Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Okullarda Yakın Tarih niçin yok?

10
Cevap
0
Favori
223
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Okullarda Yakın Tarih niçin yok?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    2458 Mesaj
    Evet niye hep bize uzak olanı seçiyoruz,bizim ırkımız bile olmayan Moglolları egitim hayatımıza en az 3 sene görürken,bilgiye aç,bihaber milletimiz niçin yakın tarih ögrenmiyor,ögretilmek istenmiyor.Niçin Atatürk'ten sonrası yok,belki de bu yüzden diplomasi de en başarılı millet İngilizler.

Ögrenciler yakın tarihten yoksun bırakan bu egitim sisteminin değişmesi tek dilegim.Ama başımızda böyle korkak-kukla insanlar oldukça bizim milletimiz hep ağzı 5 karış yukarıda dolaşacak...

|
    |
    |
    |
    |
    |

Yakın tarih zaten üniversitelerle okutuluyor. Şimdi daha dünyayı yeni tanıyan yeni ergenlik çağına giren bir çocuğu ilgilendiren şey sağ sol çatışmaları darbeler değil, Türklüğün tarihi atalarımız ve bu cumhuriyetin nasıl kurulduğudur...

Ben olsam İnkılap tarihinin kapsamını genişletirim. Tarih kitapları çok saçma şeylerle ,hikayelerle dolu. Ama bir Sakarya Savaşı, bir Büyük Taaruz iki üç satırla geçilmiş, bir Çanakkale.

Aslında esas üstünde durulması gereken bu vatan nasıl kurtuldu. Gerçekleri anlatmazsanız ,insanlar yanlış şeylere kapılıyor...Hanileri kahraman olarak düşünüyorlar...
    |
    |

• Teğmen
    205 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: Wolqanyc

Evet niye hep bize uzak olanı seçiyoruz,bizim ırkımız bile olmayan Moglolları egitim hayatımıza en az 3 sene görürken,bilgiye aç,bihaber milletimiz niçin yakın tarih ögrenmiyor,ögretilmek istenmiyor.Niçin Atatürk'ten sonrası yok,belki de bu yüzden diplomasi de en başarılı millet İngilizler.

Ögrenciler yakın tarihten yoksun bırakan bu egitim sisteminin değişmesi tek dilegim.Ama başımızda böyle korkak-kukla insanlar oldukça bizim milletimiz hep ağzı 5 karış yukarıda dolaşacak...

Moğollar ı bir kez daha araştır istersen sonra mesajında gerekli düzenlemeyi yaparsın....
    |
    |
    Bir olayın, tarih akışına tüm yönleriyle etkisinin gözlenmesi için, 50 yıllık bir süre geçmesi gerektiği düşünülüyor da ondan.

Yakın tarih, denildiği gibi ünv. de bulunmakta.
    |
    |
    quote:

Orjinalden alıntı: Wolqanyc

Bizim tarihimiz Moğollardan da önceye gider.

Eğer o tarihi unutursak, şu an sahip olduğumuz iyi kötü her şeyi inkar etmiş oluruz.
    Geçmişteki her olay, bugün hayatımızın bir parçasını oluşturmakta. Orda yapılan ve yaşananlar sayesinde üç kıtaya hakim olmuşuz ve kaybetmişiz.

Tarih kitapları (eğitimde kullanılan) sana sadece bazı ışıkları yakmaktadır. Gerisini senin özel ilginle araştırıp okuyacağın bilgilerdir.
    |
    |

• Binbaşı
    1247 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

Yakın tarih çok yakın olduğu için kitaplarda yok... Hergün Tarih kitaplarına bir sayfa eklenemez ya

Yakın tarih zaten üniversitelerle okutuluyor. Şimdi daha dünyayı yeni tanıyan yeni ergenlik çağına giren bir çocuğu ilgilendiren şey sağ sol çatışmaları darbeler değil, Türklüğün tarihi atalarımız ve bu cumhuriyetin nasıl kurulduğudur...

Ben olsam İnkılap tarihinin kapsamını genişletirim. Tarih kitapları çok saçma şeylerle ,hikayelerle dolu. Ama bir Sakarya Savaşı, bir Büyük Taaruz iki üç satırla geçilmiş, bir Çanakkale.

Aslında esas üstünde durulması gereken bu vatan nasıl kurtuldu. Gerçekleri anlatmazsanız ,insanlar yanlış şeylere kapılıyor...Hanileri kahraman olarak düşünüyorlar...

olmama sebbei cocukların sağ sol catısmaları ve darbelerle ilgilenmemesi degildir...
    ama dedigin gibi yakın tarih yakındır ve 50 sene 60 sene sure olarak insan omrunu goz< onune alırsak cok kısadır olay hala degismekte etkiler farklı boyutlara gitmektedir...
    yani yakın tarih hala tarih olmamıstır!!!
    |
    |

DH Bisiklet Severler Grubu
    MOSSO LEGARDA 1621 MSM V

Sevdamıza kimse engel olamaz. Bazen hüzün vardır, bazen mutluluk.
    Fener sevgisinin adı konamaz. Ne kupa büyüklüğü, ne şampiyonluk.

• Binbaşı
    1095 Mesaj
    yakın tarihimiz bu vatanın peşkeş çekilme tarihidir hainler hala başımızda olduğu için okutmazlar.
    |
    |

• Yüzbaşı
    972 Mesaj
    Üniversite bitecek neredeyse tarih derslerinde lisedeki tarihte farklı hiç bir şey görmedim. bir ragrad olayını, Vagon li olaylarını kaç yıllık öğrenciyim duyalı daha 2 ay oluyor...bize tarih derslerinde ortaokul da ne öğretiliyorsa üniversite de o öğretiliyor...

kaç kişi İnönü nün icraatlarını biliyor, okullarda inönü devrinden ne kadar bahsediliyor
    |
    |
    Ne işi olur yeni boş neslin yakın tarihle
    |
    |
1
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Mobilya Takımları
üniversite
son dakika
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,606
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.