Şimdi Ara

OGS ARIZASI...PİL YENİLEME......

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
4
Favori
58.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar üç yıldır kullandıgım ogs cihazı 3 yılını bitirince normal çalışmaz oldu..Bir kaç kez otoyol gişelerinden kaçak geçiş...yazıp cavvv cavvv cavvvv ...Diye öterek geçtim...Googleden ufak bir arama ile bu konunun ogs pilinin zayıflaması sonucu oldugunu ve bu piin değişildiğini okudum...Bu gün ogs yi alıp Dogu Bank ın kapısına gittim...Pil mevcut.. 17 Lira -20 Lira diyorlar...Takarmısınız ? Deyince yok elektronikçiler takıyor biz ugraşamayız...Diyorlar...karaköy Selanik pasajına gittim..Pil var...Takmaya kimse yanaşmıyor...Pil sökülünce tüm ogs hafızası siliniyor.....Dediler...Epeyce aradım...En son adresi buldum...Gün olur lazım olur...Kafanıza bir yere not olarak yazın.....Karaköy meydanında Zıraat Bankası nın yanında Bir eczane var....Bülent Eczanesi hatırlıyorum....Eczanenin tam arkasında BİRİKİM ELEKTRONİK...Buraya ogs ile gidip derdinizi anlatırsanız..Sadece 10 Dak. İçinde gözünüzün önünde pili değiştirip veriyorlar...Eski pili Voltmetre ile ölçtürdüm...0,85 V geldi.....Normal olması gereken ise 3,6 Volt... ödediğim para pil ve takma dahil...20 Lira....Bilginiz olsun diye yazdım....Gün olur lazım olur...saygılarımla.. ÖNEMLİ NOT......BU GÜN DENEDİM SİSTEM ÇALIŞMIYOR...KAÇAK GEÇİŞ 60 L. YAZIYOR....BOŞA PARA VERMEYİNİZ.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 29 Kasım 2009; 7:33:45 >

• eline sağlık ,teşekkürler bilgilenmiş olduk
  • eyw hocam , bu çok ii odu işte
  • bilgi için saolun
    merak ettim bu pilin özelliği ne ki bu kadar pahalı ışıldak aküleri bile 5-10 lira acaba zor bulundugu içinmi?
    Bide pili değiştirirken bypass yapıp yani dısarıdan besleme verip pili degiştirsek hafızayı silmeden bu işi hallede bilirmiyiz?

google dan biraz baktım eleman pil sorununa bi cozum getirmiş guzelde olmus alakalı oldugundan paylasayım dedim
    http://www.yildiz.edu.tr/~dozgen/ogs/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dojge -- 20 Kasım 2009; 18:52:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dojge

bilgi için saolun
    merak ettim bu pilin özelliği ne ki bu kadar pahalı ışıldak aküleri bile 5-10 lira acaba zor bulundugu içinmi?
    Bide pili değiştirirken bypass yapıp yani dısarıdan besleme verip pili degiştirsek hafızayı silmeden bu işi hallede bilirmiyiz?

google dan biraz baktım eleman pil sorununa bi cozum getirmiş guzelde olmus alakala oldugundan paylasayım dedim
    http://www.yildiz.edu.tr/~dozgen/ogs/

evet zaten pili değiştirenlerde bu yöntemle değiştiriyor

• Yöntem güzelmiş..
  • Günaydın....En yukardeki yazıya ek yaptım....Tekrar yazıyorum...Pil değişimi hiç akım kesilmeden yapıldı...Ancak bu gün deneme fırsatım oldu....KAÇAK GEÇİŞ 60. L. yazıyor...Akşam eve geldim. saat 21.00 ile 24.00 arası foruma girmeye çalıştım...İmkansız...Sunucu kilitlenmiş durumda... Tam 15 dakikada yarım sayfa açıldı. Giriş yapamadım.....Bu açıklamayı şimdi yazdım...Bütün bu yazıyı okuyan arkadaşlarımın bilgisine...Sonuç olumsuz....Boşuna para vermeden yeni bir OGS almak daha doğru gibi görünüyor...Buda bir soygun şekli olsa gerek... OGS kullanmak istiyorsan .3 yılda 40 usd... Mecburi.... Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 29 Kasım 2009; 7:35:30 >

• Pil önceden 0.85 Volt'a düştüğü için hafıza silinmiş akım kesmeden pil yenilense de faydası olmamış.

Fakat bu OGS lerin düşmanı güneş aklınızda olsun yazın kızgın güneşte uzun süre camda OGS varken park halinde bırakmayın çabuk bozulma sebebi çoğunlukla bu olabiliyor.

Ya gölgeye park edin aracı da korumuş olursunuz veya OGS yi söküp torpidoya koyun,

1999 da aldığım OGS, 2001 de Bodrumda 10 gün güneş altında park edilince bozulmuştu garantiden değiştirmiştim 36 ay garantisi vardı galiba?

2001-2009 yani 8 senedir aynı OGS çalışıyor fakat aşırı sıcaktan koruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 24 Kasım 2009; 9:06:35 >
  • Şimdi bu OGS cihazlarının daha küçük daha ince olan ikinci nesil olanları var, garanti ve iş bankasının verdikleri..
    bunlardaki pil yukarıdakinden farklı olarak 3 V luk lithium buton tipte pil.
    CR2450 24mm genişlik 5 mm kalınlık çember ve puntalı pil.

Benim bu tip OGS'm tepki vermemeye başladı, ben de buradan araştırıp, sonra benimkinin farklı tipte olduğunu da gözönüne alıp, içini açtım,
    CR2032 çok rastlanan BIOS pilidir, buton (yani düğme tipi) bir pildir. Bunun farklı geometride aynı voltajda olan türü CR2450.
    Benim tepki vermeyen OGS nin içini açtım avometre 3,067 Volt gösterdi, yani pil sağlam gözüküyor.
    OGS baskı devresine Pil punta ayaklarından lehimlenmiş, yani çıkarıp takmanın mümkün olduğu, anakartlarda bulunan türde bir soketi yok malesef.

iyi haber, bu ufak tip OGSlerin pilleri 2 TL - 3 TL komşuluğunda bir fiyatla satılıyor,
    yani üstteki AA tipi 3,6 Voltluk pilde olduğu gibi 10-15 TL değil.

ESKi TiP ŞiŞMAN OGS Cihazı ve LS14500 3,6 V AA Ebat Pili

Yeni TiP ince OGS Cihazı ve CR2450 3V Pili

• Muhhhahhahaaa
  • quote:

Orijinalden alıntı: maytere

Muhhhahhahaaa

Nabalım, son fotoğrafın dijital hali mesajı atarken yoktu, sonradan yükledim.. Yüklemeyi unutmayım, edit medit de etmiyim diye placeholder olarak farklı bir foto koymuştum arkadaş ona gülmüş..
    (anlamakta zorlanan varsa diye başka bi şekilde daha söyleyim: eskiden farklı bir foto vardı)

• Benim OGS cihazi da gecerken giris yazarken tek bir DIT yapmak yerine DIT DIT DIT diye otuyordu... Elimde de iptal edilmis iki ayri OGS vardi, pili degistireyim diye karti cikarttim bypass yapmak icin... Karti bir cikarttim altta kisa devre yapan bir demir var.. Karti cikarinca kisa devre olmuyor :) Bubi tuzagi kurmuslar sanirim sokulmesin diye.. Pili degistirip deniyecem pazartesi ama buyuk ihtimalle benimki de iptal olduu... O jumper sanirim besleme devresini tamamliyordu.. Fikri olan var mi
  • Bu problemin bu kadar az yanıt alması çok üzücü:( başka sitelerde de durum farklı değil gördüğüm kadarıyla, kabul etmişiz kandırılmayı:(

Banka bu cihazı satarken nasıl söylemez pili bitince cihazı atmak gerektiğini...

Birsürü elektronikçinin bu işi çözmüş olması lazım. Yok mu hiç bildiğiniz bir elektronikci?
  • Gözlerime inanamayıp ümraniye'deki birkaç elektronikçiyi aradım. Çarşı'da yiğit elektronik değiştiriyoruz pili dedi.

Götürdüm verdim. Nette pili sökmeden yenisini takın diyorlar dedim, yok öyle birşey, endişe etmeyin dediler. Eski pili söküp yenisini taktılar.

Geçen denedim, olmamış, hala bozuk:( aleti tekrar götürdüm, incelediler, sorunu anlayamadılar. 17 lira pil parasını iade edecekler. Ama cihaz gitti tabii.

Pili bitince çöpe atılan bir cihaz satan ziraat bankasına buradan çok şey söylerdim, ama admin'ler izin verse terbiyem izin vermez:)

Kgs ve ogs karışımı bir cihaz çıkacakmış, o zamana kadar kgs kullanmaktan başka çare yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ogs kadar kullanışsız ve sorunlu bir sistem yoktur. kgs aldım acayip rahatladım, shellden dolduruyorum. %20 indirim olmasın her gün geçmiyorum köprüden nasıl olsa.
  • adana da balık pazarı karşısı pasaj içinde metin isimli radyocu 20 tl ye değişiyor ben yaptırdım sorun yok
  • Malum çoğumuzun derdi var OGS cihazları ile. Ara sırada da olsa otoban kullanma ihtimaline karşı aracıma iş bankasından kredi kartı hesabıma eklettirerek ücretsiz cihaz aldım 2010 -11 senesi falandı. En son geçen temmuzda Adana otobanına gittiydim, cihaz girişte ötüyor çıkışta oynuyor ve tabelada kaçak geçiş ikazı alıyordum. Cihaz plaka ve karta bağlı olduğundan daha sonra cezasız işlem yapılıyordu . Dedim sorun ne olaki , pilin zayıflaması veya bitmesiymis. Ancak ilginç olan cihaz pilinin değişmeyecek tarzda olması, ve pil sokuldugunde cihazdaki setup bilgilerininde silinmesiydi. Cihazı ayırdım ikiye pil devreye çakılı. Ölçüm 2,30 v kadar, gittim pilin aynısından aradım ama bacaklisini bulamadım. Devreden + ve - uçlara birer kablo ekledim, cihaza bir delik açtım, kablo uçlarına yaylı pil ucu ekledim, bu uçlarında sıcak silikon la pile yapıştırıp cihazın üstüne bantladim. Sonraki ölçümde 3,30 v değerini aldım. İşlemde püf nokta eski pil gücünü devreden hiç kesmemek ve ekleme yaparken kısa devre yaptırmamak. Cihazı en erken 7 Nisan'da İstanbul Silivri yolculuğunda deneme imkanımız olacak. İnşallah bi aksilik çıkmaz. Çıksa da plakadan hesaptan düşerler, bizde en kotu bunu iptal edildi HGS ye geçeriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mdindas -- 24 Mart 2017; 21:28:25 >

• bozuk pil devreden çıkmadı ise yeni pilde gider bi zaman sonra.
  • izmirde aynı pil arızası için bende usta bulamadım anlamıyorlar

herkes hazıra alışmış eski ustalar rahmetli olunca yeniler teknoloji özürlü bu konuda tam tersi olacakken durum içler acısı

• bulentcvn kullanıcısına yanıt
    Kendiniz yapın hocam atla deve değil sonuçta
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.