Şimdi Ara

ohm konusunda kafam çok karışık

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle konuyu bilerek buraya açtım , çünkü oto ses sistemleri kısmında teknik bilgi pek yeterli değil ki zaten sorum tavsiye değil tamamen teknik bilgi.

Daha önce de tweeter bağlantısında ohm dengesi ne yönde etkileneceği ile ilgili bir konu açmıştım sağolsun birkaç arkadaş bana yardımcı oldu ama ben elimdeki malzemeyi değerlendirmek adına birkaç işlem yaptım şimdi ise size bir danışayım istiyorum.

Aracımın orjinal kapı hoparlörlerinin sesinden pek memnun değildim ve oem diye tabir edilen kesme biçme yapmadan monte edilen küçük amfilerden aldım. 4 ohm'da 50 rms civarı benim için yeterli bir güce sahip bir amfi. Sonra önlerde bulunan tweeterların ses karakterinden memnun olmadığımdan tweeterları değiştirdim. Elimde piooneer tss15 modeli vardı ve asıl sorun burda başlıyor. Söktüğüm tweeterlar 8 ohm fakat benim taktıklarım 3 ohm. Aracın orjinal bağlantı şeklinin paralel olduğunu düşünüyorum ki tweeterlar seri bağlanmıyor diye biliyorum. Ayrıca kapıdaki hoparlörlerde 4 ohm.

bu durumda orjinal tweeterlarla bile amfi 2,66 ohm direçle karşı karşıya kalıyordu, (bu fabrikasyon bir hata bile olabilir ki amfi takmasam dahi orjinal ana ünite de 4 ohm destekliyor)

benim taktığım tweeterlarla bu direç 1,71 ohm'a kadar düştü (doğru hesapladığımı umuyorum)

Amfinin 4 ohm desteklediğini düşünürsek nerden baksam tutarsızım.

işin ilginç kısmı seste herhangi bir problem yok gayet güzel çalıyor ki bazen sese yüklenirim de.

Bu durumda sizce ne yapmalıyım? Acaba paralel bağlantıda tweeterların kondansatör ile bağlandığından ötürü ohm dengesini etkilememe gibi bir durumu mu var? Sesten ne kadar memnun olsamda cihazlara zarar vermemek adına herşeyi kuralına göre yapmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim tweeterları değiştirmeli miyim , yoksa böyle yola devam mı edeyim.

• Arada kondansatör varsa problem olmaz, tweeter kablolarını olabildiğince kısa tut.
  • Siz 0hz sinyale gore omaj hesapliyorsunuz ses sisteminde genelde 1khz lik sinyale gore hesaplanir omajlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakdc

Siz 0hz sinyale gore omaj hesapliyorsunuz ses sisteminde genelde 1khz lik sinyale gore hesaplanir omajlar
    Şu sitedeki hesaplama aracı ile yapıyorumhttps://www.onxcontrol.com/paralel_direnc_hesabi.aspx

3 ohm tweeter ve 4 ohm hoparlör paralel bağlandığında 1,71 ohm yapmıyor mu yani?
  • mustyblack kullanıcısına yanıt
    Hesaplarınız doğru.
    Ancak bir hoparlörün empedansı esasında 4-6-8 ohm gibi tek bir değerle ifade edilemeyecek kadar karmaşıktır.
    Müzikteki değişken frekansa bağlı olarak hoparlörün crossover'ının ve hoparlörün kendi ses bobininin reaktif etkisi nedeni ile hoparlörün empedansı sürekli değişkendir.

4 Ohm'luk bir hoparlör aslında 4 ohm, 8 ohm'luk bir hoparlör aslında 8 ohm değildir.
    Bu değerler aslında teknik konulara ilgi duymayan ortalama tüketiciye basit bir ölçüt vermek üzere verilir.

Tweeter'a seri bağlı kondansatör 6 db/oktavlık basit bir crossover devresi oluşturur.
    Seçilen kondansatörün değerine bağlı olarak belirli bir frekansın altında tweeter çalışmaz, amfi sadece woofer'ı görür.
    Bu frekansın üzerinde amfi woofer ve tweeter'ı paralel olarak görür.
    Ancak tweeter'ın çalıştığı tiz frekanslara geçerken gerek woofer'ın, gerekse tweeter'ın empedansları yükselmeye başlar.
    Bu nedenle hesapladığınız değerler geçerli olmaz. Empedans daha yüksektir.

Gerçi her hoparlör sisteminin empedans grafiği farklıdır ama bir örnek olarak şu grafik hoparlör sistemi empedansının değişkenliği konusunda size bir bilgi verecektir:

ohm konusunda kafam çok karışık

Empedansın amfinize olumsuz bir etkisi olup olmadığını anlamak için yüksek volümde bir süre çaldıktan sonra amfinin soğutucusunu oluşturan dış kabını bir kontrol edin. Eğer aşırı bir ısınma yoksa bir sorun yok demektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Hesaplarınız doğru.
    Ancak bir hoparlörün empedansı esasında 4-6-8 ohm gibi tek bir değerle ifade edilemeyecek kadar karmaşıktır.
    Müzikteki değişken frekansa bağlı olarak hoparlörün crossover'ının ve hoparlörün kendi ses bobininin reaktif etkisi nedeni ile hoparlörün empedansı sürekli değişkendir.

4 Ohm'luk bir hoparlör aslında 4 ohm, 8 ohm'luk bir hoparlör aslında 8 ohm değildir.
    Bu değerler aslında teknik konulara ilgi duymayan ortalama tüketiciye basit bir ölçüt vermek üzere verilir.

Tweeter'a seri bağlı kondansatör 6 db/oktavlık basit bir crossover devresi oluşturur.
    Seçilen kondansatörün değerine bağlı olarak belirli bir frekansın altında tweeter çalışmaz, amfi sadece woofer'ı görür.
    Ancak tweeter'ın çalıştığı tiz frekanslara geçerken gerek woofer'ın, gerekse tweeter'ın empedansları yükselmeye başlar.

Gerçi her hoparlör sisteminin empedans grafiği farklıdır ama bir örnek olarak şu grafik hoparlör sistemi empedansının değişkenliği konusunda size bir bilgi verecektir:

Empedansın amfinize olumsuz bir etkisi olup olmadığını anlamak için yüksek volümde bir süre çaldıktan sonra amfinin soğutucusunu oluşturan dış kabını bir kontrol edin. Eğer aşırı bir ısınma yoksa bir sorun yok demektir.
    Bir son kullanıcı olarak dediğiniz gibi sadece 4ohm 8ohm gibi değerleri biliyorum zaten pek birşey anlamadım konudan
    Mesajınız sanki şu inceleme sitelerinden alıntı gibi duruyor,forumda bu seviyede paylaşım yapan insanlarda varmış

• quote:

Orijinalden alıntı: Ethnicity

Bir son kullanıcı olarak dediğiniz gibi sadece 4ohm 8ohm gibi değerleri biliyorum zaten pek birşey anlamadım konudan
    Mesajınız sanki şu inceleme sitelerinden alıntı gibi duruyor,forumda bu seviyede paylaşım yapan insanlarda varmış

Alıntıları Göster
    Daha ziyade bilgisayar forumunda takıldığınızı görüyorum.
    Bu foruma takılmaya devam edin.
    "bu seviye"ye alışırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Hesaplarınız doğru.

Öncelikle çok teşekkür ederim , yine siz yetiştiniz imdadıma. Aslında benim oto ses sistemimdeki takıntım evdeki sistemden bildiklerim yüzünden, orda yakaladığım detayları araç sürerken de alma isteği. Yoksa ortalama bir oto ses sistemi kullanıcısı olup sistemi dinleyenler , bela mı arıyorsun mükemmel çalıyor millet bu sesi alabilmek için senin harcadığının 3-4 katını harcıyor diyorlar.

Konuya gelince ısınma olayı öyle dokunulamayacak kadar değil ama hiç ısınmıyor desem yalan olur. Sadece şöyle bir şey yaşadım geçenlerde yaklaşık 20 dk kadar dinledim ses yarının üzerindeydi birden bire ses cızırtılı gelmeye başladı , hiçbir hoparlörden ses kesilmedi ama sesi yükselttiğimde resmen bozuk ve cızırtılı bir ses aldım. Sonra kapatıp 5 dk beklediğimde eski haline döndü. Bu omaj yüzünden kısa devreye düşmeyle alakalımıdır bilmiyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.