Şimdi Ara

Odtü Mühendislik Yardım!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
3
Favori
1.560
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu tercih meseleleri yüzünden kafam çok karıştı ve bi umutsuzluk kapladı son günlerde.Mf4 sıralamam 1156 matematik,fizik çok seviyorum.Odtü elektrik elektronik düşünüyordum başta ama internette bölüm için yazılanlar hiç iç açıcı degil.Herkes bölümün çok çok zor olduğundan tüm üni yıllarının çalısmakla geçtiginden bölümü bitirenlerin yarısından fazlasınında aselsanda sıradan 3 bin maaş alan memur oldugundan yakınmış.Şimdi acaba endüstri mühendisliğini seçsem mi diyorum.Bilgisi olanlar yardım edebilirse çok sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dostum bu soruya cevap gelmez,isteklerinle uyumlu,sormuş cevaplamışsın,belki bilkent ee burslu tutsa neyse de bu puan odtü ee
    Tabii ki zor olacak,garip sosyete üni.değil odtü bu

• çok güzel bir sıralaman var yerinde olsam mühendislik düşünmüyorsan direk boğaziçine giderdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Firenze- -- 1 Ocak 2017; 13:56:4 >
  • Kvot K kullanıcısına yanıt
    Odtü makine'de okuyorum, az çok bilirim ee'yi de.

Şöyle söyleyim, odtü'nün en zor bölümü ee değil ama en çok rekabetin olduğu bölümdür. 4.00 hedefleyen çok fazla insan var. Bu nedenle çok çalışman gerekiyor, kesinlikle doğru.

Mezun olup sıradan memuriyete gelecek olursak;

O tamamen sana kalmış. o 3 bin tl, yeni giren maaşıdır. Yani 3000 ile başlarsın o zamanla yükselir. Ama benim bildiğim çoğu kişi pek durmuyor, Aselsan'da, yani devlette çalışabileceğim en yüksek mühendislik kurumunda, çalıştım diye CV'ye ekliyor ve yoluna öyle devam ediyor.

Endüstri ve Elektrik Elektronik, ikisi de mühendislik ama çok farklılar. Kıyası sadece para üzerinden yapma.

Son olarak ODTÜ, verdiğin emeğin hakkı olan parayı sana her türlü kazandırır.
  • Hangi bölüme yerleştin hocam?

• steps14 kullanıcısına yanıt
    Odtü elektronige girdim.Hazırlık okudum bu sene şuan 1. sınıfım.Odtü sosyal açıdan çok güzel biryer mükemmel arkadaslar edindim.Birkaç uluslararası topluluga katıldım şuan Münihte bir ögrenci kampındayım burda elektronik mühendisi olan ve yaklaşık 10 farklı ülkede çalışmış bir hintli arkadaş da var.Haliyle onunlada baya muhabbet ettik.Böyle etkinlikler vizyonunuzun genişlemesine çok katkı saglıyor.Okulla veya alanımla ilgili soruları olan varsa çekinmeden sorabilir

Ben de odtü endüstri mühendisliğini kazandım bu sene. Benim ingilizce konusunda bir korkum var. Hazırlıkta akıcı konuşacak şekilde öğrenebiliyor muyuz? Bir de ben almanca öğrenmek istiyorum hazırlıkta. İkisini birlikte götürmek zor olur mu?

• Merhaba ben ygs lys hazırlıklarına yeni baslayacak birisiyim. Simdiye kadar surekli insaat muhendisligi dusunuyordum ama hazirliklara baslamadan hedefimi kesin olarak belirlemek icin derin bi arastirma yaptim. Elektronige de ilgim buyuk. Etrafimdaki insanlarla gorustugumde elektrik elektronikte yapamayabilirsin / nerede calisacaksin vb. seyler soylediler. EE okuyan ya da mezun olmus birisiyle de gorusme firsatim olmadi. Bolumu tavsiye eder misin ? Sence gelisecek mi ? Eglenceli mi ? Ya da is imkanlari hakkinda bi bilgin var mi ? Uzun oldu ama cevaplarsan sevinirim

Açıkçası doğrudan ODTÜ den biri ile konuşmak daha sağlıklı olucak diye size soruyorum.Mezun sonrası mezunların genel durumu ne oluyor bilginiz varsa tabi.Ayrıca şu yurtdışına çıkarmıyor ODTÜ meselesi nedir.Birde Bilgisayar Mühendisliğinden tanıdığını varsa o bölüm hakkında bilginiz olmuşsa aktarabilirmisiniz?
    Hocam maalesef Odtü hazırlık üniversitenin imajıyla ve kalitesiyle hiç uyuşmuyor.Kalitesiz ögretmenler , aynı lisedeki gramer kagıtlarını verip sınavlara sokmalar.. Bu senenin bana dil anlamında tek katkısı birkaç yeni kelime ögrenmek oldu.İngilizceni geliştirmek istiyorsan uluslararası topluluklara katıl.Birçogunun yurtdışı etkinlikleri var.Ben bu sene ücretsiz olarak Estonyaya gittim mesela 2 hafta boyunca ve uçak hariç herşeyi onlar karşıladı.Almancaya gelirsek; bana hep ögretmenlerim ,ailem herkes ikinci dil biliyor ikinci dil çok önemli yurtdışında çalışmak istiyorsan ikinci dil diye bas bas bagırdı.Şimdi görüyorumki bunların hepsi yalanmış.Kimse senden 2. dil filan beklemiyor.Senden tek beklenen şey ingilizcenin ana dilin kadar iyi olması vede mühendislik tecrübelerin tabiki.Şirket sana proje veriyor şu tarihe kadar bu takımla bitir bunu diyor.Zaten takımındakilerin çogu da yabancı insanlar herkes ingilizceyle anlaşıyor .Ben almancayı b2 seviyesinde biliyorum.Ama burdaki almanların herbiri farklı bir lehçede konuşuyor.Münihte oturan adam Berlindekini anlamıyor.Ha diyelim ilerde fransada çalışmaya başladın birkaç yıl geçti çok sevdin ülkeyi kalmak istiyorsun o zaman Fransızca ögrenirsin mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kvot -- 21 Ağustos 2016; 5:06:45 >

• hekatesredum H kullanıcısına yanıt
    Odtü yurtdışına çıkarmıyor olayı Erasmusla ilgili.Erasmus tamamen yurtdışında parti yapma , eglence üzerine kurulu bir program.Odtüde özellikle mühendislik fakültesi hocaları gereksiz buluyor programı ve ögrencilere çok zorluk çıkarıyorlar.Zorluk dedigim yurtdışında almış oldugun dersleri saymıyorlar ve okulu uzatmış oluyorsun.Onun dışında akademik programlarda hiçbir sorun yok.Mezunların hali şöyle: İş bulmada hiçbir sıkıntı çekmezsin başvurdugun çogu yer düşünmeden işe alır seni.Fakat deneyimsiz bir mühendis çok komik ücretler alır.Özel sektörde 1.5 binden 3 .5 bine kadar maaş teklifleri gelir yeni mezuna.İlk alacagın maaşa takılma çünkü mühendis aslında 30 yaşında mezun olur.İlk girecegin işler deneyim kazanmak içindir para kazanmak icin degil.Özel sektörde 4-5 yıl çalışınca maaşın güzel bir seviyeye gelir.Burda önemli olan çalıştıgın yere senin önemini kanıtlamak.Yurtdışında çalışmak istiyorsan yapman gerekenler biraz daha zor.Avrupada çalışmak için çalısma izni alman lazım (Türkiye avrupa birliginde olmadıgından).Bu izni genelde çalışacagın şirket senin için alır.Fakat hiçbir şirket yeni mezun bir Türkü işe almak için çalışma izniyle ugraşmaz istersen Türkiye birincisi ol.Avrupa hayalin varsa ya lisansı yada masterı avrupadaki bir üniversitede okuman lazım.Normalde mba gibi programlar yeni mezun biri için hiç gerekli degildir fakat birçok kişi sırf çalışma izni alabilmek icin 1-2 yıl mba yapıyor.Yeni mezun olmayanlar içinse 5-6 sene deneyimin birkaçta güzel projen varsa seni seve seve alırlar.Sorun kimsenin yaş 30-35 e geldiginde bambaşka bir ülkeye taşınmak istememesi.Ayrıca bizim ülkemizde mühendise verilen deger ve maas yurtdışından daha fazla diyebilirim(kuru hesaba katmazsak).Örnegin almanyada yılda 40 bin euro filan alıyor mühendis.Doktor ise 100 bin euronun üstünde.Eger orta asyada arabistanda filan sahada çalışırım dersen eger ayda 20 bin dolar kazanan tanıdıgım var mesela.Ama birkaç yıl saçma sapan bir ülkede kötü koşullarda çalışmayı kabullenirsen tabiki.

• bnsSeref B kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle Ee okuyup ne yapacaksın diyenler kusura bakmayın ama akıllarından şüphe etsinler.Şimdi bu bölümün sorumlu oldugu yüzlerce alan sayabilirim ama kısaca sana elektrigin oldugu heryerde çalışırsın diyeyim.Bilmeyen insanlar uydurup durur hiç onların sözlerine aldanma.Gelişecekmi demişsin , daha ne kadar gelişsin? Kat trilyon dolar büyüklügünde piyasa.Telefonundan tut ,bilgisayara ,elektrik santraline kadar binlerce market.Odtü elektronigi bitirip iş bulamadım diyen kişi hiçbir işe başvurmamış kişidir ancak.Ayrıca büyük ihtimal inşaat mühendislerinden daha iyi çalışma koşullarında çalışacaksın

Bu uluslararası toplulukların bilgilendirme sayfası gibi bir şeyi var mı?Yoksa okula gidince mi bilgi alabilirim?Ben de yurtdışına gitmeyi çok istiyorum.
    İlk hafta tüm topluluklarım yer aldıgı etkinlikler var.Oradan istedigin topluluk hakkında bilgi alabilirsin

Peki bu oryantasyon etkinliği tam olarak ne oluyor?

Yeni gelenleri küçük gruplara bölüp üniversiteyi gezdiriyorlar.Önemli birşey degil katılmayadabilirsin

Bu yurtlar nasıl çıkıyor? Ben ilk 4000 de değilim hiçbir puan türünde. 2 kişilik ya da 4 kişilik odalar tamamen rastgele mi çıkıyor. Yoksa sıralama etkisi oluyor mu?

Her ögrencinin yurtlara yerleşmede bir puanı oluyor.Puanlama sistemini hatırlamıyorum ama sanırım ilk 4000 de olanlar full puanla başlıyor bu yüzden istedikleri yurda girebiliyorlar.Bu ögrenciler yerleştikten sonra geri kalanlarda boş yerlere yerleştiriliyor.Numaralı yurtlar çıkmazsa geçici olarak özellere yerleştiriyorlar ama numaralı yurt gibi para ödüyorsun

İnşallah yer kalır ya ben numaralı yurtları istiyorum.Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
  • Dostum ben myp ile yatay geçiş için başvurdum da kayıtlar 28-30 eylül diyor.Yurt kalma ihtimali var mı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.