Şimdi Ara

Oktanlar tam olarak nedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mesela benim 1.6 110hp fluence 2011 aracım var benzinli.Brn buna kaç oktan almalıyım?Az alırsam nolur çok alırsam ne olur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Oktan değeri arttıkça benzinin tutuşma değeri azalır, yani 95 oktan 97 ye göre daha çabuk tutuşur, araç üreticisi firma 97 oktan kullanılmasını tavsiye ettiği halde 95 oktan alırsanız yüksek hızlarda veya bazı durumlara benzinin erken tutuşmasından dolayı güç kaybı, vuruntu, tekleme vs gibi sonuçlar doğurabilir, en doğru yakıt araç kitapçığında yazan yakıttır.

• Çok kafa yormaya gerek yok, 95 oktan alıcan gidecek. Bilinmedik istasyondan alma yeter.

• Cok ucuz diye bilmedigin benzini alma 95 97 oktan yazar ama icinde ne oldugu belli olmaz. Yukarida arkadaslar basina ne gelebilecegini yazmis

• çok özel araçlar olmadığı sürece neredeyse tüm arabalar 87 oktanla çalışabilir şekilde dizayn edilir. daha yüksek oktan arabaya bir fayda sağlamaz. daha düşük oktan vuruntuya neden olur.
  • İyi de arkadaşlar lpgyi de 105 oktan diyorlar nasıl olacak bu iş?

• quote:

Orijinalden alıntı: anaconda41

İyi de arkadaşlar lpgyi de 105 oktan diyorlar nasıl olacak bu iş?

Avans ayarı geriye alınıyor olmalı. Yani ateşleme daha geç olacak şekilde ayarlanıyor... Ve bildiğim kadarıyla yeni nesil araçlar zaten gereken durumda kendisi avans ayarı yapabiliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 29 Mart 2018; 6:55:43 >
  • Türkiye'de sadece 95 oktan var diğerlerini kaldırdılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: sarkihalindekal

quote:

Avans ayarı geriye alınıyor olmalı. Yani ateşleme daha geç olacak şekilde ayarlanıyor... Ve bildiğim kadarıyla yeni nesil araçlar zaten gereken durumda kendisi avans ayarı yapabiliyor...

Avans ayarı eski tip karbüratörlü araçlarda var biliyorum, yeni nesil araçlarda da avansı vuruntu sensörü ayarlıyor diye biliyorum.

Demekki bunlar aşağı yukarı bütün oktanları yakabiliyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sarkihalindekal

quote:

Avans ayarı eski tip karbüratörlü araçlarda var biliyorum, yeni nesil araçlarda da avansı vuruntu sensörü ayarlıyor diye biliyorum.

Demekki bunlar aşağı yukarı bütün oktanları yakabiliyor.

Sanırım öyledir. Ama 97 oktan isteyen araca 91-90 oktan benzin koyulursa durumu idare edebilir mi bilmem... En iyi ihtimalde bile performansı ve muhtemelen verimliliğini kötü etkileyecektir...

• 95 Dışında kalmadı biliyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.