Şimdi Ara

Öğrenci Evinde Kedi bakılır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar çok istiyorum kedi sahiplenmek. Bütün sorumluluğu üstüme alırım. Bakmak çok istiyorum Ancak kedi için 1+0 ev sıkıntı olurmu 1 salon 1 banyolu evde kedi bakılabilir mi? Yalnız kalıyorum bakabiliceğimden eminim ancak ev küçük biraz sizce ne yapmalıyım?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Masraf rakamları bana biraz fazla geldi yazılan.Ortalama kalite bir mama ve kum maximum 100 TL olsun.Ki kumun daha muadilleri bulunarak bu rakam aşağılara da çekilebilir.Her ayda aşı olmayacağı için o kadar yükseklere çıkmaz rakam sanmıyorum.Ayrıntılı hesap yapmadığım için bu şekilde yazıyorum ama o kadar bir para harcamadım hiç bir zaman aylık olarak.İlk başlarda aşıları biraz tutar ama sonrasında düşer masrafları.

Ev içerisinde sorun yaşamazsınız hocam.Eğer evde çok zaman geçirecekseniz (aile ziyaretine sürekli olarak şehir dışına, arkadaşlarınıza kalmaya uzun soluklu gitmeyecekseniz ) sorun yaşamazsınız.Hatta yalnızlığınıza da ortak olan birisi olur.Burada ev arkadaşınız olacak mı o önemli.Çünkü kimi kişi kedilerden korkar alerjisi vardır vs.Şu an ev arkadaşınız yoktur bir sene sonra başka eve başka kişilerle çıkma durumunuz olur bunu da düşünmenizde fayda var.İlerleyen dönemi düşünürseniz okul bitti eve döndünüz yada evlendiniz o zamanda aynı şekilde sorumluluğunu devam ettirebilecek misiniz?

Yani işin özü kedi bakılır mı değil siz bakabilecek misiniz bu sorumluluğa?Bununda cevabını siz verebilirsiniz ancak.Ben kedi sahiplenmeden (5 yıl önce) sokaktaki kedileri bile çok sevmezdim.Yani sevmezdim derken fiziki olarak sevmezdim.Sahiplenirken insan düşünmüyor yarın bakabilir miyim ne olur ne biter diye ama aslında ölüm ayırana kadar bir arkadaşlık edinmiş oluyorsunuz.Sahiplenip birlikte zaman geçirip sonrasında o arkadaşlarından ayrılan insanlar bunu nasıl yapıyor ben halen daha anlamıyorum.Lafın gelişi bana dünyaları da verseler hiç bir şeye değişmem denir ya benim için gerçekten o konumda.Umarım sizin için de öyle olur.
  • Up

• Bakarsınız sorun olmaz. Ancak evden çok maddi sorumluluklarını alıyor musunuz bu önemli. Bir kedinin aylık ortalama maması Kumu aşısı 300₺ masrafı var. Bir öğrenci olarak bu ekstra masrafı karşılayabilecek misiniz iyi düşünün. Ve onu ev içinde yormanız lazım. Örneğin topu al getir gibi. Ben kedime topu atıyorum deli gibi koşup getiriyor. Evde yokken bir odada bırakmayın. Oyun alanları geniş olsun. Ve her gün kumunu temizlemeniz lazım. Onun dışında gerisi bildiğiniz gibi. Ama lütfen maddi manevi olarak bakamayacaksınız 3 ay sonra bir köşeye atacaksanız lütfen almayın sahiplenmeyin. O hayvanın ömrü boyunca psikolojisi bozulur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Masraf rakamları bana biraz fazla geldi yazılan.Ortalama kalite bir mama ve kum maximum 100 TL olsun.Ki kumun daha muadilleri bulunarak bu rakam aşağılara da çekilebilir.Her ayda aşı olmayacağı için o kadar yükseklere çıkmaz rakam sanmıyorum.Ayrıntılı hesap yapmadığım için bu şekilde yazıyorum ama o kadar bir para harcamadım hiç bir zaman aylık olarak.İlk başlarda aşıları biraz tutar ama sonrasında düşer masrafları.

Ev içerisinde sorun yaşamazsınız hocam.Eğer evde çok zaman geçirecekseniz (aile ziyaretine sürekli olarak şehir dışına, arkadaşlarınıza kalmaya uzun soluklu gitmeyecekseniz ) sorun yaşamazsınız.Hatta yalnızlığınıza da ortak olan birisi olur.Burada ev arkadaşınız olacak mı o önemli.Çünkü kimi kişi kedilerden korkar alerjisi vardır vs.Şu an ev arkadaşınız yoktur bir sene sonra başka eve başka kişilerle çıkma durumunuz olur bunu da düşünmenizde fayda var.İlerleyen dönemi düşünürseniz okul bitti eve döndünüz yada evlendiniz o zamanda aynı şekilde sorumluluğunu devam ettirebilecek misiniz?

Yani işin özü kedi bakılır mı değil siz bakabilecek misiniz bu sorumluluğa?Bununda cevabını siz verebilirsiniz ancak.Ben kedi sahiplenmeden (5 yıl önce) sokaktaki kedileri bile çok sevmezdim.Yani sevmezdim derken fiziki olarak sevmezdim.Sahiplenirken insan düşünmüyor yarın bakabilir miyim ne olur ne biter diye ama aslında ölüm ayırana kadar bir arkadaşlık edinmiş oluyorsunuz.Sahiplenip birlikte zaman geçirip sonrasında o arkadaşlarından ayrılan insanlar bunu nasıl yapıyor ben halen daha anlamıyorum.Lafın gelişi bana dünyaları da verseler hiç bir şeye değişmem denir ya benim için gerçekten o konumda.Umarım sizin için de öyle olur.

• Bu arada barınaktan sahiplenme yapın lütfen.Yuva bulamayıp barınaklarda ölen bir çok yavru var emin olun.
  • bakılır,ayrıca arkadaşın dediğine bakmayın 300 liraya kedinin mama ve kum ihtiyacını internetteki indirimlerden 4-5 ay karşılanabilirsiniz.ama bir nokta var 5 yıl sonra bile olsa sokağa salma durumu olacaksa hiç bulaşmayın,camdan atladığında üstüne bir şey devrildiğinde hastalandığında masraflarını karşılamaya hazır değilseniz bulaşmayın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bakılır neden bakılmasın iran kedim var. 5tanede yavrusu oldu gayette makul fiyatlara bakılıyor. Merak etmeyin maddi açıdan sizi çok fazla zorlamaz.

• "Bir kedinin aylık masrafı 300 TL"

Blck
  • -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    300 mü? Aslandır o kedi değil ya.

• Merhabalar, öğrenciyim ve öğrencci evinde yaşıyorum. 3 ay önce Scittish Fold cinsi bir kedi sahiplendim şu an 5 aylık kadar oldu sanırım. Ben çok hassas düşündüğüm için Acana, N&D mama kullanıyorum. Bence Acana daha iyi içerik açısından aynı olsalar da N&D markanın sahibi firmanın pazarlama stratejisine çok fazla önem verdiğini gördüm, içim rahat etmiyor bu durumda. Yaş mamada da sadece ve sadece Schesir kullanmalısın. Her neyde top seviye mamalar kullanıyorum top seviye vitamin ve ödül mamaları kullanıyorum (GimCat ürünleri) kum gerçekten fark etmez her ay farklı aldım sabun kokulu olması ve içerisinde renkli taneciklerin olmaması daha iyi. Bu ay temizmama.com'dan kum alacağım oldukça hesaplı 2 aylık kum 35 lira. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda öğrenci 200 lirayı kesinlikle geçmeyecek bir aylık masraf ortaya çıkıyor ukalalık ediyormuşum gibi algılama kedime olabilecek en iyi şekilde bakıyorum. Dolar bu kadar artmasa idi masraf 150 olacaktı.

Gelelim kafandaki diğer sorulara. İlk aldığın gün iç-dış parazit yaptırırsın 60 liradan fazla verme. Bu işlemden sonra 1-2 hafta içinde 3 adet senelik aşılarına başlanır sene de bir aynı periyodik sistemle uygulanır. Mutlaka veterinerine zıt gidip bu aşıların arasındaki süreyi 21 gün olarak ayarlamalısın bunlar güçlü aşılar yorma hayvancağızı. Aşılar da 50'şer lira olur en düşük en pahalı klinikte 70 falandır tahminimce. Bağışıklık aşısı yaptırmak istersen de maddi açıdan müsait olursan yaptırman iyi olur 78-80 lira tutar o da.

Kabaca hesaplayarak ilk ay masraflarını listeliyorum.

Parazit ve Aşılar: 250 (*aşılar 21 gün arayla 3 adet* hepsini 60'ar liradan hesapladım)
    Kalsiyum vitamini: 50 (veteriner mutlaka almanı isteyecek)
    Kapalı tuvalet kabı: 70
    Mama ve su kapları: 30 (bunlar ömürlük şeyler metal alırsan iyi olur)
    Kum: 35 (o da 2 aylık temizmama.comdan)
    Tarak, bir kaç oyuncak: 30
    Tırmalama tahtası: 40 (öğrenciye sıkıntı olmasa da aile evine götürdüğünde koltukları mahvetmemesi için)
    Mama: 80-150 Tercih edeceğin mamaya göre fiyat değişir. İlk alacağın mama 1.5 kilo olsa yavru bir kediye 1.5 hatta 2 aya yakın gider
    Yaş mama: 20 (3-4 tane alırsın sana alışana kadar sık sık verirsin ki mutlu olsun sonradan kafana esktikçe verirsin ben çok uzun aralıklarla veriyorum 2 hafta falan)

Aklına takılan bir şeyler olursa sormaktan çekinme biraz pahalı gibi gözükse de çoğu bir kez alınacak şeyler ilk ayın da günahı olsun o kadar. Zaten fazla fazla hesapladım sen 50 lira düş bu hesaptan. En iyi şekilde bakıyorum ve aylık 200 lirayı istesem de geçemiyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.