Şimdi Ara

ODTÜ'lü Yeni Mezun Mühendisler(Elektrik-Elektronik,Bilgisayar,Makine) Sorularınızı Cevaplıyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
211
Cevap
36
Favori
28.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nezcafe

Aselsan, Havelsan, TAI, TEI, Roketsan bunlar TSK'yı Güçlendirme Vakfına bağlı savunma sanayi şirketleri. Her birinin alanları ve çalışmaları farklı. Her birinde onlarca devam eden proje var. Aselsan'daki projelerin bir kısmında şüpheli ölümlerin olmasından kaynaklı olarak halk arasında ismi daha çok duyulmuş ve bu sebepten dolayıda her zaman en iyisi aselsanmış gibi bir algı oluşmuş durumda. Her bir şirketin uzmanlık alanı farklı, mesela aselsanda daha çok elektrikçiler önplandadır. Havelsan da bilgisayarcılar, TAI-TEI'de makine-malzeme, roketsan'da da makine-malzemeciler. Fakat her birisi bilgisayar mühendisi de alır, endüstri mühendisi de. Bir de bu kurumlarda çalışman kadar bu kurumlardaki hangi birimde çalıştığında önemli. Aselsan'da olup tamamen yatan onlarca mühendis var, orada çalışan arkadaşlarımdan biliyorum. Neden TAI peki konusuna gelecek olursak, orada başlayacak yeni ve önemli bir proje var. Ben de bir aksilik çıkmazsa bu projede görev alacağım, yeni ve çok önemli bir proje olmasından kaynaklı olarak TAI'yi seçtim diyebilirim. Umarım bahsettiğim gibi bir şeyle karşılaşmam ben de ve sürekli yeni bir şeyler öğrenip katma değerli işler yaparım.

Maaş konusundan malesef bahsetmem mümkün değil çünkü gizliliğine dair imza atıyorsun. Bunun ihlalinde sıkıntı çekilebilir fakat yeni bir mezun olarak sorun edilmeyecek bir rakam olarak düşünebilirsin.

Alıntıları Göster
    Hocam merakımdan soruyorum.Bahsettiğiniz proje taı tf-x projesi mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @hellmr59 hocam gazi hakkında fazla fikrim yok, ama fena olmadığınız biliyorum. endişelerimden biri tamamen ingilizce olmaması. onun dışında yaş çok çok önemli değil, zaten okulu uzan kişi baya olduğu için yaşın aşırı bir önemi yok, fakat ufak tefek tecrübesizlik problemleri ve nadiren de olsa belli bir tecrübe ve belli bir yaş arayan şirketler oluyor, orda problem olur, onun dışında yaşın büyük bir ehemmiyeti olmadığını düşünüyorum.
  • hocam elektronik-haberleşme,uçak , makine mühendisliği zorluk sıralaması nasıldır ?

itü elektronik-haberleşme ve uçak arasında kaldım , uçak müh makine kadar zor mu ?

• biraz genel bir soru olacak eminim hepiniz cevaplayabilirsiniz şimdiden teşekkürler

iş imkanları konusunda bi sorum olcaktı, elektronik haberleşme, ee, elektrik, mekatronik, bunların hangisi daha rahat iş bulma imkanı sağlar?

• hacettepe ve odtü (bilg. mühendisliği) arasında ne kadar seviye farkı var?
  • @Skaar hocam bir miktar fark var tabii. özellikle iş bulma konusunda ODTÜ'nün daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. ama hacettepe'nin eğitimi de gayet iyidir, arkadaşlaradn biliyorum. ama fark o kadar büyük değildir muhtemelen.

diğer iki soruyu makineci ve elektrikçi arkadaşlar cevaplarsa daha uygun olur muhtemelen, benim çok bir bilgim yok.
  • hocam sıralamam 2749 ve ben özellikle şunu yapmayı severim diyemiyorum ve odtü elek. ve bilgisayarı aynı anda yazacağıma ikisinden birisini seçip mi yazmalıyım yoksa şansıma mı güvenmeliyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: manesfirst

@.kaan evet hocam ben iş buldum. TÜBİTAK BİLGEM YTE'de yarı zamanlı çalışıyorum ve kısa zaman içersinde de tam zamanlıya geçeceğim inşAllah. ben part-time 4. sınıfın 2. döneminde başladım işe, mezun olmadan buldum sayılır yani. maaş konusunda malesef antlaşmalar gereği bu bilgiyi açık edemiyoruz :) ama maaşların tatmin edici olduğunu söyeleyebilirim.
    çankaya ve atılım hakkında ne söylemek isterdin koç

ve odtu kıbrıs hakkında

harbiden hocalar gidiyo mu kıbrıda

çankaya atılım mı odtü kıbrıs mı

• @herikeyn hocam bence işi şansa bırakmayın, iki mühendisliğin de ne yaptığını iyice araştırdıktan sonra birini diğerinin üzerine yazmanızda fayda var tercih sırasında. bu tarz işler şansa bırakılmaz, hayatınızın geri kalanını etkileyen tercihler bunlar.

@gs1905brk hocam çankaya çok hoş değil sanki de atılım fena değil sanırım. kıbrıs hakkında çok bilgim yok açıkçası ama arada bir gidiyor olabilir bizdeki hocalar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nezcafe

Aselsan, Havelsan, TAI, TEI, Roketsan bunlar TSK'yı Güçlendirme Vakfına bağlı savunma sanayi şirketleri. Her birinin alanları ve çalışmaları farklı. Her birinde onlarca devam eden proje var. Aselsan'daki projelerin bir kısmında şüpheli ölümlerin olmasından kaynaklı olarak halk arasında ismi daha çok duyulmuş ve bu sebepten dolayıda her zaman en iyisi aselsanmış gibi bir algı oluşmuş durumda. Her bir şirketin uzmanlık alanı farklı, mesela aselsanda daha çok elektrikçiler önplandadır. Havelsan da bilgisayarcılar, TAI-TEI'de makine-malzeme, roketsan'da da makine-malzemeciler. Fakat her birisi bilgisayar mühendisi de alır, endüstri mühendisi de. Bir de bu kurumlarda çalışman kadar bu kurumlardaki hangi birimde çalıştığında önemli. Aselsan'da olup tamamen yatan onlarca mühendis var, orada çalışan arkadaşlarımdan biliyorum. Neden TAI peki konusuna gelecek olursak, orada başlayacak yeni ve önemli bir proje var. Ben de bir aksilik çıkmazsa bu projede görev alacağım, yeni ve çok önemli bir proje olmasından kaynaklı olarak TAI'yi seçtim diyebilirim. Umarım bahsettiğim gibi bir şeyle karşılaşmam ben de ve sürekli yeni bir şeyler öğrenip katma değerli işler yaparım.

Maaş konusundan malesef bahsetmem mümkün değil çünkü gizliliğine dair imza atıyorsun. Bunun ihlalinde sıkıntı çekilebilir fakat yeni bir mezun olarak sorun edilmeyecek bir rakam olarak düşünebilirsin.

Alıntıları Göster
    hocam 2018 ceng mezunlarından kaçı yurtdışına master/doktora veya çalışmaya gitti ? doktoraya gidenler hangi okullardan kabul aldı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ea_guru

hocam 2018 ceng mezunlarından kaçı yurtdışına master/doktora veya çalışmaya gitti ? doktoraya gidenler hangi okullardan kabul aldı ?

Alıntıları Göster
    Bunu belirlemesi çok zor çünkü 100'ün üzerinde mezun var. Fakat çevremden duyduğum çok insan var, amerikaya gideni de var, avrupaya gideni de. Nereden kabul alacağın biraz ortalaman ile ilgili, 4.0 ile mezun olmuş bir arkadaşımız var mesela istese MIT'e de giderdi fakat bazı sebeplerden dolayı burada kalmak istemiş. Ortalaman 3.5 üstündeyse yurtdışında güzel yerlerden kabul alırsın.

• quote:

Alıntıları Göster
    Control muhendisi Tesla da calisiyo bak adam gitmis

https://www.linkedin.com/in/oktayarslan

• @turkish nigga hocam ben bildiğim bazılarını sayayım.
    eth zurich-doktoa, epfl-doktora, manchester-master. fakat muhtemelen 2 elin parmağını geçmez, bu saydıklarım hep çok iyi elemanlardı.

@dh2dhy2 hocam adamın yaptıklarını okursanız nasıl gittiğini anlarsınız :) kendisi İTÜ EE'yi birincilikle bitirmiş, ceng den çap yapmış, İTÜ'de 1, georgia üniversitesinde 2 masterı var, ve georgia da doktora yapmış. yurt dışında çalışmak için seçtikleri kişileri görebilirsiniz :)
  • quote:

@turkish nigga hocam ben bildiğim bazılarını sayayım.
    eth zurich-doktoa, epfl-doktora, manchester-master. fakat muhtemelen 2 elin parmağını geçmez, bu saydıklarım hep çok iyi elemanlardı.

@dh2dhy2 hocam adamın yaptıklarını okursanız nasıl gittiğini anlarsınız :) kendisi İTÜ EE'yi birincilikle bitirmiş, ceng den çap yapmış, İTÜ'de 1, georgia üniversitesinde 2 masterı var, ve georgia da doktora yapmış. yurt dışında çalışmak için seçtikleri kişileri görebilirsiniz :)

• quote:

@turkish nigga hocam ben bildiğim bazılarını sayayım.

Hocam şaşırdım gerçekten çünkü benim bildiğim ODTÜ ee ve ceng den her yıl abd nin iyi okullarina mutlaka giden ogrenciler oluyordu. Georgia tech falan hatta Stanford a her yil 1-2 öğrenci gidiyormuş.

• quote:

Hocam şaşırdım gerçekten çünkü benim bildiğim ODTÜ ee ve ceng den her yıl abd nin iyi okullarina mutlaka giden ogrenciler oluyordu. Georgia tech falan hatta Stanford a her yil 1-2 öğrenci gidiyormuş.

Alıntıları Göster
    odtuyu 1. likle bitirmis ve okurken ders disi projelerde anlamli sonuclar cikarmissa gider niye gitmesin. 3.7 ustu ortalama ile aliyo bu okullar sonucta, 3.7 nin altini almaz cunku ayni yere basvuran dunyanin baska bi yerindeki okul birincisi bi hintli ya da çinli illa olacaktir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dh2dhy2 -- 4 Ağustos 2018; 19:55:4 >
  • nezcafe kullanıcısına yanıt
    Hocam Tai ye girebilmek için mülakat gorusmesinde neler soylemek , neleri bilerek gitmek bizi olumlu geridonut almamıza sebep olur ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4JustiesKlein

Hocam Tai ye girebilmek için mülakat gorusmesinde neler soylemek , neleri bilerek gitmek bizi olumlu geridonut almamıza sebep olur ?
    Başvurduğunuz pozisyona göre değişir. İlanı açan birim yada alım yapılacak proje önemli. JAVA Developer olarak girecekseniz mesela OOP paradigmalarını bilmek, problemleri buna uygun çözmeye çalışmak faydalı olacaktır. Embedded System larda çalışacaksanız C/C++ bilmek, belki network bilmek işinize yarayacaktır. Fakat hangi pozisyonda olursanız olun, genel algoritma bilginizi ve problemlere nasıl yaklaştığınızı ölçmek için ufak tefek sorular sorarlar. Her şirketin sorduğu, içlerinde bazı tricky soruların olduğu problemler. Bunlara da mesela aşağıdaki site benzerindeki sitelerden ulaşabilir, pratik yapabilirsiniz. (geçenlerde microsoft'ta giren bi tanıdığım oldu en son görüştüğümüzde buradan 300 soru çözmüştü :D belki mülakata girene kadar 500 olmuştur :p)

https://leetcode.com

• @EE

Tobb ee yazmayı düşünüyorum. Ama Türkçe olması beni çok düşündürüyor . Sizin tobb hakkında görüşünüz nedir ?

• nezcafe kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ederim , hayatta başarılar dilerim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.