Şimdi Ara

Okyanus altı İnternet kablolarına sahip dev şirketler hangileri?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
1.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Okyanus altı İnternet kablolarına sahip dev şirketler hangileri?

Wall Street Journal, okyanus altı fiber optik kablolarının çoğuna hangi şirketlerin sahip olduğu hakkında ilginç bilgiler yayınladı.

Ayrıca Bkz.Samsung, üretimini Çin'de yaptırdığı ucuz telefonların sayısını artıracak

Araştırmaya göre, kıtalararası denizaltı kablolarının %66'sı, isimleri herkes tarafından bilinen sadece 4 şirkete ait. Bunlar Google , Amazon, Meta (Facebook) ve Microsoft. Adı geçen teknoloji devlerinin, 2012 yılında kabloların sadece %10'una sahip olması da ilginç bir detay. 2020 yılında Google, Amazon, Meta ve Microsoft sualtı haberleşmesine 90 milyar dolardan fazla harcadı.

Diğer şirketlerin kârları düştü

Teknoloji devlerinin bu pazara girmesi nedeniyle NEC, ASN ve Subcom gibi geleneksel oyuncuların da kârları düştü. Aynı zamanda, okyanus boyunca veri iletiminin maliyeti azalırken, kabloların verimi de %41 arttı.

Analistler, 2024'te Google, Amazon, Meta ve Microsoft'un her biri 1600 km uzunluğunda 30'dan fazla denizaltı kablosunun sahibi olacağına inanıyor. Bu şirketler dünyanın tüm kıtalarını birbirine bağlayacaklar.

Kaynak:https://www.wsj.com/articles/google-amazon-meta-and-microsoft-weave-a-fiber-optic-web-of-power-11642222824

• NASA, mars'a veri gönderip alıyor, bunlar kıtalar arası iletişim için niye kablolarla uğraşıyorlar.

• Amd64x2 kullanıcısına yanıt
    Maliyet arasında korkunç farklar olduğu için olmasın.

• Kapatıyorum vanayı deseler kim ne diyecek. Devletlerin işine geliyor yüzmilyarlarca dolar yatırımı özele yıkıyor. Ama şirketlere aşırı güç vermiş oluyorlar.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Mars'tan veri 2mbps hız ile geliyor. Üstelik milyonlarca dolar dökmek gerekiyor, belki de milyarlarca.

Bu kablolarda ise sınır senin internet sağlayan cihazın. Terabitlik hız bile gönderebiliyorsun. Sınır yok kısacası. Fiyat ve performans ürünü.

• Tüm iletişim kablosuz yapılsa bile, deniz altında kablolu sistem yedek bir güvencedir.

• Haberde kablolar için 90 milyar dolardan fazla harcandığı yazıyor. Milyon veya milyar dolar arasında bile emin değilsiniz ama sizce Nasa ne kadar harcamıştır? Yada kablolu maliyetin daha "ucuz" olması için Nasa kaç kat fazla harcamış olmalı? Lütfen yanlış anlamayın sizi yargılamak eleştirmek gibi bir niyetim asla yok, benim takıldığım nokta Nasa, çok basit bir arama ile haberleşme protokolleri ile ilgili aşağıdaki gibi malumat sahibi olabiliyoruz.

• İletim Kontrol Protokolü (TCP)
    • İnternet Protokolü (IP)
    • Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP)
    • Postane Protokolü (POP)
    • Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP)
    • Dosya Aktarım Protokolü (FTP)
    • Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP)
    • Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTPS)

Hiç birinin çalışma prensibi sır değil, ama nasa nın kullandığı protokol hakkında şahsen ben hiç bir şey bulamıyorum, Data Stora Unit (DSU – Veri Saklama Ünitesi) adını verdikleri ama akışla alakası olmayan veri boyutunu azaltmak için kullanılan bir teknoloji (akademik kaynak yine bulamadım bir iddia). Sizden ricam, bu teknolojiyi bilimsel olarak açıklayan kaynakların linklerini paylaşabilir misiniz? Ama aşağıya bir kısmını alıntılayacağım gibi anlatan bir kaynak rica edeceğim.

TCP Bağlantısının Aşamaları

Bir TCP bağlantısı yapılırken yukarıda anlattığımız gibi üçlü el sıkışma adı verilen (3-Way Handshake) bir işlem gerçekleştirilmektedir. Bu işlem sırası aşağıdaki gibi belirtilmektedir:

1. İstemci, Sunucuya bir SYN paketi gönderir.
    2. Sunucu bu pakete karşılık olarak SYN-ACK veri paketleriyle cevap verir.
    3. Son aşamada İstemci bilgisayar, Sunucuya ACK mesajı gönderir ve ilk iletişim başlatılmış olur.

Eğer bu işlem sırasında İstemci karşı taraftaki Sunucunun dinlenmeyen (açık olmayan) bir portuna bağlantı isteği iletirse -ki bu işlem sırasında LISTEN modda olması gerekir- Sunucudan yukarıda belirtmiş olduğumuz SYN-ACK paketi cevabı yerine RST-ACK cevap paketi gönderilir. Bu noktada Sunucu bağlantıyı reddetmiş olur ve bağlantı kurulmaz. RST paketi ‘’reset’’ olarak tanımlanır ve açık bir bağlantıyı kesmek için de kullanılır.

• paranın gücü

Kablosuz veri o sinyali alan herkes ulaşması demek (Şifreli sinyalin kırılıp kırılmaması ayrı mevcut).
    Gecikmesi fiber optik ile kıyaslarsan çok yüksek.
    Kapasitesi belirgin şekilde daha kısıtlı.
    Sinyallerin çevre faktöründen etkilenme sorunu var.
    Farklı cihazlar birbirini belirgin şekilde etkiliyor.
    Daha bir çok neden var.

• Cevap yazdım, forumda görünüyor ana sayfada görünmüyor anlayamadım, buraya yapıştırıyorum, bana cevap yazan tüm saygıdeğer üyelere tekrar soruyorum.

Haberde kablolar için 90 milyar dolardan fazla harcandığı yazıyor. Milyon veya milyar dolar arasında bile emin değilsiniz ama sizce Nasa ne kadar harcamıştır? Yada kablolu maliyetin daha "ucuz" olması için Nasa kaç kat fazla harcamış olmalı? Lütfen yanlış anlamayın sizi yargılamak eleştirmek gibi bir niyetim asla yok, benim takıldığım nokta Nasa, çok basit bir arama ile haberleşme protokolleri ile ilgili aşağıdaki gibi malumat sahibi olabiliyoruz.

İletim Kontrol Protokolü (TCP)
    İnternet Protokolü (IP)
    Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP)
    Postane Protokolü (POP)
    Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP)
    Dosya Aktarım Protokolü (FTP)
    Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP)
    Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTPS)

Hiç birinin çalışma prensibi sır değil, ama nasa nın kullandığı protokol hakkında şahsen ben hiç bir şey bulamıyorum, Data Stora Unit (DSU – Veri Saklama Ünitesi) adını verdikleri ama akışla alakası olmayan veri boyutunu azaltmak için kullanılan bir teknoloji (akademik kaynak yine bulamadım bir iddia). Sizden ricam, bu teknolojiyi bilimsel olarak açıklayan kaynakların linklerini paylaşabilir misiniz? Ama aşağıya bir kısmını alıntılayacağım gibi anlatan bir kaynak rica edeceğim.

TCP Bağlantısının Aşamaları

Bir TCP bağlantısı yapılırken yukarıda anlattığımız gibi üçlü el sıkışma adı verilen (3-Way Handshake) bir işlem gerçekleştirilmektedir. Bu işlem sırası aşağıdaki gibi belirtilmektedir:

İstemci, Sunucuya bir SYN paketi gönderir.
    Sunucu bu pakete karşılık olarak SYN-ACK veri paketleriyle cevap verir.
    Son aşamada İstemci bilgisayar, Sunucuya ACK mesajı gönderir ve ilk iletişim başlatılmış olur.
    Eğer bu işlem sırasında İstemci karşı taraftaki Sunucunun dinlenmeyen (açık olmayan) bir portuna bağlantı isteği iletirse -ki bu işlem sırasında LISTEN modda olması gerekir- Sunucudan yukarıda belirtmiş olduğumuz SYN-ACK paketi cevabı yerine RST-ACK cevap paketi gönderilir. Bu noktada Sunucu bağlantıyı reddetmiş olur ve bağlantı kurulmaz. RST paketi ‘’reset’’ olarak tanımlanır ve açık bir bağlantıyı kesmek için de kullanılır.

• 90 milyar Dolar. Mis gibi yatırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • labtek38 kullanıcısına yanıt

amerika şirketlere ceza keser herhalde. öyle interneti kafana göre kapattıracaklarını düşünmüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Özelsin diye de herkesten büyük, üstün değilsin. Tabi özel yapacak. Yine Abd'nin dış ve iç politikasının etkisi sayesinde yapıyor özellerde. Meclis'te şu ülkeye şunu satamazsınız dediklerinde tamam abi deyip paşa paşa kapitalizm de olsa uyuyorsun.

• Amerikan şirketleri için patriot act

Ankara'dan ferman geldikten sonra İstanbul'da padişah olsan, kellen gider.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.