Şimdi Ara

ÖLÜRKEN ÖLDÜĞÜMÜZÜ HİSSEDEBİLİR MİYİZ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
2
Favori
53.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ReLaKs

Hissettiğiniz şeyin, ölüm olduğunu ayırt nasıl ediceksiniz...

Gerçi insanlar ölürken nasıl hissediyorlar bilmiyoruz, ölmeden öğrenemeyiz. Ama ruha sahipsek öldükten sonra ölümün gerçekleştiğini bir vucuda sahip olmayışından anlarsın tabi ki. Bu nasıl bir soru?
  • quote:

Orijinalden alıntı: crime&punishment

ölürken hissedersin de öldükten sonra ölmüş olduğunu bilmen inanç meselesi

hacı nerden buldun 5 yıllık topiğimi
    ben bilem unutmuşum

• quote:

Ayrıca henüz ölmemişken, o anki durumunuzdan ve daha önce hissetmediğiniz o an ki histen bunun ölüm olduğunu anlarsınız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bye Bye Beatiful

quote:

Orijinalden alıntı: crime&punishment

ölürken hissedersin de öldükten sonra ölmüş olduğunu bilmen inanç meselesi

hacı nerden buldun 5 yıllık topiğimi
    ben bilem unutmuşum

şansa buldum hocam

• ilinen önemli olaylardan biri de 20 yıl önce baptist bir başkanın başına gelen talihsiz bir kaza sonucu yaşadıkları. Ölümcül bir kaza geçiren Don Piper’ın bedeninde yaşama belirtisi bulamayan sağlık görevlileri, uzman bir doktorun gelmesini beklemek üzere cesedin üzerini örttüklerini ve bir rahibin Don’un başında dua ettiğini söylüyor. Bir süre sonra, Don’un da rahiple birlikte duaya eşlik ettiğine inanamayan görevliler ,Don Piper'ın yaklaşık 1 saat kadar ölüm halinde bulunduğunu belirtiyor.
    Başından geçenleri sonrasında bestseller olan "Cennet'te 90 dakika" adlı kitabında anlatan Don, daha önce dünya da hiç işitmediği şarkıları duyduğunu, diğer inananları gördüğünü ve sadece iyi şeyler düşündüğünü anlatıyor.
  • Daha öne hiç ölmediğim için ve nasıl doğduğumuda hatırlamadığım için bilmiyorum. Ölenlerin ölüm anında, gözlerini fal taşı gibi açıldığını gördüm.sanki inanılmaz bir şey görmüşler gibi?
    Bir gün muhakkak ölecez.O zaman anlarız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: materyall

ilinen önemli olaylardan biri de 20 yıl önce baptist bir başkanın başına gelen talihsiz bir kaza sonucu yaşadıkları. Ölümcül bir kaza geçiren Don Piper’ın bedeninde yaşama belirtisi bulamayan sağlık görevlileri, uzman bir doktorun gelmesini beklemek üzere cesedin üzerini örttüklerini ve bir rahibin Don’un başında dua ettiğini söylüyor. Bir süre sonra, Don’un da rahiple birlikte duaya eşlik ettiğine inanamayan görevliler ,Don Piper'ın yaklaşık 1 saat kadar ölüm halinde bulunduğunu belirtiyor.
    Başından geçenleri sonrasında bestseller olan "Cennet'te 90 dakika" adlı kitabında anlatan Don, daha önce dünya da hiç işitmediği şarkıları duyduğunu, diğer inananları gördüğünü ve sadece iyi şeyler düşündüğünü anlatıyor.

Bunun ölümle bir alakası yok. Kişi kısmi olarak bilincini yitirmiş. Beyinde vücudun her hareketini kontrol eden bölümler farklı. Duyduguna göre o alakalı bölge aktifti. Hareket edemediği veya konusamadıgı için öldüğünü sanmışlar.Buna çok sık rastlanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Réplika -- 14 Aralık 2010; 20:34:34 >

• quote:

Ölüm anından sonra hiçbir anıya sahip olmadığını farkederek...
  • ben mesela şimdi diyorum ki oldugumde tam bu anı hatırlıycam öldüğümde bunu hatırlıyamıcakmıyım ?
    bide mesela serbest dolasabiliyozmu ? Ucabiliyozmu filan ? :)
    Kimse Yanlıs anlamasın ama aklımıza istediğimiz şeyi getirebilyiormuyz?
  • (inananlar açısından konuşuyorum)
    sabah kalktığımızda o gün nelerle ve nasıl şeylerle karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyoruz, işe gidicez, otobüse arabaya binicez, çalışıcaz, eve dönücez , yemek yiyicez vs..ama öldükten sonra nedir, nasıl bişeydir ?
    ne olacak ?
    ne görücez ve nasıl şeyler görücez..

her nekadar inaçlı bir insan olsamda öldükten sonra nasıl şeylerle karşılaşacağımızı nerelere gideceğimizi ne olacağını planlayamamamak bilememek kestirememek şahsen beni oldukça ürkütüyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 14 Aralık 2010; 22:24:25 >
  • Ben çok büyük bir kaza geçirdim, kalbim 20 dakikaya yakın atmamış, bilincim kazadan bir hafta sonra açıldı, o günü hatırlamıyorum, sanırım ölseydim herşey benim için bitmiş olacaktı.

Diğer taraftan, hipotermiye yakalananlar öleceklerini anlayamıyorlar. Özellikle soğuk iklim şartlarına girdiğimiz şu günlerde, sokaklarda uykuya dalan kimsesiz insanların hiçbirşey hissetmeden öldüklerini biliyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: soho

(inananlar açısından konuşuyorum)
    sabah kalktığımızda o gün nelerle ve nasıl şeylerle karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyoruz, işe gidicez, otobüse arabaya binicez, çalışıcaz, eve dönücez , yemek yiyicez vs..ama öldükten sonra nedir, nasıl bişeydir ?
    ne olacak ?

her nekadar inaçlı bir insan olsamda öldükten sonra nasıl şeylerle karşılaşacağımızı nerelere gideceğimizi ne olacağını planlayamamamak bilememek kestirememek şahsen beni oldukça ürkütüyor..

ölüm ile birlikte ahiret hayatı başlar. yani öldükten sonra çok uzun bir bekleme süresi yoktur biliyorum. kabire girince neler olacak hiçbirşey olmayacak mı? evet olacak. kabir sualleri vardır. ve kabir azabı da vardır. ama inanan bir kişi için kabir azabı olmaz inşaAllah. kafirlerin kabir azabı var. bence kadere inanıyor olmak ve biliyor olmak lazım ve unutmamalı. çünkü aynı anda hem geçmişte, hem şimdiki zamanda hemde gelecekte yaşamın şu an sürdüğünü söylemek kaderdir. aynı anda nasıl her yerde olunabiliyor sorusuna cevap kaderdir. tüm insanlar tek bir seferde yaratılmıştır. yaratılış herkes için tek bir seferde. yani çoluk çocuğunuzu düşünürseniz evet hepsi için geçerli bu verdiğim bilgi. bu herkesin forumda yazdıkları bile kaderde yer almış yazılar.. bütün insanlardan da söz alınmıştır ve sonra öldürülmüştür. tekrar yaratılmıştır ve tekrar herkese ölüm gelecektir. sonrasına son kez diriliş ve ölüm yok. sonsuz mutluluk ve sonsuz bir azab vardır. o yüzden inkarda bulunmak çok vahim bir olay.. sonsuz azabı kabullenmektir. kaderi bilen biri de zaten ölüm ile birlikte ahiret hayatının hemen başlayacağını bilir. ürkmene gelince, elbetteki her mümin insan bir ümit içerisinde olacaktır. çünkü kesin bir bilgi sahibi olmak mümkün değil. yani kimin cennete kimin de cehenneme gireceğini Allah bilir. insan hep bir ümit içerisinde olacaktır, cennete girmeyi arzu edecektir.. nereye gideceksin? iki yer var, ya cennet ya da cehennem çukurlarından biri.. aihiretde herkes tek başına hesap verecek. dünyada bile bir büyüğüne insanın hesap vermesi bunaltıcı olabiliyorken, ahiretdeki sorgulama için ..

• quote:

Orijinalden alıntı: soho

(inananlar açısından konuşuyorum)
    ne olacak ?

aynen katılıyorm
  • Benim merak ettiğim bir konu var bilen bir arkadaş yanıtlarsa çok sevinirim. Cenaze namazı sırasında hoca dua okurken ölü birden dirilip (yani tabii ki bizim yaşadığımız boyutta değil) kafasını tabuta çarpıyormuş ve tam o saniyede gerçekten öldüğünü anlıyormuş. Bu olay ölü defnedilirken hocanın okuduğu dua sırasında da olabilir tam hatırlamıyorum ancak acaba o saniyede nasıl bir bilinç içerisinde olacağız çok merak ediyorum.
  • Sızıntı dergisi forumuna dönmüş burası iyiden iyiye.
  • Öncelikle geçmiş olsun.

Müsadenizle aklıma takılan bir şeyi sorayım, 20 dakika çok uzun bir süre değil mi? Beyin hücreleri bir kaç dakika oksijensiz kaldıklarında ölüyorlar. Kalbiniz durduğu sırada yoğun bakımdaydınız herhalde?

quote:

Orijinalden alıntı: _fisico_

Ben çok büyük bir kaza geçirdim, kalbim 20 dakikaya yakın atmamış, bilincim kazadan bir hafta sonra açıldı, o günü hatırlamıyorum, sanırım ölseydim herşey benim için bitmiş olacaktı.

Diğer taraftan, hipotermiye yakalananlar öleceklerini anlayamıyorlar. Özellikle soğuk iklim şartlarına girdiğimiz şu günlerde, sokaklarda uykuya dalan kimsesiz insanların hiçbirşey hissetmeden öldüklerini biliyoruz.
  • Tam olarak nasıl olduğunu bana anlatıldığı kadar biliyorum. Olayı yaşayan ben olmama rağmen hayatımdan 1 hafta eksik malesef.
  • rahmetli dedem ölmeden önce hissetmiş çok kötüyüm ölücem galiba biraz yatıym demiş ve 1 saat sonra ölmüş
    yine başka bi tanıdığım kendimi kötü hissediyorum hastaneye gideyim demiş yolda ölmüş

hastaneyi hiç sevmeyen bi adamı hastaneye götüren bi his kötü bi his olsa gerek
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Öncelikle geçmiş olsun.

Müsadenizle aklıma takılan bir şeyi sorayım, 20 dakika çok uzun bir süre değil mi? Beyin hücreleri bir kaç dakika oksijensiz kaldıklarında ölüyorlar. Kalbiniz durduğu sırada yoğun bakımdaydınız herhalde?

quote:

Orijinalden alıntı: _fisico_

Ben çok büyük bir kaza geçirdim, kalbim 20 dakikaya yakın atmamış, bilincim kazadan bir hafta sonra açıldı, o günü hatırlamıyorum, sanırım ölseydim herşey benim için bitmiş olacaktı.

İşim gereği; bir bıçaklama sonucu 20 dakika ambulans gelmesini bekleyen ve bu sürede kalbi durmuş olan gencin, hastanede tekrar hayata; yürüyemez ve beyin fonksiyonlarının %70 ini kaybetmiş olarak, konuşma zorluğu çekerek döndüğünü gördüm.
    Beyin hücreleri 5 dakika oksijensiz kaldı mı ölmeye başlar.

• öleceğini anlayanlar nedense ölmesi muhtemel kişiler, yani yaşam sigortası kabul edilmeyenler.

keşke öyle bir his olsa da tarafik kazalarında her gün bir sürü alakasız insan ölmese.
    - abi öleceğimi hissediyorum
    - o zaman ne b. yemeye 200 le gidiyorsun kazma, bizi de öldürücen.

insan öleceğini hissederse neden hastaneye gitmek ister ki?
    ya da ölecem birazdan, yatim bari.
    belki de "ölecem az sonra, kesicem ulan sizi, nasıl olsa ucunda hapis yok!"
    saçmalık,
    zaten ölecek olduğunu biliyor,
    bari acısız olsun diye ilaç filan içmesi, hoca çağırıp mutlu ölmesi daha mantıklı.

ancak kalbi ya da başka bir organı düzgün çalışmıyorsa, tamir edilmesi için hastaneye gitmek mantıklı,
    ölmemek için yani..

ölüm hissi çok zayıf bir his olmalı,
    tuvalet hissi ölüm hissinden kuvvetli olmalı,
    insanlar tuvaleti gelince uyanıyor ama ölümü gelince uyanamıyor.
    işemek, ölümden önemli olsa gerek!

buena,
    haklısın, terapi odası olmuş,
    ufak şüpheleri yok etme ve rahatlama odası,
    "bu dayanaksız garip şeylere tek inanan ben değilim, rahatladım şimdi"

kb altında çok saçma sapan bir başlık olduğu için kendimi uslup konusunda tutamadım, kusura bakmayın...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.