Şimdi Ara

OGS CİHAZINIZI ÖMÜR BOYU KULLANIN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
13.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • DİKKAT: (AŞAĞIDAKİ İŞLEMLERİ YAPARKEN ÇALIŞAN CİHAZ BOZULABİLİR.. , AŞAĞIDAKİ İŞLEMLER CİHAZ BOZULDUKTAN SONRA YAPILIRSA, ALET %100 ÇALIŞACAK DİYE BİR GARANTİ YOKTUR, .)

OGS CİHAZINIZI ÖMÜR BOYU KULLANIN....

1- OGS (OTOMATİK GEÇİŞ SİSTEMİ) cihazı kullanıcılarının çoğu, aletin arızalanması (aslında arıza değil pil voltajının düşmesi) dolayı mağdur olmakta ve satın almış oldukları OGS cihazını tekrar tekrar satın almaktalar...

2- Bu işlemi yaparken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yanındaki OGS merkezine gidip cihazı kontrol ettirtip;

2.1 Arızalı ve garanti kapsamında ise, cihazı satın aldığınız Ziraat Bankası Şubesine başvuruyorsunuz... Ve yeni cihaz tarafınıza veriliyor, ancak OGS cihazına eski aletteki para hemen transfer olamadığı için (Ankara'ya gitmesi gerekiyormuş) 20 milyon (20 YTL) ve 6 milyon pul harcı alınıyor; maliyet 26 milyon + FSM köprüsü + Ziraat Şubesi ne gitmek için harcanan maliyetler + zaman...

2.2. Arızalı ve garanti kapsamında DEĞİL ise, OGS cihazını yeni baştan satın alıyorsunuz...(eskisi atılıyor) , Ücreti 40 USD + yukardaki gibi 20 milyon min kontör + 6 milyon pul vergisi = 86 milyon + ekstra masraflar ve vakit kaybı...

CİHAZ HAKKINDA BİLGİLER

1- OGS cihazı pcb bir kart ve bunu çalıştıran bir kalem pilden oluşuyor... Pil 3.6 Volt AA (kalem pil)...Genelde SAFT marka LS14500 modeli (Fransız malı) veya Sonnenschein (Alman malı) marka kullanılıyor...

Uyan piller şunlar olabilir:

"Can replace AA size batteries such as: Tadiran TL-5903, Tadiran TL-2100, Tadiran TL-4903, Tadiran TL-5104, Saft LS-14500, Saft LS-14500C, Sonnenschein SL-360/S, Sonnenschein SL-760/S, Maxell ER6S-TC, Minamoto ER14505, Xeno XL-060F."

(Hepsi Türkiyede satılmıyor olmayabilir, elektronikçilerde genellikle SAFT LS 14500 var)

2- Kalem pil yerinden söküldüğü taktirde cihazın hafızası siliniyor ve üzerinde yüklü olan tüm veriler sıfırlanıyor... Bu yüzden cihazın içini açtığınız zaman lütfen PİLİ SÖKMEYİN...

3- Pil tutturulduğu metal ayaklara pimlenmiş ve aynı zamanda pcb karta mumlanmış (yapıştırılmış) durumda... Bu yüzden pilin sökülmemesi için gerekli önlemler alınmış, lütfen pili sökmeye çalışmayın...Zaten pili sökerseniz, tekrar yeni pil taksanız bile alet hafızasını kaybedebilir ve yeni cihaz almak zorunda kalabilirsiniz...

4- Yeni cihaz almış olsanız bile, bazı cihazların içindeki piller bayat olabiliyor ve özel ayarlanmış gibi garanti süresi biter bitmez (2 sene) hemen sonra gücünü kaybedebiliyor...

NEDEN BU SİSTEM?
    Pilsiz bir sistem gelmedikçe, önleyici bakım için özellikle OGS cihazınız çalışırken aşağıda anlatılan sistemi kurmanız yerinde bir karar olur... (OGS cihazınızı aracınızı değiştirseniz bile başka bir plakaya transfer edebiliyorsunuz ve her pilin mutlak bir ömrü vardır)

Arızalı cihazda bu sistemin çalışabileceği garanti değildir, ama denemekte fayda var (86 milyonun 8'de biri), özellikle arızaya geçer geçmez yeni pil eklendiğinde çalışması yüksek ihtimaldir.

Pil yuvası cihazın dışına çıkmış oluyor ve istendiği zaman cihazın içi bir daha açılmadan çok rahat bir şekilde değiştirilebiliyor...

OGS CİHAZINA PARALEL PİL EKLEMEK İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER

1- 3.6 Volt AA (kalem pil); markası; SAFT LS 14500 , fiyatı : 10 milyon (10 YTL), satıldığı yerler elektronikçiler;

örneğin AKIN ELEKTRONİK(Gayrettepe), Doğu Bank Girişi(Sirkeci); fiyatı : 10 milyon...(Uzaksanız mahallenizdeki elektrikçiye de sorabilirsiniz) EN TAZE PİLİ EBAY DE ronaldo101 isimli satıcıda buluphttp://search.ebay.com/_W0QQsassZronaldo101QQhtZ-1
    alabilirsiniz, uluslararası gönderi yapıyor ve türkiyedeki satış fiyatı ile hemen hemen aynı hesaba geliyor ( tabi ebay den satın alabilmek için paypal hesabınızın bulunması lazım, direk kredi kartı ile alamıyorsunuz, pil çok küçük bir zarfta geldiği için gümrüğe takılmaz, çok küçük eşyalar dışında birşey satın almayın, gümrükten çekememeniz yüksek ihtimal) Türkiyede genellikle 2003-2004 pilleri satiliyor ,

Dikkat edilmesi ve sorgulamanız gereken husus pilin taze oluşu ve satın aldığınız veya max 1 sene öncesi üretim tarihli olması; Örneğin 2004 de satın alıyorsanız 2004 üretim tarihli veya 2003 tarihli olması...

2- Ucundan + (kırmızı) ve - (siyah) kablo çıkan plastik kalem pil kutusu(2 kalem pil için üretilmiş olan) ; fiyatı 1 milyon ( Karaköy, Selanik Pasajı ; Tarihi Yapı Kredi Binasının Karşısındaki binanın alt katı)

3- Pil kutusunun 1 kalem pillik yeri kullanılacağı için kısa bakır veya metal ara kablo : maliyet 0 , tek pili iptal etmek için 1 yuvanın 2 kutbuna lehimlenmesi gerekli...

4- 2 Adet musluk contası

5- Yapışkan

Bundan sonrası için bir elektronik tamirciye (televizyon, radyo, vb) gidilmesi tavsiye edilir, diğer malzemeler hem maliyetli hem de ustalık gerektirir... (Gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra, elektronikçideki lehim süresi max 30 saniyedir)

6- Voltmetre ( çok şart değil)

7- Lehim ve lehim tabancası

OGS CİHAZINA PARALEL PİL EKLENMESİ

1- Öncelikle plastik pil kutusundaki 1 pil yuvasını kablo ile birleştirin (2 ucunu lehimleyerek) (Resimde üstte ancak siyah olduğu için sadece lehimli uçlar görünüyor, aşağıdaki resimlerde beyaz olanına bakınız)

2- 2 adet musluk contalarını plastik pil kutusunun altına (kapağına değil) yapıştırın (iyi bir yapıştırıcı ile, pattex olabilir, ya da çift taraflı bant, vs)

3- Varsa Voltmetre ile kutunun kalan tek pillik yerine herhangi bir kalem pil koyup, Voltmetre ile test edin (pilin üzerinde yazan değeri vermesi lazım)

4- OGS cihazını açıp, arka kısmındaki plastiğin delik kısmından siyah ve kırmızı kabloları geçirin...

5- Kırmızı (+) olan kabloyu pilin (+) yani baş kısmına, (-) olan siyah kabloyu da pilin (-) yani arka kısmındaki pilin pimli olduğu ayaklara lehimleyin (ELEKTRONİK USTASINA LEHİMLETTİRİN...oldukça zor bir işlem...)

6 - OGS cihazını kapatın, ve yuvaya pil koymadan önce Voltmetre ile kutupları ölçün...

6.1 Piliniz Bitik Değilse (OGS Cihazınız arızalı Değilse) , 3.6 küsür Volt görünmesi gerekir...

6.2 Piliniz Bitikse (OGS Cihazınız arızalı ise)(aşağıdaki resimdeki cihaz arızalıdır (pilin voltu 2.83'e düşmüş)) , düşük voltaj göstermesi gerekir.... 0 olacağını tahmin etmiyorum...

7. Yeni satın almış olduğunuz SAFT LS 14500 pilini dış kutuya ekleyin ve tekrar voltu ölçün, arızalı değilse voltaj ölçümüne gerek yok zaten...

8. Pil kutusunu son görünümü 8.1 deki gibidir, 8.1 deki gibi pil kutusunu hesap nosunu kapamayacak şekilde yapıştırın... ve kapağını kapatın

8.1 Pil kutusu son hali

8.2 Yandan Görünüş, Plastik contalar titreşimdeki sesi engeller, plastik pil kutusunu yükselterek rahat kapak açılımını sağlar...

UMARIM FAYDALI OLUR...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ti4u -- 7 Aralık 2005, 12:09:12 >

• güzel bir konu olmuş tebrikler ihtiyaç halinde uygulanabilir...
  • KGS'deki % 20 indirim kalktıktan sonra sanırım OGS'ye olan talep daha da artacak çünkü OGS'de % 20 indirim devam edecek. Böylece OGS PİL DEĞİŞTİRİLİR hizmeti veren yerler de açılacak (elektronikçiler, cep telefoncuları, bilgisayarcılar, Radyo/TV tamircileri, pilciler vb.). Ancak pilin çıkartılması halinde hafıazsının silinmesinin sebebi ucuz EPROM kullanılması. Madem bu kadar para alıyorlar, en azından pilinin değiştirilmesi konusunda bir kolaylık da getirebilirlerdi. Kaldı ki OGS aletinin maliyeti $1'dan az.

İş Bankası da sırf KGS karıma 20 TL aldı (kartın kendisine) ve ben bu 20 TL'yi bir daha geri alamayacağım, ne nakit olarak, ne de geçiş hakkı olarak.

Bu hususta halkı kandıran bankalara teşekkür etmemeye karar verdim.
  • binlerce OGS cihazı var ve pilinin değişmemesi gerçekten kötü
    pili bitti çöpe at yenisini parayla al
    fiyatı 5tl olan radyoların bile pili değişiyor

eğer çevreyi korumak önemli ise bu cihazların pili değişmeliydi
    sanayi ticaret bakanlığı ya da ulaştırma bakanlığı bunu çözmeli
    vatandaşa önemli bir hizmet olur
  • Ben bizim devletimizi anlamıyorum. Bu kadar mı hödük, geleceği göremeyen bürokrat takımı olur! OGS yi yaptın yıllarca yayğınlaştıramadın. Anadolunun çoğu otoyolunda yoktu düne kadar. TAG otoyolu örnek mesela. Yaptığın alet bir şeye benzemez. Ne pili değişir ne bişeyi. Presli yapmış açmak zor. Onu geçtim KGS denen zımbırtıyı hangi devlet adamları ne avantalar karşılığı çıkartmıştır? Şimdi milleti zaman kaybettiriyor KGS deyip OGS ye yönlendireceksen niye çıkardın be kardeşim devlet KGS'yi
  • benim cihaz arızalı..bi denesemmi acaba
  • ilginc

kgs daha mantıklı gibi
  • Şimdi bu OGS cihazlarının daha küçük daha ince olan ikinci nesil olanları var, garanti ve iş bankasının verdikleri..
    bunlardaki pil yukarıdakinden farklı olarak 3 V luk lithium buton tipte pil.
    CR2450 24mm genişlik 5 mm kalınlık çember ve puntalı pil.

Benim bu tip OGS'm tepki vermemeye başladı, ben de buradan araştırıp, sonra benimkinin farklı tipte olduğunu da gözönüne alıp, içini açtım,
    CR2032 çok rastlanan BIOS pilidir, buton (yani düğme tipi) bir pildir. Bunun farklı geometride aynı voltajda olan türü CR2450.
    Benim tepki vermeyen OGS nin içini açtım avometre 3,067 Volt gösterdi, yani pil sağlam gözüküyor.
    OGS baskı devresine Pil punta ayaklarından lehimlenmiş, yani çıkarıp takmanın mümkün olduğu, anakartlarda bulunan türde bir soketi yok malesef.

iyi haber, bu ufak tip OGSlerin pilleri 2 TL - 3 TL komşuluğunda bir fiyatla satılıyor,
    yani üstteki AA tipi 3,6 Voltluk pilde olduğu gibi 10-15 TL değil.

• @iyigun

sizin ki gibi cihazlarda da devrenin besleme uçlarına paralel çekilip yeni bir pile bağlandıktan sonra eksisi sökülebilir.

bunlar yine iyi, geçenlerde arabanın alarmının pilini değiştirmem gerekti (araç üstündeki beyinin içinde, şarjlı bir pil grubu) fakat 7.2v luk şarjlı pil bulamadım piyasada 3.6lık iki taneyi seri bağlayıp bahsettiğim yöntemle pili değiştirdim.

yeni pili bağlamadan eskisini sökmemek çok önemli, bu tarz devrelerde gerilim kesildiğinde bilgiler bellekten uçuveriyor
  • suicide kullanıcısına yanıt
    evet, o yüzden eski pili sökmeden yeni pili OGS kutusunun dışına monte ediyorsunuz.
    yukarıda arkadaşın verdiği OGS'ye ikinci pil takma olayını anlatan yazının asıl linki burada, detaylı ve resimli olarak anlatılmış :http://www.yildiz.edu.tr/~dozgen/ogs/
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.