Şimdi Ara

ODTÜ'de Okurken Bilkent İcin Hazirlanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
4.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Odtu iktisat gelecegini dusunuyorum.hazirlik doneminde vaktim.bol olacak zira b2 seviyesi ingilizcem var zaten.odtu de alacagim.hazirlik.egitimiyle de bilkente direkt 1.siniftan baslayabilecegimi dusunuyorum yani sene kaybim olmayacak

bilkent iktisatin bursu haricinde bana saglayacagi bir sey var mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• odtü ba ve econ'dan çıkıp dediğin şirketlerde çalışan kişiler var, az buçuk şu elinizdeki internet nimetini kullanın da linkedin taraması yapın ya. kafanıza gelen her soruyu araştırmadan şuraya yazmayın gerçekten. ayrıca odtü iktisat'ın ders programı şu 2 yıl içinde devrimsel şekilde revize edildi. neredeyse 3. sınıftan itibaren öğrencinin dolduracağı seçmeli yoğunluklu bir program takip ediliyor artık. diğer yandan işletme fakültesi üzerine yandal programları var bunları takip edebilirsin.

bu arada yurt dışına bilkent'in her mezunu çıkmıyor; parası olan insanlar genel itibariyle yapıyor. geçenlerde konuştuğum bir bilkentli abimiz aynen şöyle dedi: " bilkent yurt dışına öğrenci yolladığının iyi reklamını yapıyor. evet süreç ve başvuru konusunda öğrenciye yardımcı olduğu bir gerçek; ancak yurt dışına gidenler genel de zengin ailelerin çocukları ve eğitimlerine parayla devam ediyorlar, yani bu biraz yanlış bir algı. yurt dışına burs bulup giden kişi sayısı mezun sayısının çok ufak bir kısmı. yoksa aselsan'da neden bilkentli kalsın? :D". diğer yandan bilkent sadece referans mektuplarınızı sağlama almanıza olanak tanıyor, bilkent'te olsan, boun'da olsan maalesef uluslararası tanınırlığı yok okullarımızın. kaldı ki refet gürkaynak'ın herkese referans mektubu dağıttığını da düşünmüyorum. :D diğer bir manada, başarılı olan insanların önünü açtığını düşünüyorum; en azından iktisat fakültesi içerisinde.

in a nutshell, her şey sende ve azminde bitiyor. odtü iktisat inanılmaz köklü ve mezunları gayet iyi yerlerde, sonuçta sen tercih ettin. bilkent iktisattan çıkıp babasının dükkanına eleman olan adam da var, arkadaşların dediği gibi stanford kabulü alan da... aynı şekilde odtü iktisat'tan çıkıp şu an berkeley'de hoca olan profesör de var, merkez bankasında memur olan da...

ha, en kötü böyle bir kompleks içine gireceksen yerinde olsam kırık obp'yle sınava tekrar hazırlanmaz; onun yerine boun iktisat'a yatay geçiş için bölüm derslerine asılırdım. incelediğim kadarıyla yatay geçiş yapan kişiler genelde odtü iktisattan çıkanlar. başarılar dilerim...

edit: odtü iktisat'tan çıkıp aselsan'da çalışan mezunlar da var, ben anlamadım konuyu açan arkadaş neden bu kadar yerdi bölümü... zaten kendileri staj ve kariyer alımında da iktisat öğrencilerine kontejan açıyormuş. buyrunuz:https://www.aselsan.com.tr/tr/kariyer/calisma-alanlarimiz
    Bence çok küçümsemişsin Odtüyü kafanda niye çalışamayacaksın ben biraz araştırayım şimdi eğer için rahat etmiyorsa tabi Bilkent için çalış kimse bir şey diyemez ama eğer seneye kazanamama gibi bir durum olursa da üzülme inşallah çok iyi yerlerde çalışırsın
    Odtü ve Bilkentten iki kişi başvurunca aaa bu Bilkentli bunu alalım demez uluslararası şirketler de
  • hocam ne gerek var allah aşkına, ikisi de türkiyenin en iyi üniversitelerinden. ha o olmuş ya bu olmuş bir farkı yoktur yani bence, değmez
  • bounmatematik B kullanıcısına yanıt
    odtu iktisati pek begenmiyorlar.mesela p&g tarzi yerlerin odtuden adam.alacagini sanmiyorum

• Bilkent iktisattan 2 kişi stanford a doktoraya gitti hocam, emin olun fayda sağlayacağı çok şey var.

Hiç değilse hedefiniz aselsan roketsan havelsan avelsan yerine yurtdışına gidip eğitimci olmak ya da kariyer yapmak olur.
  • Sheldon Lee Cooper kullanıcısına yanıt
    iktisattan havelsan aselsan falan zor,doktoraya param yetmez

ben turkiye icin soruyorum

• kral_atiba K kullanıcısına yanıt
    doktora ücretsiz, ben de biliyorum iktisattan aselsan olmaz ben genel olarak odtü vizyonu öyle olduğu için dedim.
  • Sheldon Lee Cooper kullanıcısına yanıt
    hocam amerika ve ingilterede ucretsiz okul yok ki?burs alabilmek de cok zor.yani aslinda kur normal 2-2.5 falan olsa ailem yollar da su an 6 civari ben gidene kadar kim bilir kac olur

• hocam üzgünüm ama obp kırıldıktan sonra ilk 1000'e girmeniz hayal olabilir sadece bence
  • odtüde oku yarım dönem iyi ki bilkente gitmemişim dicen zaten hahaha
  • Exxarius E kullanıcısına yanıt
    Ahahah, ne alakası var hocam. Bu sene hamda 100 küsür yapan kırık obp li bir arkadaşımızın 400 küsür yerleştirmesi var, yani neymiiiş? Hayal değilmiş :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • iyi de uluslararasi buyuk sirketlee(unilever p&g gibi) odtu mezunu almaz ki bilkent koc sabanci boun varken

• Kırıkla da kazanabilirsin ama eğer hazırlık odtüde yarım dönemde geçilebiliyorsa yarım dönem iyice ingilizce çalış geç yoksa arkadaş ortamında biraz zor ders çalışırsın ki oradaki çoğu insan odtü iktisatı isteyerek yazmıştır bence üniversiteye geçince fikrin de değişebilir👍

• rotbalat kullanıcısına yanıt
    hocam gerçekten hazırlıkta 100 küsür yapabileceğinizi düşünüyosanız deneyin derim :) kolay gelsin şimdiden :)

sayısalda hala imkansız olduğunu düşünüyorum. beni 92 obp 330 kişi geriye attı.
  • Exxarius E kullanıcısına yanıt
    Sayısalda sıkıntı olabilir haklısınız. Bu sene Boğaziçi’nde hazırlıktayım hocam. Ocak’ta Prof sınavını verip kaydımı dondurup, memleketime dönüp 4-5 ay boyunca hazırlanmayı düşünüyorum, güzel bir çalışma ile hamda ilk 100 yapılabileceğini düşünüyorum, yani deneyeceğim, teşekkürler :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • limon1907 kullanıcısına yanıt
    hocam uluslararasi sirketlerde calisamam ki odtu okuyarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kral_atiba -- 2 Ağustos 2019; 0:9:57 >
  • kral_atiba K kullanıcısına yanıt
    Bence çok küçümsemişsin Odtüyü kafanda niye çalışamayacaksın ben biraz araştırayım şimdi eğer için rahat etmiyorsa tabi Bilkent için çalış kimse bir şey diyemez ama eğer seneye kazanamama gibi bir durum olursa da üzülme inşallah çok iyi yerlerde çalışırsın
    Odtü ve Bilkentten iki kişi başvurunca aaa bu Bilkentli bunu alalım demez uluslararası şirketler de

• limon1907 kullanıcısına yanıt
    odtu iktisat tamamen teorik egitim.veriyor.sirketler bunu istemez bence

• Arkadas yanılmıyor MBB (Mckinsey Bain Boston) gibi sağlam şirketler sadece Koç Bilkent Boğaziçi nadiren de olsa Sabancı’dan alım yapıyor, hatta şöyle söyleyim ODTÜ işletme/iktisat mezunu kimseyi oralarda çalışırken görmedim duymadım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilkent iktisattan yazıyorum.

Odtü iktisat öyle "Çalışıp Bilkent'e geçmeye bak" denilecek bir yer değil, kalsan neredeyse hiçbir şey kaybetmezsin. "Neredeyse" diyorum çünkü bir sosyal bilimi teknik üniversitede okumanın bazı sıkıntıları var, müfredatlarından işlenen konulara kadar belli bu. Hele de bir devlet üniversitesinde.

Bilkent'te iktisat okumak hocalarla iletişimin açısından da ders dışı faaliyetlerin açısından da daha keyifli, daha ufuk açıcı olur kanaatindeyim o yüzden kafanda bu varsa otur çalış.

Gelebilirsen ne güzel, ama olmazsa da Odtü iktisatta okumak kesinlikle üzülecek bir şey değil.
  • ben de bu sene böyle bir şey yapmayı planlıyorum...hukuk bırakıp merkezi yatay geçiş ile odtü veya boun hazırlık alıcam..bir yandan da yks kasıp 1k yapmaya çalışıcam...kırık olmadığı için umutluyum..dilerim başarırsın dostum

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.