliyormuş. Olursa olur olmazsa ... hesabından. Ben umutlarımı kaybedip çözüm araken geçen gece ansızın peteği ısınmış buldum.
  Sorun çözüldü ama sorunun cevabını bulamadım.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.