DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
Okul puan ortalaması Ygs'ye etki ediyor mu?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
6
Cevap
0
Favori
14.201
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> YGS/LYS >> Okul puan ortalaması Ygs'ye etki ediyor mu?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      170 Mesaj
      09 Kasım 2010 13:43:07 Konu Sahibi
      öss puanımıza okul ortalamasının etkisi var mı?_

|
      |

1

Cennette huriler varmış, kara gözlü
      İçkinin de ordaymış en güzeli
      Desene biz çoktan cennetlik olmuşuz
      Bak bir yanda şarap, bir yanda sevgili..

2

Beni özene yaratan kim? Sen
      Ne yapacağımı da yazmışsın önceden
      Demek günah işleten de sensin bana
      O zaman nedir o cennet cehennem
    • Yarbay
      11812 Mesaj
      09 Kasım 2010 14:11:42
      Ham puanda etki etmez; ama yerleştirme puanında etkisi var ki asıl önemli olan da yerleştirme puanı. Bu puanlardaki başarı sıralarımız yerleştirme işlemlerinde etkili oluyor.

Bir puan türünün yerleştirme ("Y-") formu şöyle hesaplanır: Ham Puan (sadece sınavdaki netlerden elde edilen) + Okul Puanı = Yerleştirme Puanı

Örneğin; bir aday YGS-1'den ham 450 puan yapsın. Okuldan da 70 okul puanı gelsin. Bu adayın Y-YGS-1 puanı (YGS-1 yerleştirme puanı) 520 eder. Aynı şey diğer YGS ve LYS puan türleri için de geçerli.

Şimdi buradaki "okul puanı" için de ayrı hesaplamalar var. Okul puanı da şöyle hesaplanır: AOBP x Katsayı = Okul Puanı

Buradaki "katsayı", şu 0,15 ve 0,12 sayıları. AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) de bize ÖSYM tarafından özel olarak hesaplanarak verilen bir puan türü. Senin sorduğun sorunun yanıtı burada ortaya çıkıyor; çünkü okulun o yılki sınavda gösterdiği ortalama performans ("Okul puan ortalaması" dediğin şey bu sanırım.) AOBP'ye etki ediyor.

Bu AOBP'nin nasıl hesaplandığı, okul ortalamasının nasıl etki ettiği ÖSYM'nin resmî Web sitesinde ayrıntılı anlatılmış; ama teknik detaylar var, bir şey anlamamız zor. Şu adreste:http://www.osym.gov.tr/...CA5B4D05882D53A8A1E323A5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :AlacaKaranlık: -- 9 Kasım 2010; 14:13:05 >
      |
      |

[ Steam - Origin: teoska - Social Club - Ubisoft Club: teoska91 ]
      [ MONSTER TULPAR T5 V8.1.1 15.6" ]
    • Teğmen
      170 Mesaj
      09 Kasım 2010 18:36:16 Konu Sahibi
      evet baktım oraya hesaplamak sıkıntı :D sanal dersane'nin puanmatik'inde okul puanının önemli oranda etkisi var.. yorumun için sağol alacakaranlık

|
      |

1

Cennette huriler varmış, kara gözlü
      İçkinin de ordaymış en güzeli
      Desene biz çoktan cennetlik olmuşuz
      Bak bir yanda şarap, bir yanda sevgili..

2

Beni özene yaratan kim? Sen
      Ne yapacağımı da yazmışsın önceden
      Demek günah işleten de sensin bana
      O zaman nedir o cennet cehennem
    • Er
      1 Mesaj
      29 Ağustos 2011 12:41:05
      ya ben mesela ygs-1 den yerleşcem okuldan gelecek olan en yüksek puan kaç yani okuldan en fazla kaç gelir

|
      |

• Binbaşı
      1967 Mesaj
      29 Ağustos 2011 15:05:39
      okul birincisiysen 75 gelir sonrakilere 75 den geriye doğru düşer
      meslek lisesi yada öğretmen lisesinde alan içi tercihlerinde en fazla 105 gelir

|
      |

"Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır." Mustafa Kemal Atatürk
    • Çavuş
      79 Mesaj
      30 Ağustos 2011 20:41:11
      kaç düşer mesele 1. ile sonuncu arasında en fazla kaç puan oynar

|
      |

• Teğmen
      115 Mesaj
      31 Ağustos 2011 02:30:44
      İste o okulun ygs başarısına göre değişiyor.Ortalama bir fen lisesi- Yükseklerde bir anadolu lisesinde birinci ile sonuncu arasında 15 puan gibi bir değer oynuyor. Yani sen okul sonuncususun 525 yapıyorsun trakya tıpa gidiyorsun.Eğer okul birincisi olsaydın bu puan 540 olcaktı çapaya gidicektin. Gerçekten çok fark atıyor okul puanı .

|
      |

2012 YGS-LYS
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.