Şimdi Ara

Okuduğunuz kitaplardan altı çizilesi cümleler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
220
Cevap
3
Favori
10.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben böyle okurum kitapları, sevdiğim cümlelerin altını çizerek yada bir yere not alarak. Bu başlıkta bunları paylaşalım istedim.

Kumral Ada Mavi Tuna - Buket Uzuner

"Kendi durumunu kavrama noktasına erişmek, özgür bir varlık olmaktır."

"Onu ilk gördüğümde yaşantımda çok önemli bir yer tutacağını sezmiştim."

"O gülünce içim şenlenir, nerede ara vermişsem oradan yapışırım yaşama."

"Bekleyişinde öyle bir kafa tutma, öyle tılsımlı bir albeni vardı ki, değil kaçıp saklanmak, aksine yanından hiç ayrılmamak tutkusunu damarlarıma yayıyordu. Bedeninin kasları koşmaya hazır taylar gibi gergin, ağzının bükülüşü hüzünlü bir gülümsemeden yeni dönmüş yumuşaklıkta, kaşları kahverengi soru işaretleriydi."

"Bakıp bakıp doyamayacağım bir güzellik, bir zarar gelmemesi için dokunmaya kıyamayacağım bir şaheserdi gülüşü..."

"Bildiklerimiz yanlızca yaşanmış olanlardır."

"Yaşamınız yaşadığınız yer(ler)in ve yaşadıklarınızın bir resmidir"

gibi...

format; cümle,kitap adı ve yazarı şeklinde olursa iyi olur

katılım olursa devam ederiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4E3535519 -- 18 Haziran 2008; 22:33:25 >

• Ferrarisini Satan Bilge - Robin Sharma

" Bir sözü doğru ya da yanlış gösteren şey kişinin söyleyiş biçimidir "

bu sözü uyguladığımdan bu yana ilişkilerimde düzelmeler gözlemledim.
  • *Gerçekle Yüzleşmek* kitabından...

Duyuları hükmü altında yaşayan şaşkınlaşır.
    Duyguları hükmü altında yaşayan dalgınlaşır.
    Bedenin hükmü altında yaşayan hayvanlaşır.
    Farkındalık içinde yaşayan aydınlanır.
    Aklıyla hayatına yön veren özgürleşir.
  • *Gerçekle Yüzleşmek* kitabından...
    Sevgi hiç bir şeyi ayırmaz, bilgelik hiç bir şeyle özleşmez!
  • "Sahip olduğum büyük hazineleri küçümsememi sağlayacak hayallere ihtiyacım yok." Unutulmuş Diyarlar-Gümüş Damarları/R. A. Salvatore
  • * "Önemli olan yaşamın kendisi değil, yolculuktur."

* "İnsanlar bizi övdüklerinde nasıl davranmamız gerektiğine daha çok dikkat etmeliyiz."

* "Bir yıl sonra binlerce sayfa yazdıktan sonra pes ettim - Yazdıklarım o kadar dahiceydi ki ben bile okuyunca anlayamıyordum." :)

Paulo Coelho - Zahir
  • "Will the water extinguish what the flames have written, this is same for all loves"

Alevlerin yazdığını su söndürür, bu bütün aşklar için böyledir.

Paulo Coelho
  • Gözbebeği: İnsanlarda yuvarlak, hayvanların çoğunda ise dikine elips biçiminde olan gözbebeğinin çapı, irise gelen ışığın miktarına göre değişir. Karanlık ve uzaklık büyütür gözbebeğini; aydınlık ve yakınlık küçültür. Yani bu kararsız çember, ışık varsa küçülür, ışık yoksa büyür. Yakına bakarken de küçüldüğüne göre, yakn olan aydınlıktır, aydınlıktadır. Uzağın payına karanlık düşer. Zaten karanlığı kimse yakından görmek istemez.

Aşık olunca da büyür gözbebeği; demek ki aşık olunan hep uzaktadır. Aradaki mesafenin verdiği acıyı azaltmak için, maşuka 'gözbebeğim! ' diye hitap edilir.

Elif Şafak
  • quote:

Orjinalden alıntı: coyjonquil

Gözbebeği: İnsanlarda yuvarlak, hayvanların çoğunda ise dikine elips biçiminde olan gözbebeğinin çapı, irise gelen ışığın miktarına göre değişir. Karanlık ve uzaklık büyütür gözbebeğini; aydınlık ve yakınlık küçültür. Yani bu kararsız çember, ışık varsa küçülür, ışık yoksa büyür. Yakına bakarken de küçüldüğüne göre, yakn olan aydınlıktır, aydınlıktadır. Uzağın payına karanlık düşer. Zaten karanlığı kimse yakından görmek istemez.

Aşık olunca da büyür gözbebeği; demek ki aşık olunan hep uzaktadır. Aradaki mesafenin verdiği acıyı azaltmak için, maşuka 'gözbebeğim! ' diye hitap edilir.

Elif Şafak

harika.
    mükemmel ötesi

• :)

Sen istediğin kadar tuşlara bas dur ! Zaman hiç bir şey olmadan geçiyor...

Murathan Mungan - Üç Aynalı Kırk Oda (Aynalı Pastane)
  • Zamanı gelmedikçe konuşma, hem değerini yitirirsin, hem sözün anlamsızlaşır.
    İki şey akıl kıtlığına işaret eder: Konuşacak yerde susmak, susacak yerde konuşmak.
    Koyun çobana değil, çoban koyuna hizmet eder.
    Kükremiş fille dövüşen yiğit delidir, gerçek yiğitlik öfke anında kendine hakim olmaktır.

Şirazlı Sadi - Gülistan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smokinli Şövalye -- 18 Haziran 2008; 17:48:58 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: coyjonquil

Gözbebeği: İnsanlarda yuvarlak, hayvanların çoğunda ise dikine elips biçiminde olan gözbebeğinin çapı, irise gelen ışığın miktarına göre değişir. Karanlık ve uzaklık büyütür gözbebeğini; aydınlık ve yakınlık küçültür. Yani bu kararsız çember, ışık varsa küçülür, ışık yoksa büyür. Yakına bakarken de küçüldüğüne göre, yakn olan aydınlıktır, aydınlıktadır. Uzağın payına karanlık düşer. Zaten karanlığı kimse yakından görmek istemez.

Elif Şafak

güzelmiş ya

• Gerçekle Yüzleşmek kitabından alıntılardır. Kitabı okumayanlara okumalarını tavsiye ederim.

Sözler elmas olsa bile, alıcısı yoksa gürültüden ibarettir.

Bir insanın önyargı duvarını yıkması, sonsuz bilginin ona açık hale gelmesidir.

Gönlüne kin koyan karşısında bir düşman bulur. Aşk koyan bir sevgili.

Biri iki görene şaşı derler; ikiyi bir görene alim.

Doğuştan köre renk tarifi yapılamayacağı gibi, cahile de hakikat ilmi anlatılamaz.

Kur´an; “Her nefs ölümü tadacaktır,” der. Tatma fiili bir tadanı gerektirir, tatmak varsa ölüm yok demektir.

Bilinçte seyredilen birbirini izleyen olaylar akışı, kimimizin dünyası olmuş, kimimizin rüyası.

Beden ve zihin bir alettir. Aleti kullanmak ile alet olmak arasında fark vardır.
  • @ikra gerçekten altı çizilmesi gereken cümleler bu kitabın konusunuda açmışsın merak ettim ilk fırsatta okumayı düşünüyorum.

* "Günün birinde yazdıklarımdan bir perde çekeceğim hayatıma. Herkes kağıt üzerine yazılanları benim hayatım sanacak , bende hayatımı saklamış olacağım böylelikle. Saklanmanın en iyi yolu fazla görünmektir, biliyormusun ? Herkes seni gördüğünü sanır , sen de rahat edersin. Kasada oturan kız gibi ! Herkes kasadaki kızı görür ama kimse tanımaz."

Murathan Mungan - Üç Aynalı Kırk Oda (Aynalı Pastane)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4E3535519 -- 18 Haziran 2008; 22:24:43 >
  • Ömrüm!
    Öncesinde senin aşkın yoksa neye yarar ölüm!.

Nurundandır Bütün Nurlar - İskender Pala
  • Yolda Üç Kişi - Tuna Kiremitçi

* "Karşımızda bizden daha suskun biri varsa hemen bülbül kesiliriz. Bizden daha çekingen birinin yanında üstümüze bir ataklık gelir. Bizden daha romantik biriyle konuşurken de gerçekçi yanımız fırlar sahneye."

* "Yabancısı olduğumuz sokakları keşfederken geçmişimizden uzaklaştığımızı duyumsamak hoşumuza gider. Yakamızı bırakmayan benliğimizden kurtulur kaldırımları yeni bir insan gibi adımlamaktan zevk duyarız. Oysa doğup büyüdüğümüz sokaklarda yürürken kenti görmeyiz bile. Bütün o yapılar ve parklar bizi anılarımıza götürür. O gördüğümüz iskele değil ilk sevgilimizden ayrıldığımız yerdir."

* "Kent , anılarımızı bir kamuflaj giysisi gibi kuşanıp usulca görünmez olur ve geçmiş, karşımıza çıkan her yeni sokakla biraz daha şişerek evrenin sonundaki patlamaya doğru genleşir. Leyla da elleriyle kulaklarını tıkamış patlama anını bekliyordu."

* "Kitapları vardı sonra; sayfaların altını sevgileriyle çizdikleri sayfaların kokusu burun deliklerine dolar, küçücük dünyalarına uzak orman esintileri getirirdi geceleri."

* "Kadınların ağlayışı şiddetlendikçe elimiz silecekleri çalıştıran düğmeyi arar."

• -Kim bu kadın nasıl biri ?

- Güzel ama kapılmamış kibrine güzelliğin,
    Soylu ama kapılmamış kibrine soyluluğun ,
    Sofu ama kapılmamış kibrine sofuluğun ...

Güzel , ama kapılmamış kibrine güzelliğin , demişler ona...

Güzel?? Ama başka hiçbir kadının benden daha güzel olmadığından emin olmak için hiç durmadan çevreme bakınarak!!

Soylu , ama kapılmamış kibrine soyluluğun ?? Oysa hem Batı'nın hem de Doğu'nun topraklarına göz dikmişim , sanki bir borcu varmış gibi bana Tanrı 'nın !

Sofu ve kapılmamış kibrine sofuluğun ?? En güzel giysilerimle çıkıp salınıyorum kilise yolunda ve gidip diz çöküyorum orada, bomboş ruhumla !

Ozan yalnıza senin dizelerinin aynasından güzelim ben .

Uzaktan Aşk / Amin Maalouf

• ..... Hah buradasınız yine güzel... Hoş geldiniz. Ama Allah kurtarsın ... İftira attılar herhalde? İçeride hep iftiraya uğrayanlar (!) bulunduğuna göre , dışarda ne çok iftiracı var değil mi ? Vallahi bilmiyorum , içerdeyseniz mahkumsunuz dışardaysanız müfteri !!

Aslında bir insanı bir yere kapatmak suçtur . Ama kapattığınız kişi suçlu ise bu bir cezadır. Yani aslında her ceza birazda suçtur ve her suç aynı zamanda ceza ! İçerdekilerinin bazılarının suçlu bazılarının suçsuz olduğuna şüphe yok.. Ama bu dışardakiler içinde geçerli. Yakalanmayan suçluya suçsuz denir ... Yakayı ele verenin kendini mağdur hissetmesi bundandır... Yani herkes çalıyor ben niye yakalanıyorum?... Kader kurbanıyım işte besbelli !... Gerçek bir suçsuz yoktur içeride de dışarıda da ... Rüşvet almadıysan hiç mi vermedin trafikte??..

Bana Bir Şeyhler Oluyor / Yılmaz Erdoğan

• Her kimliğe doğuştan yazılı tek uğraşıdır insanın bir yaşama sırasında...
    Tek sermayesi, sahip olduğu tek şeydir,
    Kıymetini bilmelidir, dedi (Tanrı)..

Yalnızdır insan;
    Hep kalabalıklara karışma telaşı bundandır.
    Kalabalık yalnızlıklar, yalnız kalabalıklar oluşur, şehir şehir ülke ülke.
    Kalabalık arttıkça artmaktadır yalnızlık da.
    İnsan bir ölümü istemez, bir de ondan beter bir yalnızlığı...
    Ama ikisi de muhakkak gelir başına bir yalnız yaşama sırasında.
    Ölümün değil ama yalnızlığın bir tek çaresi var, dedi.
    Tek çaresi aşktır bir yalnız yaşama sırasında nefes almanın...
    Aşk da zaten iki yalnızın ortak bir yalnızlıkta buluşmasıdır, dedi.
    Aşık olun, gösterin birbirinize yalnızlıklarınızı...
    Nasılsa ayrılık insanın tek kişilik yalnızlığını özlemesi.
    Sade ölüm değil, ayrılık da yaşamın emri..

Bana Bir Şeyhler Oluyor - Yılmaz Erdoğan

Gerçekten çok güzel yazılmış bir oyundu...

• Sevmenin çok az çeşidi vardır gönül raflarında.... Birini ya da bir şeyi seversiniz ya da çok seversiniz.. Ama iş sevmemeye gelince sonsuz seçenek vardır önümüzde ; İster gıcık olursunuz , ister sinir olursunuz, iğrenirsiniz , tiksinirsiniz , hatta sık sık nefret bile edersiniz... Ne yazık , ne yazık insan, sevmeme çeşitlerine harcıyor mesaisinin çoğunu...Oysa sevin dedi Tanrı... Adı sevgili olanlar bile karşılık istiyor kalbinin atış hızına ! Ben seni seviyorum ama dur bakalım sende beni benim seni sevdiğim kadar seviyor musun ?... Önce sizi sevmeyenlerden başlayın işe . Karşılık istemeden pazarlıksız sevin , sizi seveni de sevmeyeni de ...Oysa sevin dedi Tanrı....

Altı çizilesi cümleler demişsiniz ama bu kitabın hemen her yerini çizmişim ben : )
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.