Şimdi Ara

Ölüm anında neler olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Yolculuk başlayacak. Umarım hazırlığın vardır.  

• Bu boyutta yani dünyada ölüm anı diye bir şey yoktur. Bu sadece soyut bir kavramdır. Doğum anı neyse ölüm anı da odur, yani boyut değiştirmektir. Kamu Bela'da verdiğin sözü bu boyutta yani dünyada hatırlamadığın gibi diğer boyuta geçtiğinde yani öldüğünde bu boyutu yani bu dünyayı hatırlamazsın. Doğumdan önceki ve ölümden sonraki boyut aynı boyuttur. Ölümden sonra ancak doğumdan önceki yaşamı hatırlayabilirsin. Bu boyutu yani dünyayı hatırlayabilmen için bu boyut için diriltinmen gerekir. Bu boyutta yani dünyada tekrar dirilemeyeceğine göre, ne bu boyutta ne diğer boyutta olmayıp farklı bir boyutta dirilmen gerekir. Ona da Ahiret diyorlar. Ahiret boyuttunda dirilirsen hem doğum öncesi/ölüm sonrası boyutu, hem de dünya boyutunu hatırlayacaksin. Taa Kalu Bela'dan Ahirette dirildiğin ana kadar her şeyi hatırlayacaksın..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ölüm sonrası değil ölüm anı🤔

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Can boğaza gelip dayandığı zaman “Kurtaracak olan kimdir?” denir. Öleceğini anlar ve ayakları birbirine dolaşır. O gün sevk, yalnızca Rabbinedir. (Kıyamet 26–30 Ayrıca bkz. Vakıa 83)

Muttakilerin canının alınması, kafirlerin/zalimlerin canının alınmasından elbette daha kolaydır:

Melekler güzellikle (takva sahiplerinin) canlarını aldıklarında, “Selam (esenlik) size” derler. “Yaptıklarınıza karşılık olmak üzere cennete girin.” (Nahl 32 Ayrıca bkz. Vakıa 88–91)

Kafirler ise ölüm anında tekrar dünyaya geri dönmek ister. Bu istek reddedilince “biz kötülük yapmıyorduk” diye bocalamaya başlarlar. Melekler ise onların canlarını alırken yüzlerine ve arkalarına vururlar:

Görseydin o inkâr edenleri. Melekler onların canlarını alırken yüzlerine ve arkalarına vuruyorlar ve “Haydi yakıcı azabı tadın!” diyorlardı. (Enfal 50 Ayrıca bkz. Müminun 99, Nahl 28, Enam 93)

Allah, canları, ölümleri sırasında alır; ölmeyenleri de uykuları sırasında… Sonra, haklarında ölüm hükmü verdiklerini alıkoyar; ötekileri, belirlenen belli bir süreye kadar salıverir. Bunda düşünen bir toplum için dersler vardır. (Zümer 42) (ben bu ayetden şu manayı çıkarıyorum. yaşadığını gördüğünüz her insan diri olmayabilir. canlarını çoktan vermiş olabilirler. nitekim, sıradışı yani garip davranışlara sahip, sorunlu, garip insanların olduğunu herkes görüyor. bedenen var ama ruhen ortada yok manasında.)

bir de şu var. tam nasıldı hatırlayamadım: ölüm anında insanın gözündeki perde kalkar ve gördükleri karşısında, anlatılanların doğru olduğunu anlar.. gibi bir yorumdu.

• Zaman durucak inandığın yere gidiceksin sonra orada sıkılmadan yaşaman gerekicek sondunza kadar cennete inanıyorsan bir pc hayal et 2 cs atalım aztecsen kelebek olursun vb. Vikingsen valhallaya gidersin
  • tecrübe etmedigim için bilmiyorum. şuan etmek istemem.

çevremde ölen yaşlılar gene ölmüş kiişileri sayıkladı. ölüme yaklaşannlar dunya ile alakalarını yavas yavas kesiyor (bazıları hastalık cekerek ölenler) ebesini ninesini yakın akraba hatta ölmüş komşusunu görenler sayıklayanlar gördüm .bu benım cok ilgimi çekmişti. baska bir aleme gecenler diger tarafda acaba ölen kişilerin ruhlarıylamı karşılaşıyor.

müslümanım kabir azabına inanmıyorum. kurani kerimde kabirde azap cekmeyle alakalı ayet göremedim. ölenler gecmıs ölülerini gördüklerine göre belkide ahireti bekleme yeri gibi bişey olabilirmi  

• quote:

Orijinalden alıntı: egzantirig

tecrübe etmedigim için bilmiyorum. şuan etmek istemem.

çevremde ölen yaşlılar gene ölmüş kiişileri sayıkladı. ölüme yaklaşannlar dunya ile alakalarını yavas yavas kesiyor (bazıları hastalık cekerek ölenler) ebesini ninesini yakın akraba hatta ölmüş komşusunu görenler sayıklayanlar gördüm .bu benım cok ilgimi çekmişti. baska bir aleme gecenler diger tarafda acaba ölen kişilerin ruhlarıylamı karşılaşıyor.

müslümanım kabir azabına inanmıyorum. kurani kerimde kabirde azap cekmeyle alakalı ayet göremedim. ölenler gecmıs ölülerini gördüklerine göre belkide ahireti bekleme yeri gibi bişey olabilirmi  

Peygamberine inanmiyor musun?

• müslümanım dedim. buda peygambere inandıgımı gösterir. kuranı kerimi bize ulaştiran peygambermize inanmamak gibi bi durum söz konusu olamaz.

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.