Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (88. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.880
Cevap
60
Favori
353.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam ben estetik dikiş attırmıştım dikis alinma gibi bir sey olmadi ama emin ol o gerginlik hissi bende de oldu. Hatta hala var desem yeridir. 10 ay oldu yaklasik ameliyat olali hala tetirginlikler korkular yasiyorum. Ameliyatli ayagimda mesela tamamen normale donmedi hala bir gerginlik ( katılık diye tabir edeyim ) tarzi bir şey var. Ama emin ol eskisine cok yakin bir hal aliyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: qral623

Hocam ben estetik dikiş attırmıştım dikis alinma gibi bir sey olmadi ama emin ol o gerginlik hissi bende de oldu. Hatta hala var desem yeridir. 10 ay oldu yaklasik ameliyat olali hala tetirginlikler korkular yasiyorum. Ameliyatli ayagimda mesela tamamen normale donmedi hala bir gerginlik ( katılık diye tabir edeyim ) tarzi bir şey var. Ama emin ol eskisine cok yakin bir hal aliyor.
    Anlıyorum hocam. Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pablito20

Bu mesaj silindi.
    Vallahi sonuna kadar haklısın hocam. Futbol oynuyorum diyenlere falan bakıyorum da büyük cesaret gerçekten.

• myloo1907 M kullanıcısına yanıt
    Öncelikle en yakın zamanda eski sağlıniza kavuşmanızı dilerim... Ameliyat olalı 5 gün oldu. Ayağa kalkınca kan yürüme hissi ve belirli bir bölgeye acı verme durumu bende de var. Diğer acılar azaldı fakat bu hic değişmiyor. O bölgede yayılan bir morluk da var. Siz ne durumdasınız. Cevaplarsanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hmzygmr

Öncelikle en yakın zamanda eski sağlıniza kavuşmanızı dilerim... Ameliyat olalı 5 gün oldu. Ayağa kalkınca kan yürüme hissi ve belirli bir bölgeye acı verme durumu bende de var. Diğer acılar azaldı fakat bu hic değişmiyor. O bölgede yayılan bir morluk da var. Siz ne durumdasınız. Cevaplarsanız sevinirim.
    Hocam o ayağa kalkınca kan hücum etmesi uyuşma hissi gibi şeyler 3. haftada azalmaya başladı ve 4. haftada tam olarak yok oldu. Ancak benim ameliyat çapraz bağ haricinde menisküs parçalanması ve kıkırdak zedelenmesini de kapsayan aslında 3 ayrı bölgede yapılan bir ameliyattı. Bundan dolayı herkeste aynı süreler geçerli olmayacaktır doğal olarak. Şu an 34. günümdeyim durumumu anlatacak olursam 4. haftada doktor ayağımın üzerine basabileceğimi söylediğinden beri zorlanarak da olsa yürümeye başladım. Şişlik hala azalmış değil aynen devam ediyor. Ayağımı uzattığımda normalde dümdüz olması gerekiyor ancak o konuda biraz açı kaybı var hala dümdüz olmuyor sağlam olan ayakla karşılaştırınca. Bükme açısı olarak da 90-100 arasında. Tam olarak bükemiyorum hala. Şu an fizik tedavide 3. haftamdayım ilerleyen haftalarda daha da ilerleme olacak inşallah. Fizik tedaviyi ve hareketleri aksatmasam daha hızlı düzelirdi belki ama bazı özel durumlardan dolayı aksatmak durumunda kaldım biraz. Ancak şu an ilk zamanlardaki halimle karşılaştırılmayacak kadar iyiyim. Benim bu süreçte en çok kafama taktığım dikişlerin alınma sürecinin nasıl olacağıydı. Dikişler alınana kadar az da olsa kanama vardı ve egzersizlerde falan canımı yakıyordu. Dikişler de yaraya yapışmış gibi göründüğünden çok zor alınacağını düşünüyordum. Ancak birkaç dakikada acısız bir şekilde alındı dikişler. Ondan sonra da giderek daha da rahatladım. Önceleri dizime dokunmaya bile çekinirken dikişler alındıktan sonra iyileşen yaraları elimle soydum diyebilirim. Kısacası şu an acı yok kasların erimesinden kaynaklanan güçsüzlük nedeniyle zorlanıyorum sadece. Bu kadar uzun yazmamın sebebi iyileşme sürecinde yaşadığım sıkıntılarda ben de merak edip internetten aynı süreci yaşayan insanların durumlarını merak ettiğim zaman onların süreci daha kolay yaşadıklarını görüp umutsuzluğa kapıldığımdan benim durumumda olan kişilere destek olmak. Dediğim gibi benim durumum belki de bu ameliyatı yaşayan kişilerin çoğundan daha ağırdı o nedenle en kötüsü olarak görün ve düzeleceğinizi bilin sadece. Evet biraz uzun ve meşakkatli bir süreç ancak ameliyattan sonra düzelip ayağa kalkınca ameliyattan önce yaşadığımız o bağların kopmasından kaynaklanan boşluk hissi, dize karşı oluşan güvensizlik hissi ve sürekli sakatlanıp şişme durumunun artık olmayacak olması insanı rahatlatıyor. Sürekli ne zaman ameliyatlık duruma geleceğim düşüncesiyle yaşamaktansa ameliyatı olup bir an önce iyileşmek en iyisi. Zaman hızlı geçiyor bir bakıyorsunuz düzelip kurtulmuşsunuz. Çok geçmiş olsun size de. Umarım en kısa zamanda iyileşip ayağa kalkarsınız. Merak ettiğiniz bir konu olursa da yazmaktan çekinmeyin lütfen. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

• Bu süreci herkes farklı fakat bir şekilde atlatıyor galiba. Şimdilik tek sıkıntım bacağıma dağılan morluk ve ayağa kalkmayı işkence haline getiren ağrı. Umarım ilerleyen günlerde daha iyi oluruz. Desteğiniz ve cevabınız için çok teşekkür ederim.

• Merhabalar
    Allah hepimize acil şifalar nasip etsin inşallah
    Benim de ön çapraz bağlarım koptu
    39 yaşımdayım
    Bursada benzer ameliyat olan var ise
    Fiyatlar konusunda bilgi verebilir mi
    Teşekkür ederim

• Sgk lıyım bu arada

• Mrb 9 hafta önce ön çapraz bağ ve menisküs ameliyatı oldum.malesef halaa yürümemde sıkıntı var.dizim düz durmuyor, yürürken belirgin bir şekilde önde duruyor.hala topalliyorum.
    Ameliyatan önceki halimle aynı durumda sankiiii.hic düzelmicek diye çok korkuyorum.
    3 haftadır fizik tedaviye gidiyorum.gecen haftadan itibaren dizi kapatmaya çok zorladılar,artiii koşu yaptırdılar!!! Acaba bunun bir zararı olmusmudur.capraz bağ gevsemismidir?
    Bilgisi olan arkadaslar yazarsaniz çok sevinirim.

• mahsun7676 M kullanıcısına yanıt
    Slm birader. Ben ön çapraz bağ ameliyati oldum.ayni zamanda menisküse dikiş atildi.10. haftaya girecek ameliyat olalı malesef halaa topalliyorum.dizim ameliyat olmadan önceki haliyle hemen hemen aynı.saglam dizde olan, geriye doğru gerilme,esneme olmuyor.dizimin duruşu hala bozuk, önde duruyor.
    8.Haftada fizik tedaviye başladım ve dizimi tam kapanması için zorladılar.kosturdular.acaba bunun bir zararı olmuşmudur.capraz bağ zarar görmüş müdür.hic iyilesemiyecegim korkusu başladı bende.beni bilgilendirir Deniz çok sevinirim

• Arkadaşlar benim sağ çapraz bağlar tamamına yakın yırtık yaklaşık 10 aydır sorun yok bisiklet falanda sürebiliyorum ameliyat olmasam olurmu? kilom çok ondan dedim 1.75boy 107 kilo.
  • hayati54 kullanıcısına yanıt
    Yirtikken mudahale etmiyor sanırım doktorlar. Yanlış bilmiyorsam ameliyat etmesi için kopması gerek.
    Yaşınız kaç?

• doguuk kullanıcısına yanıt
    34
  • Selamlar,
    Artık Ön Çapraz Bağ ameliyatın da 2.ayıma girdiğime göre tecrübelerimi buraya aktarmam lazım
    Öncelikle kopana kadar varlığından bile haberim olmayan sevgili öçb nasıl koptuğunu anlatayım.
    Aslında klasik bir halı saha olayı, Saha etrafında 2-3 tur atmayı ısınmaktan saydığımız için maça hazırdım ama değilmişim.
    Maçın başlarında ileriye doğru attığım hızlı bir depar sonucu dengemi kaybettim o an kendimi yere bıraksam belki sevgili çapraz bağlarım benimle olacaktı ama ben kendimi toparlayıp pozisyona devam etmek istedim. Dengemi toplamak için attığım 3. adım sonucunda o malum ses duyuldu "ÇIT" o an dünya 2-3 saniyeliğine kararıyor ve kendinizi yerde buluyorsunuz.Ben anlatılan kadar bir acı hissetmedim,ayağımın kırıldığını sandım ve üstüne basmaya çalıştım. Daha sonra ben kale de 5-10 dakika dinleneyim sonra oyuna dönerim kafasında kaleye geçtim. Uzaktan gelen bir şuta ayağımı tekrar uzattığım an tekrar o malum ses geldi "ÇIT" ve bu sefer dünya daha uzun bir süre karardı :)
    Kendimi hemen kenera atıp eve gittim (Yürüyerek). Sabah kalkıp ayağımı yere bastığım an sağ bacağım yokmuş gibi yere kapaklandım o an bir şeyler ters gittiğini anladım ve doktora çıktım. Çekilen mr sonucunda "Bağların bütünlüğü görülemedi" ibaresi ile ön çapraz bağ macerası benim için başladı.

Bu ameliyatı olacak arkadaşlara veya korkan arkadaşlara bilgi olması amacı ile yazımı uzun tutacağım.
    ÖÇB koptuğunu öğrendikten sonra yaptığım ilk işlem sizin gibi internete bakmak oldu ve ameliyattan vazgeçme noktasına geldim.
    Ama aileminin ısrarı sonucu bu ameliyatı oldum.
    Ameliyat spinal olarak yapıldı(Sadece belden aşağınızı hissetmiyorsunuz ameliyat boyunca uyanıksınız)
    Bütün ameliyatı izlemiş birisi olarak şunu çok net söyleyebilirim. Ameliyatta sizlik bir şey yok yatın ve bekleyin :) bütün iş doktorun
    Ameliyattan sonra zorlu ve uzun bir süreç sizi bekliyor olacak.
    Ameliyattan çıktıktan sonra belden aşağınızı 1-2 saat hissetmiyorsunuz.
    Bu süre zarfında eğer sonda taktırmadıysanız (ben taktırmadım) hemşireler sürekli gidip geliyor ve o müthiş ördeğe(Çok büyük buluş) çişinizi yapmanızı bekliyorlar.
    Ben ameliyattan sonra 5-6 saat ayağımı hiç kıpırdartmadım.Bağlı olan dreni gördüğüm için biraz korktum açıkcası.Ayağınızın içerisinde kanı dışarı atan bir bahçe hortumu gibi bir şey var düşüncesi bile kötüydü. O an aklıma geldi lan bunlar bunu nasıl çıkartacaklar diye :) ve klasik olarak internet alemine tekrar giriş yaptım.
    İnternetten baktıktan sonra drenin çıkartılması bana ameliyattan daha fazla korku verdi ve hoşgeldin uykusuz geceler.:)
    Ameliyattan sonra 1 dakika bile ağrım olmadı(Doktorun başarısı mı yoksa benim kendi vücut dayanıklılığım mı bilemiyorum)
    2. Günün sonunda taburcu olma ve drenin çıkartılma zamanı gelmişti.Sünnet olmaktan korkan çocuklar gibi hasteneden kaçmayı bile düşündüm o derece :)
    Doktor odaya girdi ve dren için atılan ufak dikişleri aldı. Doktora dönüp ben bunu internetten araştırdım biraz acılı bir işlemmiş ben kendimi kassam sorun olur mu diye sordum sağolsun kendisi de çok net adamdı "Ben çekip çıkartacağım sen istersen amuda kalk dedi :)" Size bütün samimiyetim ile söylüyorum bazen içinize bir ürperti gelir titrersiniz ya aynı o şekil bir şey 0 acı ama içiniz bir hoş oluyor dren çıkartılırken.Kısacası korkulacak bir şey yok :)

Gelelim taburcu olduktan sonrasına;
    Açıkçası ben taburcu olduktan sonra biraz kendimi saldım. İlk 1 hafta ayağımı oynatmadım bile bunun acısını fizik tedavide inanılmaz acılar yaşayarak ödedim.
    İlk 1 hafta ayağınızı yere bastığınız an inanılmaz bir kan hücumu oluyor ve ayağınız böyle karıncalı gibi hissediyorsunuz,ben buna çözüm olarak yürümeye başlamadan 10 dakika önce ayağımı yere koyarak çözüm buldum böylece kalkarken daha rahat ediyordum. Verilen diz hareketlerini hiç bir şekilde yapmadım(Sakın bu hataya düşmeyin)
    Açılı dizliğim ilk olarak 30 derece ile başladı ve 1 haftanın sonunda ayağımı 30 dereceye kadar kırabiliyordum.Doktor kontrolünden sonra 15 derece daha artılırdı ve 45 dereceye çıktı.Ağır bir iş yapmadığım için ameliyattan 14 gün sonra işe başladım ayağımı sadece 45 derece bükebiliyordum. Tuvalet ve duş tam bir ızdırap oluyordu ve dikişlerim daha alınmamıştı.(Taburcu olduktan sonra hastane havasından kurtulmak için direk duş aldım ben.Dikişlerin olduğu bölgeyiyi su geçirmeyen bir şey ile sarın ama doktorlar önermiyor ben risk aldım. Benim duşakabin ile tuvalet yan yana olduğu için tuvalete oturup yıkanabildim siz de durum daha farklı olabilir sakın ayağınızın üzerine çok yük vermeyin) Ameliyattan 20 gün sonra dikişlerim alındı yine 0 acı merak etmeyin. Dikişler alındıktan sonra üzerinizden "dikişlere bir şey olur mu" korkusunu attığınız için daha rahat hareket edebiliyorsunuz ve yaranın iyileştiğini gördükçe moral topluyorsunuz. 20. günün sonunda neredeyse ameliyatı unutacak seviyeye geldim ayağımı 45-50 derece arası kırabiliyordum ve hiç yapmamam gereken bir şey yaptım verilen egzersizleri yapmamaya başladım nasıl olsa iyileştim sayılır artık daha rahat hareket edebiliyorum düşüncesi ile boşladım.

27. gün tekrar kontrole gittiğim zaman dizimi ne kadar zorlarsam zorlayım 60 derece bile kıramıyordum. Doktor direk olarak fizik tedaviye yönlendirdi Not:Ameliyattan 1 ay sonra ayağınızı ortalama 90 derece kırabiliyor olmanız gerekiyormuş. İşin acılı kısmı fizik tedavide başlıyor (en azından bana uygulanan). Fizik tedavinin 1.gününde hafif tempo elektrik buz elektrik masaj gibi işlemlerle geçti.2.gün kabus başladı :).Elektrik buz elektrik masaj ve DİZİ ARKAYA KIRMA.Ben ömrü hayatımda böyle acı görmedim. Yüz üstü yatıyorsunuz ve fizik tedavi uzmanı gözününden bile sakındığınız ameliyatlı bacağınızı kıçınıza değdirmeye çalışyor :) tarif edilebilecek bir şey değil yaşayan bilir:)ve bu işlem her gün böyle devam ediyor. Ben şanslıydım fizik tedavi uzmanım gayet anlayışlı ve iyi birisiydi (Dizi arkaya kırma konusunda değil). 4. Günün sonunda ayağımı çok rahat bir şekilde 120 dereceye desteksiz bir şekilde kırabiliyordum. Dizi arkaya katlama hareketinde artık çok fazla acı hissetmiyordum çok rahatlamıştım. Yürüşüm düzeldi,tuvalet ve duş olayı tamamen sorun olmaktan çıktı. Gündelik işlerimi çok rahat yapmaya başladım.Fizik tedavinizi kesinlikle aksatmayın iyileşme sürecinize çok büyük katkısı oluyor bence bu işin %50'si fizik tedavi ve yaptığınız egzersizler. Şuan ameliyatımın 2.ayı dolmak üzere henüz koşamıyorum ama postacı yürüyüşünü çok rahat yapabiliyorum. Fizik tedavim bitti verilen hareketleri evde eksiksiz olarak yapıyorum. 3 Tekrar diyorlarsa 5 tekrar yapıyorum (Aynı acıları bir daha yaşamak gibi bir niyetim yok).

İşin kısa özeti bu ameliyat doktor için orta derece hasta içi çok kolay bir ameliyat ama sonrası tamamen size kalıyor.İyileşme sürecini siz belirliyorsunuz verilen hareketleri ne kadar çok yaparsanız o kadar çabuk iyileşirsiniz kendinizi ne kadar zorlarsanız o kadar çabuk yürürsünüz. Benim 2 aylık gözlemlerim bu kadar her ay durum güncellemesi yapmayı planlıyorum durumdan sizleri de haberdar ederim.Bu ameliyattan kesinlikle korkmayın yaşınız gençse ve doktorunuz öneriyorsa kesinlikle olun.

• missttik M kullanıcısına yanıt
    Merhabalar, bende aynı doktora ÖÇB için ameliyat olmayı düşünüyorum. Şu an sağlığınız nasıl diz probleminiz tamamen geçti mi . Ameliyattan sonra ne zaman işe gidebilirim? İyileşme süreci ? Ameliyat sonrası dikkat etmem gerekenler ve çektiğiniz sıkıntılar ile ilgili detay bilgi verebilir misiniz çok teşekkürler

• Herkesin ki Maçta yırtılmış. Menisküsümde birinci derece yırtık olan bacağımda ev içinde kaymam neticesinde kopardım. Ameliyat konusunda çok kararsızım.şuan balon gibi şişti sanırım kan alıp rahatlatacaklar. Hiçbir şekilde üstüne basamıyorum tuvalete bile gidemiyorum çok kötü bir durum.

• Herkese selam 18 yaşındayım diz kapagimin icinde 2.5 ay önce halisahadan sonra bi ağrı oldu başta önemsemedim yaklaşık 1.5 ay devam ettim öyle bundan 1 ay önce hastaneye gittim MR çekildi çapraz bağlarda yırtık var dedi doktor hem sag hem sol bacağımda ameliyat istemedi 1 ay sonra gel fizik tedaviye başlayalım dedi 1 aydır spora dair hic birsey yapmıyorum ağrılar baya azaldı ufak tefek var ama arastirmalirima göre kendini yenileyen bişey değil çapraz bağ yani suan top oynasam yine aynısı olur büyük ihtimal. Ufak yırtıkta da ameliyat illa gerekiyor mu yoksa iyilesirmi gittigim doktor zamanla iyileşir dedi ama emin değilim bu yüzden baska bir doktordan randevu aldım umarım ameliyatsız eski haline donmenin bir yolu vardır baska yaşayan var mi benim ki gibi bilgi verinnnnn

• Var mı başına gelen

• 2 defa çapraz bağlarım yırtıldı ameliyat oldum varsa soru alayım.
  • Oczipka kullanıcısına yanıt
    ne zaman oldun hocam? ben 13 gün önce oldum. kaval kemiğimde ayağa kalkınca ağrı oluyor. doktorun verdiği "eli/havluyu dizin altına koyup bastırma egzersizi"ni yaparken şiddetli ağrı ve çekme oluyor. diz altındaki morluk geçmek üzere. en önemlisi de dizi bükmeden kaldırıp indirme egzersizini yapamıyorum, normal mi?
  • 
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.