Şimdi Ara

Ömer Hayyam Ana Konu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
2.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her önüne gelen Hayyam ismi altında rubai yazarsa böyle olur işte. Hayyam'ın adına burada olup İran'da olmayan, İran'da olup burada olmayan, Özbek ve Türkmenler'de olup hiçbir yerde olmayan rubailer bile var.

Ömer Hayyam'a ait olduğu düşünülen rubailere ait en eski metin 1460 tarihli yahu. Onda bile doğru hatırlıyorsam 158 rubai var. Bu tarih de Ömer Hayyam'dan neredeyse 3 asır sonrasına ait ve böyle şeyler geçmiyor onda da. Şimdi adını hatırlayamadığım bir makalede sadece tek bir yazmanın en eski olduğundan ve daha sonra satıldığından bahsedilir. O da 1240 veya 1243 tarihli bir yazmadır. Onda 250 civarı rubai vardır. Sonradan yapılan yayın ve çeviriler tam allak bullak. Osmanlı döneminden beri onlarca defa çevrilip yayınlanan Ömer Hayyam'ın olduğu söylenen rubai kitapları var. Bu tip konularda en güvenilir isim olan Abdülbaki Gölpınarlı'nın Ömer Hayyam'ında bile 500 küsür rubai vardır. Şu Hayyam'ındır demek, hele de konudaki gibi şeyler için mümkün değil. Ayrıca onun olsa bile o edebiyatta her söylenen lap diye dümdüz alınmaz. Divan edebiyatında, özellikle Bektaşi nefeslerinde, tasavvufi metinlerde ilk bakışta oha bu bayağı küfür diyeceğiniz ifadeler vardır. Fakat işte onu yazan adam ilk bakışta küfür olarak algılayacaklar için yazmıyor o şeyleri. Bu sanatı anlayacaklar için yazıyor. Bu ufacık, minicik ayrıntıyı atlıyorsunuz. Sonra da birileri mal bulmuş mağribi gibi üzerine atılıyor.

Bu arada Nazmi, eyvah eyvah. Ortalığı iyice karıştıracaksın. Ha bir de çok çok güzel bir kitap olmasına rağmen Amin Maalouf'un yarı belgesel romanı üzerinden birinin müslüman olup olmadığına karar vereni de gördü bu gözler. Ben onu kaçırmışım. Vay arkadaş ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 15 Eylül 2018; 2:50:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

Hayyam'ın yazması muhtemel en yüksek ihtimalde 150 rubai var. İran'da da genelde bu 150 rubai birlikte basılır. Ama isnat edilen rubai sayısı 3000 üstünde.

Kısacası Hayyam'a ait olduğu iddia olunan rubailerin neredeyse hiçbiri onun değil.

Ayrıca yukarıda birisinin Semerkand romanında Hayyam'ın bir şeyler söylediğine dair yazdığını gördüm. Bin kere anlattık roman kurgudur diye bizim millet anlamıyor. Boşuna biidrak dememişler Türkmanlara.@Kraven
    Tahmin etmiştim böyle denileceğini, hatta googledan araştırıp buldum biri beni yalanlasın diye.
    Bu rübaileri kim yazmış belli değil ama çok güzel yazmış bence.

• Şunuda söylemek lazım, ateş olmayan yerden duman çıkmaz.
  • HIGHER kullanıcısına yanıt
    Hayyam (veya Hayyam adını kullanarak rubaileri yazanların çoğunluğu diyelim, çünkü bulunan en eski rubai bile 13. Yy başları ve Arapça) tasavvufçu, tasavvufçu. Dedikleri küfür veya şarapçılık olarak sınıflandırılamaz hiçbir şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ç-Nazmi -- 16 Eylül 2018; 12:00:00 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Celal Şengör'e ithafen yazılmış gibi

“‘dünya üç beş bilgisizin elinde
    sanırlar ki tüm bilgi kendilerinde
    üzülme eşek eşeği beğenir
    bir hayır var sana kötü demelerinde'”
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EB772A469

Bu mesaj silindi.
    İnanmadığı belli aslında ama agnostik mi, deist mi, ateist mi olduğu anlaşılmıyor bence.
    Panteist nasıl olabilir, evreni nasıl deterministik ve mekanik algıladığını neye dayanarak söylüyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EB772A469

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    quote:

Hayyam:
    "Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
    Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
    Demek günah işleten de sensin bana:
    Öyleyse nedir o cennet cehennem?"

"Ne yapacağımı da yazmışsın" önceden diyor. Burada atacağımız her bir adımın, yaptığımız her davranışın, bir bakıma izleyeceğimiz yolun Allah'ın yaratımı / eseri / planı olduğu söyleniyor. Böylesi bir plan evrende yer alan bir fenomenin gidişatına karşılık düştüğüne göre aynı zamanda bu kaçınılmaz bir kadere, bilim çerçevesinde modern bir değişle ise bir doğa yasasına karşılık düşmektedir. Doğa yasaları ise deterministiktir.

Hocam burada kitaptaki çelişkiye işaret ediyor, sonsuz güçlü ise beni neden yarattıya getiriyor lafı. Doğa yasaları ise deterministik değil kaotiktir. Eğer deterministik olsa idi (aklıma gelen ilk örnekler) mevsimler her zaman aynı tarihte geçiş yapardı, yağmurlar her zaman aynı tarihte yağardı, volkanlar ve depremler aynı zamanda patlar ve olurdu. Yanlışım varsa düzeltin.

quote:

Panteist sıfatını yakıştırabilmemiz ile ilgili olarak, ayrıca yerde ve gökte ne varsa aralarındaki ortak noktayı (bir hareket sistemi gibi) sezebilecek bütüncül bir evren anlayışına işaret ediyor denebilir:

"Tanrı evrenin canı, evrense tek bir beden
    Melekler bu bedenin duyuları hep birden
    Yerde gökte canlı cansız ne varsa birer uzuv;
    Budur Tanrı birliği, boştur başka her söylenen."

Bunu rübaisini milmiyordum, buna göre panteist olabilir o halde.

quote:

Hayyam'a agnostik diyebilmemiz ile ilgili olarak:

"Bu dünyaya kendi isteğimle gelmedim ben;
    Şaşkınlıktan başka bir şeyim artmadı yaşarken.
    Kendi isteğimle de gidiyor değilim şimdi,
    Niye geldik kaldık, niye gidiyoruz bilmeden."

Burada bilgisizliğimize (insanoğlu olarak) işaret ediyor hocam, agonistiklikle alakası olduğunu sanmıyorum, hatta benzer olarak şöyle bir rübaiside var.

''Dedim: Artık bilgiden yana eksiğim yok;
    Şu dünyanın sırrına ermişim az çok.
    Derken aklım geldi başıma, bir de baktım:
    Ömrüm gelip geçmiş, hiçbir şey bildiğim yok.''

quote:

Tabii bu rubaide de güçlü bir deizm (teizm karşıtlığı olarak) hissediliyor:

"Ey kara cübbeli, senin gündüzün gece;
    Taş atma dünyayı bilmek isteyenlere.
    Onlar Yaradanın sanatı peşindeler:
    Senin aklın fikrin abdest bozan şeylerde."

Burada aynen deist gibi anlaşılıyor.

Gerçekten güzel rübaileri var, ama %80'i şarapla ilgili. Belkide benim okuduğum kaynak yüzünden böyledir.

• Orta Çağda yaşayan adamın agnostik, deist, panteist vs. olduğunu da gördük.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

Orta Çağda yaşayan adamın agnostik, deist, panteist vs. olduğunu da gördük.
    O ne ki ateist olan bile var. Hem de tarih öncesinde. Bakınız; Nemrut Hazretleri.
    Hayyam deisttir..

Agnistizm olmadigi sikca ruabilerinden cikarilbildigi hibi agnstizme degindigi rubailerine ragmen agnostik gormek mumkun degildir.

Zira evrenin isleyisini anladiginizda aslinda agnostik olanin sozde agnostik ozde deist oldugu kabul edilecektir..

Uzerine cokca durmaya luzum yok..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sething

Hayyam deisttir..

Agnistizm olmadigi sikca ruabilerinden cikarilbildigi hibi agnstizme degindigi rubailerine ragmen agnostik gormek mumkun degildir.

Zira evrenin isleyisini anladiginizda aslinda agnostik olanin sozde agnostik ozde deist oldugu kabul edilecektir..

Uzerine cokca durmaya luzum yok..
    Olabilir, ben de müslüman diyorlar ya hani, nasıl bunları diyip müslüman olmayı başarıyor onu anlamak istedim.
    Her basarili muslim sporcuyu turk kokenli goren

Her mekanda bi kadina rizasi disinda atlayip sabahta filistinlere 3 5 kutus yardim yapinca ronaldoyu kral reis goren ulkedeyiz..

Hatirlatirim..

Hayyama muskuman diyen kesin muslumandir.

Atayist ve deistler kokain almadan o kafaya ulasamaz..

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Her basarili muslim sporcuyu turk kokenli goren

Her mekanda bi kadina rizasi disinda atlayip sabahta filistinlere 3 5 kutus yardim yapinca ronaldoyu kral reis goren ulkedeyiz..

Hatirlatirim..

Hayyama muskuman diyen kesin muslumandir.

Atayist ve deistler kokain almadan o kafaya ulasamaz..
  • 1 2 site ve kanalda musluman gorup siirlerinde islami kirletenlere istinaden dokundurmalar imalar elestiriler amacli yazdigi aslinda muhammed mustafa sevdalisi islam sarhosu biridir iddialrini gorunce site icin harcanan ceryana uzulup cikiyorum..

Muhammede mektup yazip cevap aldigini iddia eden bile gormustum..

Bu mektubunda surekli istedigi sarapin aslinda kuran olduguna dair iddiayi dahi rezaletle okuma iskencesine tanik oldum.

2 gun susuz kaldigim gunlerde bile bu halisunasyonlara erisemedim..

Biride cikip aga bu nedir demiyor..

571-1xxx..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 13 Ekim 2018; 3:41:50 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.