Şimdi Ara

Okuduğunuz, tavsiye Edeceğiniz, Okunacak, Okunması Gereken FELSEFE KİTAPLARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
11
Favori
1.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. felsefe kütüphanemizi kuralım.

Felsefe kitap bilgim çok çok iyi değil bu konuda acemiyim. Tecrübeli arkadaşlar biz acemilere kitap konusunda yardım ederse mutlu olurum.
    İyi forumlar arkadaşlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Totem ve tabu
    Aşkın metafiziği

takip.

ibni arabinin arabiyyi filozofyasını öneren dijital ofisliler basar şimdi bu konuyu yalnız!
  • prof. macit gökberk/felsefe tarihi
    descartes/felsefenin ilkeleri
    descartes/metod üzerine konuşma
    montaigne/denemeler
    platon/sokrates'in savunması
    prof. mehmet s. aydın/din felsefesi
    ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi

Totem ve tabu
    Aşkın metafiziği

takip.

ibni arabinin arabiyyi filozofyasını öneren dijital ofisliler basar şimdi bu konuyu yalnız!

Freud ve Shoucpenhauer okumaya devam et bakalım.

Bakalım daha nasıl sapıtıcan.Dünyaya Freudyen bakmak nasıl oluyor bi anlatsana bana.
    Yemin ediyorum sadece bunları okuyan kendi kendinin beynini yıkar.

Bide İbn-i Arabi demişsin.Sakın okuma onu.Onu anlamak için irfan gerekir.

Arif adamda başkasının inancına,fikrine hakaret edip küçük görmenin dünyadaki en büyük zulüm olduğunu bilir.

Tüm ilimlere aslında kendi olduğu için değer verdiğini,peşinde koştuğu hakikatin aslında kendi olduğunuda bilir.

Ki Shcoupenhauer doğu tasavvuf felsefesinin sadece mukaddimesini çözüp o kitapları yazdı.
    Yani sadece giriş kısmı üzerinde kafa yoruyor ama ilerisi öyle bir ummanki onun aklı o ummanı anlamaya yetmez.

Kafan karıştı dimi?Karışır.Zorlama.

Ne demiş Beyazid-i Bistami;
    Aramakla bulunmaz,ama bulanlar arayanlardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi güzelfatsam -- 19 Mayıs 2015; 8:33:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: güzelfatsam

quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi

Totem ve tabu
    Aşkın metafiziği

takip.

Freud ve Shoucpenhauer okumaya devam et bakalım.

Bakalım daha nasıl sapıtıcan.Dünyaya Freudyen bakmak nasıl oluyor bi anlatsana bana.

Bide İbn-i Arabi demişsin.Sakın okuma onu.Onu anlamak için irfan gerekir.

Arif adamda başkasının inancına,fikrine hakaret edip küçük görmenin dünyadaki en büyük zulüm olduğunu bilir.

Tüm ilimlere aslında kendi olduğu için değer verdiğini,peşinde koştuğu hakikatin aslında kendi olduğunuda bilir.

Ki Shcoupenhauer doğu tasavvuf felsefesinin sadece mukaddimesini çözüp o kitapları yazdı.
    Yani sadece giriş kısmı üzerinde kafa yoruyor ama ilerisi öyle bir ummanki onun aklı o ummanı anlamaya yetmez.

Kafan karıştı dimi?Karışır.Zorlama.

Ne demiş Beyazid-i Bistami;
    Aramakla bulunmaz,ama bulanlar arayanlardır.

quote:

9-19 yaşındaki akraba kızlarıyla evlenen arablarla aynı kafayı yaşatıyor, denemelisin bence. Şu an dünyada öğretilen modern psikoolojinin Freud eserleri üzerine kurulduğunu bilseydin böyle konuşmazdın.

Şimdi senin ibni arabine gelelim

diyor ki

“allah mahlukatı yaratmadan önce bir ince bulut idi. bulutun altında da hava, üstünde de hava vardı.”(el-futuhatu’l-mekkiye, i/148).

Direkt olarak kuranla çelişiyor

allah’a benzer hiçbir şey yoktur. (42-şura 11)

hiç bir şey o’nun dengi ve benzeri değildir. (112-ihlas 4)

Daha kuranı yorumlamaktan aciz bu insanı alim diye parlatıp satıyorsunuz, cahiller yiyebilir afilli arab sözlerini, bize yediremezsin. Emin ol ibni arabiyi de kuranı da senden daha çok okumuşumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zimbabve milyarderi -- 19 Mayıs 2015; 10:45:58 >

• zimbabve milyarderi kullanıcısına yanıt
    Bende sizin bu herşeyi bilmiş tavrınızı anlayamıyorum.

Freuda yöneltilen eleştirileri,modern psikiyatrı ve psikolojinin açmazını,antipsikiyatri kavramını ne kadar biliyosunda ahkam kesiyosun.

Bide Freuda sahip çıkıp Arablara laf atıyorsun.Hemde cinsellik yönünden
    Bütün Arapları küçük görmek ırkçılıktır.

İbn-i Arabiyi anlayabileceğini mi sanıyosun.
    Bu işler Ekşi sözlükten bişeyler alıp çarpıtmaya benzemez.
    Fütuhat-ı Mekkiyeye yazılan şerhlere bir göz gezdir istiyosan.

Daha açık olan Mevlana,Yunus,Hacıbektaş oku diycem gene bunlarda Kurana aykırı dersin....

Ama o kitapları kalbinle okuman gerektiğinin ve o eserlerin sadece bir aynadan ibaret olduğunu anlatamaz hiç kimse.

Ama boşa konuşuyorum zaten inanmak istediğin şeye yani Freuda,Schopenhauera inanmaya devam et.
    Ondan sonrada kendini sadece kötücül düşüncelerin muhasarasında hisset....

Zaten tasavvuf felsefesini anlamak akıl işi değil irfan işidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi güzelfatsam -- 19 Mayıs 2015; 13:18:08 >

• hemen felsefeye başlama önce felsefe tarihini,felsefeyi anlatan kitapları oku filozofların hayat hikayelerini oku bunları yaptıktan sonra ne okumak istediğini anlarsın zaten.
  • Freudu eleştirmek cahilliktir. Herkeste bir algı var freud denilince herkes sapık diyor. Gülüyorum.

• zayef- kullanıcısına yanıt
    Nasıl cahilliktir ya....
    O zaman bilim nasıl ilerliycek.Adamın kuramları sonsuz doğrumu?

Hem bunu doğru kabul ediceksin hemde her metafizik düşünceye dogma diyeceksin.

Jungu okumayacaksın Freud doğru diyeceksin,antipsikiyatrı okumayacaksın psikiyatrı ve psikoloji doğru diyceksin.

Ki Freudu okuyan özenti ünüversiteliler onu okuyup hayatı çözdüğünü iddia ediyor.
    İnsanın bilinçaltı denilen şeyi küçük görmektir bu.
    Bilinçaltı her müdahaleyi algılar ve buna direniş gösterir.

Freud büyük bir toplum mühendisidir sadece.Çalışmaları insanları kontrol edip sistemin kölesi olmaktan başka bişey yapmamıştır.Net.

Bunu inkar eden Tavistock vb. kuruluşların çalışmalarını ve son 100 yıldır kitleleri nasıl kontrol ettiklerini inkar ediyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi güzelfatsam -- 19 Mayıs 2015; 13:21:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: güzelfatsam

Nasıl cahilliktir ya....
    O zaman bilim nasıl ilerliycek.Adamın kuramları sonsuz doğrumu?

Hem bunu doğru kabul ediceksin hemde her metafizik düşünceye dogma diyeceksin.

Jungu okumayacaksın Freud doğru diyeceksin,antipsikiyatrı okumayacaksın psikiyatrı doğru diyceksin.

Ki Freudu okuyan özenti ünüversiteliler onu okuyup hayatı çözdüğünü iddia ediyor.
    İnsanın bilinçaltı denilen şeyi küçük görmektir bu.
    Bilinçaltı her müdahaleyi algılar ve buna direniş gösterir.

Freud büyük bir toplum mühendisidir.Çalışmaları insanları kontrol edip sistemin kölesi olmaktan başka bişey yapmamıştır.

+1...

• Denemeler.Arkadaşlar bu kitabı 1 kez okudum 1 kez daha okuyacağım.Okumadan ölünmemesi gereken bi kitap.
  • Korku ve Titreme. Soren Kierkegaard'ın. Enfes bir kitap.
    Russell'ın Aylaklığa Övgü de güzel.

• Eleştirmek için kuramlarını çürütmek lazım. Ben bilmiyorum çürütenleri. Biliyorsan sen beni aydnlat lütfen.
  • Kütüphaneyi kurmaya devam.

tavsiyeler bekleniyor...
  • Felsefi yönden katkı sağlayacak bir kitap

Maldoror un Şarkıları

Not:Şiddetle tavsiye ediyorum ama demedi demeyin belli bir noktadan sonra kafayı yiyebilirsiniz

• Yeni başlayacaksanız,yani bilginiz yoksa felsefenin kısa tarihini önerebilirim.
  • Tao Te Ching - Lao Tzu

Biraz da uzakdoğudan okuyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lews Therin Telamon -- 1 Ocak 2016; 19:31:31 >
  • Merhaba arkadaşlar

• Çöl gezegeni Dune- Frank Herbert

quote:

Dune, Frank Herbert'in (1920-1986) Hugo ve Nebula ödüllerini almasını sağlayan ve tüm dünyada on beş milyondan fazla kopyası satılan 6 kitaptan oluşan bilimkurgu roman serisi;

Arthur C. Clarke'ın ifadesiyle, "Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır."

Seri, bütünü düşünüldüğünde insan doğası; din, siyaset ve ekonomi kurumları, liderlik olgusu; erkek, kadın, cinsellik kavramlarına dair muhteşem denebilecek sosyolojik, psikolojik ve felsefi tahliller ve gözlemler içerir.
  • Metafizik - İbrahim Hakkı İzmirli
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.