Şimdi Ara

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusü (306. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.222
Cevap
62
Favori
456.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 304305306307308
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xDAGx

Malum bugün sonuçlar açıklanıyor Okulla veya Bilgisayar Mühendisliğiyle ilgili soruları olanlar varsa 4. sınıf öğrencisi olarak objektif şekilde yanıtlamaya çalışırım. Alıntılamanız yeterli

özelden mesaj attım
  • quote:

Orijinalden alıntı: vicu vicu ben spidey

quote:

Malum bugün sonuçlar açıklanıyor Okulla veya Bilgisayar Mühendisliğiyle ilgili soruları olanlar varsa 4. sınıf öğrencisi olarak objektif şekilde yanıtlamaya çalışırım. Alıntılamanız yeterli

sıralamam 27 bin geldi, odtü kıbrıs bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. birkaç kişiyle konuştum bazılarından olumlu bazılarından olumsuz yanıtlar aldım. Lütfen objektif bir şekilde cevaplarsanız sevinirim.

- Hocalar ve eğitim odtü'ye kıyasla nasıl?
    - okulun imkanları nasıl, yani öğrenciler hocalar projelerle vs... uğraşıyor mu? odtü kıbrıs bir bilim yuvası gibi mi?
    - kıbrıs'ta hayat söylenildiği gibi çok pahalı mı? ortalama bir öğrenci kaç lira ile geçinir?
    - sosyal olanakları iyi mi, okuldaki kulüpler aktif olarak çalışıyor mu?
    - mezun olunca amerika'da master veya bütünleşik doktora yapmak istiyorum. okulun veya hocaların iyi bağlantıları var mı konuda.

son olarak odtü kıbrıs'ı önerir misiniz? bu sene ilk yılım, sağlık sorunlarım nedeniyle sıralamam çok iyi gelmedi. mezuna kalmayı da düşünüyorum.

- Hocalar ve eğitim odtü'ye kıyasla nasıl?

Hocam hocaların kalitesi Ankara ODTÜ ile hiç bir farklılık göstermiyor ki zaten aynı senato alıyor hocaları işe. Onun dışında yeni bir kampüs olduğu için bazı dersler için hocaların ilgi alanları olmadığı için Ankara kampüsünden uçan hocalar günlük gelip bize ders anlatıp dönüyorlar.

- okulun imkanları nasıl, yani öğrenciler hocalar projelerle vs... uğraşıyor mu? odtü kıbrıs bir bilim yuvası gibi mi?

Hocam hocalarla proje yapma imkanı diğer hiçbir okulda olmayacak şekilde fazla çünkü çok fazla öğrenci yok ve hocalar istekli öğrencileri direk fark edip üzerlerine düşüyorlar. Hocalarla samimiyetimiz hat safhada diyebilirim. Başımdan geçeni anlatayım, Ankara kampüsü öğrencileri hocalarının yüzünü göremezken nerdeyse (derslere falan asistanları gelir genelde), ben staj dolayısıyla Ankara kampüsündeyim şuan geçen gün ODTÜ Çarşıda hocamı görüp selamlaştık yanak yanağa olduk hocayla . Proje konusunda da şöyle bir örnek verebilirim; Bölüm başkanımızla disleksik çocuklara yönelik bir oyun geliştiriyoruz 3 arkadaş. İkimiz araştırma kısmına bakıyor ve bir kişi geliştirme yapıyor ve hocamız araştırmamıza danışmanlık yapıyor. Onun dışında öğrenci toplulukları var projeler yapan "IEEE METU NCC" bunlardan biri. Daha yeni olan ACM topluluğu var en son uydudan görüntü almayı başarmışlardı. Bunların hepsi için sizin biraz istekli olmanız yetiyor.

- kıbrıs'ta hayat söylenildiği gibi çok pahalı mı? ortalama bir öğrenci kaç lira ile geçinir?

Kıbrıs'ta hayat Türkiye'ye göre biraz pahalı ama abartacak kadar da değil, market fiyatları TR'nin 1.5 katı falan. Alkol tüketen biriyseniz o da ucuz zaten. Ama ortalama 750-1000 aralığıyla çok rahat geçinirsiniz. Ha ben sıkarım kendimi ekonomik davranırım derseniz 500-600 lirayla da yaşarsınız.

- sosyal olanakları iyi mi, okuldaki kulüpler aktif olarak çalışıyor mu?

Bu sorunun cevabını iki üst soruda verdiğime inanıyorum. Kulüpler aktif olarak çalışıyor fakat aktif olarak çalışacak elemanlara da ihtiyaç var. Kendinizi geliştirmeniz adına geldiğiniz takdirde bir kaç kulübe üye olup işin bir tarafından tutmanızı öneriririm. Genel olarak sosyalliği inceleyecek olursam eğer, okulun yakınında Kalkanlı Köyümüz var, genelde haftaiçi bir aktivite yapılacağı zaman oraya gider öğrenciler. Köy dediğime bakmayın gayet barları pubları olan bir köy hayal edin. Genel olarak yeterli oluyor. Zaten çalışmaktan çok vakit kalmıyor sosyalleşmeye özellikle bölüm öğrencisisiyseniz buna emin olabilirsiniz. Onun dışında kıbrıs güzel bir ülke. Temiz ve nezih plajlar var her yerde ki turizm yuvası Girne'yi bünyesinde barındırıyor. Bi değişiklik olsun diye çok rahatlıkla arkadaşlarınızla taksi tutup bir kaç kişi gidebilirsiniz veya "Çimen" dediğimizi dolmuşlar var onları da kullanabilirsiniz. Özetleyecek olursam yazdıklarımı topluluklar gayet aktif olarak çalışıyor okuldaki ama çalışan insanlara da ihyaçları var ve sosyalleşmeye vakit bulduğunuzda, sosyal olanaklar gayet yeterli düzeyde.

- mezun olunca amerika'da master veya bütünleşik doktora yapmak istiyorum. okulun veya hocaların iyi bağlantıları var mı konuda.

Kıbrıs Kampusu hocalarının bağlantıları genellikle İngiltere konuşlu fakat ODTÜ Ankaradaki hocalar daha fazla oldukları için ve gelip derslerinize girecekleri için kendinizi sevdirmeniz durumunda çok rahat referans alabileceğinizi düşünüyorum. Ki ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölüm başkanı Adnan Yazıcıyla en son referans için konuştuğumuzda "ne zaman isterseniz gelebilirsiniz çocuklar" demişti.

son olarak odtü kıbrıs'ı önerir misiniz? bu sene ilk yılım, sağlık sorunlarım nedeniyle sıralamam çok iyi gelmedi. mezuna kalmayı da düşünüyorum.

Hocam ODTÜ KKK'yı size son sınıfa gelmiş bir öğrenci olarak kesinlikle öneririm. Ben de LYS yılımda benzer sıkıntılar yaşadım biraz LYS stresinden dolayı ve istemediğim bir sonuç aldım genel olarak fakat şuan iyi ki bu okula gelmişim diyorum. Mezuna kalmak apayrı bir strese sebep oluyor, sizin yerinizde olsam ODTÜ KKK'ya gelip kendimi akademik anlamda güçlendirir ve sene kaybetmeden devam ederim. Yüksek lisans ve doktora hayalleriniz var yukarıda okuduguma göre ve ODTÜ KKK size bu açıdan gayet yeterli altyapıyı hazırlayacaktır buna emin olabilirsiniz. Geçen gün 2.6 ortalamayla Münih Teknik Üniversitesinde yüksek lisansa kabul alan arkadaşın haberini aldık mesela çok sevindik. Bilirsiniz belki Münih Teknik dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir.

Daha fazla bilgi için bu linke bakabilirsiniz:

http://blog.kibristaodtuvarmis.com/

• quote:

uzun uzun yazmışsınız cevaplar için teşekkür ederim hocam. biraz düşüneceğim ama ailem kıbrıs'a pek sıcak bakmıyor açıkcası.

bir şeyi merak ediyorum. acaba mezunlar arasında mit, berkeley, cmu, stanford gibi kabul oranı düşük olan bir okuldan master veya doktoraya kabul alan var mı acaba? ODTÜ, bilkent, boğaziçi gibi okulların ilk 3'e giren öğrencileri her sene bu tarz yerlere burslu olarak gidermiş. acaba kıbrıs'ta da derece yapanlar gidiyor mu?

Hocam ben dört senedir bu okuldayim bilmiyorum öyle birini. Duyduklarınizla çok hareket etmeyin derim. Bogazicinden de giden duymadım bilkentten de bu biraz kişisel tercih meselesi. Ama söylediğiniz okullar oldukça pahalı ve burs bulması özellikle de yüksekisans için zor okullar. Kısacası asparagas gibi geldi bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

uzun uzun yazmışsınız cevaplar için teşekkür ederim hocam. biraz düşüneceğim ama ailem kıbrıs'a pek sıcak bakmıyor açıkcası.

bir şeyi merak ediyorum. acaba mezunlar arasında mit, berkeley, cmu, stanford gibi kabul oranı düşük olan bir okuldan master veya doktoraya kabul alan var mı acaba? ODTÜ, bilkent, boğaziçi gibi okulların ilk 3'e giren öğrencileri her sene bu tarz yerlere burslu olarak gidermiş. acaba kıbrıs'ta da derece yapanlar gidiyor mu?

TUM ve ETH Zurich'e giden 3-4 tane Bilgisayar Mühendisliği mezunları var benim bildiğim.Bu üniversitelerin biri Almanya'nın diğeri İsviçre'nin en iyi üniversitesi Dünya'da ilk 10'da.Daha fazlası da muhakkak vardır.

Eğer bu soruyu derece yapanlar için soruyorsan da derece yapan muhakkak çok iyi yerlere gelir , o konuda için ferah olsun.

• Arkadaşlar okul ODTÜ işte ABD de ye gitmek için illa ODTÜ, Bogaziçi, Bilkent bitirmenize gerek yok. Bunlar bir yere kadar yardım eder size. Bizim okuldan mezun olup 2 bine sekreterlik yapanda biliyorum ABD de yüksek yapıp SpaceX-Nasa ortaklığında projelerde çalışanda etiket bir yere kadar siz farklı olmaya bakın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ygt.e

Arkadaşlar okul ODTÜ işte ABD de ye gitmek için illa ODTÜ, Bogaziçi, Bilkent bitirmenize gerek yok. Bunlar bir yere kadar yardım eder size. Bizim okuldan mezun olup 2 bine sekreterlik yapanda biliyorum ABD de yüksek yapıp SpaceX-Nasa ortaklığında projelerde çalışanda etiket bir yere kadar siz farklı olmaya bakın.

geçmiş mesajlarınızda "Daha iyi alternatifleriniz varsa heyecan aramayin" demişsiniz. sizce benim durumumda olsanız burayı tercih eder miydiniz? gerçekten kafam karışık bir an önce kararımı vermem lazım. bir sene daha hazırlanmak ile IYTE, ODTÜ KKK, ANKARA UNI'yi tercih yapmak arasında kararsızım.

evet illa odtü, bilkent, boğaziçi, koç mezunu olmaya gerek yok ama istatistikler de ortada. istisnalara göre karar vermek ne derece doğru olur bilmiyorum. aziz sancar istanbul üniversitesi mezunu diye orayı mı tercih etmek mantıklı? değil bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vicu vicu ben spidey -- 14 Temmuz 2017; 18:8:59 >

• quote:

quote:

Arkadaşlar okul ODTÜ işte ABD de ye gitmek için illa ODTÜ, Bogaziçi, Bilkent bitirmenize gerek yok. Bunlar bir yere kadar yardım eder size. Bizim okuldan mezun olup 2 bine sekreterlik yapanda biliyorum ABD de yüksek yapıp SpaceX-Nasa ortaklığında projelerde çalışanda etiket bir yere kadar siz farklı olmaya bakın.

geçmiş mesajlarınızda "Daha iyi alternatifleriniz varsa heyecan aramayin" demişsiniz. sizce benim durumumda olsanız burayı tercih eder miydiniz? gerçekten kafam karışık bir an önce kararımı vermem lazım. bir sene daha hazırlanmak ile IYTE, ODTÜ KKK, ANKARA UNI'yi tercih yapmak arasında kararsızım.

evet illa odtü, bilkent, boğaziçi, koç mezunu olmaya gerek yok ama istatistikler de ortada. istisnalara göre karar vermek ne derece doğru olur bilmiyorum. aziz sancar istanbul üniversitesi mezunu diye orayı mı tercih etmek mantıklı? değil bence.

Hocam yerinizde olsam Ankara üniversitesini baştan elerim çünkü bir teknik okul kalitesinde mühendislik eğitimi verebileceğini düşünmüyorum Türkiye şartlarında. İyte ye gelecek olursak marka değeri bir ODTÜ etmez ve geçen sene hocalarının çoğunu kaybetti. Akademik kadrosunu kontrol etmenizi öneririm. Genel olarak ODTÜ KKK ve İYTE nin hocalarına yaptıkları işlere ve açılan seçmeli derslere göz atarsanız seçmeniz kolaylaşacaktır

• quote:

quote:

quote:

Hocam yerinizde olsam Ankara üniversitesini baştan elerim çünkü bir teknik okul kalitesinde mühendislik eğitimi verebileceğini düşünmüyorum Türkiye şartlarında. İyte ye gelecek olursak marka değeri bir ODTÜ etmez ve geçen sene hocalarının çoğunu kaybetti. Akademik kadrosunu kontrol etmenizi öneririm. Genel olarak ODTÜ KKK ve İYTE nin hocalarına yaptıkları işlere ve açılan seçmeli derslere göz atarsanız seçmeniz kolaylaşacaktır

bilgiler için çok teşekkür ederim. kafamda az çok netleştirdim ne yapmak istediğimi.

• vicu vicu ben spidey kullanıcısına yanıt
    Onu şunu kastederek söylemiştim. Eğer ODTÜ ana kampüse veya dengi yerlere gidecek sıralama varsa demek istemiştim. Onun dışında daha düşük sıralamaya aynı eğitimi alıyorsun. Sadece sosyal olanakları ve hayat pahalıligini kabul ederek. Teknik okul arıyorsan ingilizce okumalısın , bunu düzgün bir şekilde sağlayan zaten 2 3 okul var. Odtü de bunların başında gelir. Ankara'da da ders almış birisi alarak Kıbrıs kampüsünde ingilizce daha sert, yani derslerde pek türkçe ye taviz verilmiyor. Sanırım yabancı öğrencinin fazla olmasida bunda etkili.

• quote:

quote:

quote:

Hocam ben dört senedir bu okuldayim bilmiyorum öyle birini. Duyduklarınizla çok hareket etmeyin derim. Bogazicinden de giden duymadım bilkentten de bu biraz kişisel tercih meselesi. Ama söylediğiniz okullar oldukça pahalı ve burs bulması özellikle de yüksekisans için zor okullar. Kısacası asparagas gibi geldi bana.

niye asparagas olsun hocam? linkedin'dan stanford ve mit'de okuyan türkleri buldum. lisansta, kendi okullarının birincileri veya derece öğrencileri olduğunu söylediler. . bir de amerika'da doktora ücretsiz ve asistan olarak çalışınca aylık burs veriyorlar. benim anlamadığım madem odtü kkk ile odtü benzer eğitimi ve imkanları sağlıyor, neden bu tarz okullara girebilen yok? bir de bunların ortalaması hep 3.95 üstü. nasıl her dersten A alabiliyorlar çok zor bir şey değil mi?

bunlar da onlarca örnekten sadece birkaçı
    https://www.linkedin.com/in/okan-atalar-8ba56110b/?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_university_alumni%3Bltd1IPheSGaUCrqjBTn2Ew%3D%3D
    https://www.linkedin.com/in/obaslan/?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_university_alumni%3BbbtkTg%2FpQWiWkx4VD1IoUA%3D%3D
    https://www.linkedin.com/in/tanay-topac-3a86a370/?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_university_alumni%3BKxonFfjBRzi8bF80pFqSvQ%3D%3D
    https://www.linkedin.com/in/celal-furkan-%C5%9Fenel-12520b31/?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_university_alumni%3BeHrd9QFAT729KRDvD6XDzg%3D%3D
    https://www.linkedin.com/in/filizyetisir/?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_university_alumni%3BeHrd9QFAT729KRDvD6XDzg%3D%3D

Merhaba, o okullara kabul almak, hele ki çok az kontejanı olan doktoraya kabul almak için gerçekten aşmış olmak lazım; çoğunun daha lisansta yayınlanmış research paperı var. Linklerdeki cvleri detaylı incelersen, o insanların eğitim hayatlarının tüm dönemlerinde çok başarılı olduğunu görürsün. Yani daha kendi ülkesinin üniversite sınavında 100 bininci olan birini boğaziçi'ne koy, orada ne 4 ortalama yapabilir ne de mit'den kabul alabilir. Demek istediğim bu adamlar hayatlarının her alanında başarılı olmuş, lisanstan sonra da bu devam ediyor. iş insanın kendinde bitiyor. Yani o linktekiler odtü kkk öğrencisi olsaydı yine de hedeflerine ulaşabilirdi. belki mit, stanford, harvard olmazdı ama yine de dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul alabilirdi.

bu dediklerim yüksek puanlı okullar ile diğerleri arasında fark yok anlamına gelmesin. odtü (ankara), bilkent, boğaziçi, koç gibi bir okulda okumanın bir çok avantajı var. buradaki yorumların çoğu fanatikler tarafından yapılmış.

4'e yakın ortalama yapmak çok zor ama imkansız değil. Çalışmayı hayatının bir parçası haline getirip birçok şeyden fedakarlık etmelisin. hayatının merkezine bu işi koyup dersler dışındaki her şeyi 2. plana atman lazım. Labda sabahlayacağın, 24 saat ders çalışacağın, uyumadan gireceğin sunumlar olacak. azim ve kararlılık ile mümkün. Sosyalliğe de pek yer yok. hem sosyal hem de 4 ortalamalılar da var ama bunlar üstün zekalı tipler oluyor genelde. zaten yüksek puanlı bir okulda okursan rekabet inanılmaz yüksek oluyor. 3.90 ortalamalı adam bölümde (bilgisayar müh) 9. falan oluyor. EE'de durum daha vahim. arkadaşın 3.97 ortalaması var bölümde 9. sırada. O tatlı rekabet, seni çalışmak için daha da motive ediyor.

eğer kendinde 1 sene daha çalışma azmini görüyorsan tekrar hazırlanmanı öneririm, 1 sene kaybın hiçbir önemi yok. (şahsi görüşüm). Spesifik sorun olursa özel mesaj atabilirsin.

başarılar dilerim, umarım her şey gönlünce olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar bilimcisi -- 15 Temmuz 2017; 9:18:14 >

• Bilgisayar bilimcisi B kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim hocam. aklıma takılan bir şey olursa pm atarım.
  • quote:

Onu şunu kastederek söylemiştim. Eğer ODTÜ ana kampüse veya dengi yerlere gidecek sıralama varsa demek istemiştim. Onun dışında daha düşük sıralamaya aynı eğitimi alıyorsun. Sadece sosyal olanakları ve hayat pahalıligini kabul ederek. Teknik okul arıyorsan ingilizce okumalısın , bunu düzgün bir şekilde sağlayan zaten 2 3 okul var. Odtü de bunların başında gelir. Ankara'da da ders almış birisi alarak Kıbrıs kampüsünde ingilizce daha sert, yani derslerde pek türkçe ye taviz verilmiyor. Sanırım yabancı öğrencinin fazla olmasida bunda etkili.

Teşekkürler hocam. Gideceğim okulun ingilizce olmasını istiyorum zaten. ama akademik kadro ankara odtü'de çok daha güçlü sanki. kıbrıs odtü'de prof yok ve hocalar doğu akdeniz çıkışlı. biraz düşündürdü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vicu vicu ben spidey -- 14 Temmuz 2017; 22:37:6 >

• Şu anda Ankara Kampüsü'nde ders alıyorum. Kıbrıs Kampüsünde dersini aldığım hocaların büyük çoğunluğuyla burada karşılaştım ve şunu söyleyebilirim, ben hocalarımla sarılıp sohbetler edebilirken burada okuyan insanlar hocalarını sadece dersten derse görüyor, dolayısıyla hiçbir iletişimleri yok hocalarıyla. Hocalar öğrencileri pek umursamıyor, %100 İngilizce eğitim verildiği iddia edilen bir okulda dersin %70'ini Türkçe anlatan bir hocadan ders alıyorum ben şu anda. 2. Sınıf Elektrik-Elektronik Müh. okuyorum Kıbrıs kampüsünde. Şimdiye kadar kafamın bir kısmı sürekli olarak tekrar hazırlanıp Ankara kampüsüne geçiş yapmayı düşünüyordu, ancak bu yıl yaz okuluna kalmamla beraber o istek bitti resmen. Çünkü aynı hocalardan ders alabiliyorum, sınıf mevcutlarının az olmasının avantajıyla o hocaları daha iyi tanıma şansına sahip oluyorum, ve bariz bir şekilde daha iyi düzeyde İngilizce eğitim alıyorum ben Kıbrıs kampüsünde. Ankara kampüsünün de öğrenci kalitesi bariz üstün bizden tabii ki, ancak onun dışında çok da bir +'sını göremedim henüz ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ape1281 -- 15 Temmuz 2017; 0:26:9 >

• Arkadaşlar tm3 80k sıralamam var diğer vakıf üniversitelerini araştırırken odtü kkk karşıma çıktı psikoloji veya pdr yazmayı düşünüyorum burslu olarak klişe bir soru olur ama ODTÜ den mezun oldum demek diğer psikoloji mezunlarına göre ayrıcalıktır değil mi ? Hayaya 1-0 önde başlamakmıdır ? Sosyal ortamı nasıl kafa dengi insanları nasıl nasıl bir ülke kafam karışık :(
  • Yani bunlar benim bildiğim örnekler yoksa benim de TUM de lisans kabulum vardı.Ayrıca ETH ile MIT nin bir farkı yok sıralama olarak da.

Tabi birde bu okulların mezun sayılarına bakmak lazım.Son olarak da MIT deki adamın ODTÜ Ankara ile Kıbrıs arasıdaki farkı bırak ODTU yü bildiği bile şaibeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mertksk1912

Yani bunlar benim bildiğim örnekler yoksa benim de TUM de lisans kabulum vardı.Ayrıca ETH ile MIT nin bir farkı yok sıralama olarak da.

Tabi birde bu okulların mezun sayılarına bakmak lazım.Son olarak da MIT deki adamın ODTÜ Ankara ile Kıbrıs arasıdaki farkı bırak ODTU yü bildiği bile şaibeli.

o sıralamalara pek aldanma. Okuldan bir çocuk var NUS'a (ilk 10'da) gitti 1 dönem exchange ile. aynen şunu dedi "Adamlar sıralamaları belirleyen kriterlere oynamışlar dolayısıyla sıralamalar hep şişirme. Uçurum falan yok. Araştırma için belki de eğitim için bir fark yok hatta Türkiye'deki iyi üniversiteler daha bile iyidir lisans için mastır için (tabii bu bir Türk için geçerli)"

bu arada, kkk, aktif olacağı süre boyunca MIT ve Stanford'a doktora öğrencisi yollayabileceğini düşünmüyorum. Bu gözler 3.9 küsür ortalamalı, einstein gibi elemanların bile teker teker red yediğini gördü. Sandığımdan zormuş. Yani bu aşırı uçuk bir hedef. Silikon vadisinde yazılım mühendisi (kod amelesi) olarak çalışmak istiyorum deseniz anlarım. mülakatları geçenleri alıyorlar google'a. ancak, stanford'a mit'ye phd kabulu almak öyle değil. Oralara kabul alanlar insan değil mi? diyeceksiniz. Evet insan ama dünyanın en çalışkan ve en zeki insanları. Günde 18 saat ders çalışan, zaman kaybetmemek için protein barlarıyla beslenen, uçuk zeki çinli ve hintliler rakip. Daha türkiye'de istediği üniversiteyi kazanamayan biri nasıl gitsin ki? o yüzden biraz realist olmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar bilimcisi -- 15 Temmuz 2017; 21:53:56 >

• Sizce psikoloji yazdıktan sonra pdr de yazılmalı mı yoksa iktisat mı tercih etmeliyim tam burslu iktisat geliyor

• Ben 50 yaşlarında ODTU Fizik mezunu biri olarak oğlumun sonucunu alınca ODTU KKK konusunda kafam karıştı
    MF 4 de 48.000 civarı bir sıralama aldı.

Ankara kampüsünde İstatistik veya Maden olabiliyor. ODTU KKK devreye girince aşağıdaki tablo çıkıyor ortaya ve Merkez kampüste ki eğitimler mi yoksa %75 burs ile KKK de Elektrik elektronik- Bilgisayar veya makina mı ?

PUAN PROGRAM KODU ÜNİVERSİTE PROGRAM EK BİLGİ BAŞARI SIRASI
    TİPİ ŞEHİR FAKÜLTE / Y.O. 2014 2015 2016
    1. MF-4 108410327 O.D.T.Ü.ANKARA Şehir ve Bölge PlanlamaMimarlık Fakültesi (İngilizce) 38500 38200 43800
    2. MF-4 108410345 O.D.T.Ü.ANKARA Çevre MühendisliğiMühendislik Fakültesi (İngilizce) 35600 39300 46200
    3. MF-1 108410151 O.D.T.Ü.ANKARA MatematikFen-Edebiyat Fakültesi (İngilizce) 52000 48200 47200
    4. MF-4 108411307 O.D.T.Ü.ANKARA Elektrik-Elektronik MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (%75 Burslu) 0 59700 50600
    5. MF-4 108411343 O.D.T.Ü.ANKARA Makine MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (%75 Burslu) 0 70200 53100
    6. MF-1 108410133 O.D.T.Ü.ANKARA İstatistikFen-Edebiyat Fakültesi (İngilizce) 51600 48700 56000
    7. MF-4 108411291 O.D.T.Ü.ANKARA Bilgisayar MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (%75 Burslu) 0 75100 61500
    8. MF-4 108411325 O.D.T.Ü.ANKARA İnşaat MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (%75 Burslu) 0 87500 62000
    9. MF-2 108410106 O.D.T.Ü.ANKARA BiyolojiFen-Edebiyat Fakültesi (İngilizce) 59600 56000 62500
    10. MF-4 108411316 O.D.T.Ü.ANKARA Havacılık ve Uzay MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (%75 Burslu) 0 76900 63000
    11. MF-4 108410406 O.D.T.Ü.ANKARA Jeoloji MühendisliğiMühendislik Fakültesi (İngilizce) 4400 53200 654005
    12. MF-4 108410424 O.D.T.Ü.ANKARA Maden MühendisliğiMühendislik Fakültesi (İngilizce) 63900 61600 72600
    13. MF-4 108410654 O.D.T.Ü.ANKARA Petrol ve Doğalgaz MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (Tam Burslu) 95000 91200 73000
    14. MF-2 108410142 O.D.T.Ü.ANKARA KimyaFen-Edebiyat Fakültesi (İngilizce) 64500 62000 73900
    15. MF-2 108410124 O.D.T.Ü.ANKARA FizikFen-Edebiyat Fakültesi (İngilizce) 84500 79000 82000
    16. MF-4 108410618 O.D.T.Ü.ANKARA Kimya MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (Tam Burslu) 103000 75200 83900
    17. MF-2 108410027 O.D.T.Ü.ANKARA Fen Bilgisi ÖğretmenliğiEğitim Fakültesi (İngilizce) 89700 81200 86100
    18. MF-2 108410036 O.D.T.Ü.ANKARA Fizik ÖğretmenliğiEğitim Fakültesi (İngilizce) 108000 85300 88200
    19. MF-1 108410018 O.D.T.Ü.ANKARA Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri ÖğretmenliğiEğitim Fakültesi (İngilizce) 0 0 0
    20. MF-4 108410963 O.D.T.Ü.ANKARA Kimya MühendisliğiODTU KUZEY KIBRIS KAMPUSU (KKTC-GÜZELYURT) (İngilizce) (%50 Burslu) 0 0 0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi auzdil -- 16 Temmuz 2017; 2:47:45 >

• auzdil A kullanıcısına yanıt
    tutması düşük bir ihtimal ama maddi durumunuz el veriyorsa ve ankara'da yaşıyorsanız bilkent ücretli bilgisayar, makina ve endüstri yazın. veya tobb mühendisliklerini de düşünebilirsiniz.

bana sorarsanız sırf odtü diye o bölümler yazılmamalı. kkk'de mühendislik okumak daha iyidir bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar bilimcisi -- 16 Temmuz 2017; 9:28:57 >
  • auzdil A kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Ben de sınava girdiğimde o civarda bir sıralama yapmıştım. Sonrasında mesleklerin iş alanlarına baktım ve ilgimi çekmeyen bir bölümü Ankara'da okumaktansa KKK'da Elektrik-Elektronik Müh. okumayı tercih ettim. Şu anda 2. sınıf öğrencisiyim işte. Bence bu tercih işi birazcık da sizin oğlunuzun yapması gereken bir iş. Sonuçta hayatınızın geri kalanında ne yapmak istediğinizi seçiyorsunuz ve bu önemli bir karar. Sevdiği ve ilgi duyduğu işi yapması yarın öbür gün onu daha mutlu bir insan edecektir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ape1281 -- 17 Temmuz 2017; 16:51:36 >
  • 
Sayfa: önceki 304305306307308
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.