Şimdi Ara

Okul için kablosuz ağ kurulumu yardımı !

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
2.371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar görev yaptığım okulun mevcut yerel alan ağını kablosuz'a geçireceğiz. Araştırmalarımdan anladığım kadarıyla ihtiyacımız olan şeyler sırasıyla şu şekilde:

1. Harici anten takılabilen (RP-SMA) bir Wireless Modem/Router/AP
    2. N-Male <<>> RP-SMA uzatma kablosu
    3. N-Male girişli, minimum 8 dBi'lik bir harici anten (tercihen outdoor tipi)
    4. Her istemci için bir adet kablosuz alıcı (PCI olanlardan düşünüyorum)

Sorum ise şu, bizim okulumuz 2 binadan oluşuyor ve binaların geometrik merkezleri arasındaki mesafe de yaklaşık olarak 25 metre. Bu noktada harici anten seçiminde kafam karışıyor. Yapmayı planladığım şey modemi binalardan bir tanesinin diğer binaya yakın olan kısmına, üst kata ve pencere yakınına koymak ve uzatma kablosu ile bina dışına sabitleyeceğim harici antene bağlamak. Kullanacağım harici anten 2 binayı da kapsama alanına almalı. Bu sebeple sanırım panel tarzı bidirectional bir anten almak yerine omni-directional çubuk şeklinde bir anten almam gerekiyor. Ama yanlış bir karar vermek de istemiyorum.

Yukarıda anlattıklarım içinde yanlış olan ya da söyle yaparsan daha iyi ya da daha ucuza maledersin dediğiniz bir nokta varsa lüften yazın. Bunun yanında alacağımız bu ekipmanların teknik özellikleri bakımından ve temin edebileceğimiz yer konusunda da önerilerinize açığım.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vpamir -- 20 Ekim 2008; 15:09:17 >

• Yardım etmek isterim ama tam anlayamadım.
    Bir şema veya google earthda link versen sorularına daha iyi cevap bulabilirsin
  •  Okul için kablosuz ağ kurulumu yardımı !

Okul binaları yukarıda görünen şekilde. İlk mesajımda yazdıklarımı da dikkate alarak nasıl bir ekipman ile ve maliyeti en düşük olacak şekilde bu işi nasıl hallederim?

Bu arada bir alınacaklar listesi yapmaktayım. Liste şimdilik şu şekilde:

1.http://www.hepsiburada.com/zyxel-p-660hw-t1-802.11g-kablosuz-4-port-adsl2-modemrouter/productDetails.aspx?categoryid=45&productid=bd93075

2.https://www.wifianten.com/www/detay.asp?id=175

3. Harici antene karar veremiyorum

4.https://www.wifianten.com/www/detay.asp?id=83

https://www.wifianten.com/www/urunler.asp?urun_grup=1&grup_aciklama=Projelerinizi%20uygun%20wifi%20anten%20%E7%F6z%FCmleri

Bu adresteki hangi anten bu setup için uygundur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vpamir -- 21 Ekim 2008; 9:42:05 >

• Arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek kimse?
  • hocam sinyal sevyesini çosturacak amfi almanı tavsiye ederim
    güclü bir omni ile heryerde internet olur
    istersen ben yardımcı olabilirim amfi konusunda
  • yılbaşını beklerseniz çok güzel cihazlar çıkıcak. Tam bu iş için...
  • biraz daha bilgi verebilirmisiniz...

quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

yılbaşını beklerseniz çok güzel cihazlar çıkıcak. Tam bu iş için...
  • Arkadaşlar burada bir bilgisayarcı ile görüştük. Keşif için geldiler. Yaklaşık 1.5 ay sonra da 900$ fiyat çektiler. İki bina için de her kata (3 kat, toplam 6 adet) alıcı yerleştirilmesi gerektiğini, iki bina arasına da panel tarzı antenlerden koyulması gerektiğini söylediler. Halbuki ben defalarca söylemiştim her kata cihaz koyma taraftarı olmadığımı, bu işin sadece kuvvetli bir omni anten ile halledilebileceğini düşündüğümü. Siz ne diyorsunuz, benim dediğim gibi olmaz mı bu iş?

Bu konudaki yorumlarınızı paylaşmanız benim için çok önemli. Tabii yorum haricinde teknik olarak yardımcı olmanız daha da makbule geçer.

quote:

Orjinalden alıntı: ThisisaNightmare

yılbaşını beklerseniz çok güzel cihazlar çıkıcak. Tam bu iş için...

Bu konuda daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vpamir -- 18 Aralık 2008; 12:09:03 >

• işin bir kısmını kablolu olarak hallederseniz maliyetiniz düşecektir. Bina arasına 30 metre ethernet kablosu (25 metre mesafe var demiştiniz. içeride dolaşacak alanda 5 mt olsa diye düşünüyorum) Ortalama 30 YTL
    her 2 tarafada access point (linksys -cisco ürünü gayet sağlam bir üründür- 60 + 60 YTL)
    modem ile herhangi bir access point arasına ethernet kablosu (10 mt olsa 10 YTL)
    7dbi anten 2 tane (80 + 80 ytl) linksys accsess point üzerinde ki antene ilave olaraki, cihazın üst tarafına bir delik açıp anteni, diğer antenle aynı yere lehimleyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

30 + 120 + 10 + 160 = Max 400 YTL gibi bir rakam ediyor.

-------------

Tamamen wireless olacak ise,
    mikrotik os'un kurulabileceği p3 256 mb ram, 1 gb disk li 2 adet PC (100 + 100 YTL) yada hali hazırda çalışan makinalara wmvare tarzı bir virtual machine yapıp kullanılabilir (vmware ücretsiz)
    2 bina arasına mikrotik için geliştirilmiş 15 dbi anten (150 + 150 ytl)
    mikrotik os fiyatı (local de kullanacağınız için crack bulabilir, yada 50 dolardan lisansayabilirsiniz. 2 tane olacağı için 75 dolar fiyatı var diye hatırlıyorum 120 ytl)
    birazdaha network bilgisi (paha biçilemez, ama her zaman yardım edilebilir :) )

•  Okul için kablosuz ağ kurulumu yardımı !

Arkadaşlar bu şekilde bir sistem hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim? Burada M ile gösterilen daire modemimizdir. Toplamda 8 adet WDS özellikli AP kullanarak (örneğin ASUS WL-520GC) kapsama alanını genişletmeyi düşünüyorum. Modem ile 1 numaralı AP arasındaki bağlantı ethernet kablosu ile kurulacak, diğer bağlantılar WDS ile olacak. 3 ve 4 numarada bulunacak olan AP'ler WDS/Bridge modunda diğerleri ise WDS/AP modunda olacaklar. Ayrıca binalardan sol taraftakinde biri zemin altında olmak üzere toplam 4 kat, sağ tarafta bulunanda ise tamamı zemin üzerinde 3 kat bulunuyor. Soldaki binada katlara eşit dağılmış olarak 17-18 adet sınıf, sağdaki binada ise yine aynı şekilde 15-16 adet sınıf bulunmaktadır.

Güncel: Arkadaşlar aynı şekilde her kata 2 adet AP koymayı da düşünmekteyim. Sanki her katta tek AP yetmeyecekmiş gibi geliyor. Fikirlerinizi bekliyorum...

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vpamir -- 12 Ocak 2009; 11:28:59 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.