Şimdi Ara

ön cam kalarüfer sadece 1 karış buğu çözüyor sorun nedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
20.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • klima filitresini temizlerim bakım yaparım senede 1 defa falan yaparım
    arabanın içine doğru iyi hava veriyor..ama kışın ön cam buğu olunca,ön cama havanın tamamınıda versem,elimle baktığım zaman sanki az üflüyor gibi geliyor...ayrıca ön camın sadece yerden 1 karış yukarısına kadar buğu çözüyor ve daha yukarıları olduğu gibi duruyor
    eğilerek araba kullanmak gerekiyor...acaba ön cama giden hava kanalı dahamı farklı oluyor ondada filitre oluyormu yoksa yaprakmı sıkıştı tecrübesi olan varmı

• Filtreye bakim yapmayin yenisini alip bide oyle deneyin 10 tl bisey zaten..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • alta giden havaları kapatıp deneyin birde filitreyi temizlemek iyice tıkanmasına neden olur değiştirin.
  • Klimayı açıyorsun değil mi?
  • powermoon kullanıcısına yanıt
    sonbahardan kışa girerken klima açardım
    ama bu ara klima açmadan sıcağı ve soğuğu verdim olmadı...klima açsamda hemen randuman vermiyor 10 dakkaya yakın beklemek lazım,klima açınca zaten soğuğu açmak gerekiyor,dışarsı soğukken içerside iyice soğuyor
    acaba klimayı açıp sıcağımı ayarlamak lazım,o zaman klima sıcak üflemezki,arabanın kendi motor ısısıdır o
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmann935

klima filitresini temizlerim bakım yaparım senede 1 defa falan yaparım
    arabanın içine doğru iyi hava veriyor..ama kışın ön cam buğu olunca,ön cama havanın tamamınıda versem,elimle baktığım zaman sanki az üflüyor gibi geliyor...ayrıca ön camın sadece yerden 1 karış yukarısına kadar buğu çözüyor ve daha yukarıları olduğu gibi duruyor
    eğilerek araba kullanmak gerekiyor...acaba ön cama giden hava kanalı dahamı farklı oluyor ondada filitre oluyormu yoksa yaprakmı sıkıştı tecrübesi olan varmı

arabanın içindeyken ve buhu olmadığı bir zaman sıvı sabunu temiz bir cam beze döküyorsun, o şekilde sabunu cama yedire yedire sürüyorsun. Birdaha buhu felan kalmıyor :)

• İceri verilen havayi kapatip cama vermeyi dene hocam ve sicak ayara getirmelisin tabi ki.

• Bazı arabaların cam eğimi-ufleme açısı kötü oluyor. Mesela megane 1 hic acilmazdi Fabia direk açılırdı.

• Ön taraf size üfleyen kanallar gibi çok üfürmez. Zaten uzunca bir kanal olduğu için hava yayılıyor. Sadece kendiniz bindiğinizde ön camın buğusunu çözmeye kalorifer yetmesi lazım. Kalabalık binildiğinde klimayı da açıp sıcak konumda havayı camlara verdiğinizde yine çözmesi lazım. Eğer çözmüyorsa kanal tıkanmış olabilir.

• osmann935 kullanıcısına yanıt
    Normalde klima ile saniyede çözmesi lazım.

• Kışın klima neden açıyorsunuz, havayı dışarıdan alacak şekilde ayarlayın yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

Kışın klima neden açıyorsunuz, havayı dışarıdan alacak şekilde ayarlayın yeterli.

Klima havayı soğutsun diye açılmıyor.
    Klimanın çalışmasıyla ön cama gönderilen havanın içindeki nem alınır, bu sayede kuru hava üflenir ve buğu daha kolay çözülür.
  • ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    yaz kış iklimlendirmeyi klima üzerinden yaparsan daha verimli olur ve klima borularındaki yağın sirkülasyonu sağlanarak içindeki gazın borulardan kaçması önlenir...
  • Kalarüfer değil;kalorifer...Buhu değil;buğu...

Sanayide aracın kalorifer boru ve peteğini bir cihaza bağlayarak temizliyorlar.Tıkanıklık varsa açılır,sorununuzu çözer sanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

quote:

Kışın klima neden açıyorsunuz, havayı dışarıdan alacak şekilde ayarlayın yeterli.

Klimanın çalışmasıyla ön cama gönderilen havanın içindeki nem alınır, bu sayede kuru hava üflenir ve buğu daha kolay çözülür.

Ben palio kullanırkende ,şuan loganda da klimayı hiç kışın açmam, buğu sorunuda hiç yaşamadım , iç sirkilasyon yapılmadığı sürece buğu olmaz.
    Bu yazılanları görüp geçenlerde deniyim dedim, klimayı açınca rölanti düşmeye başladı, demekki klimayı açınca sıcağa ayarlasanızda yakıt tüketiyor klima.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

quote:

Ben palio kullanırkende ,şuan loganda da klimayı hiç kışın açmam, buğu sorunuda hiç yaşamadım , iç sirkilasyon yapılmadığı sürece buğu olmaz.
    Bu yazılanları görüp geçenlerde deniyim dedim, klimayı açınca rölanti düşmeye başladı, demekki klimayı açınca sıcağa ayarlasanızda yakıt tüketiyor klima.

Tabii ki klima motora ek bir yük getiriyor. Sıcak veya soğuk farketmez. Devrede olması yeterli.

Klima açınca ön camdaki buğu sadece saniyeler içinde çözülüyor, en azından benim kullandığım araçlarda bu şekilde
    Zaten klimanın oradaki "ön cam buğu alma" tuşuna bastığınızda klima devreye girer, fan en yüksek hızda çalışmaya başlar, hava ön cama otomatik olarak yönlendiriyor.

Selamlar

motorun gücü yetersiz ise klimayı açtığında rölantide dalgalanmalar yapması normaldir. şu anda kullandığım araçta da klima kompresörü devreye girdiğinde bir kaç saniye dalgalanma oluyor o da araç sıkışık trafikte bekleme yapıyorsa akan trafikte hissedilmiyor bile. eski aracımda 3 litre motor vardı klimanın çalışması araç dururken bile motoru etkilemiyordu. 30 senedir klimalı araç kullanırım klima devamlı devrededir hiç klima gazı yenilemedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmann935

klima filitresini temizlerim bakım yaparım senede 1 defa falan yaparım

kalorifer üzerinde iki seçenek var, biri araç içindeki havayı kullanan tarzda bir işaret diğeri dışarıdan gelen havayı alan cinsten, araç içerisindeki hava devir daim yapıyor ise buğu önlenemez. dışarıdan alması lazım havayı.

• Benim sormak istediğim klima kış kullanımında , yaz gibi yakıt tüketiyormu, ben tükettiğini düşünüyorum.

klimadan ziyade bende ki yakıt artışının kışlık lastiklerden kaynaklandığını düşünüyorum. Uzun lafın kısası yaz kış şehir içi şehir dışı tüketimim ortalama 100 km de 9.9 litre benzin tutuyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.