DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
Okul Puanı Kırılması Hakkında
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
11
Cevap
0
Favori
12.893
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> YGS/LYS >> Okul Puanı Kırılması Hakkında
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      432 Mesaj
      29 Ocak 2011 00:14:49 Konu Sahibi
      dostlar 1 arkadaşım 2009 yılında öss'ye girdi ve o sene üniversiteyi kazandı ama dün itibariyle okulu bırakıp tekrar çalışıp 2012 sınavlarına hazılancakmış.. (bu arada öss sınavına 2009'dan bu yana hiç girmedi bi daha)

sorum şu; herhangi 1 okul puanı kırılması yaşanır mı? + sayısal mezunu bu çocuk ea, yada sözel bölümleri meslekleri seçebilir mi? seçer ise puanı kırılır mı?

teşekkürler..

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

• Teğmen
      229 Mesaj
      29 Ocak 2011 11:11:06
      hyr

|
      |
    • Yüzbaşı
      432 Mesaj
      29 Ocak 2011 12:51:18 Konu Sahibi
      hangi soruma hayır dediniz efendim anlayamadım

|
      |

• Binbaşı
      1301 Mesaj
      29 Ocak 2011 15:02:20
      hiç bi şekilde puanı düşmez

|
      |

Hayatının Bir Zamanında Bir Kız Tarafından " Arkadaş Olarak Görülmüş " İnsanlar Topluluğu
    • Yüzbaşı
      432 Mesaj
      30 Ocak 2011 00:13:07 Konu Sahibi
      teşekkürler..

bizim sınava girdiğimiz zamanlarda sayısal, ea, sözel filan vardı bunlar kalktı filan diyolar mesela sayısal öğrencisi istediği gibi ea'dan hukuk seçebilir deniliyor puanı kırılmadan doğru mudur bu?

|
      |

• Yüzbaşı
      530 Mesaj
      30 Ocak 2011 17:17:36
      puanı kırılır tabi ki. ama daha önce yerleştiği için değil alan dışı tercih yapacağı için. yani sayısal mezunuysa ve yine sayısaldan tercih yaparsa puanı kırılmaz. yerleştikten sonraki ilk yıl tekrar girerse üniversite sınavına, o zaman kırılıyor puanı sadece. ayrıca ea veya sözelden tercih yapacaksa da okul puanının 5'te 1'i kırılır. yani 75 gelecekse 60 gelir.

|
      |

• Yarbay
      11812 Mesaj
      30 Ocak 2011 18:07:16
      Okul puanına dair 2 tür puan kırılması var:

• Bir yıl bir yere yerleşmişsen, bunu takip eden yıl girdiğin sınavda okul puanının %50'si kırılır.
    • Alan dışı tercihlerin için kırılmış puanın geçerlidir. AOBP'nin 0,15 yerine 0,12 katsayılısı geçerli olur.

2009 yılında bir yere yerleşmiş, 2012'de girecek. Bu açıdan okul puanı kırılması söz konusu olmaz.

Ancak sayısal çıkışlı olduğu için TM ve sözel tercihlerinde kırılmış okul puanı geçerli olur. Çünkü alan dışı tercih oluyor. Ancak bu kırılma az bir şey, daha fazla netler çıkartılarak telafi edilebilir. Önceki ÖSS sisteminde çok kırılıyordu, şimdi çok daha az kırılacak.

Düzenleme: Tabii bu alan dışı tercihte kırılma olayı "ortak alan" denilen bölümler için geçerli değil. Sayısal mezunu bir aday iktisat, işletme, ekonomi vb. İİBF bölümlerini puanı kırılmadan seçebilir, ortak alan olduğu için. Ama hukuk fakültesi tercihlerinde kırılmış puanı geçerli olur; çünkü ortak alan değil ve alan dışı.

• _____________________________

[ Steam - Origin: teoska - Social Club - Ubisoft Club: teoska91 ]
      [ MONSTER TULPAR T5 V8.1.1 15.6" ]
    • Yüzbaşı
      432 Mesaj
      30 Ocak 2011 23:50:48 Konu Sahibi
      @gkhngkhn, Alacakaranlık

çok saolun dostlar allah razı olsun sizden

|
      |

• Onbaşı
      28 Mesaj
      08 Aralık 2012 21:54:30
      quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Okul puanına dair 2 tür puan kırılması var:

• Bir yıl bir yere yerleşmişsen, bunu takip eden yıl girdiğin sınavda okul puanının %50'si kırılır.
    • Alan dışı tercihlerin için kırılmış puanın geçerlidir. AOBP'nin 0,15 yerine 0,12 katsayılısı geçerli olur.

2009 yılında bir yere yerleşmiş, 2012'de girecek. Bu açıdan okul puanı kırılması söz konusu olmaz.

Ancak sayısal çıkışlı olduğu için TM ve sözel tercihlerinde kırılmış okul puanı geçerli olur. Çünkü alan dışı tercih oluyor. Ancak bu kırılma az bir şey, daha fazla netler çıkartılarak telafi edilebilir. Önceki ÖSS sisteminde çok kırılıyordu, şimdi çok daha az kırılacak.

Düzenleme: Tabii bu alan dışı tercihte kırılma olayı "ortak alan" denilen bölümler için geçerli değil. Sayısal mezunu bir aday iktisat, işletme, ekonomi vb. İİBF bölümlerini puanı kırılmadan seçebilir, ortak alan olduğu için. Ama hukuk fakültesi tercihlerinde kırılmış puanı geçerli olur; çünkü ortak alan değil ve alan dışı.

• < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |
    • Binbaşı
      1206 Mesaj
      09 Aralık 2012 12:23:23
      quote:

Orijinalden alıntı: Say Goodbye

dostlar 1 arkadaşım 2009 yılında öss'ye girdi ve o sene üniversiteyi kazandı ama dün itibariyle okulu bırakıp tekrar çalışıp 2012 sınavlarına hazılancakmış.. (bu arada öss sınavına 2009'dan bu yana hiç girmedi bi daha)

sorum şu; herhangi 1 okul puanı kırılması yaşanır mı? + sayısal mezunu bu çocuk ea, yada sözel bölümleri meslekleri seçebilir mi? seçer ise puanı kırılır mı?

teşekkürler..

kırılmaz diye biliyorm. o alan olayında kafası rahat olsun hiçbir şey kırılmaz

|
      |

LYS ile ilgili her türü sorunuzda PM atabilrsiniz
    • Teğmen
      174 Mesaj
      15 Ağustos 2013 13:11:58
      hocam ben sosyal bilimler diye dandik bir liseye gidiyordum.açık öğretime geçtim tm yaparak bilgisayar mühendisliğine gidebilirmiyim ? puan kırılır mı ?

• Binbaşı
      1967 Mesaj
      15 Ağustos 2013 14:59:29
      quote:

Orijinalden alıntı: 33kral33.

hocam ben sosyal bilimler diye dandik bir liseye gidiyordum.açık öğretime geçtim tm yaparak bilgisayar mühendisliğine gidebilirmiyim ? puan kırılır mı ?

kırılmaz

|
      |

"Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır." Mustafa Kemal Atatürk
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.