Şimdi Ara

ODTÜ işletme mi Galatasaray İşletme mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
2
Favori
27.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GSÜ mezunu olmanın bir çok avantajı var tabiki ama yanlış bilmiyorsam bilgisayar mühendisliği dışında hazırlık 2 yıl. Bunu da hesaba katın tercih yaparken.
  • GSÜ'nün Fransızca olması gözünüzü korkutmasın, dezavantaj olarak da görülmesin. GSÜ'de okuyan tanıdığım var, 2 yıl Fransızca hazırlık okudu, ancak hiçbir sıkıntı çekmedi ve aksine bunun avantajlarını gördü. Okul tarafından Paris'e gönderildi. GSÜ'den mezun olduğunuzda Fransa'da yüksek lisans yapma olanağınız olduğu gibi iş hayatınızda da GSÜ'nün avantajlarını göreceksiniz. İngilizce zaten biliyorsunuzdur veya çok rahat öğrenebilirsiniz, ancak Fransızca öğrenmek için çok ekstra çaba harcamanız gerekiyor ki GSÜ dışında da zaten öğrenmek zordur bir üniversitede. O yüzden tavsiyem GSÜ İşletme yazıp okulu bitirdiğinizde anadiliniz gibi konuşabileceğiniz Fransızca ve İngilizceniz olsun. Ve CV'nize GSÜ yazacaksınız ki bu küçümsenecek bir şey değil. İş dünyasının İstanbul'da olduğunu da düşünürsek GSÜ çok daha doğru bir tercih olur (maddi olanaklarınız İstanbul'da okumaya elverişli ise tabii).

• türkiyedeki fransız işletmecilerin çoğunun gs üni ye bağlı olduğu gerçeğini bildikten sonra fransızca varsın etkinliği olmasın. sana yeterince iş sahası açacaktır zaten. ama 2 yıl hazırlığı sosyoloji hukuk vb bölümlerde sadece 2 yıl olduğunu biliyordum. mühendislikler işletme fak. falan 1 yıl diye biliyorum. neyse sabredelim kılavuza az kaldı.
  • ankara yı beğeniyorsan Odtü. ama istanbuldan ayrılmam dersen Gs
  • quote:

Orjinalden alıntı: sierra

ankara yı beğeniyorsan Odtü. ama istanbuldan ayrılmam dersen Gs

Çanakkale'yim iki şehir de bana yabancı.

@sicknessss
    Verdiğin cevaplar için sağol.
  • benim gibi istanbul saplantın yoksa gözüm kapalı odtü işletme öneririm

fransızca okumak çok büyük bir artı değil.

işletme bölümünde ingilizce daha önemlidir.
  • işletme bölümü ingilizce daha iyidir ancak sana mesleği öğretecek okul ingilizceden dahada önemlidir. gs üni'nin iktisadi ve idari bilimler fakültesinin namını duymayanlara şaşıyorum. ancak ben daha önce odtü iktisadi idarinin namını birinin ödüğünü falan hiç duymadım. ben ilk kez bu yıl girdim öss ye. burda işletme abd de sistem mühendisliği bitirmiş bir abi 2 yıl önce bana " galatasaray üniversitesi çok prestijli bir okuldur.boğaziçi kadar prestijlidir. adını ilk kez duyabilirsin(ki o zaman hakkaten ilk kez duymuştum).ama ilerde sınava girdiğinde gs üni yi mutlaka düşün" demişti. bu yılda işletme iktisattan muhabbet ederken odtü dediğim anda rehberlikçimin seni odtüye yollamam lafını duyduktan sonra odtü nün hiç mi hiç çekiciliği kalmamıştır gözümde.hepsinden öte istanbul aşkımda başka bi taraftan ağır basmaktadır.

• arkadaşlar GS üniversitesi konusu açılınca hemen bir tutturuyorsunuz boğaz boğaz..gidip dolaştınız mı hiç?
    tüm alanı dolaşmak 10 dakika almaz küçücük bir yer.
    eğitimini tartışmıyorum.
    ama boğazın dibinde diyede abartmayın.
    bizim liseden bir farkı yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ngnngn

franszca pek etkinligi olan bi dil degil gibi yanlşmı düşünüyorum. bide 2 sene hazrlık okumana degmez gibi geliyor bana

Eğer sözel bir bölüm okuyacaksan Fransızca tam dilidir..Edebiyat dili olduğu için..Ayrıca yapısı İtalyanca nın İspanyolca nın Portekizce nin benzeri veya temeli diyebiliriz..Diğer dilleri de öğrenmek için avantaj olur..
  • http://isletme.gsu.edu.tr/tr/genelbilgiler/

burayı okuduktan sonra anladımki bilgilerimizin çoğu yanlışmış. her babayiğidin harcı değilmiş. okuduktan sonra çıkardığım sonuç şu: Bu okuldan mezun olan adam türkiyenin en donanımlı insanlarından biridir. mezun olduğumuz takdirde mesleğimizin en seçkin kişilerinden biri olacağız.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sicknessss

http://isletme.gsu.edu.tr/tr/genelbilgiler/

burayı okuduktan sonra anladımki bilgilerimizin çoğu yanlışmış. her babayiğidin harcı değilmiş. okuduktan sonra çıkardığım sonuç şu: Bu okuldan mezun olan adam türkiyenin en donanımlı insanlarından biridir. mezun olduğumuz takdirde mesleğimizin en seçkin kişilerinden biri olacağız.

Bu sayfadaki ney seni bu kadar etkiledi anlamadım Evet GSÜ mezunu olmak avantajdır ama gösterdiğin sayfada iyi fransızca seviyesinin olması dışında diğer ünilerden farklı bir şey yazmıyor.

• Bilgisayar Mühendisliği için ODTÜ mü yoksa GS mi deseydiniz, şüphesiz ODTÜ derdim ancak sorunuza vereceğim cevap GS...
  • quote:

Orjinalden alıntı: DeV1lMayCry

Bu bölümlerde okuyan varsa ve düşüncelerini yazarsa beni çok memnun eder.

Ayrıca elimdeki klavuz da ODTÜ'nün açıklamasında UOLP-SUNY (%50B) yazıyor bu nedir?

Ayrıca barınma ve burs imkanları nasıl ?

Cevap yazacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Mezun olduğunda geniş bir çevreye sahip olacağından GS'yi tercih etmeni öneririm.
  • quote:

Orjinalden alıntı: FrEaK35

quote:

Bu sayfadaki ney seni bu kadar etkiledi anlamadım Evet GSÜ mezunu olmak avantajdır ama gösterdiğin sayfada iyi fransızca seviyesinin olması dışında diğer ünilerden farklı bir şey yazmıyor.

bu sayfada beni etklieyen fransızca eğitim yapmasına rağmen toefl isteyen bir üniversite. yani anadilin gibi ingilizcede isteyen bi üniversite. belli staj ödevi koyan yani kendini pratik olarak geliştirmeni zorunlu kılması var. heralde diğer tüm üniversitelerde toefl istiyor demi. çift anadilde uzmanlık istiyorlar yada staj istiyorlar. ne varki bunlarda. ha gs işletmeye gitmişsin ha doğu akdeniz üniversitesine hepsi aynı şey demi.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: FrEaK35

quote:

bu sayfada beni etklieyen fransızca eğitim yapmasına rağmen toefl isteyen bir üniversite. yani anadilin gibi ingilizcede isteyen bi üniversite. belli staj ödevi koyan yani kendini pratik olarak geliştirmeni zorunlu kılması var. heralde diğer tüm üniversitelerde toefl istiyor demi. çift anadilde uzmanlık istiyorlar yada staj istiyorlar. ne varki bunlarda. ha gs işletmeye gitmişsin ha doğu akdeniz üniversitesine hepsi aynı şey demi.

Arkadaşım
    Celallenmeden önce otur bi soluklan, sakinleş, okumayı öğren

Programın öğrenim dili Fransızcadır. Bununla birlikte lisans derslerinde İngilizce yoğun biçimde kullanılmaktadır. Bölüm politikası uyarınca öğrencilerin Fransızcanın yanı sıra İngilizce bilmeleri de istenmektedir. Bunun için öğrencilerin TOEFL derecesine sahip olması (minimum TOEFL eski 550, yeni 213) veya yabancı diller bölümünün İngilizce derslerini takip ederek en kısa sürede İngilizce muhafiyet sınavını vermeleri gerekmektedir.

Her üniversite gibi GSÜ de toefl verdiysen görmezden gelmeyecektir elbette

GSÜ mezunu olmanın avantaj olduğunu söyledim zaten, x üniveristesine gitmekle aynı olduğundan bahsetmedim. Önceki postumda yazdıklarım aynen geçerlidir.

• bu arada özür dilerim ev içinde bi tartışmadan direk foruma dalınca böyle oldum kusura bakma gerçekten. toefl ı her üni zorunlu tutmuyor.zorunlu tutan bir tane üni biliyorum. onun dışında vardır yine ama tahminimce sayılıdır.ama yukardan okuyupta anladığım gs nin toefl ı zorunlu tuttuğudur. toefl ise ağır bir sınavdır. yıl boyunca 3-4 sınavda bir paragraf yanlışı yapardım. öss dede 1 tane paragraf yanlışı yaptım. okuduğumu anladığımı sanıyorum ben.
  • Toefl "muafiyet sınavı" olarak geçmez. Kalın yerde yazdığım muafiyet sınavı, okulun yaptığı, 60 veya yakın bir not alınarak geçilen sınav. Bilgi eksikliğinden dolayı yanlış anlamışsın
  • quote:

Sınıfın yarısı ÖSS'de en iyi dereceleri yapanlar, diğer yarısıda herhangi bir Fransızca eğitim veren liseden mezun olanlar...

• Odtü git bence Fransızca zaten ölü bir dil.
  • Fransızca'nın dezavantaj olduğu yok, en azından müdendislik dışındaki fakülteler için yok. Türkiye'de sürüyle ingilizce eğitim veren, lise ve üniversite var hangisinin arasından sıyrılacaksın ? Aksine eğtim dili Fransızca olan tek üniversite Galatasaray. Dolayısıyla Fransız şirketleri genelde, Galatasaray'dan öğrenci alıyor. Danone , Renault, Axe Oyak (yarısı Fransızların) , Sodexho Pass vs vs.

Ayrıca 2 sene hazırlık kaldırıldı. Artık TS sınıf yok, fakat işte bu dezavantajdır. Hiç Fransızca bilmeyen bir adam 1 senede Fransızca'ya alışamaz daha doğrusu tüm derslerini Fransızca görecek kadar ilerletemeyebilir. Bu büyük bir risk, 1 sene sonra ortada kalma ihtimalin var çünkü hoca gelir Fransızca dersi anlatır soru sorar ''je ne sais pas'' demekle yetenirsin.

TS sadece Fransızca hazırlık değil sosyal bilimlere giriş senesi, derslere ufaktan başlıyorsun fakat Fransızca bilmeyen için ek olan 1 sene güzeldi. Ayrıca okulda 70-80 kişiyi taşıyabilecek 3-4 tane yer var, hem hazırlıktan gelenler hem ts okuyanlar hemde GS sınavıyla gelenler aynı sınıfta okuyacaklar. sınıf 20 kişiyse 60 kişi olacak. Bunu nasıl halledecekler bilemiyoruz.

Kısacası, Galatasaray riskli bir okul. Eğer Fransızca, Fransa gibi kavramlardan uzaksan kesinlikle tercih edilmeyecek biryer, ama mezun olduğunda Fransa'da okuma ve Fransız şirketlerine girme yönünde epey ilerde olacaksın. Birde Galatasaray'ın marka değeri var, bahsetmeye gerek yok heralde.

OTDÜ işletme hakkında pek fikrim yok.

Edit: Dersleri boğaza karşı okurum hayaline kanmayın , dersler caddenin öbür tarafındaki kampüste veriliyor. Ama boş zamanında, ders aralarında deniz tarafındaki binaya geçebilirsin. Okulda geçit var karşı tarafta geçiyorsun. Birde kitapevi diye bir yer var orada GStore ürünleri satılıyor ilginç bir mekan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Noir Désir -- 17 Temmuz 2009; 19:35:15 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.