Şimdi Ara

ODTÜ'lü Yeni Mezun Mühendisler(Elektrik-Elektronik,Bilgisayar,Makine) Sorularınızı Cevaplıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
210
Cevap
35
Favori
24.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 5 ay
  • Cevaplayan Üyeler 83
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 34
  • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 7 saat 55 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 21
  • Favoriye Eklediklerim 37
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • manesfirst (34 mesaj) plankton007 (23 mesaj) nezcafe (19 mesaj) abdulkadir_25 (9 mesaj) themontana (8 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (123 mesaj) Mobil (62 mesaj) Tablet (7 mesaj) Mini (5 mesaj) Uygulama (13 mesaj)
  • @
14 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT / YDT >> TYT/AYT Genel Sohbet >> ODTÜ'lü Yeni Mezun Mühendisler(Elektrik-Elektronik,Bilgisayar,Makine) Sorularınızı Cevaplıyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    3829 Mesaj
    Hocam benim sorum genel olacak. Tüm mühendis arkadaşlar farklı tavsiyeler verebilir bu konuda. Biliyorsunuz ki ilkokuldan liseye geçişte insan bir tokat yemiş hissine kapılıyor farklı bir seviye ve ortam olduğu için. Ki bunun liseden üniversiteye geçişte çok daha fazla olacağını tahmin ediyorum. Yeni ders sistemine seviyesine sınavlarına vs nasıl çabuk ayak uydurabiliriz. Demek istediğim tamamen ders başarısı anlamında. İlk dönemde tecrübesizlikten ve ders çalışmayı bilmemezlikten başarısız olma korkum var. Ders çalışma ve yüksek not alma konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    @ttt66 hocam açıkçası ben istemezdim. ben 4 sene mühendisliği boşuna okumadım ve eğer işimi yapmayacaksam, hatta çok sevdiğim işimi yapmayacaksam, paranın çok da bir önemi yok bence açıkçası. sırf parası iyi diye 4 senelik eğitimimi çöpe atmak istemem açıkçası. bu tarz şirketler aldıkları kişileri sırf zeki oldukları için ve iş çözebildiği için alıyorlar, bunu da iyi üniversiteden, iyi bölümden, iyi ortalama ile mezun olmuş kişileri alıyorlar. ben eğitimimin boşa gitmesini istemem açıkçası.

@Papaz Yahnisi hocam, fizik bölümünden mezun olduğunuzda yapabileceğiniz şeylerin sınırı var açıkçası. akademisyen olmayacaksanız yönelebileceğiniz fazla yer yok açıkçası. ki o zaman bile sınırlı sayıda akademisyen alınıyor. eğer fiziğe ilginiz var ise makine mühendisliğine bakmanızı tavsiye ederim, çok ağır fizikle uğraşıyorlar genelde. derslerinin ağırlığı fizik üzerine. planton arkadaşıma spesifik sorular sorabilirsiniz isterseniz.

@Detective W hocam dediğiniz şey kesinlikle var onu söyleyebilirim, birinci elden tecrübe ettiğim için iyi biliyorum. yaklaşık ilk 3 dönem nasıl çalışacağıma dair hiçbir fikrim yoktu, zira tamamen test kültüründen geliyoruz malum, ve bu çalışma yöntemleri kesinlikle işe yaramıyor. fakat zaman geçtikçe kendinize has yeni bir yöntem buluyorsunuz, bu kişiden kişiye değişiyor genelde. benim bulduğum yöntem ise yazmak idi. lisede hiçbir zaman yazarak çalışmadım, ama üniversitede en iyi yazarak anladığımı fark ettim. calculus fizik gibi derslerde bu yöntemi uygulamıyordum, dediğim gibi 3 dönemden sonra buldum bu yöntemi. özellikle fizikte bu yüzden zorlandım biraz. bulduğum başka bir yöntem ise ders kitaplarını okumak, ders çalışırken hocanın slaytları, notlarınız ve kitaptan aynı anda gitmek bayaaa faydalı oluyor. ben slaytları, notlarımı ve kitabı açardım, üzerinden geçerek önemli yerleri 2. bir deftere not alırdım, eğer örnek soru varsa onların çözümlerini koyardım. son 2 senede bu yöntem baya işime yaradı açıkçası, fakat herkesin çalışma yöntemi farklı oluyor. bir de son tavsiyem derslere kesinlikle gidin. slaytlarda her zaman her şey olmuyor veya bazı hocaların slaytları derste anlatacaklarını destekler nitelikte olup içinde derse gitmezseniz hiçbir şey olmayabiliyor. çok kafanıza takmayın en fazla 1-1.5 senede üzerinden gelinen bir problem genelde.

• Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    @Agathias hocam nezkafe arkadşımın dediği gibi eğer AA-BA-BB gibi notlar almak istiyorsanız sosyallik biraz azalıyor. mesela bir arkadaşım var bizim bölümde, biraz rahatına düşkün biridir, oyun oynamayı da çok sever, derslerden geçer ama kendisini de sıkmaz, genelde CB ve altı notlarla geçer. bol bol da oyun oynar. oyun oynamak yerine siz sosyal hayatınıza ağırlık verebilirsiniz ama sonuçlarına da katlanmanız gerekir. ikisi arasında denge bulunabilinir ama her gece bir yerlere gidem işte zart zurt derseniz biraz zor iyi not almak.
  • Er
    4 Mesaj
    @bilgisayar

hocam kafa karışıklığım var da benim.bilgisayarın önü kapalı mı ? . yani işsiz mi kalırlar

ve aselsan gibi yerlerde torpil mi dönüyor
    |
    |
  • Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    @snoffer hocam bilgisayarın önü kapalı mı diye soran ilk kişi sizsiniz sanırım :) diğer mühendislikler deseniz bile genel olarak mühendisliğin önü kapalı değil derdim fakat bilgisayarı sorunca yani... :) bilgisayar muhtemelen önü en açık mühendisliklerden biri. her şeyin dijitalleşmeye başlaması ile bilg. mün.'lerinin önemi giderek artıyor, ve tüm firmalar deli gibi yetişmiş, kalifiye bilgisayar mühendisli arıyor. önceki postları okursanız zaten örneklerini de verdik, mezun olan tüm arkadaşlarım şu anda iş bulmuş durumdalar.

ikinci soru ile ilgili, pek böyle bir şey duymadım, zira aselsan yarı özel bir firma, torpilin nerde döneceğininden pek emin değilim. mülakat ile alıyorlar ve teknik mülakatı geçemezseniz almazlar.
    |
    |
  • Onbaşı
    37 Mesaj
    ODTÜ'de hocalarla ilişkiler nasıl, referans mektubu vb. almak zor mu?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Er
    4 Mesaj
    peki hocam şu an piyasada yeni mezun bilgisayar mühendisinin maaşları nasıl
  • Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

bizim bölüm için konuşayım hocam, yok yani gayet kolay aslında. özellikle işte yurt dışına çıkmak için referans lazım derseniz "yok ben vermem" diyecek kimse yoktur bizim bölümde muhtemelen, çünkü herkes kendi öğrencisinin iyi bir yerlere girmesini, iyi eğitim almasını ister. hocalarla bir miktar sohbet eder, hal hatırını sorar, iletişimi kesmezseniz çok rahat mektup alırsınız. genel olarak ilişki içinde hocadan hocaya değişiyor açıkçası. derste veya ofis saatlerinde soru sorup da cevaplamayacak hoca yoktur. bazıları biraz resmi oluyor, bazıları öğrenciye daha yakın, soru sorması daha kolay oluyor ama hiçbiri kibirli, öğrenciye üstten bakan, öğrenciyi aşağılayan bir tavra sahip değiller. hatta bazı arkadaşlar proje danışman hocalarıyla sinemaya bile gitmişti :) bu biraz istisna yeni gelen genç bir hocamız vardı, kendi de öğrenci gibiydi zaten de, genel olarak iyi insanlardır. daha spesifik bir durumla ilgili sorunuz varsa sorabilirsiniz.
    |
    |
    Berceste- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

hocam, aselsan gibi kurumların maaşları daha yüksek iken küçük-orta ölçekli start-up ların maaşları daha düşük oluyor. benim çevremden duyduğum kadarıyla(ama çevremdeki mezunların genelde odtü-bilkent mezunu olduğunu unutmayın) 3500 ile 5500 lira arasında değişiyor. (bu arada 5500 lira 3 ayda bir çift maaş veren kurumlardaki 16 aylık maaşın 12'ye bölünmesiyle elde ediliyor, çift maaşsız çalışan şirketlerin 4500 liradan fazla verdiğini duymadım).
    |
    |
    snoffer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    4 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: manesfirst

hocam, aselsan gibi kurumların maaşları daha yüksek iken küçük-orta ölçekli start-up ların maaşları daha düşük oluyor. benim çevremden duyduğum kadarıyla(ama çevremdeki mezunların genelde odtü-bilkent mezunu olduğunu unutmayın) 3500 ile 5500 lira arasında değişiyor. (bu arada 5500 lira 3 ayda bir çift maaş veren kurumlardaki 16 aylık maaşın 12'ye bölünmesiyle elde ediliyor, çift maaşsız çalışan şirketlerin 4500 liradan fazla verdiğini duymadım).
    o zaman hacettepe ytü gibi yerlerden mezunlar 2k anca alıyodur ?
    |
    |
  • Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    @snoffer yok hocam odtü-bilkent kısmını sadece bilgi için verdim, okul maaşı o kadar fark ettirmiyor, hatta büyük şirketlerde maaşlar pozisyonlara göre veriliyor, yani eğer girebilirseniz maaşınız aynı pozisyondaki herkes ile aynı oluyor, okula bakmaksızın. mesele bu tarz maaş verebilen şirketlere girebilmekte, okul bu aşamada etkili oluyor, maaşın kendisinin belirlenmesinde değil.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    563 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: manesfirst

@Agathias hocam nezkafe arkadşımın dediği gibi eğer AA-BA-BB gibi notlar almak istiyorsanız sosyallik biraz azalıyor. mesela bir arkadaşım var bizim bölümde, biraz rahatına düşkün biridir, oyun oynamayı da çok sever, derslerden geçer ama kendisini de sıkmaz, genelde CB ve altı notlarla geçer. bol bol da oyun oynar. oyun oynamak yerine siz sosyal hayatınıza ağırlık verebilirsiniz ama sonuçlarına da katlanmanız gerekir. ikisi arasında denge bulunabilinir ama her gece bir yerlere gidem işte zart zurt derseniz biraz zor iyi not almak.
    hocam ben de öyle birini tanıyorum, aynı kişi mi acaba aklımızdaki :D
  • Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

muhtemelen aynı kişi hocam muhtemelen :D
    |
    |
    nezcafe kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    21 Mesaj
    Hocam ODTÜ bilgisayarın tam sınırındayım. Gelmeme ihitmali var ondan sonra İTÜ düşünüyorum. Sene içersinde çoğu kişinin hayali olan İTÜ şu aralar özellikle bilgisayarda çok kötülenmeye başladı. Sizce İTÜ’nün eğitimi nasıl ODTÜ’ye göre çok fark var mı? Bilkent makine de düşünmüyor değilim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
    563 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Bellegarde

Hocam ODTÜ bilgisayarın tam sınırındayım. Gelmeme ihitmali var ondan sonra İTÜ düşünüyorum. Sene içersinde çoğu kişinin hayali olan İTÜ şu aralar özellikle bilgisayarda çok kötülenmeye başladı. Sizce İTÜ’nün eğitimi nasıl ODTÜ’ye göre çok fark var mı? Bilkent makine de düşünmüyor değilim.
    Buradan İTÜ ile ilgili bilgi sahibi olan varsa cevaplar mutlaka da bizimkilerin çok bi bilgisi olmasa gerek itüyle ilgili. Ama kötülenecek tarafı olduğunu düşünmüyorum ya, elbette eleştriler yapılır doğru gitmeyen şeyler olabilir fakat yine de yazılmayacak derecede bir sıkıntı göremiyorum. Orada okumuş, mezun kimseler daha yakından bilir elbette de İTÜ yine de :D
    |
    |
  • Yarbay
    4052 Mesaj

Hocam bana itü ve ytü elektrik gelmiyor ama kocaeli üniversitesi elektrik gelicek. Elektrik mühendisliği ztn 4 5 üniversitede var itü ytü kocaeli afyon . Sizce kocaeli elektrik bitirsem itü ytü den eksiyle iş hayatına başlar mıyım ?
    |
    |
    manesfirst kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    432 Mesaj
    kararını vermek zor oldu ama sonunda Odtü EE ve altına CENG yazdım.

Tıp yazmaya bayağı yaklaşmıştım, hatta dün akşama kadar tıptı ilk tercihim.

Konuda yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Teğmen
    205 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    arkadaşlar konumuza katılan herkese teşekkür ederiz, yüksek ilgi gösterdiniz, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık, sürç-ü lisan ettiysek affola. burdan sorulara cevap veren diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum. tercih döneminin bitmesiyle konu zaten az cevap almaya başladı. bundan sonra çok aktif takip etmeyiz muhtemelen, bir şey varsa özel mesaj ile sorabilirsiniz. inşAllah tercihleriniz ve yerleşeceğiniz yerler size, ülkemize, alem-i islama hayırlara vesile olur. kalın sağlıcakla.
    |
    |
  • Yarbay
    3829 Mesaj

Teşekkürler hocam cevap için

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    manesfirst kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    327 Mesaj
    Matematik çap için gereken dersler 1 yıllık ders yüküymüş boğaziçinde . 1 yıl daha üni ile 2 diploma sahibi olabilmek güzel geliyor kulağa. Matematiği de seviyorum.

1.CS lisans yanında matematik çap yapmak mantıklı mıdır, faydalı mıdır? Çapın iş hayatında bir yararı olur mu?

2. Hiç çap yapan gördünüz mü vakitlerini nasıl geçiriyorlardı yaşamları nasıldı?

Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
valorant vp
valorant points
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,355
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.