Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (84. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.880
Cevap
60
Favori
354.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8283848586
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: powerjack14

quote:

Orijinalden alıntı: Joe.Joe

quote:

Merhaba, 5 gün önce halı sahada maç yaparken ters basmam sonucu sağ diz kapağı 1-2 saniye içerisinde kayıp tekrar yerine oturdu, yani dizim döndü, küt küt diyede 2 defa kemik sesi duydum, aşırı şiddetli ağrı ile kendimi yerde buldum, 5 gün geçti ve topal yürüyorum, normal uzanırken fln ağrı yok ama 90 dereceden fazla kapatamıyorum bacağı ağrı başlıyor, diz kapağının sağ taragında bi acı var, doktota gidemerim amerikadayım çalılazımlazım, ameliyat olmasam normal topallamadan yürümem kaç haftayı bulur?

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Doktora gidebilseniz iyi olur bence, ihmal etmeye gelmez. Ben ağustos sonunda yüksekten atlarken bahsettiğin 2 sesi duydum, aralıkta ancak ayağa kalktım. 10 sene önce yırtmıştım bağları bu defa hem bağ koptu hem menisküste yırtık hem de kemik iliğinde ödem oldu..

Doktora ağustosta türkiyede gideceğim zatende daha 4 ay var en az, en azından normal yürümrye başlamam ne kadar sürer acaba? 5 gün geçti bacak aynı. Topal yürüyorum ve tam bükemiyorum diz kwpağının iç tarafı ağrıyor.

Ben ne olduğunu bildiğim için hiç basmadım ertesi gün doktora gittim mr çekildi hocam. Sonraki gün doktor bilgisayarından baktı sonuca ameliyat olman lazım dedi ama olmadan idare ettim iyi ki de öyle yapmışım, adam kemik iliğindeki ödemi görmemiş bile

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba, 5 gün önce halı sahada maç yaparken ters basmam sonucu sağ diz kapağı 1-2 saniye içerisinde kayıp tekrar yerine oturdu, yani dizim döndü, küt küt diyede 2 defa kemik sesi duydum, aşırı şiddetli ağrı ile kendimi yerde buldum, 5 gün geçti ve topal yürüyorum, normal uzanırken fln ağrı yok ama 90 dereceden fazla kapatamıyorum bacağı ağrı başlıyor, diz kapağının sağ taragında bi acı var, doktota gidemerim amerikadayım çalılazımlazım, ameliyat olmasam normal topallamadan yürümem kaç haftayı bulur?

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Doktora gidebilseniz iyi olur bence, ihmal etmeye gelmez. Ben ağustos sonunda yüksekten atlarken bahsettiğin 2 sesi duydum, aralıkta ancak ayağa kalktım. 10 sene önce yırtmıştım bağları bu defa hem bağ koptu hem menisküste yırtık hem de kemik iliğinde ödem oldu..

Doktora ağustosta türkiyede gideceğim zatende daha 4 ay var en az, en azından normal yürümrye başlamam ne kadar sürer acaba? 5 gün geçti bacak aynı. Topal yürüyorum ve tam bükemiyorum diz kwpağının iç tarafı ağrıyor.

Ben ne olduğunu bildiğim için hiç basmadım ertesi gün doktora gittim mr çekildi hocam. Sonraki gün doktor bilgisayarından baktı sonuca ameliyat olman lazım dedi ama olmadan idare ettim iyi ki de öyle yapmışım, adam kemik iliğindeki ödemi görmemiş bile

Ameliyat olmasam 3 haftaya fln normal yürüyüşe geçebilirmiyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam tam olarak ne olduğunu bilmeden bir şey demek doğru olmaz. Benim 3 ay basmama nedenim kemik iliği ödemiydi. Eğer öyle bir durum varken yürürsen kistleşme ihtimali varmış ödemin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam tam olarak ne olduğunu bilmeden bir şey demek doğru olmaz. Benim 3 ay basmama nedenim kemik iliği ödemiydi. Eğer öyle bir durum varken yürürsen kistleşme ihtimali varmış ödemin

Anladım hocam sağol geçmiş olsun

• Merhaba Arkadaşlar,

Oncelikle herkese geçmiş olsun.

Beş yıl önce dizimin dönmesi sonucu on capraz bag kopmasi+ menisküs yirtilmasi teşhisi kondu. O dönem mr bakan doktor şimdi ameliyat yapmayalım diyerek gecistirdim. (O dönem yaş 28 )

Son 3-4 aydır artık dizimde yürümede vs bir aksaklık yok ama zaman zaman ağrı ve ters hareketlerde dönme olabiliyor. Tabi ben 5 yıldır hiç problem olmadan ki burada sadece 3 ay önce hali saha oynadığım oldu bir kere ki o günden bu yana normal bir ağrı var.

3-4 doktora gösterdim. Hepsi ameliyat dedi. Arkadaşlar uzun süredir araştırıyorum. Bende ameliyat fobisi var ki inanılmaz yani o ameliyat da korkudan kalpten gidersem şaşırmam. Şimdi ne güzel ki bir forum aracılığıyla görüşler tecrübeler paylaşılıyor.

Ancak bir kaç konuda daha çok bilgi zannediyorum benim gibi işinde gücünde veya öğrenci olan ya da maddi imkanları kısıtlı olanlar için

- Ameliyat şart mı? Yani burada şart görüşü hakim ancak bunu idare etme ya da tıptaki son gelişmeler ışığında beklemek gerekir mi? Şu amaçla da soruyu soruyorum. Biri kuzenim diğeri arkadaşım iki kişi bu ameliyatı oldu ve kuzenim 10 aydır hala toparlıyorum ve ameliyat önce neredeyse top oynayacak kadardiye ki oynamadı. Diğeri daha kötü arkadaşım 2 yılı geçti ki onda sadece ön çapraz bağ oldu menisküs yok ama bir kac ayda acile gider agridan dolayi komşumuz olduğu için ben götürüyorum zaman zaman.. Asla Burak eskisi daha kötü oldu. Bu arada belirtiyorum kuzen besyo seçmelerine hazırlanırken oldu ki bilinçli ameliyat sonrası aksatmadan fizik tedavi yapmasına rağmen ki fizyoterapist de benim yapacağım artık bişey yok dedi 45 saat seans aldı. Diğer arkadaşım da ki şans eseri ki hastane dibinde hergün fizik tedavi yaptı ama hala ağrı ve güçsüzlük var diyor. Şunu iletelim ki kuzen doçent diğeri Prof ameliyat oldu ki özellikle Prof olan dünya kadar parasını almış. Buraya kadar yazdıklarım benim bu ameliyatdan korkmama yetse de mecbur olacağız görüşü ağırlık kazanıyor. İşte bu kısımda akla ilk gelen şu önce

1- Ameliyat kararı verilirken en az ne kadar iş yerinden izin almamız ya da belki de ayrılmamız gerekir malum ozel sektör

2- Ameliyat edecek Doktor ve yöntemi önemli

. - Ankara da belki de civar illerde Bu işin ehli tecrübe ettiğiniz ya da bildiğiniz Doktor ismini, mümkünse devlet ya da üniversite veya muayenesinde bakıp devlet de ameliyat veya ozelil hastanenin güncel ameliyat fiyatları olanlar oldu ise fiyatları gibi bu konu oldukça önemli çünkü biliniyor ki hassas bir ameliyat mesela Ankara Gata nasıl bu konuda?

• merhaba arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun.Bende 2013 yılında üniversiteye başladığımın ilk ayında çapraz bağ yaralanması ve menisküs yırtılması yaşadım.Öğrenci olduğum için ve doktorun acele etme sıkıntı yoksa 2-3 yıl ertele demesi üzerine ameliyatımıda mezun olunca yapmaya karar verdim.şimdi yeni mezun oldum ve iş hayatına başlamadan ameliyatımı tamamlamak istiyorum.
    Hacettepe hastanesi Egemen Turhan
    Gazi hastanesi Hamza Özer
    Ankara tıp Ramazan ?
    Ankara onkoloji hastanesi Yaman Karakoç
    Bu doktorlara ameliyat olmuş arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?Ameliyatları ve süreç hakkında bizimle bilgilerini paylaşabilirler mi?

umit_682 kullanıcısı sizinlede ortak yönümüz var bende şuanda işlemleri mi başlatmak üzereyim ve sizzin gibi 5 yıl önce yaralanma oldu bu süreçte sizde isterseniz tabi iletişime geçebiliriz..
  • Merhaba ysnscl msjinizi henüz gördüm. Ameliyat oldunuz mu?

• Arkadaşlar merhaba ,
    44 yaşındayım. Bundan 12 - 13 yıl önce halı saha maçında havadan gelen topa sağ ayağımla tüm gücümle vole vurmuştum. Hatırladığım kadarı ile o an dizim dönmüştü. 15 gün istirahat almıştım. Sonrasında bir daha futbol oynamadım. 1 yılı sporsuz geçirdikten sonra masa tenisi oynamaya başladım. 5 yıl civarı sakatlanmadan bu sporu yaptım. Son olarakta 7-8 yıldır aktif olarak tenis oynuyorum. Son 2 yılda tenis oynarken sağ dizim döner gibi oluyor, 3-5 dakika dinlendikten sonra geçiyordu. Şubat ayında baldırlarımda ağrılar olunca mr çektirdim. Doktor sağ dizde 1.derece (grade 1) menisküs yırtığı var ama ameliyata gerek yok dedi. En son 7 Nisan da yine tenis oynarken fazla zorlamadığım halde yine dizim döndü. Yere sekerek basıp maça devam ettim. Öyle kopma patlama çatır çutur gibi sesler gelmedi. Geçer diye bekledim. Bacağımı tam popoma değdiremiyordum , tam değme açısına gelince ağrı yapıyordu. Merdiven inerken hep sağ ayağımı basarken korku yaşıyorum acaba tekrar döner mi diye. Neyse 1 hafta önce doktora gittim MR çektirdim. Sonuçta maalesef doktror ön çapraz bağın kopmuş. tek tedavisi ameliyat" dedi. Bende emin olmak için Zonguldak Bülent Ecevit Araştırma Hastanesi öğretim görevlisine göründüm. Muayene etti, mr'a baktı. O da "ÖÇB kopmuş, ameliyat öncesinde fizik tedavi ile bir güçlendirmeyi deneyebilirsin" dedi. En son Düzce Araştırma Hastanesinde profesöre göründüm, oda aynı şeyleri söyledi. Beni özel ameliyat yapabileceğini (sgk lıyım 2.000 lira ücreti var) söyledi. Bende sizler gibi hemen nette videolar izledim, hastalık hakkında araştırmalar yaptım, bu ameliyatı olanların yorumlarını okudum. Şimdi kararsızım. Başta yazdığım gibi yaşım 44, özel bir şirkette çalışıyorum. En az 3 ay istirahatli kalmak beni korkutuyor. Şimdiye kadar hiç ameliyat olmadım sayılır (1 kere varis operasyonu geçirdim, o da sayılmaz). Acaba sağ dizimi yormasam , dikkat etsem, kendi kendime güçlendirme falan yapsam geçer mi? ÖÇB olmadan insan hayatına devam edebilir mi? Ameliyat olsam nereye olsam, kime olsam? Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşıyorum. İstanbul, Ankara'ya gidip gelmek zor olur diye fazla da uzağa gitmek istemiyorum. Acıbadem bu konuda iyi dediler, bir fiyat sordum 28.000 lira dediler :( SGK anlaşması da yok. Bu fyat benim için çok fazla. Lütfen bir fikir verin. Ne yapmalıyım?

• Ben de menüsküs ameliyatı oldum senin gibi korktum aynı durum devam ediyordu. kilitlenme de devam etti. takip eden 6 ile 1 sene sonra tamamen ortadan kalktı başarılı ameliyat olduysa korkma ilerleyen zamanlarda düzelecektir.
  • Solerdom S kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun. Sağlığına kavuşmana sevindim. Yanlış bilmiyorsam menisküs yırtığı ile çapraz bağ ameliyatı biraz farklı. Şöyle ki menisküs biraz daha kolay ve hafif bir ameliyat, istiahatı daha az. ÖÇB ise çok daha ağır ve istirahati daha fazla.
  • Geçmiş olsun arkadaşlar. Arkadaşımda ÖÇB zedelenmesi ya da yırtığı var. Ağrıları ne kadar sürer bunun? Değnek kullanıyor ama yere basmalı mı basmamalı mı? Gece uyurken çok ağrı yaşıyormuş. Özele ve devlete gittik. Özel hemen ameliyat ol dedi, devlet biraz bekle dedi.Beklemeye karar verdi. İlginç bir şekilde iki doktor da bununla nasıl yaşanır bahsetmedi. Siz nasıl yaşadınız?
  • crossfire C kullanıcısına yanıt
    merhaba bende 45 yaşındayım benimde 3 4 senelik mevzu hep merdiven çıkarken sol dizim sızlıyordu masörden devlet hastanesine kaç kere gitim hepside bi krem bhap yolluyolardı son bi kere daha fizik doktoruna gittim mr de görünüyodu kopuk ama yönlendirmedi oda karaladı bişeyler yolladı ama son zamanlar sızlamalar arttı top oynadığım arkadaş bi doktor tavsiye etti mr aldım gittim baktı muayene etti ön çapraz bağ kopmuş dedi ameliyatsız geçmez dedi çok düşündüm ve oldum 5 haziranda iyi geçti dedi şu an fizik tedavide 3 . gün bitti hergün yürümede ve açmada germede gelişme var zaten ameliyattan sonraki evre çok önemliymiş çalışmayı aksatmamak lazımmış benimki halı sahadamı yoksa dağ tepe spor yapıyom orlardamı oldu farkında deilim hayret ettiğim şey bu 3 4 sende merdiven çıkma dışında bi problem yoktu hepsine devam ettim ameliyat oldunmu geçmiş olsun iyi günler bu arada geç kalınırsa kireçlenme yaparmış

• crossfire C kullanıcısına yanıt
    merhaba bende 45 yaşındayım benimde 3 4 senelik mevzu hep merdiven çıkarken sol dizim sızlıyordu masörden devlet hastanesine kaç kere gitim hepside bi krem bhap yolluyolardı son bi kere daha fizik doktoruna gittim mr de görünüyodu kopuk ama yönlendirmedi oda karaladı bişeyler yolladı ama son zamanlar sızlamalar arttı top oynadığım arkadaş bi doktor tavsiye etti mr aldım gittim baktı muayene etti ön çapraz bağ kopmuş dedi ameliyatsız geçmez dedi çok düşündüm ve oldum 5 haziranda iyi geçti dedi şu an fizik tedavide 3 . gün bitti hergün yürümede ve açmada germede gelişme var zaten ameliyattan sonraki evre çok önemliymiş çalışmayı aksatmamak lazımmış benimki halı sahadamı yoksa dağ tepe spor yapıyom orlardamı oldu farkında deilim hayret ettiğim şey bu 3 4 sende merdiven çıkma dışında bi problem yoktu hepsine devam ettim ameliyat oldunmu geçmiş olsun iyi günler bu arada geç kalınırsa kireçlenme yaparmış

• Ameliyat olundu, süreçle ilgili bilgi almak isteyenlere özet geçeyim. Gençlere ameliyat şart deniliyor biz de yaptırdık. Geceleri çok ağrılı oluyor bir hafta kadar giderek azalan şiddetli ağrılar olabiliyor. Ağrı kesici veriyorlar ve ağrılara alışmanızı istiyorlar. 3 günde bir pansuman yapılıyor ve günde 3 kez parmak ucuna basarak değneklerle yürüme öneriliyor. Tabi önce açılı dizlik almanız lazım. Haftada bir 15er derece arttırılıyor açısı. Bunun dışında gaz pedalına basma diye tabir edilen egzersizler veriliyor. 15. gün dikişler alınıyor. Fizik tedavi veriliyor 30 seans. Acı dolu açma egzersizlerine geçiliyor. Sizin sakındığınız dizin üzerine çöküyorlar açılsın diye. Manevi olarak çok güçlü olmanız gerekir onu söylemeliyim. Maddi olarak da aynı şekilde. 3000'e yakın masraf yaptık özelde. Tavsiyem mrınızı birkaç doktora göstermenizdir hem özel hem devlet olacak şekilde. Böyle bir süreç Allah yardımcınız olsun.

• ÖÇB kopuk şekilde hayatıma devam ediyorum. İlk başlarda ayakta iken sağ ayağımı elimle tutup popoma değdiremiyordum. Şimdi ayağıma popoma değdirip elimi çekip ayağımı yere indirirken "tık" diye bir ses geliyor. Temmuz ayında daha kaliteli mr cihazında yeniden mr çektirdim. Sonuç aynı "ÖÇB" kopuk. Doktor, "Bu durum sana sıkıntı veriyor mu?" diye sordu. Hayır dedim. Gündelik sosyal ve iş hayatıma sorunsuz bir şekilde devam ediyorum. "O zaman böyle yaşamaya devam et, dizlerini güçlendirecek egzersizler yap "dedi. "Ne zaman sıkıntı yaşarsan o zaman ameliyat olursun" dedi. Bu şekilde hayatıma devam ediyorum.
  • Bende yaklasik 20 gun once her iki dizimden artroskopi ile meniskus ameliyati oldum. Dizlerim iyi gibi cok sukur ama sol ayagimin altinda karincalanma ve uyusukluk hissediyorum. Burada baktigim kadariyla ayni problemi yasayan arkadaslar olmus onlarin son durumu ile alakali bilgi alabilirsem sevinirim. Ameliyat sonrasi alacaginiz ilaclara ozellikle dikkat edin arkadaslar. Benim sol bacagim komple sismisti ve onceden coraspin kullaniyordum doktor tavsiyesi ile

Cok saha guclu olan coumadin e dondum. Bir cesit kan sulandirici. Evet ayagimdaki sislik indi damarlar acildi ama kan degerlerini berbat etti. Inr degerim 8 in uzerine cikinca bir daha hastaneye yattim ve tedavi gordum. 3 un uzerine cikmasi yuksek risk ve vucutta kanamalara ic kanamalara neden olmasi muhtemel. Coumadin aliyorsaniz kan testi ile kendinizi mutlaka kontrol edin ve dozajlarini ona gore doktor kontrolunde ayarlayin. Istenmeyen sonuclar ortaya cikabilir. Herkese gecmis olsun tekrardan

• Arkadaşlar bende ayağımı yukarı kaldırırken kitlenme ve cat diye Birde öyle bir acı olduki hastaneye yetiştim çapraz bağ kopmuş bana ağrı kesici ve krem verdi artı olarak oro diye takviye ilac verdi ağrı azaldı ama dizimi bükerken tik diye ses geliyor ara sıra ne yapmam lazim yaş 28 ameliyat olanlar ve bu şekilde hasta olan arkadaşlar öneri neler

• Merhabalar, yaklaşık 6 yıl önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum. İlk günler verilen hareketleri düzenli olarak yaptım, erkenden de değneksiz yürümeye başladım. Değneksiz yürümeye başlayınca hareketleri saldım tabi, fizik tedaviye de işe başladığım için gitmedim. Şu an günlük hayatta pek sıkıntı yaşamıyorum. Arada kütleme sesi geliyor ama acı vs yok. Geçen yıl dayanamadım halı sahaya başladım ( kaledeydim). Bir pozisyonda dizi zorladım sanırım, ödem oluştu. Sonra halı sahayı bıraktım. Günlük hayatta hala sıkıntı yok.

Benim sorum şu. Ameliyat sonrası boşladığım hareketleri ve fizik tedaviyi nasıl telafi edip dizi güçlendirebilirim? Dediğim gibi üzerinden 6 yıl geçti. Yaş 33, memleket Mersin :)

Not : ameliyatı adana ortopedia hastanesinde olmuştum, hastane hala aktif mi bilmiyorum ama Yaman Bey başarılıydı.

• quote:

Orijinalden alıntı: solveus

teşk,arkadaşım,,,,ben de forumun 15.sayfasındayım,bilgi topluyorum şuan....asıl öğrenmek istediğim bende de aksama var hafif...yanlız bu aksama nörolojik kaynaklı mı yoksa öçb kaynaklı mı onu bilmiyorum...yarın ortopedist görücem ve ameliyat yada değil,o karar verecek fakat rehab.süreci anladığım kadarıyla son derece uzun ve meşakkatli,,,,zaten 6 aydır felç olan birinin psikolojisini aşırı zorlayacak cinsten hem de....fakat olmam gerekiyorsa mecbur olucam çünki bu benim için son tren olabilir,,,yaş 37,,,,forumda benim yaşıma yakın öçb operasyonu geçirmiş arkadaşların fikirlerini merak etmekteyim....zira yaş 20 değil bizlerde ve iyileşme süreci biraz daha zaman alabilir.....
    Merhaba Hanim efendi nasıl oldu dizinizin son durumu.

• Arkadaslar merhaba bende voleybol oynarken düşmem sonucu on capraz bag ve meniskusten ameliyat oldum. 6. Günündeyim ilk 3 gun cok agrim oldu igne falan vurdular şükür simdi iyiyim ama değneklerle yürümek koyuyor biraz psikolojikmen sanki Allah korusun bir daha basamayacak gibi bir korku var icimde ins düzeliriz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 8283848586
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.