Şimdi Ara

Ölmekten korkuyormusunuz? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
0
Favori
3.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: LudoTurin

quote:

Orijinalden alıntı: Erchamion

quote:

Orijinalden alıntı: ApistoGraMMa

Şunları anlamıyorum;Müslüman olmayanlar cennete gidemeyecek

Peki ya şöyle olsa
    -Bir adam Müslüman değil,Hristiyan olsun veya hiçbir dine mensup olmasın.Çok iyi biri insanlara yardım eden,İyi düşünen,Hep iyi şeyler yapan,Kötülük yapmayan,Ve Tanrının varlığına inanan bir insan Cennete gitmesi gerekmez mi ?.Cehenneme gitmesinin nedeni müslüman olmaması mı ?.
    Bir adaletsizlik var diye düşünüyorum.

Konuya dönersek;Evet Korkuyorum.Hem ölüm anından,hemde sonra olacak olan olaylardan.

Ve birde şunu düşünüyorum,Diğer tarafta hayat sonsuz diyorlar.Cehenneme gidenler hiç durmadan yanacak,cennete gidenler hiç durmadan rahat bir hayat sürecek.Peki bunların bir sonu olmayacak mı ?

Giremez. Nokta.

Şöyle açıklayayım. Hiçbir peygamberin gitmediği, hiç kimsenin bilmediği bir ada olsun. bu adada bir grup insan yaşasın. Onlar da Dünya'nın geri kalanından bihaber olsun. O insanlar kendi akıllarıyla bir yaratıcının olduğunu anlayabilecek durumdadır. Onlar da yaratıcıyı bulup kendilerince bir ad verirler ve onun varlığına inanırlarsa kurtulmuş olurlar. (güneşten dekan bahsetmiyorum tabi, onların da tanrı olmadıgını da anlayabilirler.)

Ama, her bilgiye ulaşabilecek düzeyde bir insan, hristiyan veya yahudi veya başka bir dine mensup sırf Tanrı'ya inanıyor ve iyi birisi diye cennete giremez. Tanrıya inanması yetmez. İslamın gerektirdiği altı şarta inanacak, Tanrı'ya ortak koşmayacak ve dinden çıkartan şeyleri yapmayacak. Ama o dediklerini bilmiyor adam diyebilirsin, öğrenecek, araştıracak. İslam'da bilmemek mazeret değildir.

Ve evet, günahkar bir müslüman, iyi bir kafirden (tanımlayacak kelime bu, hakaret anlamı yok) iyidir.

Diğer sorun için ise; olmayacak. Orada zaman kavramının olmadığını düşün. Anlamana yardımı olacaktır.

Resmen kitaptan okunan teorik bilgilerle konuşmuşsun.

Kimin girip giremeyeceğini Allah bilir.Herşeyden bihaber olarak yaşan kabileler elbette kendi tanrılarını seçebilirler ama bu tanrı senin benim bildiğim Allah olmayabilir.Ateş olabilir,güneş olabilir,olabilir de olabilir...ormandan,dağdan,taştan başka birşey görmemiş bir insandan bu konularda akıl yürütmesini bekleyemezsin.Mısır Medeniyeti'ni düşünelim.çok akıllı insanlar yetiştirdiler,bilim adına eşsiz buluşlar yaptılar...kısacası kafaları çalışıyordu ama inandıkları şey Allah değildi.yani sen kabilelerden imkansızı istiyorsun.

Bu konuda değişiki düşünceler mevcuttur.Maturidi mezhebi akılla bulması gerek der.Eşari biraz daha somut davranır.Bilgi yoksa sınav yok benzeri bir düşünce hakimdir.İmamı Rabbani ye göre ise bu insanlar kendi aralarında hesaplaşır.Ondan sonra toprak olurlar

• ölümden korkmuyorum.her an ölebilirim...
  • Eger cok sevdiginiz birini kaybettiyseniz ölümden korkmazsınız. Bence en kötüsü hastalıktan ölmek cünkü 1 gün degil hergün acı cekiyosun. Benim düsünceme göre normal ölmek max. 30 sn sürer buna da katlancaz artık kimler kimler katlandı
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihMehmet*

Yapmam gerekenlerin farkında olup, yapmadığım için, nasıl hesap vereceğimi bilmediğinden korkuyorum.

+99999
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinergy_05

quote:

Orijinalden alıntı: Gokhantiryaki1

quote:

Orijinalden alıntı: thecaliph16

hiç ölmedik nerden bilelim :)

Allah tan tek isteğim boğularak ölmemek

Benim korkumda o

ölüm çeşitlerinde hissedilenler tarzında bir şey okumuştum. suda boğularak ölen bir insan önce ciğerleri su dolana kadar çırpınıyomuş. ciğerleri suyla dolup patlayınca ise mutluluk hormonu mu bişi salgılanıyormuş. yani bu andan sonra tamamiyle huzur dolu hissediyormuşsunuz

Kurbagadami denemisler :D en kotusu bence yanarak ölmek. Kalp akciger veya beyin yanana kadar ölmüyosun :S

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

ölmekten değil, ölürken acı çekmekten korkarım. yoksa niye ölmekten korkayım? sonsuza kadar yaşamayacağız sonuçta.

+1 Can bedenden çıkarken,kabir azabı
  • her nefis ölümü tadacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: [__Zahid__]

quote:

Orijinalden alıntı: sinergy_05

quote:

Orijinalden alıntı: Gokhantiryaki1

quote:

Orijinalden alıntı: thecaliph16

hiç ölmedik nerden bilelim :)

Allah tan tek isteğim boğularak ölmemek

Benim korkumda o

ölüm çeşitlerinde hissedilenler tarzında bir şey okumuştum. suda boğularak ölen bir insan önce ciğerleri su dolana kadar çırpınıyomuş. ciğerleri suyla dolup patlayınca ise mutluluk hormonu mu bişi salgılanıyormuş. yani bu andan sonra tamamiyle huzur dolu hissediyormuşsunuz

Kurbagadami denemisler :D en kotusu bence yanarak ölmek. Kalp akciger veya beyin yanana kadar ölmüyosun :S

otopsi denen bir şey var di mi ters mühendislik mantığıyla bulmuşlardır boğulan cesetlerden belirtileri.

yanan insanda da organların yanması acı vermiyormuş. sadece deri yanarken acı hissi varmış. nedeni de acıyı algılayan nöronlar deridelermiş sadece.

bir artı. yanarak ölenlerin çoğu aslında yanarak ölmeden önce dumandan boğularak ölüyormuş.

dumandan boğularak ölmek de; COdan zehirleniyorsun genelde. CO da mışıl mışıl uyumanı sağlayarak öldüren bir gaz

of ne daldan dala oldu mesaj haa

• Kuran-ı Kerim'e göre ;

1. Ölürken son nefenizde şehadet getireceksin diye bir şart yoktur.
    2. Her müslüman elbet birgün cennete gider diye bir şey yoktur.
    3. Günahları çektikten sonra cennete gidersiniz diye birşey yoktur. Hesap görülür. terazisi ağır basan tarafa gidilir. ve orada ebedi kalınır.
    4. Zulmedenler, isterse günde 20 vakit namaz kılsın, yeri cehennemdir.
    5. Kabir azabı yoktur.
    6. Kabir sorgusu ( İki melek gelir, sorular sorar falan filan ) yoktur.
    7.Öldükten sonra hemen ya cennete yada cehenneme gitme yoktur. Hesap gününe kadar diriltilmez veya hesaba çekilmezsiniz. Bir yerede götürülmezsiniz. Olup biten hiç birşeyden de haberiniz olmaz. Bir nevi pause tuşunuza basılmış olur.
    8.Öldükten sonra kabirde üşümezsiniz. Çünkü artık o bedenle bir işiniz kalmamıştır. O beden sizin değildir. Üşümez fiziki bir olaydır. Ruhunuz o bedenden çıkıp gittiği için öyle gece mezerlıkta filanda yatmayacaksınız. Sadece artık size ait olmayan bedeniniz gece mezarlıkta yatacak. Tıpkı bit t-shirt ünü çıkarıp mezarlığa atmak gibi.

Ayrıca

9.Yanarak ölürseniz acı çekmezsiniz. Donarak ölürseniz de acı çekmezsiniz. Zehirlenerek ölürseniz de acı çekmezsiniz. Kurşun yerseniz de acı çekmezsiniz. Yandığınızda sinir uçlarınız işlevini yitirir. Bu yüzden sıcaklığı hissetmezsiniz. Kanınız kaynar ve kısa süre sonra bilincinizi kaybedersiniz. Donduğunuzda hemen ölmezsiniz. Önce uykunuz gelir. Uyursunuz ve uyanamazsınız. zehirlendiğinizde bilincinizi kaybedersiniz. bu yüzden hiç birşeyden haberiniz olmaz. Kurşun yediğinizde kan kaybı yaşarsınız. bir miktar kan kaybından sonra uyursunuz.

Ölüm kolay kolay acıtmaz. Sadece aylarca yatakta hasta yatarsanız acı çekersiniz. Onun dışında ani ölümler acı vermez.

Daha yazarım ama şimdilik bukadar :) Kısacası hayat güzel. Zaten burada misafiriz. Önemli olan dürüst olarak kimseye zarar vermeden diğer tarafa geçmektir.

Ben diğer tarafa inanmıyorum diyebilirsiniz. O sizin bileceğiniz iş. Ama ya varsa.... Ben birşey kaybetmem.

• Bazı kişiler kendine göre Kuran-ı Kerim'i yorumlamış.Allah islah etsin ne diyeyim.
    Gerçekten müslüman olduğunuza inanıyorsanız şu sayfaya bi göz atın.http://www.webhatti.com/peygamberler/282062-azrail-ve-hz-idris.html

Not:İsteyen istediğine inanır, Allah(cc) insanlara irade vermiş.

Gereksiz uzun tartışmalara girmeyin, böyle tartışmalarda da benden cevap beklemeyin, burda insanlara laf anlatmak zor , çoğu kişi bildiğini okuyor..
    Herkese iyi forumlar.
  • @abrahamme

Ya ben ve burdakiler hiçbir şey bilmiyor ya da sen aşmışsın bazı konularda. Elhamdülillah müslümanım.
    Dediğin zirvalari ilk defa senden duyuyorum. Rica etsem ayetlerle kanıt gösterir misin kardeşim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FatihMehmet* -- 18 Aralık 2011; 19:53:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

ölmekten değil, ölürken acı çekmekten korkarım. yoksa niye ölmekten korkayım? sonsuza kadar yaşamayacağız sonuçta.

+632
  • Ölürken aşırı acı çekmekten korkarım. Savaşta düşman kurşunundan ölmeyi yeğlerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Decepticon

Daha yaşayamadığım şeyler olduğu için korkuyorum.

oooo saysam şimdi buradan kıyamete kadar giderrrrr
  • quote:

Orijinalden alıntı: LuciD`

quote:

Orijinalden alıntı: x_tol

quote:

Orijinalden alıntı: LuciD`

quote:

Orijinalden alıntı: ApistoGraMMa

Şunları anlamıyorum;Müslüman olmayanlar cennete gidemeyecek

Peki ya şöyle olsa
    -Bir adam Müslüman değil,Hristiyan olsun veya hiçbir dine mensup olmasın.Çok iyi biri insanlara yardım eden,İyi düşünen,Hep iyi şeyler yapan,Kötülük yapmayan,Ve Tanrının varlığına inanan bir insan Cennete gitmesi gerekmez mi ?.Cehenneme gitmesinin nedeni müslüman olmaması mı ?.
    Bir adaletsizlik var diye düşünüyorum.

Konuya dönersek;Evet Korkuyorum.Hem ölüm anından,hemde sonra olacak olan olaylardan.

Ve birde şunu düşünüyorum,Diğer tarafta hayat sonsuz diyorlar.Cehenneme gidenler hiç durmadan yanacak,cennete gidenler hiç durmadan rahat bir hayat sürecek.Peki bunların bir sonu olmayacak mı ?

Müslüman olan herkez elbet cennete gidecektir günahlarını çektikten sonra diye biliyorum. hristiyan veya yahudiler için nasıl tam olarak bilmiyorum. ama sanırsam onlar allaha değil hz.isaya inanıyorlar

kelime-i şehadet getirmeyen(inanarak) kimse cennete giremez islam dininde bu böyledir. Yahudiler başka onlar hz musa'ya inanır. Tanrı'ları yehova'dır. Kitapları tevrat bildiğimiz gibi.

ölürkenmi kelime-i şehadet getirmeyen ? yoksa hayatında getirmiş olan falan ? ya kelime-i şehadet getiremessek ölürken ?

Valla Rabbim herkese hayırlı bir ölüm nasip etsin ölümün de türlüsü var o an kelime-i şehadet getirmek bile aklınıza gelmez o akılla yada o anla ölüm anlık bir durum olabildiği gibi süründürebilir de..

• Bir anda yok olacağımı hiçbirşey duyamayacağımı hissedemeyeceğimi düşünemeyeceğimi göremeyeceğimi ve bilemiyeceğimi düşündüğüm için korkuyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı:

@abrahamme

Ya ben ve burdakiler hiçbir şey bilmiyor ya da sen aşmışsın bazı konularda. Elhamdülillah müslümanım.
    Dediğin zirvalari ilk defa senden duyuyorum. Rica etsem ayetlerle kanıt gösterir misin kardeşim?

@inceuclusarj
    Allah seni ıslah etsin. Ben sana kuran diyorum sen bana kalkmış bir hikaye linki göndermişsin. Bana diyorsun ama sen başkalarının sözünü kurana üstün tutuyorsun.

@FatihMehmet*
    Zırva diye söze başlayıpta benden referansmı istiyorsun ? Ben sana kuran diyorum sen zırva diyorsun. Şimdi ben zana burada tek tek ayetleri yazsam o söylediğin zırva kelimesini nereye koyacağız ? Bunu hiç düşündünmü ?

Benim kuran hakkındaki bilgimi bilmeden nasıl böyle yorum yapıyorsunuz benim hakımda ? Size göre kuranın kendisimi yoksa birilerinin rivayetimi önemli ? Dediğimi tam anlamadığınız galiba. Kuran-ı Kerime göre diyorum dikkat edin Kuran-ı Kerime göre !!! Bunu görmediniz sanırım. Bafaln mezhep imamının veya falan alimin rivayetine göre demiyorum Kuran-ı Kerime e göre diyorum. Bu kelimenin anlamını bilmiyor musunuz ?

Maun Suresi 4-5-6 : Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar. Onlar namazlarıyla gösteriş yaparlar.
    Demekki namaz kılmak, müslüman olmak, işi garantilemiyor

Bakara - 80 - 81 - 82 : Bir de dediler ki: Bize ateş, sayılı birkaç günden başka asla dokunmayacaktır." Sen onlara de ki: "Siz bunun için Allah'tan söz mü aldınız? -Eğer böyle ise, Allah verdiği sözden dönmez-. Yoksa siz Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz? Evet, kötülük işleyip suçu benliğini kaplamış (ve böylece şirke düşmüş) olan kimseler var ya, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır. İman edip salih ameller işleyenler ise cennetliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır

Şimdilik bunları bir oku araştır. Devamını istersen yine burada yazarım. Karar sizin. Ya kuranı okursunuz. yada kimin yazdığı bile belli olmayan hadisleri okur kendinizi kandırır dini bütün müslüman olduğunuzu sanırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abrahamme -- 18 Aralık 2011; 20:54:11 >

• ölümden korkmuyorum ama o geldigi zaman orada olmak istemiyorum
    by Unknown Person
  • hayır ölüm benim için rabbime kavuşmaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratremix

quote:

Orijinalden alıntı: HoLyZomBie

Ölümden korkmuyorum ama şundan korkuyorum. Ya cehennem yolu gözükürse?

Ya cehennem diye birşey yoksa? Çok stres yapma sagligina zarar ;)

O senin inancına göre öyle. Sen öyle düşünüyorsun diye benim de yok farzetmem saçmalıktan öteye gidemez ;)

Stres yaptığımı nereden çıkardın onu da çözemedim. Her neyse.

quote:

Orijinalden alıntı: Erchamion

quote:

Orijinalden alıntı: HoLyZomBie

Ölümden korkmuyorum ama şundan korkuyorum. Ya cehennem yolu gözükürse?

Yukarıda söylendiği gibi. Allah'a güven ve bol bol af dile. ;)

O zaten Allah'ın emri hocam.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.