Şimdi Ara

ODTÜ'nün mühendislik ve teknoloji alanında en iyi okul olması (QS 2019)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
6
Favori
6.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • QS2019 Spesifik Alanlara göre Türkiye'deki sıralama. Akademik Saygınlık, Çalışan Saygınlığı, Alıntı sayısı, H-Indeksi...

Mühendislik ve Teknoloji Genel

Elektrik Elektronik

Bilgisayar ve Enformasyon

Makine, Havacılık

Malzeme

İnşaat

Kimya

ARDEB mevcut projeler

En girişimci ve Yenilikçi Okullar

Araştırma üniversiteleri puanları

Teknokent Performansı

Not: Tercihlerinizi çomar gibi yapmayın, sahip olacağınız mesleği size adam gibi öğretecek okulları tercih etmeye özen gösterin. Bölümler hakkında iyi araştırma yapın, fiziki imkanları, akademisyenleri, tek tek araştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi transverse -- 25 Ocak 2020; 20:28:19 >

• Şunu da ekleyeyim. Bazı listede aynı aralıkta olmalarına rağmen farklı sıralarda olan ünilerin adları alfabetik sıraya göre sıralanıyor, önde görülüyor diye diğerlerinden önde olmak zorunda değil yani.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum. Forumda o kadar övülen özellerin bu listelerin hiçbirinde tek başına 1. olmaması şaşırtıcı. Demek ki forumdakilerin de bilgisi balonmuş.
  • Şimdi ODTÜ mühendislikte dünya genelinde 243. sırada ve EE de ilk 200 içerisindemi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akakçe -- 25 Temmuz 2019; 12:8:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şunu da ekleyeyim. Bazı listede aynı aralıkta olmalarına rağmen farklı sıralarda olan ünilerin adları alfabetik sıraya göre sıralanıyor, önde görülüyor diye diğerlerinden önde olmak zorunda değil yani.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum. Forumda o kadar övülen özellerin bu listelerin hiçbirinde tek başına 1. olmaması şaşırtıcı. Demek ki forumdakilerin de bilgisi balonmuş.
  • odtü istanbulda olsa çoğu sosyal bilimde de çok önde olur emin olun
  • Akakçe kullanıcısına yanıt
    yanlış hatırlamıyorsam 2015 veya 2014'de ODTÜ dünya genelinde 85. olup Türkiyeden ilk 100'e giren ilk ve tek okul olmuştu (genel sıralamada). yani şaşıralacak bir şey yok, odtü bilgisayar ve ee eğitiminde çok iyi bir seviyede örneğin dünyanın en iyi mühendislik okulu olan MIT'nin elektrik elektronik ve bilgisayar bilimi fakültesinin başındaki kişi Asu Özdağlar ODTÜ EE mezunu

ODTÜ'nün bu iki bölümdeki geldiği seviyeye türkiyede sadece bilkent yaklaşabiliyor, ama ben şaşırıyorum insanlar sırf boğaz manzarasına ve ismine aldanıp doğru düzgün lab, sosyal ve yurt imkanları olmayan boğaziçini tercih ediyor. (yanlış anlaşılmasın boğaziçi kötü okul değil sosyal bölümlerde türkiyede öncü ama ben mühendislikte odtü'nün kesinlikle yanına yaklaşamayacağını düşünüyorum aynı şekilde kampüs olarak da odtü'nün kampüsü adeta kendi başına yaşayan canlı bir kasaba gibiyken boğaziçinin kuzey kampüsü sıradan ve basit, güney kampüsü tarihi ve güzel ama çok küçük ve işlevsiz.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Donanım -- 25 Temmuz 2019; 11:44:32 >

• YTÜ Makine'de de sıralamaya girmiş durumda ilgilenenlere duyurulur.
  • Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Böyle bir şey varmış:
    https://www.metu.edu.tr/tr/duyuru/odtu-dunyanin-en-iyi-100-universitesi-arasinda

Şuradan da kontrol ettim:
    https://www.timeshighereducation.com/search?e=404&search=world%20university%20rankings%202015%20world%20ranking%20page%203%20length%2025%20sort%20by%20rank%20sort%20order%20asc%20cols%20stats

Bu yılki sıralamalara 3 farklı kaynaktan baktım:

Konu sahibinin paylaştığı QS Sıralaması:

CWUR Sıralaması:

2014 yılında ODTÜ'nün 84. olduğu THE Sıralaması:

Yani ODTÜ yaklaşık olarak 600. sırada diyebiliriz, ancak 2014'te ilk 100'e girmiş bir üniversite nasıl olur da bu kadar geriler anlamadım .

Ekleme: ODTÜ, 2019 QS sıralamalarında mühendislik alanında 243. olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akakçe -- 25 Temmuz 2019; 12:57:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Akakçe

Böyle bir şey varmış:
    https://www.metu.edu.tr/tr/duyuru/odtu-dunyanin-en-iyi-100-universitesi-arasinda

Şuradan da kontrol ettim:
    https://www.timeshighereducation.com/search?e=404&search=world%20university%20rankings%202015%20world%20ranking%20page%203%20length%2025%20sort%20by%20rank%20sort%20order%20asc%20cols%20stats

Bu yılki sıralamalara 3 farklı kaynaktan baktım:

Konu sahibinin paylaştığı QS Sıralaması:

CWUR Sıralaması:

2014 yılında ODTÜ'nün 84. olduğu THE Sıralaması:

Yani ODTÜ yaklaşık olarak 600. sırada diyebiliriz, ancak 2014'te ilk 100'e girmiş bir üniversite nasıl olur da bu kadar geriler anlamadım .

Ekleme: ODTÜ, 2019 QS sıralamalarında mühendislik alanında 243. olmuş.
    THE, Puanlama kriteri değişti 2015'te.

• transverse T kullanıcısına yanıt
    Tanıtım günlerinde de bu yüzden gerilediklerini söylemişlerdi

• odtü'yü dün gezdim. mühendislikteki lab imkanları cidden boun, itü ve koç'un çok ilerisinde(gezdiğim üniversiteler bunlardı). hocalarla birlikte araştırma programlarından vs. de bahsettiler. kendinizi geliştirmeniz için her türlü imkan mevcut.

genel sıralamada düşmesinin sebebini ben konumuna (istanbul'dan sonra ankara çok boğucu. ama bu yeni bir şey değil, ösys taban puanına etkisi daha çok.), devletin ayırdığı bütçeye, akademik özerkliğe ters uygulamalara(kayyum rektör), ve akademisyenlerin özgür çalışmalarının engellenmesine bağlıyorum.
  • transverse T kullanıcısına yanıt
    Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Stewartteoremi kullanıcısına yanıt
    THE şu anda bu üçü arasından en geri sıralamayı gösteriyor. CWUR ve QS 600 civarını gösterirken THE sıralaması 601-800 arası.

THE, ölçütlerini değiştirmeden önce, 2014 yılında, ODTÜ'ye 85. demiş ancak QS 2014 sıralamasında ODTÜ 401 - 410 arası gösterilmiş.

Bu durumda THE'nin 2014 yılında verdiği 85. derecesini göz ardı etmek daha mantıklı, ODTÜ'nün dünya geneli güncel sıralaması için ise yaklaşık olarak 600 diyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akakçe -- 25 Temmuz 2019; 12:53:43 >
  • Bu sıralamalar geçici. 2015 yılında odtü en iyi 85. okuluydu sanırım dünyanın fakat şu an 600-800 arası listeleniyor aynı sitede. Kendiniz akademik kadro inceleyin, akademik kariyer düşünüyorsanız hocaların doktoralarını nerden aldıklarına bakın bunlar daha önemli. Size referans olduklarında bu bir artı olur sizin için. MIT'e başvururken MIT doktoralı bir hocadan referans göstermek veya Caltech'den göstermek işinize yarar.
  • forumdakiler cidden bilgisiz şu konularda. sektörden düzgün mühendislere veya iyi akademisyenlere sorsanız söyler zaten odtü'nün türkiye'deki yerini
    Sadece itibar sıralaması değil mi o? İlk 85e girdi diyemeyiz ki bu şekilde

• Bu sıralamalar neye göre yapılıyor?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Alamutq kullanıcısına yanıt
    quote:

Sadece itibar sıralaması değil mi o? İlk 85e girdi diyemeyiz ki bu şekilde

Hayır ikisi de.

quote:

Bu yıl ODTÜ, “saygınlık” sıralamasına ek olarak, çok boyutlu “genel başarı” sıralamasında da dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına girdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akakçe -- 25 Temmuz 2019; 14:29:52 >

Anladım eski sıralamaymış zaten. Oradan 600-800 arasına nasıl geriledi ki

• Alamutq kullanıcısına yanıt
    nasıl oldu acaba allah allah çok ilginç
  • Nasıl olmuş

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.