Şimdi Ara

Öğrenme Arzusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son 2-3 senedir öğrenme arzum hat safhada diyebilirim. Öğrenecek çok şey var ve bu bir anlamda çok güzel.

Ama şuanki durumum fizik, kimya, biyoloji, psikoloji, felsefe, sosyoloji, sanat üzerine ilgimin olması ve hepsini öğrenmemin zor oluşu ve ciddi zaman gerektirdiği.

Sizlerde de bu durum var mı? Neler yapıyorsunuz bu gibi durumda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet haklısınız sanırım. Teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bazı konular birbirinie paralel gidiyor. Ben üniversite 3ten beri güzel (olduğuna inandığım) bi sistem kurdum ve öyle ilerliyorum. Hâlâ da işe yarıyor.

Şimdi en çok ilgimi çeken konuları seçiyorum ve yakın ilişkili diğer konuları buluyorum. Ör;
    Fizikte, laser.
    1- Tarihsel olarak başlıyorum.
    İlk ciddi fikirler nerden gelmiş, kimler düşünmüş. Kaç yıl çalışılmış. Özellikle başarısız deneyler!
    2- Diğer bilimlerle ilişkisi, kimya.

Aynı çalışmada geniş kapsamlı bi bilgi havuzum oluyor. Tarih, Fizik, Kimya.

Bir başka örnek daha;
    Fransız ihtilali
    1- Tarih kitaplarından genel bilgileri okuyorum, not alıyorum.
    2- Dönemi anlatan yazarları ve kitaplarını buluyorum. (En sevdiğim kısım)
    Mesela, Germinal, İki Şehrin Hikayesi, Sefiller.

Osmanlının son dönemleri ve Cumhuriyetin ilk yıllarını inceliyorum. (Tarih-Edebiyat)
    Rusların yaşam tarzını ve doğu kültürünü inceliyorum. (Tarih-Bilim-Edebiyat)

şeklinde, ağır ağır ilerliyorum ama gerçekten dolu dolu geçiyor.
    Belki bu tarz çalışma sana uygun değildir. Ben 5-10 yıl öncesinde bi konu üzerine tamamen odaklanırdım. Öğrenirdim ama öğrendiklerim havada kalırdı. Yani belli şeylerle bağdaştıramazdım. Çünkü tarih ve sosyal bilimlerle ilgili süreci çok iyi bilmek gerekiyor. Kendine göre farklı bi sistem geliştirebilirsin tabii ki.

Zaten bilimin mantığında var bu. Felsefedeki bazı görüşlerin ortaya çıkması ile Modern fiziğin keşfi arasında ilginç bir bağ vardır. Hem tarihsel olarak hem de bakış açısı olarak. Bunları fark ettikçe daha çok hoşuma gitti bu tarz. Ve daha da keyif almaya başladım.

• Ben kendimi ogrenme arzusuna sahip birisi zannederdim.
    Sonra uzerine dusununce aslinda bendeki esas mevzu, merak ettigim seyi ogrenmek.
    Cogu insanin bildigi ama benim bilmedigim seyler var zira, ogrenme arzum var ise bu yasimda nasil bunlari hala bilmiyor olabilirim ?
    Ama merakli oldugum konularda cok ilginc, belki de pratikte hic isime yaramayacak tonla sey biliyorum.
    Enine boyune, her seyiyle bir konuyu ogrenebilen ve bundan keyif alan insalari tebrik ediyorum.

Ornegin benim politik tarihe olan merakim, ulkelerin stratejileri ve toplumsal yapilari uzerine kurulu. Bu konuda "Game Theory" derslerini alanlar bilirler; aslinda siyasal iliskiler cok buyuk olcude Nash denklemleriyle aciklanabiliyor. (http://www.e-ir.info/2012/06/21/a-short-note-on-the-use-of-game-theory-in-analyses-of-international-relations/ )

Bu acidan tarihsel olaylari okudugumda cok buyuk keyif aliyorum. Ama şahıs temelli anlatıldığında, X şunu demiş, Y böyle yapmış, Z aslında çok kısa boylu bir adammış hic meseleden zevk almiyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• İyi öğrendiğim alanlara yöneliyorum. En güzeli.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.