Şimdi Ara

Okulda telefona el koyabilme, vermeme yetkisi var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
30.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle şunu söylemek istiyorum okulda asla telefonla oynarken, açıkken yakalanmadım. Kapalı şekilde cebimden buldu cuma günüde çantamda kapalı şekilde buldu (müdür başyardımcısı) gelip çantamı kurdalıyor alıp gidiyor kasaya koyuyor telefonu. Gittim yanına babamı aradım verdim babama gelmiş işte vermeyeceğim 1 hafta biliyorsunuz falan saçmaladı babam kesin konuştu verdi çıkışta

Telefon kapalı halde cebimde veya çantamda duruyor gelip çantamı kurdalıyor üstümü arıyor ve alıyor bu nasıl mümkün olabilir anlam veremedim anadolu lisesinde okuyorum bu abartılık, saçma bir zorbalık

• El koyamaz
  • el koyamaz ve içini karıştıramaz. bu özel hayatın gizliliğini ihlal suçuna girer. lakin okul ve milli eğitim bakanlığının bununla ilgili bir yönetmeliği vssi olabilir. okulda veya derste kullanım yasağı tarzında onada bakmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: selvetarm

el koyamaz ve içini karıştıramaz. bu özel hayatın gizliliğini ihlal suçuna girer. lakin okul ve milli eğitim bakanlığının bununla ilgili bir yönetmeliği vssi olabilir. okulda veya derste kullanım yasağı tarzında onada bakmak lazım.

Yönetmelikle böyle bir düZenleme yapabileceklerini sanmıyorum üstadım. Kanuna aykırı bir yönetmelik olur. Derste kullanılmaması hususu ders düzenini bozmak sebebiyle belki disiplinlik bir konu olabilir ama okulda bulundurmak suç olamaz. Askeri bölgelerde bile serbest olma aşamasına gelmişken
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

quote:

el koyamaz ve içini karıştıramaz. bu özel hayatın gizliliğini ihlal suçuna girer. lakin okul ve milli eğitim bakanlığının bununla ilgili bir yönetmeliği vssi olabilir. okulda veya derste kullanım yasağı tarzında onada bakmak lazım.

Yönetmelikle böyle bir düZenleme yapabileceklerini sanmıyorum üstadım. Kanuna aykırı bir yönetmelik olur. Derste kullanılmaması hususu ders düzenini bozmak sebebiyle belki disiplinlik bir konu olabilir ama okulda bulundurmak suç olamaz. Askeri bölgelerde bile serbest olma aşamasına gelmişken

şöyle birşey sorabilir miyim

ben okulda telefon bulunduruyorum ama kapalı derste yakalanmadım telefonumu alıyor götürüyor kasaya 1 ay vermeyeceğini söylüyor ne yapmalıyım bunu yapmamasını istiyorum çünkü telefon kapalı, cebimde duruyor ama birisi söylüyor diye sınıfıma gelip heryerimi arıyor telefonumu cebimden almaması için ne yapmam gerek onlara karşı bunu yapamayacaklarını nasıl söyleyebilirim? kurallarımız var diyor bulursam alırım diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakankk -- 28 Mart 2017; 16:13:34 >

• şimdi baktığımda açık olarak yakalanırsa disiplin cezası verilebilir gibi bir genelde gönderilmiş meb tarafından okullara

http://www.milliyet.com.tr/meb-cep-telefonu-yasak-dedi-teknoloji-2336884/

cep telefonu kapalı olursa sıkıntı çıkmaz gibi duruyor. şahsi kanaatim aileden izin verildiğini ve durumun aile içi sebeplerle zorunlu olduğunu belirten bir yazı verilirse sıkıntı olmaz. bunun dışında telefona el koyma gibi bir durum olamaz.bununla beraber öğrenci olduğunuzu düşünerek idare ile böyle bir kavgaya aileniz olmadan girmenin size sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: atakankk

quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

quote:

şöyle birşey sorabilir miyim

ben okulda telefon bulunduruyorum ama kapalı derste yakalanmadım telefonumu alıyor götürüyor kasaya 1 ay vermeyeceğini söylüyor ne yapmalıyım bunu yapmamasını istiyorum çünkü telefon kapalı, cebimde duruyor ama birisi söylüyor diye sınıfıma gelip heryerimi arıyor telefonumu cebimden almaması için ne yapmam gerek onlara karşı bunu yapamayacaklarını nasıl söyleyebilirim? kurallarımız var diyor bulursam alırım diyor

öğretmeninizdir en nihayetinde, gidin önce güzellikle yaptığının yanlış olduğunu ve telefona 1 aylığına el koyamayacağını dile getirin. laf dinlemeyen müdür yardımcısı modelindeyse gidin karakola şikayetçi olun (şaka yapmıyorum). zorla sizin eşyanıza el koyamaz, en azından suç üstü durumu olsa o an belki el koyabilir ancak alıp 1 ay kasada saklamak gibi bir şey söz konusu olamaz

• Genelde bu konuda öğrenciler yalan söyler​. Telefon hep açık olur ama şikayete gelince bende kapalı duruyor derler. Yönetmeliğe göre telefonu yakalamak disiplin cezası gerektiriyor fakat öğretmen ve yöneticiler çok ceza vermiyor buna çünkü herkese disiplin cezası verirsen, yetistiremezsin yüzlerce böyle öğrenci var ikinci üçüncü defa ceza vermek okuldan uzaklaştırma okul değiştirme cezası alınıyor. Fakat Ufak suçtan disiplin cezası vermemek için öğretmenler el koyuyor ha yasal olarak kapalı şekilde öğretmen el koyamaz ama disiplin cezası verebilir
  • Çantanı arayamaz
  • Çok elzem değilse götürmeyiver bence kardeşim derslerinden daha mi önemli ?
  • Derste telefonla oynarken yakalandım ders boştu zaten disipline de verebilir beni haksızım ama telefonumu alıp mesajlarımı okudu müdüre götürdü müdüre mesajlarımı okudu ve aileme haber verildi okul saatinde mesaj atmadım ve paylaşım yapmadım müdürden ve öğretmenden milli eğitim bakanlığına gidip şikayetçi olsam sonuç ne olur
  • El koyamaz eğer açık yakalarsa alır ailene verir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aatahan

Derste telefonla oynarken yakalandım ders boştu zaten disipline de verebilir beni haksızım ama telefonumu alıp mesajlarımı okudu müdüre götürdü müdüre mesajlarımı okudu ve aileme haber verildi okul saatinde mesaj atmadım ve paylaşım yapmadım müdürden ve öğretmenden milli eğitim bakanlığına gidip şikayetçi olsam sonuç ne olur
    Telefonla oynadığın için suçlusun. Çünkü ders.
  • 2011 de lisedeydim arkadasim tenefuste bahcede benim telefonumla oynarken mudur yardimcisi yakaladi kasaya koydu babamla konustum iste dedim mudurden hak etmissin dedi konusmadi 3 ay kasada kaldi cok zoruma gitmisti iphone 4S yeni cikmisti alali daha 1 hafta olmamisti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aatahan

Derste telefonla oynarken yakalandım ders boştu zaten disipline de verebilir beni haksızım ama telefonumu alıp mesajlarımı okudu müdüre götürdü müdüre mesajlarımı okudu ve aileme haber verildi okul saatinde mesaj atmadım ve paylaşım yapmadım müdürden ve öğretmenden milli eğitim bakanlığına gidip şikayetçi olsam sonuç ne olur
    Mesajlarını mı okudu?
    Savcılığa gidecek şikayet edeceksin. Sonuçta ''berlin de hakimler var''. Kesin cezasını keserler. Gün yüzü göstermezler o caniye..
  • quote:

Orijinalden alıntı: KievKarambolü

Telefonla oynadığın için suçlusun. Çünkü ders.

Alıntıları Göster
    Telefonla oynama suçu; TCK torba yasadan mı çıktı gece gece..
  • quote:

Orijinalden alıntı: titan321

Telefonla oynama suçu; TCK torba yasadan mı çıktı gece gece..

Alıntıları Göster
    Kardeş derste telefonla oynanmaz anla şunu
  • quote:

Orijinalden alıntı: KievKarambolü

Kardeş derste telefonla oynanmaz anla şunu

Alıntıları Göster
    Hukuk başlığı burası,
    örf adet başlığı değil.

Suç hukuki bir terimdir. ''Kanunsuz suç ve ceza olmaz'' Anayasa md.' si!

Bilgin varsa konuşursun. Yoksa susarsın. Anlaman gereken budur. Hoş bu ülkede kanunlar keyfi- kişiye göre uygulanıyor olsa da gerçek olan budur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: titan321

Hukuk başlığı burası,
    örf adet başlığı değil.

Suç hukuki bir terimdir. ''Kanunsuz suç ve ceza olmaz'' Anayasa md.' si!

Bilgin varsa konuşursun. Yoksa susarsın. Anlaman gereken budur. Hoş bu ülkede kanunlar keyfi- kişiye göre uygulanıyor olsa da gerçek olan budur...

Alıntıları Göster
    Telefonla oynamak disiplin cezası değil mi?
  • Bıçak, uyuşturucu getirenler olabiliyor. Öğretmenler arama yapmazsa nasıl çıkacak bunlara ortaya?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.