Şimdi Ara

OMTAS Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
2.050
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • OMTAS Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi

Roketsan tarafından yerli olanaklarla geliştirilen ve uzunca bir süredir testleri hem Roketsan hem de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen OMTAS sonunda göreve hazır hale geldi. 200 metre ile 4 kilometre arasında bir menzilden hedeflerini yüksek isabet oranı ile vurabilen OMTAS, çeşitli kara platformlarında kullanılabilecek.

UMTAS ile çok benzer niteliklerde olan OMTAS’ı farklı kılan en önemli detay ise atıldıktan sonra hedef güncellemesi yapabiliyor olması. Ayrıca reaktif zırhlara karşı da etkili oluşu ile fark yaratıyor. Suriye’de terör gruplarının da kullandığı güdümlü anti tank sistemlerinin gelişmiş bir versiyonu olan OMTAS, fırlatma tüpü dahil sadece 35kg ağırlığında oluşu ile piyade birliklerinin zırhlı unsurlara karşı gücünü artırıyor.

Dünyadaki Rakipleri Neler? İhracat Potansiyeli Var mı?

Gece ve gündüz arayıcı başlıkları ile kötü hava şartlarından etkilenmeden kullanılabilen OMTAS, özellikle Körfez ülkelerinin envanterinde tutmayı tercih ettiği niteliklerde bir çözüm. Bu nedenle ihracat şansı epey yüksek olarak görülüyor. Füzenin muadili ya da rakibi olarak gösterebileceğimiz çözümlerden bir tanesi Javelin. Omtas’tan farklı olarak maksimum menzili 2km olan Javelin, at-unut tipinde bir ürün. Yani hedef güncelleme yapamıyor. Buna karşın zırhlı birliklere karşı çok etkili ancak taşıyıcı bir araç üzerine de entegre edilemiyor.

OMTAS Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi 

Bir diğer seçenek ise İsrail yapımı Tamuz. 25 kilometreden bir insanı bile vurabilecek hassasiyette olarak gösterilen Tamuz, İsrail’in Lübnan ve Gazze’deki operasyonlarında da sıkça kullandığı bir bir silah ve taşıyıcı araç üzerine entegre edilebiliyor. Tamuz kadar etkili olmasa da Körfez ülkelerinin özellikle tercih ettiği, zırhlı taşıyıcılar üzerine entegre edilebilen türevi bir silah satın alma şansı yok. Bu nedenle de ihracat izni çıkması durumunda OMTAS’ın ciddi bir ihracat potansiyeli yaratacağı tahmin ediliyor.

Şimdilik TSK envanterine sınırlı sayıda giren OMTAS, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına verilecek. Bir yıl içinde de seri üretim sözleşmesinin yapılması ve üretimin hızlandırılması planlanıyor. Roketsan’ın ilk etapta 6 bin adet OMTAS üretimi yapmayı planladığı daha önceki söylemlerde ortaya çıkmıştı.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    IDEF 2017 fotoğrafları galerisi

Aşağıdan OMTAS’la ilgili hazırladığımız bir videoyu izleyebilirsiniz. 

• Kime ne anlatmissin kardeşim.

Sen ne söylersen söyle , ne ispat edersen et bunlara doğruları gösteremezsin! Bu ülkede böyle bir güruh peydahlandı isleri güçleri MUstafa KEMAL ve onun arkadaşlarına sayıp sövmek. Ne de olsa (şimdilik) kimse bir şey söylemiyor bunlara atıp tutuyorlar!!!!

Konuya donecek olursak güzel bir gelişme tabi bunları gerçek sahada da görebilirsek içimiz rahat olur
  • Güzel gelişme

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye'nin son 10 yılda savunma sanayisine yaptığı yatırımlar şahane. Artık Nato'nun silahıyla Kıbrıs'a giremezsiniz diyenlere yanıtımızı roketsan, aselsan, TAI verecek.

• 4 km mesafeden tankla ateş etsen de vurursun
  • Omuzdan arılan versiyonu geliştirilebilir. Javelin almayız.

• Adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • CeyKalDa kullanıcısına yanıt
    bir tankı tankla vurmak mı güvenli yoksa helikopterle 4km öteden vurmak mı? İstersen tankın yanına kadar koşup c4 bağlayıp patlatalım? Oyun mu oynanıyor orada?

• ITTF kullanıcısına yanıt
    Yunanin isgal ettigi 18 adaya okuzun trene baktigi gibi bakan bir hukumet isterse silahin feristahi olsa bir halt yapamaz.

Siyasi irade silahin guclu olanina sahip olan degil, kendi hakkinin gucune sahip olandir.

Silahi olmadan kibrisi ozgurlestiren hukumet ile 18 adasi fiilen isgal olan hukumet arasindaki fark bukadar kucuk.

• GoToHell G kullanıcısına yanıt
    Kıbrıs'a girdik de sonrası nasıl oldu ? Ambargolar, borçların durdurulması vs .

Bu hükümet gider başka hükümet gelir. BU savunma sanayisi vatan savunması içindir.

Bunlar yapamaz yarın gelen düşünmeden gider yapar, bu silahları kullanır.

Hükümetten bağımsız olarak genel bir değerlendirme yapmak gerekiyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Ypkk bunu beğenmedi :)

Eline sağlık Ahmet Basgan

• quote:

Orijinalden alıntı: ITTF

bir tankı tankla vurmak mı güvenli yoksa helikopterle 4km öteden vurmak mı? İstersen tankın yanına kadar koşup c4 bağlayıp patlatalım? Oyun mu oynanıyor orada?

yazıdaki mantık hatalarından bir diğeride 25 km lik füze ile kıyas yapması
  • pemaxs P kullanıcısına yanıt
    RTE ile Aselsan-Roketsan gibi güzide kurumların ne ilgisi var. RTE'ye kalsa bu kurumlar da özelleştirilecek.

Aselsan-Roketsan gibi kurumlar ABD ambargosundan sonra rahmetli Ecevit ve Erbakan'ın girişimleriyle oluşturulmuş kurumlar.

Yapısında bolca sizin "gezici" diye nitelendirdiğiniz ODTÜ'lü mühendisler bulunduran ve planlamalar çerçevesinde meyvelerini şimdi alan güzide kurumlar.

Akp'nin tek yararı bu kurumları özelleştirmemek... Ha partinin parası biter bak o zaman onlar da özelleştirilir...
  • ITTF kullanıcısına yanıt
    Kim isgal etmiş? Kıbrıs kiminmiş ki işgal etmişiz? Bizim garantör olduğumuz topraklar bizimdir yaptığımız şey işgal değil özgürleştirmedir.

Senin olanı aldın diye diğerleri ambargo koydu diye bugün 18 adanın işgaline seyirci kalırsan o füzeleri 30 ağustoslarda geçirir seyredersin o kadar.

Sen daha toprağına sahip çıkamıyorsun bilader ne vatan savunmasından bahsediyorsun. Güneyde pkk devlet kurdu hani izin vermeyecektiniz?

Şakanızınız nesiniz? Pehh

• NERDEEEN NEREYE ALLAH edevletimize zeval vermesin
  • GoToHell G kullanıcısına yanıt
    İşgal etmeyi editledim. Kelimeyi değiştirdim.
    İzin vermeyecektinİZ derken? Ben izin mi verdim? Bu ülkenin politikasını ben belirlemiyorum.
    Ben ülkenin politikasını belirlemeleri için desteklediğim insanlara oy veriyorum. Seçilir/seçilmez.
    Sanırım beni siyasi bir sınıfa koymak istiyorsunuz ya da kafanızda direk olarak bir kesime yerleştirdiniz.

18 adanın işgaline seyirci kalındığını sizinle düşünmekle beraber size şunu soruyorum:
    Hükümet pasif diye savunma sanayisini geliştirmeyelim, roket yapmayalım mı, tannkı millileştirmeye çalışmayalım mı, helikopter üretmeyelim mi?

Size anlatmak istediğim şu Türkiye'de hükümet dediğiniz 1 ekonomik krize bakar. 1948'den günümüze kadar hep böyle.
    A hükümeti yarın gider B hükümeti gelir. Bu tür gelişmeler ise hükümetlerden bağımsızdır.
    Yarın obür gün bu silahlar bizim sınır güvenliğimiz için kullanılacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: CeyKalDa

4 km mesafeden tankla ateş etsen de vurursun

Senin yaşın kaç evladım?karnen nasıl iyi mi?kendini fazla pc oyunlarına kaptırma olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: GoToHell

Yunanin isgal ettigi 18 adaya okuzun trene baktigi gibi bakan bir hukumet isterse silahin feristahi olsa bir halt yapamaz.

Siyasi irade silahin guclu olanina sahip olan degil, kendi hakkinin gucune sahip olandir.

Silahi olmadan kibrisi ozgurlestiren hukumet ile 18 adasi fiilen isgal olan hukumet arasindaki fark bukadar kucuk.

Adalar işgal edilmedi canım.sizinkiler bizzat verdi adaları.aç biraz da tarih oku ilmin ve bilgin gelişsin.

• M.ERTEN kullanıcısına yanıt
    Kadir mısırlıkafadan öğrendiğin tarih ile burada tarih bilginliği yapma çomar.

O 18 ada bu ülkenin toprağıydı tak ki akp ab katılım müzakeresinde o adaları peşkeş çekene kadar.

Ha sorun değil ben burada lozan anlaşması üzerine o adaların statüsünü falan sayfalarca paylaşırım zaten paylaşıldı da ama sonuçta sen çomar gerçeği değil sana bir delinin anlattığına inanırsın.

Birde o adaları sizinkiler verdi diye suçu başkasına atıyorlar ya tam ardamarı çatlamışlık.

• Referandumdan önce bu haberlere referandum hazırlığı dersiniz şimdi de hükümetle ne alakası var
  • M.ERTEN kullanıcısına yanıt
    Kıbrıs Ayastefanos Antlaşması ile 1878 yılında Osmanlı'dan 'Ruslara karşı yardım' vaadiyle yıllık yaklaşık 92.000 altın karşılığında ada Birleşik Krallık tarafından kiralandı.Kim kiraladı ?

GATA'nın yeni ismi namı değer II SULTAN ABDULHAMİD HAN HAZRETLERİ.

Peki 12 adalar nasıl gitti.
    Trablusgarp savaşı sonunda Uşi anlaşması ile . 12 adayı da verdik italyanlara. Kim verdi ?
    YÜCE OSMANLI LİDERİ SULTAN VAHDETTİN.

Sen daha vatanının tarihini bilmeyen bir adamsın. Bir de millete burada ilmin bilgin gelişsin diye yazıyorsun.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.