Şimdi Ara

Ön Cam Değişimi (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
49
Cevap
0
Favori
34.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. Aynı modelin orjinal camları 'sensörlü' ve 'sensörsüz' diye ayrılıyor mu?

Benim araç yağmur sensörsüz. Ön cam orjinal Pilkington marka aynı cam markası ile değişti fakat orta iç dikiz aynasının üst tarafındaki cam bölgesi şeffaf ve yarı boyalı bırakılmış. Eski (aracı ilk aldığım günkü) orjinal camda ise o bölge simsiyah kapalı idi. Acaba benim araca sensörlü araç muamelesi uygulanarak buna uygun orjinal (Pilkington) cam siparişi verilmiş ve takılmış olabilir mi?

Evet sensörlü/sensörsüz diye ayrılır.

Yanlışlıkla verilmiş(-ki olmaması lazım şasiden bakılır) yada mevcut olan önemsenmeden takılmış olabilir. Bir zararı yok.

Sensörlü aracın o bölümünde sensör kutusu ve güç soketi bulunuyor. Cam değişiminde eski sensörü çıkartıp oradaki sokete takıyorlar.
    Sizin cam zaten sensörsüz olduğu için sadece içindeki yuvadaki sensör yeri boştur. Sorun yapılacak birşey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. Aynı modelin orjinal camları 'sensörlü' ve 'sensörsüz' diye ayrılıyor mu?

Benim araç yağmur sensörsüz. Ön cam orjinal Pilkington marka aynı cam markası ile değişti fakat orta iç dikiz aynasının üst tarafındaki cam bölgesi şeffaf ve yarı boyalı bırakılmış. Eski (aracı ilk aldığım günkü) orjinal camda ise o bölge simsiyah kapalı idi. Acaba benim araca sensörlü araç muamelesi uygulanarak buna uygun orjinal (Pilkington) cam siparişi verilmiş ve takılmış olabilir mi?

Yanlışlıkla verilmiş(-ki olmaması lazım şasiden bakılır) yada mevcut olan önemsenmeden takılmış olabilir. Bir zararı yok.

Sensörlü aracın o bölümünde sensör kutusu ve güç soketi bulunuyor. Cam değişiminde eski sensörü çıkartıp oradaki sokete takıyorlar.
    Sizin cam zaten sensörsüz olduğu için sadece içindeki yuvadaki sensör yeri boştur. Sorun yapılacak birşey değil.

Anladım hocam. Fotoğraflar çekerek size daha net açıklayabileceğim. Haftasonu bakarım.

Esasen benim araç sensörsüz olduğu için camın altında bir yuva/kutu bölümü yok. Servis orjinal ön cam siparişi verirken belkide sensörlü bir üst donanım paketine (aynı kasa) denk gelen camın siparişini verdiği için o bölgedeki siyah bölge bende daha az siyah boyalı ve ciddi oranda transparan/şeffaf diye yorumladım. Zira eski (ilk orjinal) camın o sensör bölgesi tamamen/full siyahtı, yani sensörün camdan yağmur damlası görebileceği bir şeffaflık yoktu, mantıklısıda buydu zaten sensörsüz bir araç için, yani o bölge tam siyah boyalıydı. Anlatabildim umarım :)

• quote:

quote:

quote:

Anladım hocam. Fotoğraflar çekerek size daha net açıklayabileceğim. Haftasonu bakarım.

Esasen benim araç sensörsüz olduğu için camın altında bir yuva/kutu bölümü yok. Servis orjinal ön cam siparişi verirken belkide sensörlü bir üst donanım paketine (aynı kasa) denk gelen camın siparişini verdiği için o bölgedeki siyah bölge bende daha az siyah boyalı ve ciddi oranda transparan/şeffaf diye yorumladım. Zira eski (ilk orjinal) camın o sensör bölgesi tamamen/full siyahtı, yani sensörün camdan yağmur damlası görebileceği bir şeffaflık yoktu, mantıklısıda buydu zaten sensörsüz bir araç için, yani o bölge tam siyah boyalıydı. Anlatabildim umarım :)

Aracınızı ve camdaki sensör/sensörsüz görüntü durumunu bilemediğim için gözümde canlandıramıyorum.

Ben sizi ve durumu çok iyi anladım. Sizin için sorun yaratmıyor ve o bölümde siyah olmamasından kaynaklı kullanım bozukluğu
    yaratmıyor ise önemli değil. Bariz bir fark yaratıp sıkıntı duyuyorsanız servise danışılabilir ama camı tekrar değiştirmekten başka bir çare olmaz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Aracınızı ve camdaki sensör/sensörsüz görüntü durumunu bilemediğim için gözümde canlandıramıyorum.

Ben sizi ve durumu çok iyi anladım. Sizin için sorun yaratmıyor ve o bölümde siyah olmamasından kaynaklı kullanım bozukluğu
    yaratmıyor ise önemli değil. Bariz bir fark yaratıp sıkıntı duyuyorsanız servise danışılabilir ama camı tekrar değiştirmekten başka bir çare olmaz.

Alıntıları Göster
    Cevap verdiğinize bakarak, konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşündüm, bir soru da ben soracağım, umarım bir bilginiz vardır.

Ben de ön camı (ileride) değiştireceğim, araçta yağmur sensörü, nem ölçen bir zımbırtı var ve anladığım kadarıyla bu donanımlar cam üzerinde soketiyle birlikte geliyor (yukarıdaki cevabınıza bakarak). Peki kendinden kararan dikiz aynası nasıl olur? Bir zaman ön cam değişimi oldu (ayna karartmalı değildi) ve ayna olduğu yerde laçkalaştı, ben de böyle olmasını istemiyorum. Aynı durum meydana gelir mi? Yoksa bir de ayna masrafı yapıp, aynayı da mı değiştirmek lazım?

• butterfly_effect_53 B kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle yan sanayi cam taktırmayın. Benim 2013 Avensis'in ilk sahibi değiştirmiş, bir süre sonra en ufak yağmurda su almaya başladı, yağmur sensörü doğru düzgün çalışmadı. Orjinali ile değißince düzeldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aalpan

Cevap verdiğinize bakarak, konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşündüm, bir soru da ben soracağım, umarım bir bilginiz vardır.

Ben de ön camı (ileride) değiştireceğim, araçta yağmur sensörü, nem ölçen bir zımbırtı var ve anladığım kadarıyla bu donanımlar cam üzerinde soketiyle birlikte geliyor (yukarıdaki cevabınıza bakarak). Peki kendinden kararan dikiz aynası nasıl olur? Bir zaman ön cam değişimi oldu (ayna karartmalı değildi) ve ayna olduğu yerde laçkalaştı, ben de böyle olmasını istemiyorum. Aynı durum meydana gelir mi? Yoksa bir de ayna masrafı yapıp, aynayı da mı değiştirmek lazım?

Kendi araçlarımda 4 kere cam değişimi yaptım(sensörlü/sensörsüz) Her seferinde de başında durdum, bildiğim görsel olarak izlememden kaynaklı.

Cam servis de şasi den bakılarak sipariş geçiliyor yada depodan çekiliyor. Cam değişimde dikiz aynasında bir sorun yok ise değişime gitmek
    kullanıcıya kalmış. Ama yeni takılacak ürününde bollaşmayacağı garantisi de yok. Kararan dikiz aynası da pek ucuz bir ürün değildir, değiştirmek
    pahalıya patlayabilir(2 küsür yıl önce Chevrolet aracım için sorduğumda 600TL ydi.)

Bollaşıp gevşemesi montaj hatasıdır(Sensör kutusu içine bağımlı ise) yada sök-tak esnasın da bollaşma/genişleme/yuvasının büyüklüğü vs. gibi
    etkenlerden oluşmaktadır. Tabi! Benim ki sadece kişisel tahmin/yorum. Siz yine de işinin ehli bir ustaya danışarak daha iyi bilgi alınız.

Kendiliğinden kararan dikiz aynası şöyle ifade edilmiş;
    quote:

Ayna mahfazasına iki tane ışığa duyarlı direnç (LDR) dahil edilmiştir. Bir direnç öne, diğeri ise arkaya bakar. Öne bakan dirençle karşılaştırıldığında arkaya bakan dirençte bir fark gözlenirse, aynanın krom yüzeyi dahili elektronikler vasıtasıyla ısıtılır ve böylece karartılır. Geri vitese takıldığında karartma işlevi iptal edilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: bahaman

Kesinlikle yan sanayi cam taktırmayın. Benim 2013 Avensis'in ilk sahibi değiştirmiş, bir süre sonra en ufak yağmurda su almaya başladı, yağmur sensörü doğru düzgün çalışmadı. Orjinali ile değißince düzeldi.

Diğer camlar o kadar önemli değil ama ön cam kesinlikle orjinali ile değişmeli.

Kaskoyu yenilerken bu konuya dikkat edip muhafiyetsiz orjinal değişim seçeneği, istenmeli. Poliçe de muhafiyetsiz farkı 20-30TL den fazla tutmaz.
  • ben değiştirdim ne fark aldılar nede kasko bozuldu yılda 1 defa cam değiştirme hakkına sahipsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuitarxtanbuL

ben değiştirdim ne fark aldılar nede kasko bozuldu yılda 1 defa cam değiştirme hakkına sahipsiniz
    Teşekkür ederim, zamanı geldiğinde demek ki ustaya durumu sormak lazım, iyi geceler.
  • Panthér kullanıcısına yanıt
    Doğrudur hocam, yan sanayi cam ilk başta sorun çıkarmasa da uzun vadede sıkıntı yaratıyor, gerekirse bunun için kasko yaptırıp ön cam ve arka cam kaskodan değiştirilmelidir.
  • Arkadaslar benim insignianin on cam catlak boydan boya. Servis yeni cam icin 1650 lira dedi. Disarida sanayide baska marka camlar 350 den baslayip 650 ye kadar cikiyormus. Bu 650 liralik camlar is gorur mu sensorlerde sikinti cikartir mi acaba ?
    Ayrica kafamdaki bir secenek te araca orjinal cam parasina kasko yaptirip cami kaskodan degistirmek.
    Araca kasko yaparken arabaya bakiyorlar mi? Detayli bir sekilde inceliyorlar mi ?
    Oldu ki araci incelediler ve camin catlak oldugunu gorduler bu durumda ben cami kaskodan degistirebilir miyim degistiremez miyim ?
    Beni aydinlatirsaniz cok makbule gecer.
  • Hocam aynı dert başımda. Siz ne yaptınız nerede değiştirdiniz? Memnun kaldınız mı
  • kasko ne zaman bitiyor. bekle biraz daha tamamını orjinal %100 karşılayan bi sigorta şirketine kasko yaptır.
    grupama, axa, ergo ilk aklıma gelenler.
  • Ben Opel odak servisinde aracın kırılan ön camını orjinaliyle değiştirdim toplam 850tl ödedim.
  • konuyu hortlatalım

bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim bu tarih itibariyle kaskolu aracın ön cam değişimi için ne yapmak gerekiyor. orjinal taktırmak istiyoruz. nerelerde yapabiliriz ve ayrıca bu yüzde 20 muhabbeti halen fiilen uygulamada yapılıyor mu . teşekkür ederim iyi forumlar
  • rizeli_46 R kullanıcısına yanıt
    Muafiyetin varsa mecburen ödeyeceksinben 3 ay önce serviste full orjinal sensörlü ön camı 5 kuruş vermeden full kaskon sayesinde değiştirmiştim yoksa 800 liracık ödeyecektim eee sizin öyle değilse %20 vereceksin maalesef yapcak bişey yok ya da yerli malına yöneleceksin sanayide
  • muafiyetin varsa ne demek onu anlamadım . yan sanayi asla taktırmam
  • quote:

Orijinalden alıntı: rizeli_46

muafiyetin varsa ne demek onu anlamadım . yan sanayi asla taktırmam
    BayAğı hızlı olmuş cvp.neyse cvp veriyim kasko klozuna bak
  • quote:

Orijinalden alıntı: rizeli_46

muafiyetin varsa ne demek onu anlamadım . yan sanayi asla taktırmam

Kaza dışında kalan teminatlar (cam, mini onarım, ikame araç vs.) Her poliçede farklıdır aynı şirket olsa bile. Kasko poliçenizde açıklama yazılıdır. Eğer orijinal parça veriyorsa sorun yok, muadil cam diyorsa kasko muadil camı öder, üstünü cepten verip orijinal taktirirsiniz.
  • Arka cam değişim işlemi ne kadar sürüyor? Sabahtan değişimi yapsalar akşamüstü uzun yola çıkılır mı yoksa bir gün kuruması bekleniyor mu?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.