Şimdi Ara

OKUL BİRİNCİLİĞİ KONTENJANI HAKTIR, ADALETTİR.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
1
Favori
5.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
30 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Liseler arası eğitim şartlarını kıyaslamıyoruz. Ama adam 4 sene boyunca bulunduğu okulda, okulun seviyesi her ne olursa olsun, çalışmış, didinmiş, çabalamış ve o kadar kişi arasında birinci olmuş. Kendi seviyesindeki okulda birinci olmuş. Bence bu takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi gereken bir durum. Zaten böyle de yapılıyor.

Ama işine gelmeyen, kendisinden başkasının faydasını düşünmeyen ve nasıl desem bu durumu çekemeyip kabullenemeyen şahıslar direkt başlıyorlar. Okul birinciliği haksızlık, kaldırılmalı.

Neyine haksızlık ? Diyor ki bana bir fen lisesinin 2.'si ile düşük seviyedeki anadolu lisesi birincisi bir mi ?
    Yahu at gözlüklü arkadaşım, burda olay bu iki kişinin bir olup olmaması değil. Madem fen lisesi 2.'si birinci olmak istiyordu, gelseydi düşük puanlı anadolu lisesine, olsaydı birinci ?
    Burada amaç bu. Her okulun birincisini ödüllendirmek. Ama tabii bizim fen liseli egoistimiz gelir mi, bırakır mı o kaliteli eğitimi.

Fen lisesinde aldığı kaliteli eğitim ile zaten okul birincisine fark atmış bu adam. Zaten sistemin en başında adaletsizlik var. Eğitim eşitsizliği var. Benim zavallı birincim yapmış 60k, acaba okul birinciliği ile 45'lik yere girer miyim diye bakıyor. Halbuki fen lisesinde okusa, belki 20k yapacak. Adamda potansiyel var büyük ihtimal, ne olursa olsun okulunda birinci olmuş. Ama eğitimin e'si verilmemiş okulda, kendi kendine bir şeyler yapmaya çalışmış.

Ve burda geliyorsunuz, bu adaletsizlik silsilesini görmezden gelip, ulaşıp çamur atabileceğiniz tek yere dadanıyorsunuz. Hadi bakayım kampanya başlatın, lise eğitiminde eşitlik diye ? Hadi bakalım bağırın çağırın, bizde kaliteli öğretmen istiyoruz diye. Hadi benim fen liselim, liselere eğitim eşitliği diye kampanya aç, benim aldığım eğitimi herkes almalı diye.

Şunu diyenler de oldu ve olacaktır da, madem kaliteli eğitim istiyordu, gitseydi iyi bir okula, çalışdaydı sbs'ye teoga her ne haltsa.
    13-14 yaşındaki bir çocuğa böyle bir sorumluluk yüklenerek hayatı boyunca domino taşlarının altında ezilmesine sebep olunuyor. Çocuk sırf bilinçsizlik etti diye önce lise hayatı, sonra üniversite hayatı, daha sonra iş hayatı ve sonrasında tüm hayatı berbat oluyor.

Hangi gelişmiş ülkede çocuklar sınavla farklı kalitede eğitim veren okullara gönderiliyor ? Nerde eşitlik ?

Sonra zaten yarım yamalak eğitim ile birinci olmuş gencimizin sus payı olan kontenjan avantajına sizin gibi akbabalar göz dikiyor. Daha da yerin dibine girsin çünkü bu adam. Çalışmalıydı sbs'ye değil mi ?

Okul birinciliği farklı okullardaki öğrencileri bağdaştırmaz. Her ortaöğretim kurumunun birinci olmaya hak kazanmış öğrencisi bu ek kontenjan ile ödüllendirilir. Eğer kendinin daha iyi olduğuna inanıyor ve bu kontenjan avantajını kullanmak istiyorsa birisi, paşa paşa bu okula gelmek zorundadır. Son sene de değil, 11'de gelmelidir. Son sene yapılan geçişlerde birincilik hakkı yanar çünkü.

Obp'den çok daha adaletli ve yerinde bir uygulamayı bilip bilmeden yermeniz ve karalamanız, sizin gerçek niyetinizi gösteriyor.

Not: Siz diye hitap ederken forumda okul birinciliğine muhalif olan kişileri kastettim. Onlar üstlerine alınsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Böyle hak benim olsa bende dibine kadar kullanirdim ama yapmayin adaletli falan degil benim sinavimi okuyan ogretmenler proje verenler herkesi esit degerlendirmedi sizde de farkli olduğunu düşünmuyorum he ben 4 sene yattim bunun cezasini 73 ortalama ile cektim ama benim gibi yatip benden farkli olarak yalaka olanlar hocam okuldan kacti hocam onun odevine bakmadiniz diyenler 85 civari ortalama getirdi fen liseleri dışında nerdeyse her okulda vardir bu durum
    Babacım ben senin olmana veya elinden alınmasını felan savunmuyorum. Subjektif bakıyorsunuz. Adalet felan değildir yazdıklarım yanlışsa yanlış de. Nezaman tüm okullarda aynı yazılı uygulanmaya başlar hocaların notlara müdahalesi azalır obpyide okul birinciliğinide ben savunurum. Ama durum bu. Ayrıca merak etme birşey değişmez tercihlere 1 ay kala kural felan değiştirmezler. Yanlış birşeyi eleştiriyoruz sadece. Kolay gelsin başarılar
  • Okul birinciliği ile OBP apayrı davalardır.
  • Katıldım dostum güzel yazmışsın

• Saydo34 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam.
  • Forumumuz bu kadar aktifken konuyu yukarı çekelim.
  • okul birinciliği kontenjanına ben de katılıyorum haktır.Ama obp ile alakası yok bu konunun
  • Yav bu birincilikte obp de sonunda kadar hakkıdır ki bu işle uğraşanlar illaki bunu iyice düşünmüştür burada forumun iki üç boş üyesinin boş sözlerini dikkate almayın

• Büyük haksızlık bizde mesela okul birincisi 100k sonlarda olan eleman 10k onun dışında hoca yalakaligi sozlü proje müzik gibi dersler bence tamamen adaletsizlik kaldi ki okul basarisi o kadar mi degerli adam birinci oldu diye 17k lik bölüme 35k ile girdi bırakın

• Herkes esit sartlarda yarismali. Okulda iyi olan adam faydasini ygs/lys de gorur zaten. Gecmisiyle yargilaniyor insanlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Böyle hak benim olsa bende dibine kadar kullanirdim ama yapmayin adaletli falan degil benim sinavimi okuyan ogretmenler proje verenler herkesi esit degerlendirmedi sizde de farkli olduğunu düşünmuyorum he ben 4 sene yattim bunun cezasini 73 ortalama ile cektim ama benim gibi yatip benden farkli olarak yalaka olanlar hocam okuldan kacti hocam onun odevine bakmadiniz diyenler 85 civari ortalama getirdi fen liseleri dışında nerdeyse her okulda vardir bu durum

• Merkezi yazılılar olmadan ve öğretmen inisiyatifi kaldırılmadan kimse demagoji yapmasın. Bilmiyoruz sanki okul birincilerini. Aynı okuldaki 1. Ve 2. Nin ne farkı var. Notları pek farklı olmayan ama hocalara yalakalık yapanın yüksek performans alıp geçmesimi. Ayrıca okadar saçma olmuş ki fen lisesi iyi eğitimi bıraksın felan fişman. 13 yaşında cocuk sbsye calısmayı bilmiyor ama 13 yasındaki cocuk iyi eğitimi bırakıp okul birincisi olmayı biliyor çok mantıklı gerçekten

• Evet katılıyorum ancak son sene okul değiştirmelerinde iptal edilmeli bence bizim okulda özel okuldan gelen birisi 1.nin yerine geçti!!!

• Syntax 1907 kullanıcısına yanıt
    Tüm yazımı silip senin yazini kopyala yapistir yapasim geldi bu konu benim için cidden önemli o kadar yalaka insan burdan kaymak yedi ki bu konuda ciddi acım var tabi böyle birincilik hakki bende olsa kullanirdim ama adalet madalet üfürmesin kimse

• quote:

Orijinalden alıntı: Ch0pin

Evet katılıyorum ancak son sene okul değiştirmelerinde iptal edilmeli bence bizim okulda özel okuldan gelen birisi 1.nin yerine geçti!!!

Geçemez hocam yasa gibi bir şey çıktı geçen senelerde. Son sene gelen öğrencinin birinci olma hakkı yok. Okul idaresinin listede o birinci gözükse bile senin arkadaşını seçmesi gerekirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Syntax 1907

Merkezi yazılılar olmadan ve öğretmen inisiyatifi kaldırılmadan kimse demagoji yapmasın. Bilmiyoruz sanki okul birincilerini. Aynı okuldaki 1. Ve 2. Nin ne farkı var. Notları pek farklı olmayan ama hocalara yalakalık yapanın yüksek performans alıp geçmesimi. Ayrıca okadar saçma olmuş ki fen lisesi iyi eğitimi bıraksın felan fişman. 13 yaşında cocuk sbsye calısmayı bilmiyor ama 13 yasındaki cocuk iyi eğitimi bırakıp okul birincisi olmayı biliyor çok mantıklı gerçekten

Çocuk zaten kafaya koymuştu bunu, kötü okula gideyim orda birinci olurum falan, öyle mi ?

Sistemin kusurlarını neden örtbas etmeye çalışırsınız anlamıyorum. Hatalı işte. Vursanıza yüzlerine. Sizi çekindiren bir husus mu var yoksa işinize mi geliyor böylesi ?

Fen lisesi kısmının neresi saçma ? Siz bırakıp gelir misiniz 250 puanlık bir anadolu lisesine son iki sene, sırf birinci olmak için. Sistemin iki seçeneği var hiç saptırmayın.

1. Kaliteli eğitim + düşük obp
    2. Kalitesiz eğitim + yüksek obp + hatta okul birinciliği

Ben 2. seçeneğe mecbur kaldım zamanında. Şimdi adam çıkmış gelmiş, benim elimdekini de almaya çalışıyor. Bak sen ya.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lord.Hazretleri

quote:

Merkezi yazılılar olmadan ve öğretmen inisiyatifi kaldırılmadan kimse demagoji yapmasın. Bilmiyoruz sanki okul birincilerini. Aynı okuldaki 1. Ve 2. Nin ne farkı var. Notları pek farklı olmayan ama hocalara yalakalık yapanın yüksek performans alıp geçmesimi. Ayrıca okadar saçma olmuş ki fen lisesi iyi eğitimi bıraksın felan fişman. 13 yaşında cocuk sbsye calısmayı bilmiyor ama 13 yasındaki cocuk iyi eğitimi bırakıp okul birincisi olmayı biliyor çok mantıklı gerçekten

Çocuk zaten kafaya koymuştu bunu, kötü okula gideyim orda birinci olurum falan, öyle mi ?

Sistemin kusurlarını neden örtbas etmeye çalışırsınız anlamıyorum. Hatalı işte. Vursanıza yüzlerine. Sizi çekindiren bir husus mu var yoksa işinize mi geliyor böylesi ?

Fen lisesi kısmının neresi saçma ? Siz bırakıp gelir misiniz 250 puanlık bir anadolu lisesine son iki sene, sırf birinci olmak için. Sistemin iki seçeneği var hiç saptırmayın.

Ben 2. seçeneğe mecbur kaldım zamanında. Şimdi adam çıkmış gelmiş, benim elimdekini de almaya çalışıyor. Bak sen ya.

Babacım ben senin olmana veya elinden alınmasını felan savunmuyorum. Subjektif bakıyorsunuz. Adalet felan değildir yazdıklarım yanlışsa yanlış de. Nezaman tüm okullarda aynı yazılı uygulanmaya başlar hocaların notlara müdahalesi azalır obpyide okul birinciliğinide ben savunurum. Ama durum bu. Ayrıca merak etme birşey değişmez tercihlere 1 ay kala kural felan değiştirmezler. Yanlış birşeyi eleştiriyoruz sadece. Kolay gelsin başarılar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Lord.Hazretleri

quote:

Hocam kalkacağından korktuğumdan değil. Obp'nin adaletsiz olduğunun farkındayım. Özellikle temel lise olayları ile millet yata yata 95+ ortalama yapıyor.

Son günlerde birinciler üzerine forumda birkaç yerde saçma sapan şeyler okudum, sinirlendim. Durumu açıklığa kavuşturmak istedim.

Zaten dikkat ederseniz yazımın temelinde eğitim eşitsizliği var. Merkezi eğitim ve sınav sistemi getirsinler, okul birinciliğiymiş, obp imiş umrumda olmaz. Adaletsizlik çukurunda kendimizce bir kozumuz var. Bunu da bir iki kendini bilmez, yok kaldırılsın yok adaletsizlik diye diye zedelemeye çalışıyor. Son birkaç günde çok denk geldi bana, biraz dolmuştum, kimseyle kişisel sorunum yok yoksa.

Neyse anladınız siz, teşekkür ederim.

• Tabiki adalet ve haktır.Koskoca okulun 1.Si olmak ödüllendirilmedi.Benim bir sorum olacaktı bu okul 1.lerinin obp 60 verip mi ayrı kontenjan yoksa direk yılsonu notu üzerinden mi ek kontenjan (Edit:okul 1.si değilim...)
  • SağKalanÇocuk S kullanıcısına yanıt
    Direk ek kontenjan

• SağKalanÇocuk S kullanıcısına yanıt
    Yok hocam tam 60 puan olayı eskidendi, şimdi herkesinki gibi hesaplanıyor. Yani normal obp + ek kontenjan.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.