Şimdi Ara

ön çapraz bağ ameliyatı oldum:((( (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
90
Cevap
2
Favori
84.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hocam eğer futbol oynamayacaksan kayak yapmayacaksan hızlı koşmayacaksan hayatın boyunca ameliyat olmanı önermem ama yaşın gençse ve sporla uğraşacaksan halı saha olsa bile olmanı öneririm. uyuşma karıncalama çok önemli değil ben ameliyat olduktan sonra aktif spor yapmaya devam ediyorum ama ameliyatlı ayağımı genede çok kullanamıyorum yani çok verimli değil ve ameliyat dolayısıyla dizden bileğime kadar ağrılar oluyor his kayıpları ve huylanma tarzı ağrılar oluyor. buda normal çünkü ordan kalem kalınlıgında kas dokusu çıkartıyorlar kaval kemiklerinin üzerindeki etler ve baldırların yapısı doğal olarak bozuluyor ve ağrılara neden oluyor. ama diz sağlamlaşıyor ve dönme riski azalıyor. yani ben geçnliğime güvendim ameliyat oldum halı sahayı bırakmak istemedim.o yüzden oldum. amaleiyat sürecimide yazdım okursanız süreçle ilgili bilginiz olur tekrar geçmiş olsun
  • Konuyu hortlatmak zorunda kaldım kusura bakmayın. @stranger02 nin başına gelenlerin aynısını yaşadım.Bundan 1.5 sene önce halı sahada dizim yana dönerek sakatlandım bu süre zarfı içerisinde ameliyat olmadım dizi güçlendirdim.Dün büyük bir hata yaparak tekrar maça gittim henüz 10.dk da tekrar dizim döndü ve yine aynı acı.Ameliyat olanlar ve sakatlığı atlatmış olanlardan yardım bekliyorum.Devlet hastanelerine güvenebilir miyiz bu ameliyat için ne yapmamı önerirsiniz görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sessizkral8312

Konuyu hortlatmak zorunda kaldım kusura bakmayın. @stranger02 nin başına gelenlerin aynısını yaşadım.Bundan 1.5 sene önce halı sahada dizim yana dönerek sakatlandım bu süre zarfı içerisinde ameliyat olmadım dizi güçlendirdim.Dün büyük bir hata yaparak tekrar maça gittim henüz 10.dk da tekrar dizim döndü ve yine aynı acı.Ameliyat olanlar ve sakatlığı atlatmış olanlardan yardım bekliyorum.Devlet hastanelerine güvenebilir miyiz bu ameliyat için ne yapmamı önerirsiniz görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

ilk olarak geçmiş olsun hocam. çapraz bağı büyük derecede yırtılanın tekrar dizi kuvvetlenmiyor sadece yıl içinde dizde tramvadan kaynaklan agrı geçiyor. sizde dizim güçlendi sanıyorsunuz ve ilk yaptığınız ciddi sporda tekrardan büyük yırtılmalar ve kopmalar yaşanıyor. bende aynı hataya düşmüştüm. eğer yaşınız 50 üstü değilse ve hayatınızda spora devam edecekseniz buna koşuda dahil kesin ameliyat öneririm. ben araştırma devlet hastanesinde oldum ama çok araştırdım 3-4 doktora göstermeden karar vermeyin doktorunuzu iyi seçin. çok zorlu bir süreç .çünkü çok ağır bir ameliyat . nasıl yapıldığını youtubeden izleyip bakabilirsiniz.https://www.youtube.com/watch?v=nX9SQ5IANDE. 4 saat sürüyor. 2 ay yatarsın bir senede düzelirsin. ama neticesi güzel oluyor. tekrardan halı saha turnuvalarına döndüm ama tabiki eskisi gibi değil çok korkarak oynuyorsun bir şey olacak diye ama kendini bilirsen sıkıntı yok. örneğin asla kaak yapamayacağım çünkü tekrar koparsa ikinci bir amaeliyatı kaldıram imkansız. sizde değerlendirin kararınızı verin . dediğim gibi spora devam ediyorsun ama ameliyat kaynaklı kaval kemiği üstü kas ağrıları hissislik falan doğal olarak olacaktır. geçmiş olsun tekrardan zaten eski yazdıklarımı okursan neredeyse her ayrıntıyı anlattım sanırım türkiyede bu konuda benden fazla doğru bilgiyi paylaşan arkadaş yoktur. halı sahadaki her türlü sakatlığı teşhis eder duruma geldim:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stranger02 -- 27 Mart 2018; 11:36:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: stranger02

quote:

Konuyu hortlatmak zorunda kaldım kusura bakmayın. @stranger02 nin başına gelenlerin aynısını yaşadım.Bundan 1.5 sene önce halı sahada dizim yana dönerek sakatlandım bu süre zarfı içerisinde ameliyat olmadım dizi güçlendirdim.Dün büyük bir hata yaparak tekrar maça gittim henüz 10.dk da tekrar dizim döndü ve yine aynı acı.Ameliyat olanlar ve sakatlığı atlatmış olanlardan yardım bekliyorum.Devlet hastanelerine güvenebilir miyiz bu ameliyat için ne yapmamı önerirsiniz görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

ilk olarak geçmiş olsun hocam. çapraz bağı büyük derecede yırtılanın tekrar dizi kuvvetlenmiyor sadece yıl içinde dizde tramvadan kaynaklan agrı geçiyor. sizde dizim güçlendi sanıyorsunuz ve ilk yaptığınız ciddi sporda tekrardan büyük yırtılmalar ve kopmalar yaşanıyor. bende aynı hataya düşmüştüm. eğer yaşınız 50 üstü değilse ve hayatınızda spora devam edecekseniz buna koşuda dahil kesin ameliyat öneririm. ben araştırma devlet hastanesinde oldum ama çok araştırdım 3-4 doktora göstermeden karar vermeyin doktorunuzu iyi seçin. çok zorlu bir süreç .çünkü çok ağır bir ameliyat . nasıl yapıldığını youtubeden izleyip bakabilirsiniz.https://www.youtube.com/watch?v=nX9SQ5IANDE. 4 saat sürüyor. 2 ay yatarsın bir senede düzelirsin. ama neticesi güzel oluyor. tekrardan halı saha turnuvalarına döndüm ama tabiki eskisi gibi değil çok korkarak oynuyorsun bir şey olacak diye ama kendini bilirsen sıkıntı yok. örneğin asla kaak yapamayacağım çünkü tekrar koparsa ikinci bir amaeliyatı kaldıram imkansız. sizde değerlendirin kararınızı verin . dediğim gibi spora devam ediyorsun ama ameliyat kaynaklı kaval kemiği üstü kas ağrıları hissislik falan doğal olarak olacaktır. geçmiş olsun tekrardan zaten eski yazdıklarımı okursan neredeyse her ayrıntıyı anlattım sanırım türkiyede bu konuda benden fazla doğru bilgiyi paylaşan arkadaş yoktur. halı sahadaki her türlü sakatlığı teşhis eder duruma geldim:)

Cevap için teşekkür ederim hocam. Yaşım 26 aktif olarak spor yapan birisiyim yani sporu hayatımdan atmam mümkün değil. Açıkçası beni endişelendiren olay ameliyatın riskli olması yani acıdan korkmuyorum dizimin eski haline döneceğini bilsem bir dakika durmam olurum.Ancak dediğin gibi çok iyi araştırmak ona göre bir doktor seçmek gerekiyor ki işin zor kısımlarından biri de bu sanırım.Birde hocam dizin performansı eski haline dönüyor mu yukarda eskisi gibi olmuyor demişsiniz bundan kastınız psikolojik olarak dizi güvensiz hissetmek mi? Hareket kısıtlaması mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: stranger02

quote:

Cevap için teşekkür ederim hocam. Yaşım 26 aktif olarak spor yapan birisiyim yani sporu hayatımdan atmam mümkün değil. Açıkçası beni endişelendiren olay ameliyatın riskli olması yani acıdan korkmuyorum dizimin eski haline döneceğini bilsem bir dakika durmam olurum.Ancak dediğin gibi çok iyi araştırmak ona göre bir doktor seçmek gerekiyor ki işin zor kısımlarından biri de bu sanırım.Birde hocam dizin performansı eski haline dönüyor mu yukarda eskisi gibi olmuyor demişsiniz bundan kastınız psikolojik olarak dizi güvensiz hissetmek mi? Hareket kısıtlaması mı?

valla hocam ameliyat olursanız beni anlayacaksınız aslında psikolojik olarak etkileniyorsunuz ameliyat ağır olunca bir daha kopmasını göze alamazsınız ben profesyonel dizlikleri dizimi sarıyorum mesela dizimi hareket bile ettirmiyorum o kadar sıkıyorumki dizliği ne olur ne olmaz diye:) doğal olarak o ayağı eskisi gibi asla kullanamayacaksınız onu bilin. çapraz bağı kopan futbolcuları aratın googleden hepsi futbolu bu yüzden bıraktı . brezilyalı ronaldo dahil. yada performasnları çok düştü. allah kimsenin başına vermesin ne diyem..

• Arkadaşlar merhaba ,
    44 yaşındayım. Bundan 12 - 13 yıl önce halı saha maçında havadan gelen topa sağ ayağımla tüm gücümle vole vurmuştum. Hatırladığım kadarı ile o an dizim dönmüştü. 15 gün istirahat almıştım. Sonrasında bir daha futbol oynamadım. 1 yılı sporsuz geçirdikten sonra masa tenisi oynamaya başladım. 5 yıl civarı sakatlanmadan bu sporu yaptım. Son olarakta 7-8 yıldır aktif olarak tenis oynuyorum. Son 2 yılda tenis oynarken sağ dizim döner gibi oluyor, 3-5 dakika dinlendikten sonra geçiyordu. Şubat ayında baldırlarımda ağrılar olunca mr çektirdim. Doktor sağ dizde 1.derece (grade 1) menisküs yırtığı var ama ameliyata gerek yok dedi. En son 7 Nisan da yine tenis oynarken fazla zorlamadığım halde yine dizim döndü. Yere sekerek basıp maça devam ettim. Öyle kopma patlama çatır çutur gibi sesler gelmedi. Geçer diye bekledim. Bacağımı tam popoma değdiremiyordum , tam değme açısına gelince ağrı yapıyordu. Merdiven inerken hep sağ ayağımı basarken korku yaşıyorum acaba tekrar döner mi diye. Neyse 1 hafta önce doktora gittim MR çektirdim. Sonuçta maalesef doktror ön çapraz bağın kopmuş. tek tedavisi ameliyat" dedi. Bende emin olmak için Zonguldak Bülent Ecevit Araştırma Hastanesi öğretim görevlisine göründüm. Muayene etti, mr'a baktı. O da "ÖÇB kopmuş, ameliyat öncesinde fizik tedavi ile bir güçlendirmeyi deneyebilirsin" dedi. En son Düzce Araştırma Hastanesinde profesöre göründüm, oda aynı şeyleri söyledi. Beni özel ameliyat yapabileceğini (sgk lıyım 2.000 lira ücreti var) söyledi. Bende sizler gibi hemen nette videolar izledim, hastalık hakkında araştırmalar yaptım, bu ameliyatı olanların yorumlarını okudum. Şimdi kararsızım. Başta yazdığım gibi yaşım 44, özel bir şirkette çalışıyorum. En az 3 ay istirahatli kalmak beni korkutuyor. Şimdiye kadar hiç ameliyat olmadım sayılır (1 kere varis operasyonu geçirdim, o da sayılmaz). Acaba sağ dizimi yormasam , dikkat etsem, kendi kendime güçlendirme falan yapsam geçer mi? ÖÇB olmadan insan hayatına devam edebilir mi? Ameliyat olsam nereye olsam, kime olsam? Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşıyorum. İstanbul, Ankara'ya gidip gelmek zor olur diye fazla da uzağa gitmek istemiyorum. Acıbadem bu konuda iyi dediler, bir fiyat sordum 28.000 lira dediler :( SGK anlaşması da yok. Bu fyat benim için çok fazla. Lütfen bir fikir verin. Ne yapmalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crossfire -- 19 Nisan 2018; 16:24:51 >

• crossfire C kullanıcısına yanıt
    öncelikle geçmiş olsun. hocam devlet hastaneleri neden para istesin sizden araştırma ve devlet hastaneleri bedavaya yapıyor. sıraya gir ameliyatını ol kimseye para vermene gerek yok ssk lı isen. ama tavsiyem 3-5 doktora daha göster. elle muayene etsinler dizin öne geliyorsa muhtemelen öçb kopmuştur. yani bunu inanın çogu doktor anlamıyor. hatta ameliyata alınıp diz açlılıp öçb sağlam olduğu görünüp tekrar kapatılan var yani. çok iyi ararştırın selamlar iyi günler
  • stranger02 kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun dileklerin için öncelikle teşekkür ederim. Sanırım ücret konusunda yanlış yazmış olabilirim. Devlet hastaneleri senin de dediğin gibi ameliyatı ücretsiz yapıyor. Düzce Araştırma Hastanesinde profesöre özel ameliyat olursam 2.000 lira masrafı var. Benim görüşüm eğer ameliyat olacaksam iyi bir hastanede iyi bir doktor, doçent veya prof. a ameliyat olmak isterim. Benim mantığıma göre ilk tercihim prof a ameliyat olmak. Fazla uzağa gitmeden Zonguldak Ereğli , Düzce, Sakarya, İzmit civarında hastane arıyorum. Net te araştırma yaparken İzmit Medikal Park ta tamamlayıcı sağlık sigortamın ameliyatı ücretsiz yapacağını gördüm. O hastane de Prof. Dr. Halil İbrahim Bekler'in iyi olduğunu okudum. Temmuzda inşallah önce profa görünüp karar vericem. Yine en son yazdığımda ayakta dururken sağ elimle sağ ayağımın bileğimden tutup popoma değdiremediğimi yazmıştım. Şimdi değdirebiliyorum ama son noktada dizimde kıt diye bir ses çıkıyor sanki makinenin bir dişlisi yerinden çıkıyor, ayağımı bıraktığımda yine tık diye ses çıkıp yerinden çıkan dişli yerine oturuyor gibi bir şey oluyor. Mr sonucumu 4 farklı doktora göstermiştim. Hepsi de ÖÇB kopuk demişti. 1 ay önce 8 seans fizik tedavi gördüm. Şimdlik böyle yaşıyorum. Temmuzda bir karar vericem.

• Meraba arkadaşlar yaklaşık 6 ay önce sol öçb ameliyatı oldum klasik halı sahada diz dönmesi sonucu öçb da kopuk yan bağlarda zedelenme ve menisküste kısmi yırtık vardı sadece öçb onarıldı yaralanmadan sonra dizimde açı kaybı oluştu tam açıp kapatmıyordum tabi doktor bunu normal karşıladı ameliyatın 2. Günü doktorum egzersizler verdi ağlaya ağlaya yaptım 2 hafta sürdü bu durum tabi bacağı düzeltemediğim için üstüne de basamıyordum 2. Haftanın sonunda dikişlerim alındı ve fizik tedavi programı oluşturuldu 30 seans tedavi gördüm 3.hafta tek değnek ve 1.ayın sonunda topallayarakta olsa yürümeye başladım tabi bacak zayıfladı tedavi bittiğinde normal yürüyebiliyordum ama hala dizimde tarifsiz acı vardı merdiven çıkamıyordum ağırlık veremiyordum doktor normal karşıladı bana 4. Aya kadar birşey yapmamı söyledi ondan sonra hafif koşular bisiklet felan 6. Aya girmek üzereyim ve hala tendonunun alındığı yerde hissizlik ve bi o kadar ağrı diğer bacağa göre 3 cm kayıp kaslar zayıfladığı için ağrılarım hala sürüyor ve uzun süre oturduğum da germe açma haretleri yapmadan basamıyorum bacağım açılmıyor şu an top oynamam gerekirken koşamıyorum hem de hiç uzun süre yürüyünce dizimde ağrı bacakta sızı oluşuyor namaz kılarken kaslarım yortılacakmış gibi oluyor ve dizimin arka kısmında tarifsiz bir acı var her hareket ettirdiğim de bu ağrı engelliyor beni doktoruma göründüm kasların zayıfladığından oluyor dedi ama bilemiyorum sizde yaşadınız mı bunları normal mi değil mi cevaplarsanız çok iyi olur şimdiden teşekkürler

• Svdlbdbjslm S kullanıcısına yanıt
    Kardeş yaşadıgin süreç çok normal ancak 1.5 seneye top oynayabilirsin ama ortapedik profesyonel dizliksiz oynama kesin. Sadece diz ile Bu kek arasinda kas kaybından dolayi içten yanmalar ve uyuşmalarla yaşama mecburuz kardes
  • Svdlbdbjslm S kullanıcısına yanıt
    merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun.

Bende ameliyat olalı 28 günümdeyim canımı en fazla sıkan durumlardan biri dizimi en fazla 30-40 dereceye kadar bükebiliyorum daha fazlası için zorladığımda sanki bişeyler kopacakmış gibi oluyor dizimde normal mi bu yaşadığım durum ve fizik tedaviye yarın başlayacağım.

Deneyiminizden faydalanmak amaçlı dizinizi fizik tedavi sonrası bükebildiniz mi etkisi oluyor mu.
  • s.a bende çapraz ameliyati oldum hemde menisküs oldum 04.10.2018 tarihinde yani 17 gün oldu ameliyat olali dikişlerim alinmadi daha 3 gün sonra alinacak .doktorun verdigi hareketleri yapiyorum hic araştirma yapmadim bu ameiyatla ilgili yeni yeni araştiriyorum okudukça korkmaya başladim eskisi gibi olmayacakmi dizim geri:(tecrubelerinizi bekliyorum yazilanlari okuyorum dikişler alındiktan sonra ki süreç nasıl olmali
  • patika01 P kullanıcısına yanıt
    slm kardesim gecmis olsun bende senin gibi tecrubelerden yararlanmak istiyorum
  • stranger02 kullanıcısına yanıt
    hocam merhaba geçmiş olsun öncelikle dizinizi bükebilmeniz ne kadar bir süre aldı acaba
    90 derece oturarak bükmeyimi diyorsun kardesim gecgördüm kusura bakma
    90 derece bükmeyimi diyorsun
  • tamer3006 T kullanıcısına yanıt
    evet ne kadar zaman aldı ne önerirsin evde kendi başımıza egzersizle açabilirmiyiz dizi
    ameliyat olur olmaz hastanede hareket gösterdiler 3 adet hareket verdi .biri yatar pozisyonda iken ayak parmaklarini yukari kendine dogru cekme.digeri yine ayni pozisyonda parmaklarini kendine dogru cekip havaya kaldirip 10 saniye bekleme.digeride sandelyeye oturup yukari asaga cok yavas sekilde ayagi bükme 90 derecr sekilde .yarin dikislerim alinacak ondan sonra farkli hareket vercek dizi 120 derece bükme gibi.doktorun dedigin disina cikmadim suan .ilk gün ben dizimi bükmeye basladim kardesim.bu ameliyatta şuna anladim hic durmadan hareketleri yapacaksin civi civiyi söker aglayana kadar yapacan hareeketi .bunun ilaci fizik tedavi
    bakalim yarin bana ne dicek doktor sana yazarim.doktor sana ne dedi.ha bide ben 21 gün hic ayagimim üstüne basmadim
  • tamer3006 T kullanıcısına yanıt
    ben 3. haftadan sonra bu hareketlere başladım daha sonrasında ayağım bükemediği için fizik tedaviye yönlendirdi bende spor hekimliğinden randevu alıp gittim ve bu dediğin egzersizlere evde 1 hafta devam et gelişmeye göre değerlendirip fizik tedavi merkezine yönlendireyim dedi. şuan egzersizlerle dizimi 90 dereceye yakın açabiliyorum ama dizim kaskatı hala seninde dizinde katılık ve şişlik var mı hala ben 30. günü geride bıraktım özellikle egzersiz sonrası dizim çok şişiyor
    sen gec baslamissin egzersizlere .dizin üst kisminda şişlik var benimde katilik var normal bunlar hareket yaptigin icin cok buyuk sislikler degilse tabi.ben doktora gittim yeni hareketler verdi 6 tane bunlari yapacam 3 hafta boyunca .dizimizi tam anlamiyla bükmemiz uzun sürecek sabir ve hareket yapmamiz lazim.3 hafta sonundaki durumuma göre fizik tedaviye yollicak .ayrica ayagina 1 kiloluk agirlik bagla bu agirliklari zamanla arttiracaz
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.