Şimdi Ara

ODTÜ MADEN MÜH

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
1.176
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bence okunur

• Okidokiyo kullanıcısına yanıt
    Neden

• Ben de düsunuyorum.

• Çalışma şartları ağır diyorlar hocam

• düşündüm ama sonra şantiye adamı olmadığıma karar verdim
  • VeiledVirgin V kullanıcısına yanıt
    Odtü değil başka ünide maden müh bitiren kuzenim var yarın konuşcam detayını az önce aradım ilk dediği buydu ama benim için önemli değil

• Rivaul kullanıcısına yanıt
    Hocam ayrıntıları paylaşır mısınız buradan

• hanıncipsi kullanıcısına yanıt
    Ben de

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Hocam beni etiketle lutfen

Ben uzunca bir dönem maden ve petrol mühendisliklerini hedefliyordum. Sonra bana tam olarak uygun olmadıklarını farkettim ama ilgisi olan, bu işi tüm zorluklarıyla kabul edecek bir insan için çok güzel bir seçim. Eğer "ODTÜ olsun taştan olsun, aa ODTÜ'de de böyle bir bölüm mü varmış" gibi düşüncelere sahipsen, mezun olunca ne yapacağıma okurken karar veririm diyorsan kesat bir tercih olabilir. Herkesin ilgi duyacağı bir alan da değil. Ben işte bir dönem çok ilgi duyuyordum, yeraltı kaynaklarına inanılmaz ilgim vardı, madende çalışmak çok havalı geliyordu, yurtdışı imkanlarını araştırmıştım. "Ben fiziksel ve zihinsel olarak çok dayanıklı bir insanım, şehir merkezinden kilometrelerce uzakta ağır koşullarda çalışabilirim, soğukkanlı bir insanım" diyorsan bu mesleği gayet güzel icra edebilirsin. Büyük şehirlerdeki iş olanakları baya kısıtlı, maden mühendislerinin çok çok küçük bir kısmı ofis şartlarında çalışıyor. Bunu da göze almak gerekiyor. Madenlerde çalışacak bir mühendis için bir sürü seçenek var. İş güvenliğinden cevher hazırlamaya bir sürü farklı alanda çalışabilirsin. Bu alanda ülkemizde en iyi okullar ODTÜ ve İTÜ, ben her ikisini de tercih ederdim. Her ikisinin de iyi okullar olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okidokiyo -- 6 Ağustos 2020; 22:18:51 >

Ofis maasi ne kadar ve herkes calisabiliyor mu ben o agir sartlara gelemem

Yurtdışı imkanı nasıl

Hocam asıl istediğim meslek sıralamaya gelmiyor bu bölümlerin araştırılmaya değer olduğunu düşünüyorum büyük ihtimal mezuna kalcam zaten ama yine de bilgim olsun belki beğenirim

• Ofiste çalışan maden mühendislerinin maaşları konusunda pek bir fikrim yok hocam. Tercih dönemi bitmeden sektörde çalışan kişilerle irtibat kurman, onlara sormak en iyisi olur. Ofis şartlarında benim bildiğim kadarıyla maden planlama mühendisliği gibi seçenekler var. Maden müh. mezunlarından kaçının böyle alanlara yöneldiğini bilemiyorum. Arazide çalışmak istemeyen bir insan için akademisyenlik de bir seçenek olabilir. Amma velakin "ben araziye zor koşullara gelemem" diyen bir insan farklı bir tercih yapmalı bence. Mezun olduğumuz anda hop diye planlarımızı gerceklestiremeyebiliriz. O yüzden her koşulda icra etmek isteyeceğin bir mesleği seç derim ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okidokiyo -- 6 Ağustos 2020; 22:33:4 >
    Petrol alanında çalışmak isteyen bir insan Katar, Kuveyt, Brunei gibi ülkelerde çalışabilir. Güney Afrika'ya altın madenlerinde çalışmak için giden bir İTÜ mezununu duymuştum aynı okuldaki birinden. Baya iyi kazanıyormuş. Japonya hiç bu yönüyle bilinmese de zengin yeraltı kaynaklarına sahip bir ülke, maden mühendislerine de değer verdiklerini duymuştum. Daha pek çok seçenek sıralanabilir aslında, bunlar benim ilk aklıma gelenler.

Bence de araştırmaya değer hocam. Herkese hitap edecek bir bölüm diyemem ama belki de senin ilgi duyacağın, cok mutlu olacağın bir alandır. Araştırma yapmak çok önemli. İnsan hiç beklemediği şeylerde kendini bulabiliyor.

Bu bölümlerde başarılı olmak için ingilizcenin yanına hangi dil eklenmeli sizce

• gili kardeşim;
    Madencilik ile ilgili sana tecrübelerimi aktarayım. sen ona göre karar ver.
    hangi üniversiteden mezun olduğunun pek önemi yok. çünkü meslek hayatına atıldığında başarılarına göre yükselirsin. birçok sektörde olduğu gibi bizde de tanıdık eş dost akraba ile iş bulma imkanı yüksektir. ama odtü- hacettepe gibi okullardan mezun olursan elbette işe kabul esnasında sana artısı olacaktır. fakat sonrası senin elindedir. eğer gerçekten zeki olduğuna inanıyorsan ve puanın yetiyorsa odtü ye filan git. fakat puanın yettiği halde (sınav sisteminin boktan olması nedeniyle) yeterince zeki olmadığını düşünüyorsan odtüye filan gidim deme. akıl sağlığını kaybedebilirsin. çünkü zeki öğrencilere yetişebilmek için gereğinden fazla çalışman gerekir. bu da sıyırmana neden olur. 🙂
    mezun olduktan sonra diğer sektörlere nazaran iş bulma imkanın yüksektir. maaşlar yeni mezunlar için 3500 lira alt limittir. kendini ispat edersen ve şansın da yaver giderse 10 sene içeriisnde 10 bin lira ve üstünü görebilirsin. bu ücret yıllar içinde daha da artabilir. ama sektörün aranan elemanı olacaksın. işini çok iyi yapacaksın. sektör içinde marka isim olacaksın.
    madencilik macera işidir. maceralı bir hayatı seviyorsan madenliği tavsiye edebilirim. madencilik zor iştir. sürekli arazide olursun. açık işletme de çalışıyorsan güneşin sıcağ karın soğuğu beynini deler. yabani hayvanlarla ormanla tabiatla haşır neşir olursun. yeraltı çalışyorsan iş daha da zordur. yeri gelir toz ve dumandan kaynaklı 1 metre önünü göremezsin. yeraltında yeri gelir su ile mücadele edersin yeri gelir göçükle mücadele edersin. yeri gelir gaz ile mücadele edersin.
    çalışma alanın geniştir. merkezde de çalışabilirsin. maden firmalarının işini takip eden firmalar var. ytk diyoruz biz onlara.
    çıkan madeni hazır hale getiren fabrikalar var. onlarda da çalışabilirsin. onlarda elbette dağ başlarında oluyor. açık ocağın veya yer altında da çalışabilirsin. ya da mezun olduktan sonra benim birçok arkadaşımın yaptığı gibi polis olabilirsin 🙂

Saygılarımla,

Fahri KESKİN

Maden Mühendisi ve İSG Uzmanı

Teşekkürler. Daha önceden bakmıstım

Çalışmak istediğin bölgeye göre değişiklik gösterir hocam. Petrol, akaryakıt alanına yönelecek bir insan için Arapça faydalı bir seçim olur. Kuzey Afrika ülkelerinden birinde çalışmak istiyorsan Fransızca iyi bir seçim olabilir, Avustralya, Kanada gibi ülkelerde çalışmak için yalnızca İngilizce bilmen yeterli olacaktır. Çin'in bazı bölgeleri yeraltı kaynakları konusunda çok zengin, Çince öğrenmek de faydalı olabilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.